"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Ferro

Home Forums Forum Ferro

This topic contains 67 replies, has 12 voices, and was last updated by  Łukasz 4 years, 5 months ago.

 • Author
  Posts
 • #6316

  Prezes
  Keymaster

  Spółka znajduje się w wirtualnym portfelu dywidendowym

  Wirtualny portfel dywidendowy


  Analiza spółki

  Ferro – stabilny rozwój + dywidenda to idealne połączenie

  Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
  Regulamin forum

 • #6317

  Prezes
  Keymaster
 • #7475

  Prezes
  Keymaster
 • #7492

  Grzegorz

  Jak widać fundusze w akcjonariacie robią swoje. I w sumie dzięki nim drobni też się na coś załapią.

 • #7493

  Robert M

  W mojej opinii ta spółka na longa się nie nadaje, jest mocno powiązana z branżą deweloperską i jeśli dojdzie do spadku sprzedaży nowych mieszkań zaczną spadać zyski Ferro. Rynek mieszkaniowy jest już tak napompowany że aż strach .

  • #7494

   Prezes
   Keymaster

   Sporo ostatnio myślałem na temat przyszłych wyników Ferro i efektem tych rozmyślań jest to że jest to obecnie największa moja pozycja w prywatnym portfelu. Jeśli widzę szansę na nawet podwojenie zysków w ciągu najbliższych 5 lat, obecna wycena jest umiarkowana a do tego spółka płaci dobre dywidendy to uważam ją za perspektywiczną spółkę i doskonałą na długi termin.
   Oczywiście mogę być nie obiektywny w tej ocenie ale myślę że wyniki za 2 kwartał potwierdzą mój optymizm.

  • #7495

   anti
   Blocked

   Aż tak mocno z branżą developerską nie są powiązani, oni podawali że nowe mieszkania to jedynie 25% popytu, choć wiadomo że lepiej jak więcej się buduje niż mniej.

   W długim terminie (horyzont 5-10+ lat) wyniki większości spółek będą falować, niezależnie od branży, konia z rzędem temu, kto wytypuje spółkę która tylko wzrasta. Ja odbieram Ferro jako spółkę dywidendową z szansami na wzrost biznesu.

 • #7498

  Grzegorz

  Mnie też się wydaje, że jeszcze nie widać zagrożeń dla Ferro. Choć giełda dowodzi, że licho czai się często po krzakach :)
  Na razie nadal sporo buduje się nowych mieszkań.
  Do tego rozkręca się program mieszkanie +, 500+ na pierwsze dziecko rusza w lipcu, wynagrodzenia rosną. Sprzedaż jest rozłożona na kilka krajów i wszystkie nadal mają wzrost gospodarczy. Można zapytać kiedy to się skończy ? Patrząc na kalendarz wyborczy za oceanem … jeszcze jest ciut czasu. Do nas dotrze to z opóźnieniem najprawdopodobniej.
  Wycena nie jest wysoka więc możemy nawet wyrobić się jeszcze z górką na sWIG80 przed kryzysem.
  Dla mnie to spółka równie ciekawa jak Ambra, Eurotel, Auto Partner.
  Cały czas rozglądam się za podobnymi … rozwijającymi się, wypłacającymi dywidendy, zwiększającymi zyski i z branży, które w najbliższych latach mają szansę na pozytywne trendy.
  Jedyny minus dla mnie to brak kogoś kto ma większy pakiet akcji. Fundusze nie do końca mnie przekonują, choć miło jak chcą wypłacać dywidendy :)

 • #7650

  Prezes
  Keymaster

  W analizie kupna spółki oczekiwałem 11 mln zysku ale znając kurs walutowy na koniec kwartału wydaje mi się że jest szansa że zysk może wynieść nawet 12 mln. 4 mln poprawy to zasługa korzystniejszego kursu walutowego i 1 mln poprawy operacyjnej co może dać poprawę zysku o ok. 70% r/r (z 7,1 mln do 12 mln).

