"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Wirtualny Portfel Fundamentalny – podsumowanie kwietnia

Kwiecień to kolejny miesiąc w którym spadła wartość mojego Wirtualnego Portfela Fundamentalnego. Spadek wyniósł 2,45% do 91.947 zł a od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity spadek to 8,05%.  
W tym samym okresie mój benchmark WIG wzrósł o 2,66% (kwiecień) i  spadł o 4,81%.
 
Jest to kolejny miesiąc który nie daje powodów do radości, spadki akcji w portfelu są duże i w zasadzie nie powinny być akceptowalne. Jednak większość spółek oczekuje na informacje o dywidendzie i jej wypłacie, dlatego jeszcze wstrzymuję się z radykalnym przemeblowaniem portfela.
W kwietniu indeks spółek dużych WIG 20 (+3,69%) zachował się lepiej od indeksu
szerokiego rynku WIG (+2,66%%) oraz indeksu małych i średnich spółek
sWIG80 (-0,42%). Jak widać rynek znowu zaczyna wracać do dużych spółek kosztem małych i średnich w które ja inwestuję. Ponadto mam wrażenie że potężna hossa na akcjach „game deweloperów” wyssała kapitał z rynku który przeniósł się na te spółki. 
Ostrzeżeniem na kolejne miesiące dla perspektyw rynku może być osłabienie złotówki w kwietniu, jeśli będzie dłużej trwało może być oznaką wycofywania kapitałów globalnych z Polski.
W połowie miesiąca (16 kwietnia) po jednoznacznych informacjach o problemach płynnościowych (nie wykupione obligacje Quercusa) wypadł z portfela Getback który w kwietniu zanotował aż 33% spadku. Muszę przyznać iż przez 18 lat mojego inwestowania nie przypominam obie abym taką wtopę zanotował (mam na myśli portfel rzeczywisty), zdarzały mi się duże straty ale „grając” na rynku walutowym. Generalnie cieszę się że zamknąłem temat Getbacka, gdyż niestety nie widzę obecnie szans na jakikolwiek wzrostu kursu (jak go odwieszą) a jedynie pewne szanse dla posiadaczy obligacji że odzyskają część zainwestowanych pieniędzy. 
Przypadek Getback pokazuje jak ważna jest dywersyfikacja portfela i rozdzielanie ryzyka na wiele produktów inwestycyjnych (akcje, obligacje, nieruchomości, lokaty itp).
Sukces miesiąca -w zasadzie jedyny widoczny wzrost w portfelu to BAH który wzrósł o 7% ale czy taki wzrost można nazwać sukcesem to raczej wątpię.
Porażka miesiąca Getback (-33%) i nowa inwestycja PCM (-9,30%). Za zbyt wczesne wejście w PCM jestem mocno na siebie zły, powinienem poczekać do wyników za 4 kw i 1 kw. Wg polityki dywidendy powinno być przy obecnym kursie aż 14% dywidendy ale spadki kursu w ostatnich dniach mogą zwiastować iż dywidenda może być niższa. Duży spadek zanotował też Asbis na który moim zdaniem wpływ miały wydarzenia w Rosji i niekorzystne mocne osłabienie Rubla oraz zejście przez OFE poniżej 5% akcji spółki.
Oczekiwania na przyszły miesiąc – jest to ważny miesiąc dla spółek z portfela gdyż firmy publikują raporty za 1 kw 2018 oraz powinny już podać wysokości dywidend za poprzedni rok a niektóre spółki nawet je wypłacić (BAH i IRL). Oczekuję że wszystkie spółki poprawią wyniki (z wyjątkiem PCM i może Telestrady) i może to pozytywnie wpłynie na kursy ich akcji.
Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl.
Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i
dużą ilością narzędzi analitycznych. 
W tym miesiącu zrobię posta w
którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.
 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
17 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
bufonUnknownLiroyKarol AdxPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
bufon
Gość
bufon

