Ambra – działalność grupy obejmuje produkcję, import i dystrybucję win musujących i klasycznych, wermutów, napojów musujących dla dzieci itp wyrobów. Kupiłem 350 akcji po 15,85 (połowa docelowej pozycji), długoterminowy okres inwestycji, oczekiwany zarobek 15% rocznie (10% wzrost kursu + 5% dywidendy).
Po przeanalizowaniu większości raportów rocznych spółek muszę przyznać że nie znalazłem „nowych” spółek które warte są kupna wg moich zasad dlatego postanowiłem umieścić akcje Ambry w wirtualnym portfelu fundamentalnym link (znajdują się już w dywidendowym link). Jest to analiza stworzona wspólnie z zespołem gpwatak.pl i opublikowana na obu portalach (blogach ?).
Ambra jest jedną z najlepszych spółek fundamentalnych na gpw a widać to doskonale po dotychczasowym stabilnym rozwoju jak i świetnych przyszłych perspektywach.
Przedstawiciele Ambry jak i innych spółek z branży oczekują wieloletniego wzrostu spożycia win w Polsce link.Oczekiwany wzrost spożycia win w Polsce wynika z faktu iż u nas pije się go najmniej w Europie (ok. 3,2 litra na głowę), gdy innych krajach spożycie jest wielokrotnie wyższe. Jak widać poniżej nawet w sąsiadujących Czechach, kraju kojarzonym raczej z piciem piwa, spożywa się 5-krotnie więcej wina niż w Polsce.
Jeśli weźmiemy pod uwagę bogacące się nasze społeczeństwo, zmianę nawyków żywieniowych chyba alkoholowych :-) (odchodzą od konsumpcji alkoholi mocnych, w szczególności wódki na rzec konsumpcji wina) oraz niskie spożycie w stosunku do innych krajów jak najbardziej uprawnione jest oczekiwanie wieloletniego wzrostu biznesu lidera rynku jakim jest Ambra. Taki wzrost spożycia widać na przykładzie stopniowego kilkuletniego 5-10% wzrostu przychodów spółki (ceny win mocno w tym okresie się nie zmieniały).
Należy jednak pamiętać że wzrost przychodów nie musi się wprost proporcjonalnie przekładać na wzrost zysku gdyż na niego wpływają różne czynniki. Bolączką każdej firmy obecnie są koszty wynagrodzeń które w przypadku Ambry w 1 półroczu 2018/2018 (uwaga – spółka ma przesunięty okres obrotowy o 6 m-cy) wzrosły w Polsce o 12,2% a w Rumunii o 15,3% (w tych krajach ma zakłady produkcyjne). Jednak spółka jest głównie importerem (dystrybutorem) win i zdecydowanie ważniejsze dla rentowności są surowiec i kursy walutowe. Wina produkowane są z winogron i od wielkości zbiorów wprost zależy ich późniejsza cena, gdyż w przypadku dobrych zbiorów ceny spadną a w przypadku słabych ceny wzrosną. Trzeba też wiedzieć że takie przełożenie nie jest widoczne od razu w wynikach a dopiero po upływie okołu 1 roku bo tyle trwa mniej więcej cykl od zebrania winogron do finalnej sprzedaży wina w sklepie. Piszę o tym gdyż ten czynnik jest widoczny w ostatnich kwartałach, w 2017 roku były bardzo słabe zbiory winogron w Europie a to przełożyło się na gorsze zyski Ambry w ich 4 kwartale roku 2017/2018 i 1 kwartale 2018/2019.
Jak widać powyżej zysk ze sprzedaży (celowo pokazuję ten zysk gdyż w innych pozycjach rzis były jednorazowe księgowania zaburzające zysk netto) spadł po ok. 25% a na spadek głównie wpłynęły wyższe ceny importowanych win. Spółka na te niekorzystne tendencje zareagowała podwyżkami cen produktów
których pozytywny efekt był widoczny wcześniej gdyż już w 2 kwartale ich roku obrotowego (ostatnim opublikowanym przez spółkę). Ambra w najważniejszym ich sezonowo kwartale w roku przy 9,6% wzroście przychodów poprawiła marżę ze sprzedaży z 37,58% do 38,46% co przełożyło się na 24% wzrost zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.
Piszę o tym obszerniej żeby czytelnik zrozumiał jak wpływ różnych czynników może wpływać na krótkoterminowe wyniki (do 4 kwartałów). Wszystko wskazuje że najbliższe 4 kwartały powinny być na poziomie osiąganych zysków znacznie lepsze r/r (zakładam 15-20% wzrost zysku) a wpłyną na to udane zbiory winogron w 2018 roku (niższy ceny zakupu win za granicą), wprowadzone podwyżki cen produktów dla finalnego odbiorcy oraz wzrost przychodów (zakładam 7% wzrostu przychodów).
