"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Archicom może być dobrym uzupełnieniem portfela dywidendowego

Archicom jest deweloperem działającym zarówno w sektorze mieszkaniowym jak i biurowym który koncentruje swoją działalność głównie na terenie Wrocławia (w mniejszej skali Poznań, Łódź, Kraków czy Trójmiasto) .


Archicom wydaje się nisko wycenianą spółką w stosunku do innych „dużych” polskich deweloperów oraz biorąc pod uwagę liczbę planowanej sprzedaży i przekazań mieszkań w najbliższym czasie. Po rekordowym 2018 roku w którym spółka sprzedała w formie aktu notarialnego (zaksięgowana sprzedaż w rzis) 1329 lokali ten rok ma być jeszcze lepszy gdyż cel zarządu to 1500-1600 notarialnych przekazań.

Po oficjalnych informacjach spółki o sprzedaży lokali w 1 półroczu link wydaje się że prognozy zarządu są jak najbardziej realne gdyż spółka notarialnie sprzedała 887 sztuk w stosunku do 470 sztuk rok wcześniej.

Ja jednak chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę na dane samego 2 kwartału 2019 w którym przekazano notarialnie aż 730 lokali w stosunku do 242 lokali (wzrost o 201,7%). Taka sprzedaż może wygenerować rekordowe przychody i zyski, oczekuję że przychody wyniosą ok. 240 mln (77,2 mln rok wcześniej), marża ok. 27,5% a zysk netto ze sprzedaży mieszkań to około 41 mln.

Ale to nie wszystko jeśli chodzi o wysokość zysku w 2 kwartale 2019 gdyż w związku z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i wysoką komercjalizacją budynku City One we Wrocławiu oraz przedwstępną umową sprzedaży budynku West House 1A dokonane zostało przeszacowanie wartości nieruchomości link które powiększy zysk o ok. 12 mln (15 mln brutto).

Realne jest nawet 53 mln zysku przy 4,9 mln rok temu co dałoby ok. 1000% wzrost zysku netto r/r a c/z spadłby do niskiego 3,65.

Pozytywną informacją (głównie na pozycję gotówkową) jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży (realizacja oczekiwana w 3 kwartale 2019) budynku biurowego West House 1a wraz z sąsiadującymi terenami za około 80 mln link.

Jeśli wiadomo już że wyniki za 2 kwartał 2019 będą świetne to koniecznie należy jeszcze ustalić jak mogą wyglądać wyniki w kolejnych kwartałach i latach. Jako że nie jestem expertem w analizie deweloperów posłużę się szacunkami domu maklerskiego Vestor który w rekomendacji dla spółki z dnia 15 maja 2019 link oczekuje 69 mln w 2019 i 62 mln w 2020 roku.

Jednak w związku ze sprzedażą budynku West House i komercjalizacją City One należy oczekiwać że zysk netto będzie w tym roku wyższy niż 69 mln szacowane przez analityków.

Wysokie zyski powinny się przełożyć na bardzo atrakcyjne dywidendy w 2020 roku (dyw. 12% ?) i 2021 (dywidenda 11%?) bo zgodnie z polityką dywidendy Archicom planuje wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 50 % zysku netto za dany rok obrotowy, uwzględniając płynność finansową Emitenta oraz jego plany rozwoju.

Każda analiza spółki powinna zawierać analizę otoczenia makroekonomicznego w którym ona działa i taka analiza powinna być na początku wpisu, ja jednak ją w tym wpisie pomijam ale odsyłam do przeczytania profesjonalnej takiej analizy (cały rynek i poszczególni deweloperzy) wykonanej przez dm Navigator link.

Przechodząc do podsumowania wydaje mi się że realna jest pozytywna reakcja kursu po opublikowaniu raportu za 1 półrocze 2019r ze względu na duży wzrost zysku netto. Archicom nie jest wysoko wycenianą spółką porównując ją z liderami branży gdyż np. c/wk dla spółki to 0,77 a w Atal c/wk to 1,57 i Dom Develepment to 1,70. Dług netto też nie jest na wysokich poziomach (135 mln na koniec marca 2019) który może mocno spaść w przypadku  finalizacja sprzedaży biurowca West House 1a. Atrakcyjne mogą też być wypłacane w kolejnych latach dwucyfrowe dywidendy.

Ciekawostką może być też fakt iż spółka trafiła na sierpień do portfela fundamentalnego dm BDM (wysoko cenię to biuro maklerskie) prowadzonego w Gazecie Parkiet (wydanie gazety z dnia 6.08.2019r.) tłumacząc to atrakcyjną wyceną względem dużych deweloperów.

Od strony technicznej kurs znajduje się w lekkim krótkoterminowym trendzie wzrostowym a średnioterminowo jest trend boczny.

Ze względu na nerwową atmosferę na rynkach finansowych akcje Archicomu nie wchodzą do żadnego blogowego portfela ale nie wykluczam że w niedalekiej przyszłości mogą się pojawić.

Pisząc tego posta korzystałem z raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: archicom.pl, obligacje.pl, biznesradar.pl, parkiet.com (wykres techniczny) oraz rekomendacji dm vestor z dnia 15 maja 2019r.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Archicom w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby tego dokonujące w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej jak będzie kolejna analizowana spółka). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PrezesMichał Sykutera Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Michał Sykutera
Gość

Ciekawa spółka. Odstrasza mnie jednak branża deweloperska – jest cykliczna. Czy masz jakieś przemyślenia na temat cykliczności w kontekście tej spółki?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.