"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Inter Rao Lietuva okazją inwestycyjną życia ?

O Inter Rao Lietuva (skrót IRL) pisałem już wielokrotnie na blogu choćby tu i tutaj dlatego wydawało mi się że znam spółkę dosyć dobrze. Niestety opublikowane przez firmę wyniki za 2 kwartał całkowicie zweryfikowały moją wiedze na temat spółki i obecnie „wiem że nic nie wiem”.

Wyniki IRL mocno negatywnie mnie (patrząc na mocne spadki kursu akcji innych akcjonariuszy też) zaskoczyły gdyż z oczekiwanych 10 mln zł zysku (9,5 mln zł zysku rok wcześniej) zrobiło się 0,75 mln zł straty. Powodem takiej sytuacji był dynamiczny wzrost cen energii (szczególnie w drugim kwartale) którego nie można było przełożyć na końcowego klienta ze względu na podpisane umowy dwustronne (przynajmniej ja tak to rozumiem). Na stronie internetowej link firmy jest komentarz:
Powyższe wytłumaczenie jest dla mnie pewnym zaskoczeniem gdyż logicznie umowy dwustronne powinny dotyczyć końcowych odbiorców ale też dostawców energii (elektrownię) tym bardziej że za 50% dostarczanej energii odpowiada główny rosyjski akcjonariusz RAO UES kontrolowany przez Skarba Państwa Rosji. 
Patrząc na (rysunek powyżej) sprzedaną energię elektryczną w 2 kwartale zauważyć można bardzo mocny bo aż 50% wzrost dostarczonej energii w GWh (w normalnych warunkach świetna informacja) i możliwe jest że stali dostawcy energii nie byli w stanie zapewnić właściwych dostaw a IRL musiał się ratować awaryjnymi (dodatkowymi) i drogimi zakupami na giełdzie energii Nord Pool aby zrealizować zawarte kontrakty. 
Możliwe, choć nie potrafię tego ocenić, wpływ na gorsze wyniki mogło mieć aresztowanie w czerwcu przez władze rosyjskie członka Zarządu Pani Kariny Tsurkan link, która jest podejrzana o szpiegostwo (odwołana z władz IRL 28.06 link).
Czy zgodnie z dyskusyjnym tytułem posta IRL jest okazją inwestycyjną życia tego zupełnie nie wiem. Z jednej strony jest to jak najbardziej możliwe jeśli wyniki za 2 kwartał to był tylko „wypadek przy pracy” a spółka od 3 kwartału wróci do osiągania podobnych zysków jak w latach poprzednich. Korzystnie na wyniki mogą wpływać takie czynniki jak trwający w dniach 16.08-28.10 remont NordBalt  link czyli połączenia energetycznego pomiędzy Szwecją a Litwa dzięki któremu Litwa kupowała tańszą energię. Trzeba też pamiętać iż IRL importuje 50% sprzedawanej energii z Rosji i ważny też jest kurs rubla do euro a ten jest obecnie niższy o 14% r/r link i jest bardzo korzystny dla spółki.

Pomimo spadku zysku skonsolidowanego w 1 półroczu to zysk jednostkowy jest wyższy r/r (rysunek powyżej) a to jest bardzo istotne gdyż z niego jest wypłacana dywidenda. Przy założeniu że w drugim półroczu zysk jednostkowy będzie podobny r/r to dywidenda może wynieść 1,50zł na akcję czyli przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniesie aż 28%. Atrakcyjnie też wyglądają wskaźniki finansowe IRL bo c/z 3,81, c/wk 2,52, ROE 66% czy ev/ebidta 3,28, świetne przepływy operacyjne z wysoką amortyzacją i niskim Capexem oraz dobry bilans (choć w 2 kwartale trochę się pogorszył).

Z drugiej strony główną niewiadomą i wielkim ryzykiem są obecne ceny energii na Litwie które kontynuują wzrosty i są wyższe zarówno m/m jak i r/r link.