 • #8061

  Prezes
  Keymaster

  Dopiero teraz znalazłem reko dla Ferro wydane przez pekao ib z ceną wyższą o 60% od obecnego kursu. Z portfelowych spółek jest jeszcze reko dla VRG z ceną docelową wyższą o 40%. Niestety treść i założenia nie są dostępne i do przeczytania.
  http://www.pekaoib.pl/research-disclaimer-stocks-ratings/

 • #8281

  Bartek

  Witam, czy mógłbyś wyjaśnić przepływy operacyjne spółki bo ja nie widzę tu związku z zyskami , dzięki

 • #8283

  Prezes
  Keymaster

  Rozumiem że masz na myśli to że w ubiegłym roku przepływy operacyjne były mocno ujemne ?

  Wytłumaczenie pogorszenia pozycji gotówkowej jest bardzo proste, oni w 3 kwartale zapłacili zaległy podatek 28 mln, który spowodował ujemne przepływy operacyjne w tamtym kwartale (przeszedł ten podatek przez przepływy operacyjne), musieli zaciągnąć kredyty itd.

 • #8300

  Bartek

  Tak o to mi chodziło ,czyli wszystko ok,dzięki
  A czy dał byś radę odnieść się do Q1 ?
  5,6 mln operacyjnych + amortyzacja 1,1
  A zysk 13 mln
  Czy tu jest podobna sytuacja ?

  • #8301

   Prezes
   Keymaster

   W 1 kwartale jest u nich inna sytuacja. Patrząc historycznie teraz mieli najlepsze przepływy operacyjne bo 5,6 mln przy 18 mln ujemnych rok temu a przez ostatnie 5 lat zawsze mieli ujemne. Wynika to pewnie z faktu że w 4 kwartale sezonowo spada im sprzedaż, kontrahenci spłacają należności i mniej nowych towarów zamawiają. W 1 kwartale (pewnie pod koniec) zaczynają więcej zamawiać towarów, Ferro im je dostarcza ale pewnie są 30-60 dniowe terminy płatności więc trochę to trwa zanim kasa spłynie. Historycznie 1 i 2 kw to słabsze przepływy a 3 i 4 kw lepsze.

   Trzeba też pamiętać iż oni nieustannie zwiększają przychody i przez dłuższy czas (wiele kwartałów) dopuszczalna jest sytuacja że przepływy operacyjne mogą być niższe od zysku netto. Tak się dzieje przy rosnących firmach.

 • #8302

  Bartek

  Aha czyli to się rozkłada na cały rok , jeszcze raz dziki za rozjaśnienie , a tak przy okazji gdy sudzial zysku netto w przepływach operacyjnych powyżej 100% to oznacza że spłynęła extra kasa ? No sprzedaż nieruchomości lub zaliczki ? Co to może oznaczać ?

  • #8303

   Prezes
   Keymaster

   Wyższe przepływy operacyjne od zysku mogą wynikać z wielu czynników. Może to być spływ jakiś starych należności (zazwyczaj przeterminowanych), sprzedaż z długim terminem płatności, przesunięcie między okresami obrachunkowymi czy wysoka amortyzacja (koszt księgowy obniżający zysk netto ale nie powodujący wypływu gotówki).

 • #8363

  Prezes
  Keymaster

  Jest rekomendacja bosia dla Ferro i muszę przyznać że liczyłem na więcej. Dali tylko trzymaj, cenę 17,20 i dużo niższe szacunki zysku zarówno w 2 kwartale (10 mln a ja 12, ciepły czerwiec wpłynął na niższą sprzedaż) jak i całym roku (37 mln a ja 42 mln, powód koszty nowej strategii obniżą zyski).
  Po wynikach półrocznych będę musiał przemyśleć tą inwestycję http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33743087,dm-bos-rekomenduje-trzymaj-ferro-cena-docelowa-17-1-zl

 • #8364

  lugosi
  Blocked

  tu jest pełny raport Boś, ciekawy: Ferro

 • #8365

  Nieuk
  Blocked

  Ferro to naprawdę fajna i ciekawa spółka. Co mieli wtopic na walutach, to już wtopili…Trochę mi przypomina Ambrę (jeśli chodzi o fundamenty). Niestety ani Ambry, ami Ferro nie mam…Za wysokie progi;)

  • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
 • #8368

  kramrok
  Blocked
  • #8369

   anti
   Blocked

   Dla wyników nie ma to znaczenia bo Novaservis jako spółka zależna jest konsolidowana w wynikach grupy.

