"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

PCM – oczekuję 12% dywidendy

PCM (grupa Masterlease) – zajmuje się leasingiem samochodów oraz usługami zarządzania flotą tj. car fleet management. 

Kupiłem 300 akcji po 26,60 zł, oczekiwany wzrost 10-15% w okresie najbliższych 4 miesięcy.

Jest to ponowne kupno akcji spółki które posiadałem w zamkniętym w zeszłym roku portfelu fundamentalnym „blogprezesa”. Poza danymi finansowymi spółki za 3 kwartał 2017 niezbyt wiele się zmieniło jeśli chodzi o fundamenty dlatego odsyłam do poprzedniej analizy link.
Moje obecne zagranie jest tylko i wyłącznie pod wysoką dywidendę i jest ograniczone czasowe do 4 miesięcy (sprzedam przed dniem przyznania dywidendy). Oczekuję iż całość zysku skonsolidowanego (oczywiście dywidendy są wypłacana z zysku jednostkowego ale on jest obecnie wyższy od skonsolidowanego) zgodnie z polityką dywidendy  zostanie przeznaczone dla akcjonariuszy co dałoby  minimum 3,20 zł dywidendy ze stopą 12% . 
PCM działa w bardzo konkurencyjnym otoczeniu, pomimo wzrostu przychodów widoczna jest presja na marże i w zasadzie trzeci rok z rzędu zysk netto jest płaski. Firma stara się zmienić ten stan rzeczy zwiększając flotę (w 2017 roku wzrost o 9,70% r/r link) oraz mocno rozszerzając innowacyjną ofertę Abonament który widać po ogłoszonym rekordowym przetargu na zakup 3000 pojazdów link
Zakładam jednak iż pomimo możliwego wzrostu przychodów o 10% w obecnym roku to zyski będą raczej znowu płaskie, poza konkurencją mogą też być widoczny wzrost kosztów finansowania które było zaciągnięte na zakup zwiększonej floty pojazdów.
Wskaźniki firmy link są w średnich wielkościach: c/z 8,38, c/zo 6,79, c/wk 0,72, ev/ebidta 10,38, ROA 2,08.
W bilansie firmy widoczne jest wysokie zadłużenie finansowe firmy 1,324
mld ale jest ono typowe dla branży leasingowej która działa na wysokiej
dźwigni finansowej i zadłużenie jest w pełni pokryte aktywami. Typowe
dla branży są też „dziwne przepływy” w których jest bardzo wysoka
amortyzacja.
Technicznie kurs przebywa w długoterminowym kursie spadkowym i nie wykluczony jest spadek do listopadowych dołków w okolicach 24,50zł.
 
Główne ryzyko to trwający trend spadkowy, wysokie zadłużenie, słaby sentyment do małych i średnich spółek na GPW oraz coraz większe
ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty).

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl. oraz raportu finansowego spółki.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
7 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
ujazdPrezesRomekAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Słuchajcie, czy my nie mamy do czynienia z jakąś głębszą korektą właśnie? Pozdrawiam,Seba

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Piotr, nie patrz tylko na wskazniki z biznesradaru. Na 26 jest mocne techniczne wsparcie, wiec moze odrobine za szybko kupione, ale nie wiadomo bylo przeciez czy zejdzie do tego poziomu. Gra jest pod wynik, a nie na dwa tygodnie. Troche cierpliwosci.

Arek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, wskazywane przez Ciebie spółki to jak pocałunek śmierci. Podobnie jest z PCM. Mocne sprzedaj na Biznesradarze, bardzo złe prognozy przy niezłych wskaźnikach. Podobnie pisałeś o Getbacku i innych Twoich wpadkach. Piotr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Natura nie ma tu nic do rzeczy drogi Autorze bloga. Wątek dotyczy PCM, stąd moja opinia. Niestety dość precyzyjna. Co do wsparcia. Nie dostrzegam go, niestety, Piotr. I oczywiście każdą rekomendację można skwitować: no, na razi źle, ale co będzie za 2 lata?

ujazd
Gość

A Farm51? Może choć parę zdań o perle z NC.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niestety – ja za szybko wskoczyłem w PCM i teraz muszę czekać na jeszcze niższe poziomy aby uśrednić… Jest jednak ryzyko, bo wystarczy jedna zła informacja ( np. tak jak w przypadku Ferro ) i lecimy niżej. Za 2 tygodnie wyniki i może coś będzie na temat dywidendy.
Jaccek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja? Tak od 2014. Jedyne co udało mi się od tego czasu uchwycić to ogłoszenie wyników referendum w UK.Pozdrawiam, Seba

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A kiedy spodziewasz się tej bessy lub głębszej korekty? Trzymam gotówkę właśnie na duże zakupy, jeśli do bessy dojdzie.To tak pół żartem, ale też pół serio, bo już takiej okazji jak 2008 rok to nie chciałbym przepuścić.Pozdrawiam wszystkich czekających mną okazję Dio tanich zakupów.Seba

Romek
Gość
Romek

dlugo juz czekasz na te besse?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.