"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Atlas Estates Limited – pomimo ogromnego niedowartościowania akcji czy warto mieć akcje ?

Atlas głównie na polskim rynku inwestuje w nieruchomości mieszkaniowe, przemysłowe, handlowe, biurowe i rekreacyjne. Celem tych działań jest stworzenie zrównoważonego portfela projektów deweloperskich i aktywów generujących dochód.


Gdy na forum bloga link w dniu 13 lutego poinformowałem iż do realnego portfela kupiłem trochę akcji spółki po 91 groszy całkowicie nie spodziewałem się tego co wydarzy się w kolejnych dniach.

Przed moim kupnem na akcjach były niewielkie obroty a gdy zrealizowało się moje zlecenie kupna to najpierw nastąpiły na zwiększonych obrotach spore spadki (do 82 groszy) by następnie jeszcze na większych obrotach kurs zaczął dynamicznie rosnąć.

Za zwiększonymi obrotami po części stali czytelnicy bloga ale okazało się że skup zaczęli główni akcjonariusze którzy w dniach 19 i 20 lutego nabyli łącznie 1,27 mln akcji (łączny wolumen akcji w tych dniach to 1,432 mln akcji) link i link. Wygląda na to że przez przypadek lub nie :-) udało się kupić akcje przed poważnym ruchem głównych akcjonariuszy. Niestety ten poważny ruch głównych akcjonariuszy spowodował wzrost ryzyka inwestycyjnego który w mojej ocenie dyskwalifikuje te akcje do dalszego inwestowania. Akcjonariusze ci oficjalnie posiadają obecnie 43.122.568 akcji reprezentujących 92,04% kapitału zakładowego Spółki i mogą teraz zrobić przymusowy wykup do którego będzie liczony średni kurs z 3 lub 6 ostatnich miesięcy (w zależności który jest wyższy). Ponadto cena akcji zaproponowana w wezwaniu o przymusowym wykupie nie może być niższa od najwyższej ceny, jaką podmiot wzywający do sprzedaży zapłacił za te akcje w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed wezwaniem oraz nie niższa od najwyższej wartości rzeczy lub praw, które podmiot wydał w zamian za akcje będące przedmiotem wezwania w okresie ostatnich 12 miesięcy link. Obecny kurs rynkowy to 1,20 zł a korzystniejsza średnia z 3 miesięcy to 1,01 zł (wraz ze wzrostem kursu cena minimalna może rosnąć bo jeszcze wczoraj wynosiła 0,99zł) a po ile faktycznie skupował w ostatnich dniach główny akcjonariusz ciężko stwierdzić, może to być np. max. 1,12 czyli najwyższy kurs z 20.02.2019r. z którego mamy oficjalne info. Dodam jeszcze że portale ekonomiczne jak biznesradar.pl i stooq.pl wprowadzają lekkie zdezorientowanie (choć raczej nie z ich winy) gdyż nie pokazują 3,47 mln akcji w posiadaniu przez spółkę przez co free float wydaje się na znacznie większy niż faktycznie jest.

Mnie to trochę zmyliło bo uważałem że więcej brakuje większościowym akcjonariuszom aby przekroczyć próg 90% uprawniający do przymusowego wykupu.

Pomijając już powyższe kwestie trochę w skróconej formie napiszę dlaczego (powodów jest kilka) skłoniłem się do kupna akcji Atlasa jeszcze kilka dni temu.

Pierwszym to bardzo niska c/wk w stosunku do porównywalnych spółek bo wynosi 0,15 a np. o podobnej działalności Echo ma c/wk 0,96. Teoretycznie c/wk powinna wynosić 1 (czyli 700% wyżej niż jest obecnie) ale istotna jest też rentowność działalności które nie zawsze zależy od wielkości aktywów.

Ktoś może oczywiście stwierdzić że majątek trwały może być mocno zawyżony ale raczej tak nie jest bo jest np. właścicielem Hotelu Hilton w Warszawie, biurowca Atlas Tower czy cennych gruntów w Warszawie.

I te cenne grunty w Warszawie są drugim powodem dlaczego uznałem że jest to ciekawa inwestycja.