 • #8371

  Prezes
  Keymaster

  Faktycznie przesunięcie w ramach grupy kapitałowej bez wpływu na jej wyniki. Pozytywnie natomiast wpłynie na zysk jednostkowy i może choć nie musi wpłynąć na wysokość przyszłej dywidendy.

 • #9516

  kurekq

  Cześć.

  Czy coś nowego w sprawie wyników Ferro – jakaś wątpliwość, coś, co może je zepsuć? Prezesie, widziałem Twoje analizy i przewidujesz fantastyczny wzrost r/r itp.

  Po wypłaceniu przez Ferro dywidendy cena poszła w dół o 15% i wróciła do poziomów, które ostatnio spotkaliśmy w grudniu 2018, a wcześniej w styczniu 2017 (!!!), a zatem jeżeli wyniki okażą się dobre, to poważnie pomyślałbym o dokupieniu, bo to będzie oznaczać duże prawdopodobieństwo na zarobek 15-20% w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli fundamentalnie tam wszystko gra, to do końca roku cena powinna spokojnie przebić te 15zł z górką.

 • #9521

  Prezes
  Keymaster

  Pisałem kilka wpisów wyżej że wyniki na pewno będą sporo lepsze r/r w 2 kwartale ale jest możliwe że mogą być trochę gorsze niż oszacowałem w poście kupna. Nie uwzględniałem kosztów nowej strategii która może zwiększyć zatrudnienie i zapasy. Nie zmienia to faktu że moim zdaniem niska jest wycena, powinni zarobić te 40 mln w tym roku co dałoby c/z ok. 6,50 – czyli nisko jak na spółkę wzrostową i do tego dywidendową. Na pewno jest to spółka w której chcę zwiększać zaangażowanie ale ewentualnie zrobię to nie wcześniej niż po wynikach za półrocze.

 • #9523

  kurekq

  Czyli rozumiem dajesz sobie margines na wyniki dużo poniżej oczekiwań?

  • #9527

   Prezes
   Keymaster

   Generalnie zawsze od wyników zależy moje zaangażowanie w daną spółkę. Jeśli widzę pogorszenie głównej działalności operacyjnej i może to wyglądać na trwałą tendencję to staram się raczej z taką spółką natychmiast pożegnać. W przypadku Ferro oczekiwałem 12 mln w 2 kw (i raczej trochę zbyt wysoko) a analitycy bosia 9,7 mln (rok temu zysk Ferro to 7,1 mln) – tak na teraz bez wczytywania się w wyniki których nie ma mogę założyć sobie progi: zysk poniżej 7 mln (sprzedaję), zysk między 7-10 mln (nic nie zmieniam), zysk powyżej 10 mln (dokupuję). Oczywiście trzeba będzie wyczytać czy były jakieś przeszacowania które nie zaburzyły zysku netto.

 • #9667

  Łukasz

  Kiepsko to wygląda na ferro. Gdzies nawet natknalem sie ze to moze byc spadkowa fala c do 10 zl. Prezesie trzymasz twardo do wynikow, obojętnie jakie spadek? Jeśli tak to niezależnie od spadku brak planów dokupienia jak pisales wyżej? Oby kurs zareagował lepiej niz vgr, bo będzie problem…

 • #9668

  Nieuk
  Blocked

  Ja Ci powiem tak…chociaż wiem, że moja opinia raczej infantylna. Odchodzę w inwestycje/spekulacje od spółek produkcyjnych. Wiem, że to radykalne i śmiałe posunięcie. Ale po dłuższym namysleniu wyszedłem z zzłożenia, że to racjonalne. Na ten moment mam już gdzieś: Amice, Wielton i chociażby Kęty (tej akurat mi szkoda). No, ale za dużo czynników dysfunkcyjnych jest w ad hoc działalności tych podmiotów. Na ten moment, bo pewnie za jakiś czas zdanie zmienię;)