Należy też wspomnieć iż ze względu na importowanie większości win istotny jest kurs eur/pln (kurs usd/pln mniej ważny gdyż większość win sprowadzana jest z Europy) który w ostatnich miesiącach był stabilny (ok. 4,30) ale w tym roku jest mniej korzystny niż w podobnym okresie roku ubiegłego.
Analizując spółkę przez pryzmat wskaźników finansowych (c/z 11,53, c/wk 1,43, ev/ebidta 6,43), bardzo dobre przepływy operacyjne przewyższające zysk netto, niskie i spadające zadłużenie (w ostatnio opublikowanym raporcie jest sezonowy wzrost zadłużenia ze względu na Święta Bożego Narodzenia które mocno spadnie w kolejnym kwartale), zdrowy bilans oraz dobre perspektywy na przyszłość to zdecydowanie można stwierdzić iż Ambra jest dosyć nisko wyceniana. Na plus należy też dodać iż spółka co roku wypłaca coraz większe dywidendy i w tym roku dywidenda może być w okolicach 80 groszy co dałoby 5% stopę dywidendy.
Tak jak napisałem powyżej oczekuję iż wyniki najbliższych 4 kwartałów na poziomie zysku netto łącznie będą znacznie lepsze r/r (o 15-20% ?) jednak ostatni kwartał (ich 3 kw roku obrotowego) będzie prawdopodobnie gorszy r/r. Oczekuję braku zysku (0) przy 0,718 mln zysku rok temu ze względu na to iż rok temu było 0,3 mln jednorazowych przychodów, mniej korzystny kurs waluty eur/pln, wyższe koszty energii, wynagrodzeń i paliw a wprowadzone podwyżki raczej nie zrekompensują wzrostu tych kosztów. Trzeba jednak pamiętać że jest to najmniej istotny kwartał w roku więc ewentualnie niższy zysk nie powinien negatywnie wpłynąć na roczny wynik.
Otwarta pozycja jest jak na razie mała a zwiększę ją gdyby kurs mocniej spadł po słabszych wynikach lub wyniki okażą się lepsze od moich oczekiwań i wtedy dokupuję bez względu na wysokość kursu (oczywiście w granicach rozsądku).
Do opisanych powyżej ryzyk (kurs walutowy, zbiory winogron) należy też dodać ryzyka ustawodawcze. Ostatnio pojawiły się informacje iż rząd chce podnieść od 2020 roku o 3% akcyzę na alkohole link która może zwiększyć koszt jednej butelki wina o kilkadziesiąt groszy więc nie specjalnie dużo.
Pisząc tego posta korzystałem z informacji i raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, bankier.pl oraz biznesradar.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Ambra w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Kompleksowa analiza spółki musi zawierać także analizę techniczną kursu akcji której dokonał zespół gpwatak.pl.
Ambra tygodniowy
Ambra znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który od lat nie był poważnie zagrożony. Dłuższy przestój i marazm panował w latach 2014-2017, czyli tuż po utworzeniu nowego, wieloletniego szczytu późną jesienią 2013 r. Z początkiem 2019 r. doszło do dynamicznego wybicia kanału spadkowego, który tworzył się przez cały 2018 r., a pod koniec kwietnia b.r. popyt wypchnął kurs na nowy historyczny szczyt. Ostatnie zwyżki w porównaniu do całego wykresu napędzane są w sposób niezwykle szybki, co może sprowokować podaż do schłodzenia rozgrzanych głów.
Ambra dzienny
Na wykresie dziennym zauważyć można dominujące na nim techniczne formacje: kanał zniżkujący, baza, kanał zwyżkujący. Trend w akompaniamęcie średnich kroczących SMA200 i SMA100 także jest w stanie w sposób jednoznaczny wyznaczyć rynek byka czy niedźwiedzia – aktualnie od początku 2019 r. trwa silny trend wzrostowy. Mając na uwadze utrzymywanie się kursu na ostatnich sesjach w górnej połowie marubozu (impuls kupna z końca kwietnia), można założyć, że popyt nie zakończył jeszcze ruchu w górę. Podaż zacznie dominować, jeżeli przełamane zostanie poziom 15 PLN. Drugim poważnym ostrzeżeniem będzie naruszenie SMA100 (czerwona linia) w okolicy obecnie ~14 PLN.
Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach.Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.
Zawsze jest ryzyko konkurencji, ponadto dyskonty w swoim zakresie zaczynają importować wina. Ambra jednak od wielu lat radzi sobie doskonale na rynku i zakładam że tak dalej będzie.
Super analiza. Ambra to fantastyczna spółka. Ideał dla inwestora długoterminowego. Miałem ją ponad dekadę temu po 1,xx zł. Zadowolony oddałem chyba z 30% zyskiem…Byłem młody i głupi…teraz jestem tylko głupi.
Fajny interes zrobili przejmując kilka lat temu markę El Sol. Patrząc na historię notowań Ambry, to każda korekta może być po prostu tylko okazją do zakupu akcji. Naprawdę perełka na tej naszej GPW.