Archicom jest deweloperem działającym zarówno w sektorze mieszkaniowym jak i biurowym który koncentruje swoją działalność głównie na terenie Wrocławia (w mniejszej skali Poznań, Łódź, Kraków czy Trójmiasto) .
Archicom wydaje się nisko wycenianą spółką w stosunku do innych „dużych” polskich deweloperów oraz biorąc pod uwagę liczbę planowanej sprzedaży i przekazań mieszkań w najbliższym czasie. Po rekordowym 2018 roku w którym spółka sprzedała w formie aktu notarialnego (zaksięgowana sprzedaż w rzis) 1329 lokali ten rok ma być jeszcze lepszy gdyż cel zarządu to 1500-1600 notarialnych przekazań.
Po oficjalnych informacjach spółki o sprzedaży lokali w 1 półroczu link wydaje się że prognozy zarządu są jak najbardziej realne gdyż spółka notarialnie sprzedała 887 sztuk w stosunku do 470 sztuk rok wcześniej.
Ja jednak chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę na dane samego 2 kwartału 2019 w którym przekazano notarialnie aż 730 lokali w stosunku do 242 lokali (wzrost o 201,7%). Taka sprzedaż może wygenerować rekordowe przychody i zyski, oczekuję że przychody wyniosą ok. 240 mln (77,2 mln rok wcześniej), marża ok. 27,5% a zysk netto ze sprzedaży mieszkań to około 41 mln.
Ale to nie wszystko jeśli chodzi o wysokość zysku w 2 kwartale 2019 gdyż w związku z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i wysoką komercjalizacją budynku City One we Wrocławiu oraz przedwstępną umową sprzedaży budynku West House 1A dokonane zostało przeszacowanie wartości nieruchomości link które powiększy zysk o ok. 12 mln (15 mln brutto).
Realne jest nawet 53 mln zysku przy 4,9 mln rok temu co dałoby ok. 1000% wzrost zysku netto r/r a c/z spadłby do niskiego 3,65.
Pozytywną informacją (głównie na pozycję gotówkową) jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży (realizacja oczekiwana w 3 kwartale 2019) budynku biurowego West House 1a wraz z sąsiadującymi terenami za około 80 mln link.
Jeśli wiadomo już że wyniki za 2 kwartał 2019 będą świetne to koniecznie należy jeszcze ustalić jak mogą wyglądać wyniki w kolejnych kwartałach i latach. Jako że nie jestem expertem w analizie deweloperów posłużę się szacunkami domu maklerskiego Vestor który w rekomendacji dla spółki z dnia 15 maja 2019 link oczekuje 69 mln w 2019 i 62 mln w 2020 roku.
Jednak w związku ze sprzedażą budynku West House i komercjalizacją City One należy oczekiwać że zysk netto będzie w tym roku wyższy niż 69 mln szacowane przez analityków.
Wysokie zyski powinny się przełożyć na bardzo atrakcyjne dywidendy w 2020 roku (dyw. 12% ?) i 2021 (dywidenda 11%?) bo zgodnie z polityką dywidendy Archicom planuje wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 50 % zysku netto za dany rok obrotowy, uwzględniając płynność finansową Emitenta oraz jego plany rozwoju.
Każda analiza spółki powinna zawierać analizę otoczenia makroekonomicznego w którym ona działa i taka analiza powinna być na początku wpisu, ja jednak ją w tym wpisie pomijam ale odsyłam do przeczytania profesjonalnej takiej analizy (cały rynek i poszczególni deweloperzy) wykonanej przez dm Navigator link.
Przechodząc do podsumowania wydaje mi się że realna jest pozytywna reakcja kursu po opublikowaniu raportu za 1 półrocze 2019r ze względu na duży wzrost zysku netto. Archicom nie jest wysoko wycenianą spółką porównując ją z liderami branży gdyż np. c/wk dla spółki to 0,77 a w Atal c/wk to 1,57 i Dom Develepment to 1,70. Dług netto też nie jest na wysokich poziomach (135 mln na koniec marca 2019) który może mocno spaść w przypadku finalizacja sprzedaży biurowca West House 1a. Atrakcyjne mogą też być wypłacane w kolejnych latach dwucyfrowe dywidendy.
Ciekawostką może być też fakt iż spółka trafiła na sierpień do portfela fundamentalnego dm BDM (wysoko cenię to biuro maklerskie) prowadzonego w Gazecie Parkiet (wydanie gazety z dnia 6.08.2019r.) tłumacząc to atrakcyjną wyceną względem dużych deweloperów.
Od strony technicznej kurs znajduje się w lekkim krótkoterminowym trendzie wzrostowym a średnioterminowo jest trend boczny.
Ze względu na nerwową atmosferę na rynkach finansowych akcje Archicomu nie wchodzą do żadnego blogowego portfela ale nie wykluczam że w niedalekiej przyszłości mogą się pojawić.
Pisząc tego posta korzystałem z raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: archicom.pl, obligacje.pl, biznesradar.pl, parkiet.com (wykres techniczny) oraz rekomendacji dm vestor z dnia 15 maja 2019r.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Archicom w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby tego dokonujące w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej jak będzie kolejna analizowana spółka). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.
Ciekawa spółka. Odstrasza mnie jednak branża deweloperska – jest cykliczna. Czy masz jakieś przemyślenia na temat cykliczności w kontekście tej spółki?
Zastanawiam czy Twoje pytanie jest poważne czy komentarz jest po to aby swojemu blogowi.sztuka nabić oglądalność i poprawić wyszukiwanie w google,