"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Moje oczekiwania odnośnie zysków za 2 kwartał 2019 spółek z blogowych wirtualnych portfeli

dodano 1.10.2019 Enter Air – analiza bardzo dobrych wyników link


29.09.2019 Delko – podsumowanie dobrych wyników bo jednak obawy były spore link


Ambra – podsumowanie dobrych wyników choć baza była zawyżona jednorazowymi operacjami link


13.09.2019 – Ferro – podsumowanie gorszego od oczekiwań zysku netto na forum spółki link


Eurotel podsumowanie lepszych zysków od oczekiwań link


5.09.2019 IRL – omówienie bardzo dobrych wyników link


30.08.2019 Cdrl – krótkie podsumowanie gorszych od oczekiwań wyników link


Fasing – krótkie podsumowanie gorszych od oczekiwań wyników link


28.08.2019 – Livechat – krótkie podsumowanie gorszych od oczekiwań wyników link


VRG – analiza lepszych od oczekiwań wyników link


25.08.2019 – Asbis – krótkie podsumowanie odrobinę gorszych od moich oczekiwań zysków za 2 kwartał link


Telestrada – wyniki sporo gorsze od moich oczekiwań i wyjaśnienie zarządu odnośnie spadku zysku link


Zakończył się 2 kwartał 2019 r. więc jest właściwy czas aby przedstawić moje szacunki (oczekiwania) odnośnie zysków jakie spółki znajdujące się w wirtualnych portfelach blogowych osiągnęły w minionym kwartale. Szacunki dotyczą okresu 1.04.2019-30.06.2019 i dla większości firmy będzie to 2 kwartał ich roku obrotowego ale np. w przypadku Livechat będzie to 1 kwartał ich roku obrotowego a dla Ambry 4 kwartał.


Na wstępie zaznaczę że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.

W mojej ocenie wyniki za 2 kwartał 2019 powinny być bardziej przewidywalne niż kwartał wcześniej ze względu na fakt iż znany po części jest wpływ obowiązującego od początku roku MSSF 16 oraz wzrostu kosztów cen energii. Oczywiście nie jest tak iż dokładanie wiadomo jak MSSF 16 zmieni wynik bo np. w przypadku Enter Air gdzie mocno w wyniku namieszał (ponad 10 mln niższego zysku), obecnie zakładam że obniżył podobnie o 10 mln zysk netto a jak będzie w ostatecznym rachunku to się okaże.

Zakładam że największą gwiazdą sezonu wyników będzie IRL który rok temu zaraportował 0,2 mln eur straty a teraz oczekuję 4 mln eur zysku. Rok temu mocno wzrosły ceny energii na co spółka nie była właściwie zabezpieczona a teraz wydaje się że jest wszystko pod kontrolą (świadczą o tym wyniki ostatnich trzech kwartałów). Mocne wzrosty zysku powinny pokazać także Enter Air (ok. 50%), Ferro (ok. 50%) oraz VRG dawniej Vistula (ok. 50%). Największe pogorszenie zysku może być w przypadku Cdrl gdyż rok temu wykazali ok. 2 mln zysku z różnic kursowych a teraz mogą być pokazane niewielkie straty z tego tytułu, ponadto mam pewne wątpliwości czy przejęte spółki będą już dokładać zyski dla całej grupy.

Ambra – oczekuję 10% wzrostu przychodów, płaskiej marży ze sprzedaży i 3 mln zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej przy 2,4 mln zysku rok temu. Mam nadzieję że zachowawczo podchodzę do osiągniętych zysków bo był to kwartał z przesuniętą sprzedażą świąteczną oraz z niższymi kosztami surowców (wina z rekordowych zbiorów 2018 roku) czy podwyżkami swoich produktów u finalnych odbiorców.

Asbis – spółka raportowała znaczne spadki przychodów ok. 25% r/r czyli dużo choć spadki te mogą być zamortyzowane wzrostem marży na sprzedaży. Oczekuję 1 mln usd zysku przy 1,2 mln usd rok temu ale mam świadomość że mogę się mylić bo ostatnio mam problem z trafnością w przypadku tej spółki.

Cdrl – działalność finansowa (zabezpieczeń walutowych) wpłynie na 2 mln spadek zysku r/r, na razie bez widocznego wpływu przejętych spółek na początku roku. Oczekuję 6 mln zysku netto przy 8 mln rok temu.