Jeśli nadal jest duże zapotrzebowanie na energię wśród odbiorców a IRL nie może negocjować cen zakupu od producentów energii i większych wolumenów dostaw to musi dokupować drogą energię na giełdzie Nord Pool by ją sprzedać taniej zgodnie z zawartymi dwustronnymi umowami z odbiorcami. Jest to trochę paradoks dla pośrednika gdyż muszą kupować drożej aby sprzedać taniej ale takie mogą być obecne realia rynkowe które powinny powoli wygasać w późniejszych miesiącach.
Nie ukrywam iż obecnie nie potrafię ocenić jakie zyski może IRL osiągnąć w 3 kw 2018 roku i są one dla mnie niewiadomą. Zawsze dla spółek z wirtualnych portfeli robię co kwartał szacunki zysków, obecnie dla IRL przyjmuję że spółka w 3 kwartale nic nie zarobiła 0zł (5,8 mln rok wcześniej) ale mam świadomość że może być 10 mln zysku jak i 10 mln straty.
Niewielki pakiet akcji pozostaje nadal w Wirtualnym Portfelu Dywidendowym i do wyników za 3 kwartał nie dokonuję żadnych zmian w tej inwestycji.
—————————————————————————————————————————
O aktualną analizę techniczną IRL pokusił się ponownie Jake Grabowski.
AB Inter Rao Lietuva
(IRL) tygodniowy, logarytmiczny, niekorygowany o odcięcia dywidend.

Spadki trwają od
czasu odcięcia dywidendy 10 maja 2018 roku. Przerodziło się to w
prawdziwą lawinę a ostatnie dwa tygodnie to tzw spadający nóż.
Wykres idealnie wpisuje się w ogólnie panujący klimat na GPW.

Jesli moge coś
sugerować to dno przy poprzednich odbiciach zazwyczaj było
formowane tak jak zaznaczyłem to czerwonymi strzałkami. Jest
przynajmniej jeden cień i w większości przypadków dno formowało
się kilka tygodni. Jest to wystarczająca ilość czasu aby kupić.
Obstawiam, że lepiej kupić po wybiciu niż załapać się na dalsze
spadki.
Walor jak
najbardziej do obserwacji. Warto dokładnie przeczytać analizę
fundamentalną przygotowaną przez Prezesa. Pomoże nam to
odpowiedzieć na pytania jakie są zagrożenia, czy jest to okazja na
inwestycję, jaka jest obecnie wewnętrzna wartość biznesu. Może
robię analizy techniczne ale jestem fanem inwestowania w wartość.
Dołączam też wykres
tygodniowy, logarytmiczny, skorygowany o odcięcia dywidend.

W przypadku tej inwestycji
główne ryzyka to niezbyt ciekawa przyszłość po 2020 roku spowodowana brakiem dopłat do wytwarzanej energii na ich farmie wiatrowej i możliwa całkowita rezygnacja przez Litwę z energii wytwarzanej przez Rosję (czynnik polityczny) co może mocno ograniczyć skalę biznesu IRL.
 

Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych opublikowanych
przez spółkę, z portalu ekonomicznego biznesradar.pl oraz stooq.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
34 Comment threads
38 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Jake Grabowskimario wPatrykSaszKaEgonac Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Ważne żeby nie byli na minusie i mieli dobry czwarty kwartał .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Po dużych opadach , które napełniły zbiorniki retencyjne,prąd w Skandynawii tanieje ,jest wiec szansa na pozytywne zakończenie problemów IRL z niekorzystnymi umowami .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam,

straszny balagan jest z komentarzami. W sumie nie wiadomo gdzie sie aktualnie pisze i komentuje. Cala gawiedz przeskakuje z postu na post i pisze tam potem komentarze. Zeby byl porzadek powinno byc jak wczesniej. Czyli komentowanie ogolnej sytuacji na rynku i GPW oraz co sie dzieje ze spolkami zawsze pod jednym postem, ktory co jakis czas byl odswiezany.

Pozdrawiam
Apacz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tauron oraz Energa. Nie dlugoterminowo, ale myślę że spokojnie 20% będzie do wzięcia gdyż te spółki naprawdę są absurdalnie tanie (szczególnie Tauron).

Budimex czy Azoty Tarnów chętnie rozważę jeśli jeszcze kursy spadną o 20-25%. Także patrzę na to z niecierpliwością czy faktycznie pojawi się wieksza podaż w najbliższych dniach.
Wiktor.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jacku, które spółki energetyczne są ciekawe wykresowo?

Na lvc zeszliśmy do absurdalnych poziomów c/z jak na tą branże i perspektywy.