Dzięki Prezes:)
To w sumie przez trochę ponad rok daje 1zł dywidendy:)
Spółkę obserwowałem od miesiąca i ciężko było coś kupić poniżej 4zł a ten pakiecik 5tys akcji był wystawiony po 4.5zł (widocznie ktoś usilnie potrzebował gotówki a zapomniał o dywidendzie)

bufon
Gość
bufon

Prezes co myślisz o firmie Euro-tax,kiedyś ładnie na niej zarobiliśmy?
W przyszłym tygodniu pewnie ustalą dywidendę ok 0,40 zł (10% przy obecnym kursie)
Przeglądałem raporty miesięczne i są trochę lepsze od ubiegłorocznych (z wyjątkiem Rumuni tu jest duużo lepiej)
Obecny kurs wydaje się być atrakcyjny.
Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Łukasz,

Deeeloperzy, to nie game dev…Rzuc okiem na wykres roczny. Kurs sie "uwolnil" po sprzedazy wiekdzosciowego pakirtu przez p. Leszka Czarneckiego. I zobacz sobie, jakie wzrosty wtedy zanotowal-spektakularne. Teraz walor po korekcie i konsolce wybija sie z poziomu oporow. Pamietaj, ze ta spolka ze swoim zasobem banku ziemi i nieruchomosciami jest lakomym kaskiem i jest gra wielu-nazwijmy to osib prawnych. Sama stopa dywidendy, to prawie 9%. Tu radzilbym sporo spokoju-chociaz ja tez bywam niecierpliwy…no coz-kazdy ma wiele wad.
Ja nikogo z krotkoterminowych spekulantow nawet nie smialbym "naganiac" na ten papier. To jest walor na sredni/dluzszy termin.
Roczna stopa zawrotu, to ok. 40%…Mało…?

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja też czasem mam zawroty po 40% :)
trup

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki Nieuk za odpowiedź, w sumie podałeś w swoim wpisie wszystkie argumenty o których ja pisałem, chociaż specjalnie nie obserwuję tego devolopera. Masz rację kurs się uwolnił po podaniu informacji o sprzedaży pakietu przez L.C. wzrosty były istotne, ale pytanie pozostaje co dalej, czy jeszcze są jakieś pozytywne informacje (oczywiście poza wsomnianymi przez nas wcześniej). Co do Twoich szacunków, to powiem że są bardzo odważne. Ja zastanawiam się czy LCC nie będzie jakoś skorelowana z innymi biznesami L.C – w tej chwili mam na myśli GetBack. Pozdrawiam Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja nie szacuje 40% stopy zwrotu-zaznaczam, ze tak jest za ostatni rok. LC Corp przejely fundusze i to jest dobra wiadomosc. Getback to moim zdaniem to inna bajka i wszystkie spolki finansowe, ktore byly/sa powiazane z ta osoba.

Pozdrawiam.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nieuk mam pytanie do Ciebie w związku z tym wpisem "Co do deweloperow-to dla mnie najwiekszy potencjal fundamentalnie ma LC Corp" Skoro śledzisz Lcc to wjaśnij mi dlaczego ten papier ciągle spada? W perspektywie niezła dywidenda, liczba przekazać, a co z tym związane w dłuższej perspektywie niezłe przychody świetna, spory bank ziemi, więc wszystko idealnie. Z uwagi na brak głównego właściciela spółka może być niezłym kąskiem do przejęcia. Więc wiele artumentów za jej kupnem, więc co się dzieje. Pozdrawiem Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

A co myslisz o Odlewniach Polskich? Maja fajna dywidende wyplacic. To tez taka spolka-nazwijmy to umownie z branzy okolohutniczej a pisalismy sporo o Cognorze, czy Ropczycach.
Z mojej perspektywy wazne jest to, ze wydaje sie iz walor wrocil po rocznej korekcie do linii dlugoterminowego trendu wzrostowego.

Dziekuje za odp. i pozdrawiam.

Ps. A z ktorej godziny jest ten raport BOS odnosnie Decory, bo 27 kwietnia Decora przedstawila swietne szacunki bilansu za 1 kw (wstepne)?

