"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Odlewnie – bardzo niska wycena choć w pewnym stopniu uzasadniona

Odlewnie Polskie – przedmiotem działalności spółki jest produkcja odlewów ze stopów żelaza oraz związana z tym działalność usługowa i handlowa a także handel materiałami i towarami odlewniczymi. Spółka prowadzi działalność głównie w kraju (w Polsce uzyskuje główne źródło przychodów) oraz za granicą przez jej Oddział w Niemczech gdzie świadczy usługi w branży odlewniczej.


Wyniki spółki za 4 kwartał 2018 na każdym poziomie rachunku zysków i strat są zdecydowanie lepsze r/r i zgodne w zasadzie z moimi oczekiwaniami. Przychody wzrosły o 17%, marża ze sprzedaży wzrosła z 14,29% do 18,43% a zysk netto wzrósł o 161%.

Najlepszym podsumowaniem wyników może być treść listu Prezesa Zarządu do akcjonariuszy w którym poza pochwałami wskazuje na wiele zagrożeń (zwróciłem na nie uwagę w dalszej części analizy).


Uwaga – analiza dokonana po wynikach za 3 kwartał 2018 roku

Analizując spółkę przez pryzmat ostatnich wyników to zdecydowanie stwierdzam że spółka jest nisko wyceniana i teoretycznie w normalnych „czasach”  kurs byłby z 50-100% wyżej. Widać to zarówno po mocnym fundamentalnym rozwoju w ostatnich latach czyli po rosnących inwestycjach oraz przychodach które od 2012 roku są coraz wyższe

a także choćby po bardzo niskich wskaźnikach finansowych.

Warto jednak wspomnieć iż spółka w 2 kwartale 2018 roku utworzyła rezerwy emerytalne (traktuję to jako jednorazowe zdarzenie) na 2,218 mln i gdyby tego nie uwzględniać to c/z byłoby poniżej 5.

Mało tego :-) jeśli uwzględnimy dodatkowo prawdopodobnie dużo lepsze wyniki w 4 kw 2018 oraz skupione 500.000 własnych akcji to c/z byłoby w okolicach 4,50 !!!

Na wyniki spółki wpływ ma wiele czynników takich jak

jednak w mojej ocenie najistotniejsze to kurs waluty eur/pln gdyż około 83% przychodów spółka osiąga w eur i czym wyższy kurs eur/pln to tym lepsze wyniki.

W poniższej tabelce doskonale widać że zarówno w 3 kw 2018 (rekordowe wyniki) jak i 4 kw 2018 kurs eur/pln był zdecydowanie wyższy r/r a to sprawia iż wynik za 4 kw 2018 powinien być świetny.

Innym czynnikiem który na pewno ma wpływ na wyniki to kształtowanie się cen surowców głównie surówki odlewniczej ale z tego co zrozumiałem to spółka stosuje system waloryzacji cen wskaźnikiem dopłat materiałowych MTZ więc może być tak iż wahania surowców są mniej istotne (to do ustalenia).

Na dobry 4 kwartał mogą też wskazywać zakończone w 1 półroczu 2018 roku 3 ważne inwestycje

Pozytywnym dla akcjonariuszy jest fakt dzielenia się zyskiem w formie dywidendy które co roku rosną a najnowsza rekomendacja zarządu odnośnie dywidendy to 30 groszy czyli 9% stopa dywidendy.

Omawiając spółkę należy też wspomnieć o jej ostatniej historii. W obecnym miejscu zakłady już istnieją blisko 120 lat, prywatyzacja spółki odbyła się w 1993 roku a w 2008 roku były poważne problemy związane z opcjami walutowymi. Wówczas spółką była blisko bankructwa (wykazała w 2008 roku 106 mln strat) i wówczas z wierzycielami został zawarty duży układ restrukturyzacyjny a ostatnia rata tego układu została spłacona 28.06.2018r. Następstwem tego układu część wierzytelności banków (Handlowy, BGŻ, Fortis, Millenium i Śląski)  została zamieniona na akcje i tylko Bank Handlowy posiada jeszcze 1,319 mln akcji spółki (pierwotnie miał 3,495 mln akcji). Piszę o tym gdyż na spółce od kilku lat prowadzony jest skup akcji i jak na razie w zasadzie wszystkie akcje skupowane z rynku są od Banku Handlowego któremu spada udział w akcjonariacie spółki.