Automotive

Jake Grabowski
Gość

Spółki energetyczne z punktu widzenia fundamentalnego powinny podnosić ceny prądu z trzech powodów. Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły do niebotycznych poziomów, ceny węgla wzrosły, będą budowały elektrownie atomową – ogromna inwestycja. Spółki energetycznie z jakiegoś powodu nie podnoszą cen prądu. Pomijając te spółki, których właścicielem jest państwo dzisiaj widziałem interesując wykres Zepak okres 5 letni. Livechat z punktu widzenia fundamentalnego: posiada jeden produkt, który łatwo skopiować, nie jest spółką fortecą, nie ma unikalnej marki ani wyłączności na swój produkt. Pomimo kreślenia wykresów interesuje mnie inwestowanie co jest jak najbardziej zgodne z tematyką bloga. Nie warto na siłę szukać okazji oceniając wewnętrzną cenę spółki poprzez upadłe wykresy. Lepiej pomyśleć o przyszłych perspektywach.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Energetyka … obserwować lub kupować. Średnie nie dają sygnału kupna, ale bardzo niska wycena sprawia, że można zastanowić się nad kupnem.
10% portfela w 2 spółki energetyczne, uważam za dobry pomysł.
Pytanie tylko o moment kupna.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Jesli chodzio o strukture akcjonariatu MFO-to mnie zaintrygowales, bo ja w sumie strukture akcjonariatu sprawdzalem na stooqu (im jakos najbardziej ufam). Pierwszy raz slysze o tej firmie, o ktorej pisales.

Co do fundamentow-to nie mialem jeszcze czasu przejrzec raportu…Ale moim zdaniem myslisz dobrze-chodzi mi o interpretacje spadkow. Ciagle bede jednak obserwowal walor.

Ps. Jak macie jakies ciekawe spolki na radarze-to napiszcie prosze, bo ostatnio mam bardzo malo czasu. Dziekowa.

Milego wieczoru Wszystkim zycze,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam.
Są wyniki MFO dobre, a reakcja kursu żadna. Co Prezes sadzisz o wynikach MFO za 1H 18r i jaka jest Twoja opinia o perspektywach MFO w następnych kwartałach?
Pozdrawiam Rekinek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przecież w sumie to wszystko sprowadza się do tego by sprzedać drożej niż się kupiło więc dlaczego nie ma sensu ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes a skąd informacja że ff tylko 1,5% na stooq.pl i topstock.pl są inne dane Wklejam linki:
https://stooq.pl/q/h/?s=mfo
https://www.topstock.pl/stock/company/MFO
Pozdrawiam
Rekinek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie co myślisz o warunkach skupu w DANKS ?
Adi1

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam, prezes czy mógłbyś zrobić analizę spółki grodno.cena spadła o połowę.

K.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kania mnie zadziwia..juz jestem na plusie. Juz ja chyba trzymam z 2 miechy…kupowane w ok. 1,08 zl…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Drogi Prezesie,

Mam podobne odczucia do Ciebie;) Ja Kanie-poki co traktuje spekulacyjnie. Mam wlasciwie trzy spolki dla mnie spekulacyjne za niewielki % portfela, to sa: wlasnie Kania, Airway i Prairie. Co z tego bedzie-to ciort wie;)

Milego popoludnia,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Poczytajcie raport Towera. Jest 100% do zarobienia. Pozdrawiam.
łapacz noży i widelców

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kupuj plotki. Jak nic złego na świecie się nie podzieje to do roku 100% na Towerze. Zobaczycie.
Pozdrawiam.
łapacz noży i widelców

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wszystkim,

Info dot. XTB:

https://stooq.pl/n/?f=1253099

Milego dnia,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Wojt
Gość

Jeszcze raz ponownie pytanie w sprawie kodów polecających na booking.com. Czy ktoś z forumowiczów ma może kod i jednocześnie chce za darmo zarobić 50zł. Potrzeba mi jeszcze 5 tych kodów. Z góry dziękuję

Egonac
Gość
SaszKa
Gość
SaszKa
Patryk
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy
Wojt
Gość

Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc. Jestem pod wielkim wrażeniem.

mario w
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ekipo droga powiedzcie o co kaman: dnia 11/9/2018 na T-bullu poszła pakietówka 72000 akcji czyli jakieś ponad 6 procent akcji, dlaczego do dziś nie wiadomo kto zmniejszył/zwiększył udział? Dziś jest 5 dzień roboczy po transakcji -czy nie przekroczono tu terminu powiadomienia o przekroczeniu progów???
Pozdrowienia 4 all
Roman