  • This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Nieuk.
  • #9672

   Łukasz
   Blocked

   O ferro miales bardzo dobre zdanie, porownywales do ambry. Zmieniles je? Radzilbys trzymac mimo wszystko do wynikow (przeszlo 2 tyg) czy majac strate ponad 10 proc wywalic np polowe? Czy może jeszcze dokupić? Ale ja mam juz 13 proc kapitalu i chyba nierozsadnie wiecej…

   • This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Łukasz.
 • #9674

  Nieuk
  Blocked

  Łukasz,

  Ja mam ogólnie bardzo dobre zdanie o w/w spółkach, ale kto mi miałby oddać tę straty na ruchunku. No powiedz kto?;)

  • #9676

   Łukasz
   Blocked

   Niby tak…coz ciekawski jestem, do wynikow dotrwam, pytanie czy ta ciekawosc nie zabierze mi polowy zyskow z tego roku, ale coz ;-)

   • #9679

    Nieuk
    Blocked

    Wiesz, że Cię bardzo lubię. Sorki za ten Ice making. Tylko od znajomych wiem jak wygląda kooperacja w eksporcie. Mówiąc dosadnie: ” jeden wielki ch**”. Żeby była jasność-ja nie mówię o całościowym biznesie; ale tylko o części, która summa sumarum jest bardzo ważna. Dość, że eksport w dupie-to jeszcze ceny prądu i innych surowców.

 • #9675

  Prezes
  Keymaster

  Na razie śpię spokojnie i nic nie zmieniam. Jeśli dobrze przeanalizowałem spółkę to powinno być dobrze i po wynikach zrobi się bardzo niska wycena. Oczywiście na niższe zyski w przyszłych okresach mogą negatywnie wpływać silny dolar oraz wprowadzona strategia. Jednak strategia to zwiększone początkowe koszty które później powinny się przełożyć na wyższe zyski (przypomnę że wg niej zakładają w 2023 wzrośnie o 50% do 90 mln a to powinno też wpłynąć na podobny wzrost zysku netto). Ponadto można oczekiwać dywidend na poziomie 10% co roku więc jak dla mnie sporo.

  Jak ktoś nie wytrzymuje ciśnienia to powinien zamknąć lub zmniejszyć pozycję, spokój psychiczny i spokojny sen jest najważniejszy.

  Ferro to nie do końca spółka produkcyjna bo ja bym ją bardziej uznał że handlowa.

  • #9677

   Łukasz
   Blocked

   Dzieki. To moja pierwsza taka strata :-D troche jeszcze nie jestem przyzwyczajony. Zwykle juz zamykalem wcześniej, ale byly to gorsze spolki niz ferro. Pozbieram chusteczki i wezme sie w garść ;-)

   • This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Łukasz.
 • #10205

  Łukasz
  Blocked

  Ferro przyspieszył publikację raportu na 13.09. Im szybciej tym w sumie w tym marazmie lepiej.

 • #10215

  kurekq

  Zdecydowanie lepiej, bo kurs spadł -10% bez żadnego powodu. Jak wyniki będą dobre, to znowu na tej spółce wróci opinia, że jest wzrostowa, dywidendowa, a nie tak jak teraz sugeruje kurs – „niepewna”. Wyniki (jeśli dobre) powinny przywrócić kurs do 14-15 w niedługim czasie.

 • #10216

  kurekq

  Mamy też dzisiaj potężny jak na tę spółkę wolumen pół bańki o 13:00. Grubo po nad 10x wyższy niż zazwyczaj.

  • #10219

   Łukasz
   Blocked

   MACD wygenerował sygnał kupna. A ostatnio ładnie przewidział spadki.

 • #10515

  kurekq

  Wyniki w piąteczek tuż po zakończeniu sesji o 17:10.

  Zysk netto 9.5mln, kwartał do kwartału mamy wzrost 35% na zysku i 11.5% przychód, wygląda na to, że te spadki ostatnie nie do końca uzasadnione i spółka jest tania. Półrocze zysk netto 22.5mln, rekordowo. Wielkiego szału nie ma, ale bardzo w porządku.