Zatrzymując się dłużej przy temacie skupu to w spółce trwa program motywacyjny dla pracowników (ok. 50 osób dotyczy) i w zasadzie co roku przydzielane im jest ok. 0,5 mln akcji. Wg WZA na ten program motywacyjny mogą być akcje emitowane lub skupowane z rynku i jak na razie akcje są skupowane z rynku (głównie od Handlowego Banku). W zeszłym roku zostało skupione 1 mln akcji po kursie 3,69 zł z czego 0,5 mln akcji zostało przydzielone w zeszłym roku i na ten rok teoretycznie spółka ma 0,5 mln akcji do przydziału. Możliwe jest że w tym roku nie będzie skupu z rynku i dopiero większy będzie w przyszłym roku ale nie mogę wykluczyć że w tym roku może być mniejszy skup aby odkupić znowu akcje Handlowego. Każdy akcjonariusz powinien we własnym zakresie ocenić taki program motywacyjny, teoretycznie nie jest duży bo na 2,5 % akcji rocznie ale jego założenie nie są jakoś specjalnie wymagające i raczej ja go traktuję jako większa premia dla pracowników – lekko negatywnie.

Negatywnie na wyniki Odlewni mogą wpływać rosnące ceny energii które w spółce stanowią ok. 10% kosztów rodzajowych spółki. Myślę że uda się cześć kosztów wzrostu energii przerzucić na klientów bo ten problem dotyczy całej branży Odlewniczej ale trzeba zakładać że nawet o 6 mln rocznie (1,5 mln kwartalnie) może spaść zysk z tego tytułu w tym roku.

Kolejnym ryzykiem które może negatywnie wpłynąć na wyniki (od 2021 roku ?) to zmiany w prawie europejskim odnośnie pracowników delegowanych. Spółka dużą część przychodów osiąga w oddziale Niemieckim a jeśli wprowadzone zostaną zmiany prawne to wynagrodzenia „niemieckich” pracowników będą musiały wzrosnąć. Ponadto podobno zaczyna się pogorszenie koniunktury gospodarczej w Niemczech a przychody w tym kraju to blisko 60% wszystkich przychodów spółki.

Od strony technicznej szansa jest na zmianę trendu na wzrostowy (wskazują na to choćby krzywe kroczące ?) a najbliższe dni po wynikach pokażą czy tak się stanie.

Podsumowując: rok 2018 będzie zdecydowanie najlepszym rokiem w historii spółki, zarówno pod kątem osiąganych przychodów jak i zysku netto. Realny (bez odpisu emerytalnego) zysk wyniesie około 16 mln a to dałoby c/z 4,40 i jeśli dodać wzrostowy i dywidendowy charakter spółki sprawia iż obecna kapitalizacja wydaje się wręcz śmiesznie niska. Jednak po części rozumiem obecną wycenę gdyż czynniki ryzyka opisane powyżej prawdopodobnie sprawią iż zyski w tym roku spadną w okolice 10 mln czyli ok. 35% spadek. Ponadto mam wrażenie że spółka mocno jest jeszcze zakorzeniona w PRL a akcjonariusze „spoza spółki” nie mają nic do powiedzenia (pewnie to większości spółek dotyczy).

Pisząc tego posta korzystałem z raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: odlewniepolskie.pl, infostrefa.com, parkiet.com (wykres techniczny) oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Odlewnie w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby tego dokonujące w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej jak będzie kolejna analizowana spółka). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PrezesMichał Inwestormatty Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Michał Inwestor
Gość

Czy od 2008 roku zmienił się zarząd w spółce? Czy jest ten sam, który o mało nie zbankrutował spółki?

matty
Użytkownik
matty

Wyszedłem dziś z lekkim plusem – bardzo niepłynny papier, stąd wchodzić ponownie nie zamierzam. Dziś lepiej z obrotami, ale to wyjątek niż reguła.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.