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Dziekuje Ci bardzo za analize. Szczegolnie za ocene ryzyk, bo mnie to zawsze najbardziej interesuje.
Co do cen surowcow-masz racje. Tylko to juz tak bywa, ze jak gospodarka nabiera sporego rozpdedu, to one tez sporo drozeja. Mysle jednak, ze skompensuja w tym roku to jednak przychody + powolne umacnianie sie euro.

Pamietasz, co pisalem o Cognorze miesiac temu-jak go kupowalem? Sprawdzilo sie, ze ta spolka jednak sie odbudowuje. Sprzedalem z jakims tam zyskiem i podziekowalem. Nie kupie tej spolki raczej, bo jest z tych trzech, o ktorych piszemy (jeszcze Ropczyce) – nazwijmy to bardzo umownie najbardziej surowcowa. Jednak moze kurs rosnac. Czego Ci zycze, bo pisales, ze moze ja dolaczysz do portfela.
Odlewnie nie maja tez zobowiazan dlugoterminowych. Poza tym przyspieszony bedzie raport kwartalny i zaraz WZA. Dywidenda nominalnie wyzsza o 25% r/r..
Spodziewam sie dobrych komunikatow i rekomendacji dm (to tylko taki "glupi handicap").
Przeczytaj tez list Prszesa do Akcjonariuszy. Dawno nie widzialem tak empatycznego i jasnego tekstu CEO.
Z moim " timingiem" (zart, euro I ro nia) i twoja ocena fundamentow-wroze dobrze Decorze, jak i Odlewniom. No i byc moze Ropczycom w srednim/dluzsztm terminie.

Pozdrawiam i zyczego milej reszty dnia. Wszystkim:)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiesz tych do reko-obojetnie jakiego dm trzeba miec dystans…Wazne, ze w przypadku Decory jest w gore. To dobra oznaka-sama wycena nie ma znaczenia…zawsze moga ja podniesc po kolejnych wynikach.
Spolka jest lakomym kaskiem takze pod ewentualne wezwanie. Sam nie lubie wezwan na spolki, bo to oznacza, ze kolejna ciekawa firma zniknelaby z bananowki. No, ale nie wierze w to, zeby duzi akcjonariusze, czyli osoby fizyczne i instytucje oddalyby ja po 11,12 czy nawet jeszcze troche wyzej…Niemozliwe po prostu. Za dobre perspektywy na lata przy tak jeszcze zdrowym bilansie.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc,

Co do Dywidendy na Decorze-to juz wyplata nastapi 24 maja, wiec widac jak spolka jest w bardzo dobrej sytuacji plynnosciowej. Poza tym-analiza techniczna wskazuje na to, ze samo odciecie nie powinno miec znaczenia. Kurs powinien wrocic szybciutko do momentu sprzed odciecia.
Spolka w ewidentnie silnym trendzie wzrostowym. Niby maj, to: sell and go away, ale…sa wyjatki. Tym bardziej, ze spolka (co Prezes sam zauwazyl) moze pokazac wysoka dynamike dochodowa. Kazdy jednak decyzje podejmuje sam i na wlasna odpowiedzialnosc.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Do Adam , nigdy nie wiesz po jakiej cenie bedzie za rok , też się zastanawiam nad małym pakietem (100 akcji) aby zamrozić gotówkę na kilka lat.Korci mnie jeszcze Elbudowa i Eurotel . Zobaczymy jak będzie .Pozdrawiam wszystkich .Marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cd red to juz PKCem prawie biora…20 baniek obrotu. Dobrze, ze ta spolka jest w Wig20. Playway tez piknie. Jedenastka moze troche sir schlodzi dalej raczej up…

Moze C/Z jest wysokie na tych spolkach, ale to nie ma znaczenia przy ich potencjale rozwojowym i sa zdrowe albo nawet bardzo zdrowe bilansowo.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przeciez ja nie mam calkowitej alokacji w nich.

Ja nie bawie sie w lapanie dolkow ani gorek gdziekolwiek. Pewnie bede skracal, co jakis czas pozycje, ale zyskom trzeba pozwalac rosnac…

Co do deweloperow-to dla mnie najwiekszy potencjal fundamentalnie ma LC Corp. Rank Progress mialem. Czekam na rozwoj sytuacji. To raczej narazie spekulacyjnie bym traktowal, ale moze cos z tego byc…

A z game dev. nie zapominalbym o Vivid:)

A to, ze masz swoje, odmienne zdanie-to bardzo szanuje.