 • #10516

  Prezes
  Keymaster

  Na razie wrzucam rysunek samego 2 kwartału, jest gorzej niż oczekiwałem (12 mln do 9,5 mln) i od analityków bosia (9,7 mln) ale lepiej o 34% r/r. Jak w weekend przeczytam to będę uzupełniał wpis i zachęcam posiadaczy akcji do samodzielnej lektury bo może coś ciekawego wyłapią.

  I jeszcze krótkie podsumowanie zarządu https://stooq.pl/n/?f=1313985

 • #10517

  sceptyk

  Ogolnie wyglada niezle: dodatni cash flow operacyjny, duzy wzrost sprzedazy w Rumunii. I niska wycena przy tym wszystkim

 • #10518

  kurekq

  Gdyby drugie półrocze było tak dobre jak pierwsze, to mamy:
  – c/z 6.0
  – dywidenda 10.5%
  – spółka rozwijająca się na zdywersyfikowanych rynkach (wiele Państw).

  Więc dobrze to wygląda.

 • #10524

  Prezes
  Keymaster

  Ciekawostka, analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku 9,1-9,2 mln czyli mniej od raportowanego, przychody też lepiej.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34136581,zysk-netto-j-d-ferro-wyniosl-w-ii-kw-9-5-mln-zl-wobec-7-1-mln-zl-przed-rokiem

 • #10555

  Prezes
  Keymaster

  Popatrzyłem trochę w raport aby znaleźć jakieś istotne informacje które wpłynęły na wyniki 2 kwartału ale nie znalazłem odpowiedzi. Interesowało mnie to bo gdyby nie „działalność finansowa” to wynik na poziomie zysku operacyjnego byłby płaski (nawet minimalnie gorszy) przy wzroście przychodów (+11%). Możliwe jest że sprawdziło się to co pisali analitycy bosia w swojej rekomendacji że będą widoczne koszty wdrażania nowej strategi (ok końca marca mają doradcę inwestycyjnego i zwiększyło się zatrudnienie o 4 osoby) i mogły dodatkowo zaszkodzić czerwcowe upały. Przypomnę że strategia będzie wymagała większych środków operacyjnych (zwiększyli mocno limity kredytowe) aby zwiększyć sprzedawany asortyment o nowe produkty. Niestety strategia może nawet 2 lata wpływać na większe koszty działalności które powinny być amortyzowane rosnącą sprzedażą czyli należy zakładać przez kilka kwartałów płaskich wyników na poziomie operacyjnym. Zysk netto natomiast może się zmieniać w zależności od zmiany kursów walutowych, głównie usd/pln. Na chwilę obecną w trwającym kwartale mogą z tego tytułu wykazać ok. 1 mln niższego zysku netto przy rosnących o ok. 10% przychodach.
  Kto ma akcje spółki powinien brać to pod uwagę aby nie być zaskoczonym przy publikowaniu wyników kwartalnych. Jest jeszcze ryzyko zaległego podatku do US który z odsetkami może wynieść ok. 2 mln, nie jest to kwota duża ale gdyby do tego doszło to pewnie może być krótkotrwała negatywna reakcja inwestorów.
  Nie zmienia to faktu iż spółka fundamentalnie bardzo fajna, niezbyt drogo wyceniana, niezbyt zadłużona jak na razie, płacąca 7-8% dywidendy z dobrymi perspektywami.

 • #10586

  Prezes
  Keymaster
 • #10777

  elendix
  Blocked

  Powiem szczerze, że zupełnie tego nie rozumiem… wyniki naprawdę przyzwoite (mimo relatywnie niekorzystnych czynników zewnętrznych), biznes się rozwija, a spółka skrajnie niepopularna, kurs zdołowany, C/Z <7, DY już prawie 9%… może PPK coś zmieni? (choć nie wiem czy fundusze PPK w ogóle będą inwestować w takie małe spółeczki)

 • #13733

  Prezes
  Keymaster

  Patrząc na liczby to mamy kapitalny wynik, ja oczekiwałem zachowawczo 9 mln zysku a jest 14,5 mln – wieczorem poczytam i się odniosę

 • #13737

  Szymon
  Blocked

  Ferro wzrost w każdym segmencie i w każdym kraju.