Delko – liczę że późniejsze święta wpłyną na większe zyski szczególnie w odnodze detalicznej. Ponadto jest szansa że przejęte sieci detalicznej dodadzą trochę zysków choć na pełne synergie pewnie trzeba będzie ok. 1 rok poczekać. Oczekuję blisko 20% wzrostu zysku do 4,5 mln zł.

Eurotel – iDream powinien nadal pozytywnie wpływać na zyski tym bardziej że kłopoty ma istotny konkurent Huawei. 10% wzrostu zysku uznam za dobry wynik.

Enter Air – 30 mln „lepszych różnic kursowych” minus 20 mln zysku rok temu z zamiany leasingu minus 10 mln z MSSF 16 + 10 mln poprawa operacyjna. Łącznie oczekuję 30 mln zysku netto przy 19,48 mln rok temu.

Fasing – kolejny kwartał podchodzę zachowawczo do wyników spółki choć ostatnio mocno się pomyliłem. Oczekuję ok. 15% spadku zysku do 6,50 mln a wpłyną na to rosnące koszty energii i pracownicze.

Ferro – rok temu spółka w związku z dużym umocnieniem dolara wykazała ponad 3 mln strat kursowych a w tym roku może być nawet 1 mln zysku z tego tytułu. Ponadto liczę że wzrośnie zysk operacyjny dlatego oczekuję nawet 12 mln zysku przy 7,10 mln rok wcześniej.

IRL – rok temu spółka nie zabezpieczyła ze swoim rosyjskim właścicielem rosnących cen energii przez co wykazała niewielką stratę. Obecnie uważam że tego nie będzie i zyski powinny być okazałe gdyż rynek energii obecnie spółce sprzyja. 4 mln eur oczekiwanego zysku przy 0,2 mln eur straty byłoby poprawą znaczną.

Livechat – w przypadku tej firmy szacuję zyski na podstawie kwartał do kwartału. Kurs usd/pln był wyższy o 2 grosze, liczba klientów wyższa o 3% kw/kw więc zakładam 3% wzrost zysku kw/kw czyli 15,5 mln (15,1 mln kwartał wcześniej). Jeśli moje wyliczenia się sprawdzą to zysk wzrośnie r/r o 9% z 14,2 mln do 15,5 mln a c/z spadnie do 14.

Telestrada – w całym roku oczekuję ok. 20% spadku zysku netto ze względu na podatek dochodowy którego rok temu nie było a teraz jest. Spadek zysku może być mniejszy gdyż spółka zaczęła ostatnio raportować lepsze dane o kartach sim (tendencja rosnąca). Oczekuję 2,2 mln zysku przy 2,62 mln rok temu.

Vistula – zakładając że 13,55 mln wyższego zysku ze sprzedaży przełoży się na 0,5 mln wyższego zysku netto i po dodaniu 14,1 mln zysku Vistuli rok temu i po dodaniu 5,4 mln zysku Bytomia rok temu to otrzymamy 20 mln łącznego zysku netto w 2 kw 2019. Rok temu oficjalny zysk netto (nie uwzględnia on Bytomia) wyniósł 14,1 mln czyli wzrost zysku może wynieść 41% wg moich szacunków. Pełne wyliczenie wraz z tabelą tutaj.

Podane wyniki za 2 kw 2019 w większości pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne – tak jest np. w przypadku spółki Telestrada.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Na koniec wrzucam jeszcze tabelkę z szacunkami i ich realizacją za 1 kwartał 2019r. Jak widać poniżej blisko z szacunkami byłem w przypadku Livechat, Delko i Telestrada a w przypadku Esotiq i Vistula oczekiwałem zysku a była strata.  Największą pozytywną niespodzianką były wyniki Ropczyc w przypadku której niedoszacowałem aż 5,74 mln zysku (72%). Rozczarowaniem były wyniki Cdrl gdyż publikowane co miesiąc raporty z przychodami i uzyskanymi marżami wskazywały na wyższy zysk netto ale wyprzedaże w przejętych spółkach białoruskich mocno zwiększyły stratę .

Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce).

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
opinieGaretLukasz_SNieukPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
opinie
Użytkownik

Ja czekam na przebudzenie CDRL, ale to pewnie nie wcześniej niż w 4 kwartale.

Garet
Gość

Asbis w tabelce zrób poprawkę bo 1mln USD to jakieś 3,75mln pln:)

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.