"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

ML System – przed spółką dwa kluczowe wydarzenia

ML System jest spółką technologiczną która oferuje innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne, z istotnym uwzględnieniem produktów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych.


ML System jest „młodą spółką” bo utworzoną w 2007 roku oraz z krótkim stażem na GPW (debiut 28.06.2018 r) ale trzeba przyznać że doskonale wstrzeliła się w rosnący trend związany z oszczędzaniem energii tzw. fotowoltaiką. Przeglądając na ich stronie internetowej link portfolio widać szereg produktów i technologii związanych z fotowoltaiką z czego przynajmniej jeden może stać się „przełomem” w tej branży.

W tej analizie (nie opisuję szczegółowo ich produktów bo każdy czytelnik może to przeczytać na ich stronie mlsystem.pl) skupię się na dwóch wydarzeniach/czynnikach które powinny się stać w kolejnych kwartałach impulsem do skokowego wręcz wzrostu biznesu choć co oczywiste trudno na chwilę obecną przełożyć to na konkretne liczby.

Pierwszym takim wydarzeniem jest wprowadzenie przez Ministerstwo Energii programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych – „Mój Prąd” którego celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Budżet programu to 1 mld zł, dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji ale nie więcej niż 5.000zł. Dotacja z tego programu ma być zwolniona z PIT oraz ma być wprowadzony jednolity 8% VAT dla domowych instalacji (obecnie były podziały na różne stawki w zależności od umiejscowienia instalacji). Różne są opinie jak może ten program  wpłynąć na rynek fotowoltaiki ale przeważa pogląd że z kilkuset milionów zł wzrośnie do 4-5 mld zł (czyli mocny kilkukrotny wzrost). Zakładam że beneficjentami programu będą firmy istniejące i sprawdzone na rynku m.in. ML System (spółka zamontowała już ponad 4.000 takich instalacji)  dlatego jestem w stanie sobie wyobrazić 5-10 krotny wzrost przychodów z domowych instalacji w najbliższych latach (link do ciekawego artykułu o dokonaniach spółki).

Drugim driverem do wzrostu przychodów powinno być planowane na 2020 rok (zakładam że produkcja ruszy w 2021 roku) uruchomienie produkcji innowacyjnego modułu fotowoltaicznego Quantum Glass, z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych opartych o kropki kwantowe (QDSC) – transparentnej szyby generującej prąd (szyby całkowicie przezierne, ale równocześnie spełniające funkcję panelu fotowoltaicznego). W dużym skrócie (szczegóły można przeczytać w prospekcie emisyjnym link) opracowana przez spółkę technologia sprawia iż montowane w budynkach/samochodach szyby będą wytwarzały energię elektryczną. Wg Prezesa ML System link rynek zbytu w Polsce dla Quantum Glass to 24 mld zł rocznie a w USA (jeden z kierunków planowanej ekspansji) to nawet 30 mld USD. W przypadku tej inwestycji nie jestem w stanie przewidzieć jakie mogą być z tego tytułu przychody w przyszłości ale mogą to być kwoty od kilku do nawet kilkuset milionów złotych rocznie – każdy inwestor może swoje szacunki przyjmować.

Jak widać nadzieje na lepszą przyszłość spółki są duże i jak widać po ostatnich wzrostach kursu inwestorzy mocno w to uwierzyli gdyż kurs akcji w kilka miesięcy urósł ponad 50%.

Jak mam to w zwyczaju chciałbym trochę ostudzić zapędy o niewyobrażalnych zyskach (zarówno spółki jak i inwestorów) gdyż wraz ze wzrostem biznesu (innowacyjności) rosną i zagrożenia dla spółki. Prowadzony na ogromną skalę program badawczo-inwestycyjny (jeśli dobrze liczę 110 mln w tym dofinansowanie z UE to 65 mln) przekłada się na znaczny wzrost kosztów wynagrodzeń (wzrost liczy pracowników w ciągu roku ze 129 do 155 osób), kosztów finansowych od zaciągniętych kredytów i pozostałych. Problemem może być brak środków obrotowych na rosnące koszty i wkład własny realizowanych projektów co może w przyszłości zmusić zarząd do nowej emisji akcji (niekorzystne dla akcjonariuszy ze względu na rozwodnienie akcji).