  I mała ciekawostka :

  W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, popartej konsultacjami z doradcami podatkowymi i prawnymi oraz w oparciu o analizę orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach podatkowych, pomimo niepewności co do ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ostateczne uchylenie decyzji w procesie sądowym jest bardziej prawdopodobne niż nie, w związku z czym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za okres kończący się 30 września 2019 r. Jednostka Dominująca nie rozpoznała żadnych rezerw na dodatkowe zobowiązania podatkowe za lata 2015-2017 wynikające z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych.

  • #13740

   pstaniszewski
   Blocked

   no ale to wcześniej też tak było – to pokłosie zakwestionowania CIT-u za rok bodajże 2014 – IMHo nic nowego.

   • #13741

    Szymon
    Blocked

    Bardziej mi chodziło o obecny stan sprawy i obecne prawdopodobieństwo ! :)

    • #13750

     pstaniszewski
     Blocked

     no ale ja też do tego nawiązuje – skoro przegrali tamta sprawę i nadal nie korygują to wierzą, że jednak w WSA na końcu to wygrają. I to whg mnie powinni juz oceniać w momencie gdy dostali pierwszą decyzję. tutaj szczerze mówiąc nie widzę specjalnych zmian jeśli chodzi o status. Najwazneijsza to to kiedy będzie rozprawa przed WSA.

 • #13745

  Grzegorz
  Blocked

  Patrzył ktoś może na różnice kursowe w raporcie ?
  Nie wiem czy dobrze to rozumiem ale teraz było około 2 mln na + a w 2018 r. 2 mln – … czy to nie zmienia obrazu wyniku tego kwartału ?

  • #13746

   Prezes
   Keymaster

   Rozumiem że o to pytasz ?

   Na to się nie patrzy ale dlaczego to nawet nie wiem (nigdy nie wnikałem).

   Generalnie jeśli chodzi o różnice kursowe to miniony kwartał był neutralny. Na plus można dodać iż była wyższa amortyzacja która zaniża zysk netto.

   Kilka komentarzy zarządu spłynęło https://stooq.pl/n/?f=1323532&c=0&p=4+22
   Za nami rekordowy, a więc bardzo udany okres 1-3Q 2019 zarówno pod względem sprzedażowym, jak i wynikowym. Na wszystkich naszych kluczowych rynkach zanotowaliśmy bardzo dobre dynamiki przychodów, dzięki czemu zgodnie z założeniami umacniamy naszą pozycję konkurencyjną. Warto zwrócić uwagę także na rozwój na nowych dla nas rynkach. Segment geograficzny ‚pozostałe’, do którego zaliczamy np. kraje bałtyckie, wzrósł rok do roku o 24%. Pomimo wymagającego otoczenia rynkowego dynamicznym wzrostom sprzedaży Ferro towarzyszą satysfakcjonujące marże. W samym trzecim kwartale marża EBITDA osiągnęła rekordowe 17,6%, a w skali 9 miesięcy br. wyniosła ona 16,2%” – skomentowała wiceprezes i COO Aneta Raczek, cytowana w materiale.

   „Dziewięć miesięcy 2019 kończymy z silną pozycją gotówkową i wskaźnikiem dług netto/EBITDA na komfortowym poziomie 1,05. Dbamy o to, aby spółka mogła w bezpieczny sposób realizować zarówno politykę dywidendową, jak i bieżące zadania operacyjne oraz rozwojowe. Oceniamy, że od strony finansowej jesteśmy dobrze przygotowani do wdrażania celów określonych w Strategii F1” – dodała wiceprezes i CFO Olga Panek

   https://www.money.pl/gielda/ferro-podtrzymuje-cele-finansowe-strategii-f1-na-2023-r-6447502066337921a.html
   „Na bieżąco monitorujemy postępy w realizacji strategii i podtrzymujemy długoterminowe cele i szacunki, zakładające osiągnięcie przez grupę w 2023 roku skonsolidowanych przychodów na poziomie 700 mln zł i skonsolidowanej EBITDA w wysokości około 90 mln zł – bez uwzględnienia wpływu potencjalnych projektów z zakresu M&A. Zadania strategiczne realizujemy zgodnie z planem, intensywnie pracując nad wszystkimi czterema głównymi inicjatywami. Wzmocniliśmy zespół o specjalistów, których zadaniem jest implementacja projektów strategicznych, zdobywamy cenne doświadczenia i know-how, pracujemy z doradcą z zakresu fuzji i przejęć” – powiedział Gątkiewicz, cytowany w komunikacie.