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ktoś z "naszych" dzisiaj sprzedał Atlasest. Moim zdaniem w dołku. Na spółce mamy kółeczka między 0,8-1,2. Chyba to jest dobijanie reszty ff, bo ten już i tak wynosi 1%. Aż dziwne, że spółka nie zostanie zdjęta z giełdy, bo po co ją na niej trzymają? Główny akcjonariusz wydaje pół miliona zł i goodbye.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja ta spolke obserwuje od dawna. Sporo pakietowek ostatnio poszlo…Ja nie kupowalem wczoraj, bo nie wiedzialem, jak to rynek odbierze. Jednak ok. Poza tym te poziomy 11-12 zl sa dla kluczowe. Poza tym obawialem sie finansowania w postaci emisji, ale raczej jej nie bedzie. Lubie, jak polskie spolki przeprowadzaja takie akwizycje i same pomalu staja sie liderami rynku. No, ale co bedzie dalej-to zobaczymy. Mam nadzieje, ze due dilligence bylo wnikliwe.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzieki sliczne. Narazie je zostawie i bede obserwowal te dwa poziomy, o ktorych pisales;)

Czailem sie na Wielton dzisiaj i troche mi wpadlo w ok.
11 zl.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Poproszę o wytłumaczenie pewnej sytuacji. Wczoraj wystawiłem zlecenie kupna na Atlasest po 0,77 zł 2889 sztuk. I to było jedyne zlecenie po tej cenie. Dzisiaj ktoś sprzedał 3000 sztuk po 0,77 zł ale z mojego zlecenia została kupiona tylko 1 sztuka. Jak to było możliwe?
atl

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kurs odniesienia 0,83 … Twoje zlecenie 0,77 …-7,2% … widełki dynamiczne -4,5% … zostały przekroczone …

11.23 43 s TKO 0,77
11.24 43 s Tranaskcja … TKO w związku widełkami dynamicznymi trwało 1 min.
Ktoś w ciągu tej 1 min złożył zlecenie 2999 0,78 i kupił

Więcej informacji masz w szczegółowych zasadach obrotu giełdowego

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziękuję. Ktoś się chyba bawi kursem tej spółki.
atl

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wam,

Jacku-mam prosbe: napisz prosze, co myslisz o PBKM. Bralem ponizej 60 zl, jak lala sie krew i tak sie zastanawiam co dalej…?

Z gory wielkie dzieki;)

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

PBKM ciekawa spółka.
W lipcu otrzymali zwrot 9,1 mln podatku (Węgry) co poprawi wynik za III kw.
+ informacje kupna akcji przez insaiderów. Wygląda to dobrze.

Wyniki za III kw publikacja 19 XI.

Co możesz zrobić?
1. Sprzedaż akcji 20 XI dzień po wynikach za III kw (statystycznie akcje należy sprzedawać dzień po ogłoszeniu korzystnej informacji.
2. Sprzedaż akcji gdy cena dojdzie do oporu ok 70 zł
3. Trzymanie akcji długoterminowo – kilka lat.

PBKM długoterminowo jest w trendzie wzrostowym, krótkoterminowo spadkowym.
Istotne poziomy to 60 zł wsparcie 70 opór … Jeśli sytuacja rynkowa będzie dobra kurs powinien dojść do 70 zł, zła … testuje 60 zł.

Pozytywem jest to, że 60 zł zostało wybronione.
Jeśli wierzysz w spółkę możesz trzymać jej akcje długoterminowo jak nie to rozważ sprzedaż ok 70 zł.
Pamiętaj, że trwałe przebicie 70 zł można potraktować jako sygnał kupna.

Średnie PBKM obecnie są na minusie i nie zachęcają do kupna.
Patrząc na wykres i średnie teraz bym tych akcji nie kupił.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Odlewnie i MFO według mnie można obserwować.
Co do Polwaxu to unikam firm robiących emisje akcji.