Chciałbym zwrócić uwagę na pogarszający się bilans spółki który robi się mocno napięty. W przeciągu tylko pół roku (w rok jeszcze to gorzej wygląda) mocno wzrosły zobowiązania (o ok. 40 mln) w tym finansowe o ok. 15 mln, mocno wzrosły zapasy (o ok. 10 mln) i należności (o ok. 23 mln) i te pozycje należy bacznie obserwować w kolejnych kwartałach.

Że „coś jest nie tak z prawidłowym przepływem pieniądza” widać też doskonale w przepływach operacyjnych (jedna z ważniejszych pozycji sprawozdań finansowych) które w pierwszym półroczu były mocno ujemne i wyniosły aż 19,253 mln zł (trochę ratują dotacje które chyba są księgowane w przepływach z działalności finansowej) .Trudno jest oszacować przyszłe wyniki gdyż jest sporo niewiadomych, na pewno przychody powinny rosnąć choć zysk netto niekoniecznie bo będzie go obniżać rosnąca amortyzacja oddawanych do użytku projektów rozwojowo-inwestycyjnych.

Pozwoliłem sobie wkleić prognozy dm Vestor na najbliższe lata link ale zwracam uwagę że ten dom maklerski wprowadzał ML System na GPW i te prognozy mogą być zbyt optymistyczne.

Obecna wycena spółki czyli np. c/z 26 czy c/wk 2,22 oznacza iż inwestorzy oczekują mocnego wzrostu biznesu w kolejnych latach, podobnie jak analitycy dm Vestora.

Patrząc na wykres spółki wydaje się że kurs ma szansę wzrosnąć w okolice 35-36 zł czyli w okolice historycznego szczytu z sierpnia 2018 roku ale czy popyt zawalczy o coś więcej to trudno na chwilę obecną stwierdzić.

Podsumowanie: ML System to ciekawa innowacyjna spółka która działa w korzystnym dla niej otoczeniu. Rosnące ceny energii oraz wzrost świadomości ekologicznej konsumentów sprawiają że będzie przez najbliższych wiele lat rosło zapotrzebowanie na produkty wytwarzane przez spółkę. Jednak czy spółka mocno urośnie (czy zyski wzrosną i czy to przełoży się na wzrost kursu akcji) zależy też w dużym stopniu od właściwego zarządzania rosnącym przedsiębiorstwem. Czy zarząd będzie musiał ograniczać rozwój spółki ze względu na kurczące się środki obrotowe tego nie wiem ale nie mogę tego wykluczyć. Poza ryzykiem płynności dochodzą standardowe ryzyka jak konkurencja, utrata kluczowych pracowników, nieudane prace badawczo-rozwojowe czy nawet niekorzystne umocnienie dolara w którym rozliczane jest kupno elementów do montażu instalacji.

Zastrzegam iż tylko dotknąłem tematu fotowoltaiki oraz spółki ML System (szczególnie raportów finansowych) której portfolio i lista odbiorców jest na prawdę imponująca.

Za 3 tygodnie firma przedstawi wyniki finansowe za 3 kwartał 2019 i w mojej ocenie osoby zainteresowane kupnem akcji tej spółki raczej powinny się wstrzymać. Baza jest wysoka choć oczekiwania analityków jeszcze wyższe.

Pisząc tego posta korzystałem ze strony spółki mlsystem.pl, ze strony wnp.pl, ze strony biznesradar.pl, ze strony infostrefa.com, z programu do wykresów dm boś, oraz informacji opublikowanych przez spółkę.

Kolejną analizowaną spółką z tego cyklu będzie Playway.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Analiza dla osób niezarejestrowanych będzie dostępna po poniedziałkowej sesji.

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PrezesKrystianKrzysiek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Krystian
Gość
Krystian

@Prezesie, czy masz jakieś szacunki odnośnie wyników za III kw 2019? Jakie są oczekiwania rynku?

Krzysiek
Gość
Krzysiek

01cybation też OZE jest duże zainteresowanie rekordowe obroty od kilku dni dzisiaj jakiś inwestor pozbierał w kilka minut akcje za 1 mln zeta moim zdaniem spółka warta uwagi

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.