   „W naszej ocenie, po kilku miesiącach od wdrożenia Strategii F1 mamy o wiele lepszy obraz sytuacji – zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. Widzimy, które obszary rozwoju są dla nas najbardziej atrakcyjne i obiecujące – w tych kierunkach priorytetowo podążamy. Zależy nam, aby Ferro było spółką coraz bardziej zdywersyfikowaną pod kątem geograficznym i ofertowym oraz biorąc pod uwagę wykorzystywane kanały dystrybucji” – dodał.

 • #13747

  elendix
  Blocked

  W zakresie różnic kursowych z przeliczenia, ujętych w ramach innych całkowitych dochodów. Ta pozycja wynika z tego, że spółka ma jednostki zależne, które konsoliduje metodą pełną, a które mają inną walutę funkcjonalną od spółki. Powoduje to, że w wyniku przeliczenia kapitałów i zysku za bieżący okres spółki zależnej powstają jakieś różnice kursowe (w końcu skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest w PLN).

  Pokażę to na przykładzie. Załóżmy, że spółka zależna miała na początek okresu 1 mln EUR kapitału własnego. Dodatkowo, w okresie sprawozdawczym wypracowała kolejne 1 mln EUR zysku. Kapitał własny był przeliczony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym spółki matki po kursie z dnia 31/12/2018, a zysk wypracowany w 2019 po średnim kursie dla 2019. Jak się zapewne domyślacie, te kursy różnią się od kursu na dzień bilansowy – czyli na 30/09/2019. Jeśli więc – w tym przypadku EUR – osłabiło się w stosunku do PLN od końca 2018 do 30/09/2019, to siłą rzeczy, przeliczenie tych zysków i kapitałów da mniej złotówek, niż na koniec 2018, lub średnio w 2019 (przeliczenie wyniku). Stąd powstają różnice kursowe, ale z uwagi na ich długoterminowy i niestały charakter (w końcu można powiedzieć że nigdy nie będą zrealizowane, chyba że spółka matka chciałaby sprzedać spółkę zależną, lub ew. wyprzedać jej aktywa) nie są prezentowane w rachunku wyników, a „innych całkowitych dochodach” (po angielsku „Other comprehensive income”).

  Czy mają faktyczne znaczenie, w kontekście oceny wyników? Jakieś na pewno, ale tak jak pisał Prezes – w „normalnych” warunkach raczej nie przywiązywałbym do nich większej wagi.

  • #13748

   elendix
   Blocked

   W sumie jak się teraz nad tym zastanowiłem, to wydaje mi się, że takie przeliczenie dotyczy nie tylko konsolidacji metodą pełną, ale też metodą praw własności (tak by wynikało z IAS’a 21). Tak czy siak – są to różnice kursowe na inwestycjach w konsolidowane spółki operujące za granicą i rozliczające swoje sprawozdania finansowe w innej walucie, niż spółka matka.

 • #13751

  pstaniszewski
  Blocked

  Bardzo fajnie wytłumaczyłeś – brawo – tak dotyczy to również tych stowarzyszonych. Logika ta sama, choć sposób konsolidacji wyników diametralnie inny.
  Te różnice kursowe są beż większego znaczenia, choć one wpływają na wyceny bilansowe i sumę aktywów. Ale tak jak piszesz do momentu sprzedaży takiej spółki niespecjalnie jest się czym martwić. Co innego gdy w pozycji całkowite dochody pojawiają się R.K np. z tytułu hedgingu to już jest ciekawsza informacja, która może mieć efekt na koeljne kwartały.