Atlas 22.11.2018 poinformował link iż sprzedaje (umowa i finalizacja transakcji 5.09.2019r) grunty w Warszawie łącznie za 168 mln. Może kwota dużo nie wyjaśnia ale dotyczy ona tylko 4,632 m 2 wraz z pozwoleniem na budowę 167 metrowego wierzowca czyli może być jedną z najwyższych cen za m2 w historii Polski (36 tysięcy złotych za 1 m 2). Lokalizacja na ulicy Grzybowskiej w Warszawie obok hotelu Hilton może wyjaśniać wysoką wycenę. Poniżej linki prawdopodobnie dotyczące tych nieruchomości.

https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/wiezowiec-hpo,b4466

http://www.domiporta.pl/poradnik/1,126867,7653075,167_metrowy_wiezowiec_stanie_przy_Grzybowskiej.html

Spółka Atlas sprzedaje ten projekt gdyż jak stwierdza „skala przedsięwzięcia związanego z zabudową Nieruchomości przewyższa możliwości inwestycyjne grupy Atlas Estates.” i mnie to nie dziwi gdyż prawdopodobny koszt budowy może przekroczyć 0,5 mld zł.

Atlas na tej inwestycji prawdopodobnie wygeneruje wysoki zysk (ciekawe czy na koniec 2018 roku przeszacuje te nieruchomości do ustalonej ceny sprzedaży), niestety z bilansu firmy trudno wyczytać jaki to może być nawet w przybliżeniu zysk (poniżej załączam moją konsultację ze świetnym analitykiem, nie podaję jakim ale mam nadzieję że nie obrazi się iż wkleiłem jego odpowiedź).

Pozyskane 167 mln zł spółka może wydatkować w różny sposób: spłata zadłużenia, budowy mieszkań na posiadanych działkach w Warszawie, wypłatę ekstra dywidendy (100% stopa dywidendy mogłaby być spokojnie)  lub skupu akcji- jedno jest pewne, poprawi się znacznie płynność gotówkowa spółki.

Trzecim powodem jest oczekiwanie na dużo lepsze wyniki za 4 kw 2018 które rok wcześniej były mocno zaburzone. Atlas rok temu wypłaciła 8,6 mln eur prowizji zarządzającej spółce (to mi się nie podoba a o co chodzi o tym na końcu napiszę), miała 0,4 mln eur straty z przeszacowania wartości nieruchomości oraz wykazały 1,4 mln eur zysku z różnic kursowych na co wpłynęło spore umocnienie złotówki do eur w 4 kw 2017 roku. Łącznie strata netto wyniosła 6 mln eur (czyli mocno ujemna baza) natomiast zakładam iż w 4 kw 2018 podobnych kosztów już nie będzie. Oczekuję że spółka w 4 kw zarobiła 1 mln eur przy 6 mln straty r/r, w całym 2018r. łącznie zarobi 6,1 mln eur co w przeliczeniu na pln po kursie 4,3 eur/pln da 26 mln zł zysku i niskie c/z 2,6 (nie uwzględniając własnych akcji to c/z 2,16).

Powyżej podane informacje jednoznacznie wskazują iż wiele dobrego może się wydarzyć w spółce w najbliższym czasie a wycena rynkowa jest nawet kilkaset % zaniżona jednak może częściowo to wynikać z pewnych „dziwnych” ryzyk.

Jednym z nich jest to co pisałem o przekroczeniu progu 90% wszystkich akcji przez głównych akcjonariuszy (przez wiele miesięcy byli bardzo blisko tego progu) co rodzi ryzyko przymusowego wykupu po cenie niższej od obecnej rynkowej.

Drugie ryzyko (nie bardzo wiem dlaczego powstało) to spółka kilka lat temu miała problemy z obsługą jednego kredytu i w związku z realizacją ugód z tym bankiem zostało jej we wrześniu 2017 roku umorzone 19,5 mln eur kredytu w tym banku i z tego tytułu spółka w 3 kw 2017 wykazała w takiej wysokości ekstra przychód finansowy (księgowy, nie gotówkowy).

Kolejną rzeczą która mi się nie podoba to jest fakt iż Atlas płaci innej firmie AMC (możliwe że powiązana z głównym akcjonariuszem) wynagrodzenie za zarządzanie (2% skorygowanych aktywów) oraz za wyniki. Samo wynagrodzenie za zarządzanie nie budzi kontrowersji ale za wyniki już tak. Bowiem spółce AMC zostało wypłacone 8,6 mln eur wynagrodzenia za umorzenie kredytu w Erste Banku które było operację nie gotówkową a jednak zarządzającemu wypłacono fizyczną gotówkę (z tego co wyczytałem z raportu).