Coraz wieksza chrapke mam na ta Decore.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Unknown
Gość

Czy aktualna cena 10.60 to jest w miare dobra do zakupu pod dywidende i trzymania na nastepne lata czy lepiej poczekac na wyplace i odciecie dywidendy i wtedy zakupic?
Adam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ok dzieki Prezes..Ja to do Ike chcialem dokupic wiec bylaby full dywidenda wplacona ale faktycznie moze lepiej poczekac i kupic taniej pozniej i miec fajna spoleczke za rozsadne pieniadze na przyszly rok..

Adam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Wszystkim, Prezesie jestem stałym czytelnikiem Twojego forum. Cenię sobie Twoje uwagi, jesteś jednym z niewielu blogerów zajmujących się analizą fundamentalną spółek. Ciekaw jestem Twojej opinii na temat Rank Progress. Spółka wykazuje niewielkie zyski, a c/wk – 0,25. Zastanawiam się skąd taka niska wycena, czy chodzi o zadłużenie spółki? Czy wg Ciebie warto wejść na długi termin?
Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z tym Livechatem to bylbym prezes takiej ocenie porownujac kiwecien 2017/a 201 maaja ponad 22% wzrost.

Druga kwestia-to oni rozbudowuja ekosystem, ktory ma potencjal znacznego zwiekszenia bazy klientow.

Takie komunikaty-w trendzie wzrostowym wykorzystuje sie do akumulacji, jesli okaze sie, ze to tylko "panika" przy malych obrotach i nie ma to na koniec sesji wiekszego wplywu. To pokazuje sile trendu.

Nieuk.

Liroy
Gość

Prezes Ty w ogóle inwestujesz w spółki robiące gry czy nie . Stały się ostatnio modne .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Postaram sie:)

Z takich ciekawych spolek do obserwacji: to oprocz Decory i wspominanych Ropczyc-to PKP Cargo-moze jakas korekta wzrostowa nastapi i ten PFL tez fajny, ale wczoraj bylo, tzw. zamykanie okienej przez instytucje, wiec to bralbym pod uwage, jesli ustawialbym sie na kupnie.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wszystkim,

Prezesie ja bym proponowal zakup Decory-moze do dywidendowego…Sam ja wywalilem kilka dni temu i zaluje (wymeczyla mnie konsolka a tu ciach: fajne infa i wybicie). Aviva OFE przekroczyla 10%. Inne fundy tez sa pod progami. I co ciekawe zrobila to chyba w dzien WZA. Pozdrawiam,

Nieuk.

Fajna spolka.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No jak przrbije 10,50-10,60 to droga otwatta na nowe szczyty moim zdaniem. Ta spolka juz sie pewnie jakies grubasy branzowe interesuja. Jakby bylo jakies wezwanie-to fundy pewnie zrobilyby to samo, co z Tarczynski.

Z innej beczki-poczytaj wpis "Special analysis" na watku Getbacka. Pelna profeska w wykonaniu czlowieka z branzy…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Nieuk, mógłbyś swoje wypowiedzi popierać linkami do źródeł.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

O jakim i gdzie wpisie mówicie, mogę prosić link?
pzdr
Syriusz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, obserwując kurs PCM faktycznie coś chyba jest na rzeczy odnośnie wysokości dywidendy… Cena nurkuje i dna nie widać. Nieźle umoczyłem…

Jaccek

Corcoran
Gość

Cześć, czy możesz skomentować MCI? Wg wypowiedzi zarządu z 2016, MCI ma wypłacać dywidendę w 2018. Warunki spełnione, zatem powinno być ok. 0,40 zł/akcję co dało by 5% zwrot. To mogłoby stanowić zwrot wycen tych akcji. A tu link do wypowiedzi
https://www.bankier.pl/wiadomosc/MCI-chce-od-18-przeznaczac-min-2-proc-NAV-na-dywidende-3503109.html

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.