 • #13752

  Grzegorz
  Blocked

  Dzięki za wytłumaczenie. Trochę trwa niestety aby nauczyć się interpretować każdą pozycję. Zawodowo mam do czynienia tylko trochę z książką przychodów i rozchodów a to zupełnie inna bajka :)

 • #13766

  Prezes
  Keymaster

  Podsumowanie wyników przez dm boś, z tego co rozumiem podnoszą rekomendację z trzymaj do przeważaj
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34661658,dm-bos-sa-ferro-raport-analityczny-w-ramach-programu-wsparcia-pokrycia-analitycznego

 • #13768

  Nieuk
  Blocked

  Gratulacje chłopaki za Ferro! Bravo:)

 • #14162

  Prezes
  Keymaster
 • #14202

  Łukasz
  Blocked

  Obawialbys się tej potencjalnej akwizycji na zyski i zachowanie kursu w przyszlosci?

  • #14203

   Prezes
   Keymaster

   „Marzę” o tym aby było jakieś przejęcie bo wówczas kosztem np. jednej dywidendy (jej braku) i ewentualnie jakiegoś zwiększenia kredytowania wzrosłyby przychody i zyski a na to głównie inwestorzy patrzą (przynajmniej większość). Na emisję akcji raczej bym nie liczył a nawet jakby była to raczej działałoby to krótkotrwale negatywnie na kurs.
   W dzisiejszym porannym komentarzu bdm http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34713725,dom-maklerski-bdm-sa-s-p-500-i-nasdaq-na-historycznych-szczytach
   padają fajne stwierdzenia „”Do chwili obecnej jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży w 4Q’19. Pozytywne trendy, które obserwowaliśmy na wszystkich rynkach od początku roku, dotychczas się utrzymują. W ostatnim kwartale zawsze pewną niewiadomą pozostaje grudzień, który może nas zaskoczyć pozytywnie lub negatywnie. Wszystkie rynki zbytu w 4Q’19 zachowują się w naszej ocenie dobrze. W 2019 roku poruszamy się zgodnie z planem” – powiedział prezes.
   oraz
   „Ceny surowców, czyli ceny miedzi i cynku od pewnego czasu pozostają na rozsądnym, stabilnym poziomie. Nie spodziewamy się, żeby w tej kwestii coś złego miało się wydarzyć. Jesteśmy spokojni o ceny zakupu w najbliższym czasie. Jedyną niewiadomą pozostają kursy walut, gdyż jesteśmy narażeni na ryzyko kursowe” – powiedziała wiceprezes ds. operacyjnych Aneta Raczek.

 • #14654

  Prezes
  Keymaster

  Jest podniesienie ceny z rekomendacji bosia i szacunków zysku netto, nie za bardzo się zgodzę z szacunkami zysków w przyszłym roku bo oczekuję z 2-3 mln wyższych niż analitycy oczekują (oczywiście przez rok może się wiele zmienić np. kursy walut i surowców czy nowe prawo)

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34790845,dm-bos-podniosl-rekomendacje-dla-ferro-do-kupuj-a-cene-docelowa-do-17-8-zl
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34790915,dm-bos-sa-ferro-raport-analityczny-w-ramach-programu-wsparcia-pokrycia-analitycznego

 • #14661

  MarcinG
  Blocked
 • #14664

  Łukasz
  Blocked

  Hmm 420 tys zł. Sporo. Co sądzisz Prezesie?

  • #14666

   Łukasz
   Blocked

   Dzień wcześniej poszło jeszcze podażowo 53 tys. akcji czyli za 800 tys. zł. Jest się o co martwić? Takie dobre perspektywy i wywalają za tyle? Czy coś w strukturach spółki się zmienia może?

 • #14668

  Prezes
  Keymaster

  Nie widzę powodów do niepokoju z powodu sprzedaży akcji przez insajderów. Mamy grudzień czyli okres zwiększonych wydatków osobistych i na chwilę obecną ten wariant zakładam.
  Dzisiejsze rekomendacja jest pozytywna, przed nami lepsze r/r wyniki za 4 kwartał plus 7-9% dywidenda więc śpię spokojnie :-)

  • #14670

   Łukasz
   Blocked

   Dzięki. No to wesołego Mikołaja :) ostatnio dużo powodów do radości dają forumowe spółki. Pozdrawiam

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.