Wszystkie te spółki łączy jedno … nie podobają mi się ich wykresy.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak inwestują Fundy … Briju (obecnie ITMTrade) zakup w 2017 po 28 zł dziś poniżej 2 zł.
Nawet gdybym chciał w 2017 r wskazać spółkę która najwięcej spadnie to i tak bym ich nie przebił.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Na Litwie wystarczy chyba 80% do przymusowego wykupu

Anonimowy
Gość
Anonimowy

AviaML (spółka litewska została w lipcu 2018 wycofana z GPW)
Według prawa litewskiego
75% dematerializacja i wycofanie z giełdy
95% przymusowy wykup

tak podał bankier
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Litewskie-samoloty-odleca-z-GPW-Sprawa-wydaje-sie-przesadzona-7572871.html

Pozdrawiam Jacek

Darek
Gość

za Stockwatch "(…) poniedziałek (24 września), będzie pierwszym dniem, w którym Polska stanie się rynkiem rozwiniętym w ramach klasyfikacji prowadzonej przez FTSE Russel". Pomoże mi ktoś zrozumieć co to może zmienić? będziemy mieli większy czy mniejszy ruch na dużych spółkach?

Darek
Gość

Dzięki, w wyszukiwarce to marketing zazwyczaj, interesuje mnie opinia kogoś, kto zna się na rzeczy.
Duże uznanie ze znajdujesz czas odpowiadać na każdy wpis.

Darek
Gość

Ekstra, jeszcze raz dziękuję!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ktoś o IRL pytał czy warto kupić jak było 8 zł, dziś 5,28 czyli jeszcze lepsza okazja.
Nie jestem fanem inwestowania w spółki zagraniczne notowane na GPW. (mam na nie dużo mniejsze limity inwestycyjne). Trudno mi taką spółkę oceniać, zdobywać informacje, a języka litewskiego nie znam.

Jeśli miałbym już zastanawiać się nad inwestycją w podobną spółkę to wybrałbym z grona (PGE, Tauron, Enea, Energa) są to spółki znacznie bardziej płynne i działające w polskich realiach które jestem w stanie ocenić czy prognozować.

Na IRL FF to 20% …jeśli główni akcjonariusze IRL uznają, że cena jest dla nich atrakcyjna to ogłoszą wezwanie, a potem 90% i przymusowy wykup.
Polskie prawo odnośnie giełdy znam, a litewskie?

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Wojt
Gość

Witam Prezes. Jeżeli pytanie nie będzie odpowiednie to możesz je usunąć. Chciałbym zapytać tutaj obecnych czy ktoś posiada może kod polecający na booking.com. Ten od OBS już wyczerpałem a potrzebny mi następny? Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Wojt
Gość

Dziękuję bardzo. Jakby ktoś miał jeszcze kod to poproszę.

Patryk
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes zaczynasz się co nieco miotać po rynku. Wg starego chińskiego przysłowia najważniejsze w życiu są dwie rzeczy, po pierwsze zdrowie, po drugie cierpliwość.
Stary Chińczyk

OBS
Gość

Nie znam się na energetyce, ale ostatnio zostały podjęte kluczowe decyzje o synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich z UE. To oznacza, że państwa te odetną się od sieci energetycznych Rosji i Białorusi, czyli IRL straci możliwość importu prądu z tych państw.

http://biznesalert.pl/vaicziunas-synchronizacja-panstw-baltyckich-przechodzi-w-faze-dzialan/
"Nigdy nie byliśmy tak blisko synchronizacji, ale cały czas pojawiają się wyzwania. Najpierw takim wyzwaniem był wybór scenariusza, teraz jest nim dialog z Rosją i Białorusią w sprawie odłączenia się Państw Bałtyckich od ich sieci” – powiedział minister. Zauważył jednocześnie, że inwestycje w systemie energetycznym tych krajów de facto świadczą o ich przygotowaniach do desynchronizacji. „Z technicznego punktu widzenia te przygotowania trwają. To jest dobra wiadomość” – ocenił Vaicziunas."

http://biznesalert.pl/litwa-strategia-energetyczna/
"„Naszym głównym zadaniem jest osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji "

http://biznesalert.pl/elektrownia-ostrowiec-atom-litwa/
"Na początku kwietnia Litgrid podpisał umowę na odbudowę podstacji transformatorowej w nieczynnej Igaliśnkiej Elektrowni Jądrowej, która umożliwi odłączenie pierwszego połączenia z Białorusią. Pozostałe trzy interkonektory zostałyby odłączone w momencie, gdy sieci elektroenergetyczne państw bałtyckich zostaną synchronizowane z systemem Europy kontynentalnej."
Pewnie podobnie stanie się z rosyjskimi interkonektorami, którymi popłynęłaby energia z Białorusi.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.