Możliwe jest że jak zostaną sprzedane wspomniane wyżej nieruchomości to spółka Atlas będzie musiała zapłacić AMC wynagrodzenie za wynik i to pewnie kilka milionów Euro (słabo to wygląda).

Podsumowując: oceniając obecną wycenę spółki przez pryzmat posiadanego majątku i korygując go o zadłużenie to Atlas jest mocno niedowartościowaną spółkę przynajmniej o kilkaset %. W kolejnych miesiącach powinny też pojawić się dobre informacje jak mocne wyniki za 2018 rok (pierwsze półrocze 2019 na poziomie zysku netto to będzie spadek zysku netto) oraz sprzedaż nieruchomości za 167 mln zł które mocno poprawią płynność spółki, możliwe że obniżą zadłużenie i będą środki na budowę lokali mieszkaniowych na posiadanych gruntach. Jednak ryzyko przeprowadzenia przymusowego wykupu po kursie niższym niż obecny rynkowy jest trochę spore choć stosunek zysku do ryzyka jest dosyć wysoki.

Zastrzegam iż nie mam akcji spółki Atlas w portfelu rzeczywistym jak i w wirtualnych portfelach prowadzonych na blogu.

Kolejną analizą spółki z listy obserwowanych będzie Efekt (niska wycena ale raczej bez potencjału poprawy wyników).

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, parkiet.com (wykres techniczny) oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

avatar
4 Comment threads
18 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
AmadeuszTomekPrzemekMacirjMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Alex
Gość
Alex

Atlas się nie poddaje. Oby cos pozytywnego z tego wynikło dla drobnych. A średnia rośnie…

Alex
Gość
Alex

Raczej wykupu przymusowego już nie będzie bo i na co by czekali. Średnia do wykupu już im podskoczyła o 4%. To by było nieracjonalne. Pytanie co dalej?

Amadeusz
Gość
Amadeusz

Byc moze chodzilo o zdjecie zalegajacej od lat podazy ktorej rynek sam nie byl w stanie zdjac i uwolnienie kursu celem odzwierciedlenia prawdziwej wartosci spolki…W kontekscie potencjalnego duallistingu takie zachowania glownego akcjonariusza jest akurat racjonalne…

Tomek
Gość
Tomek

Wszystko zależy od tego czy chcą Atlas wycofać z GPW. Jak nie to nie będzie przymusowego wykupu. Poza tym jakby chcieli to powinni skończyć kupować na 90% a nie znacznie przekraczać.

Alex
Gość
Alex

Przeczytałem tylko do momentu jak napisałeś Prezesie że średni kurs z 3 miesięcy to 0,94 zł. Jak reszta artykułu jest równie rzetelna to podziękuję. Średni kurs z 3 miesięcy to 1,01 zł, link: https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ATLASEST
Poza tym na 99% główny akcjonariusz dokupował już w ostatnich dniach powyżej 1,01 zł a to oznacza że cena do przymusowego wykupu znacząco wzrosła.
Nie napisałeś również że po przekroczeniu 90% zamiast ogłosić przymusowy wykup dalej dokupowali z rynku i na dzień dzisiejszy posiadają już 92,04%
Ja przewrotnie napiszę że „raczej” dopiero teraz warto mieć akcje Atlasa.

Nieuk
Gość
Nieuk

Gowniana spolka. Mowilem, że tam jakaś inżynieria stosowana. W ogóle uwazalbym na spółki niezarejestrowane w Polsce. Tam jest jakieś drugie dno…A jak ktoś chce już naprawdę stracić to polecam spółki ukraińskie. Z takich ciekawostek-wszystkie wprowadzał dm bzwk.

Alex
Gość
Alex

„Gowniana spolka”, no tak, to jest argument…

Nieuk
Gość
Nieuk

Żaden argument. Niech sobie rosnie w najlepsze. Zycze powodzenia. To już wolałbym Plaze. Zobacz sobie jak wyglądał kurs od początku notowań. Dno. Jeszcze dual listing, ale życzę powodzenia. Nie mam nic przeciwko na zarabianiu, na recyklingu ( czyli śmieciach).

Tomek
Gość
Tomek

Ja myślałem że gówniane spółki to takie które nie rosną :)))

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.