Lena Lighting jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości systemów oświetleniowych i opraw oświetleniowych zintegrowanych ze źródłem światła w formie panelu led. Produkty firmy są obecne zarówno na rynku krajowym jak i na niemal 70 rynkach zagranicznych.
Analiza Leny (tak będę nazywał spółkę w dalszej części wpisu) jest na „zamówienie” czyli dla czytelnika który wsparł blog większą kwotą darowizny.
Nie ukrywam iż długo zastanawiałem się jakie może spółka w kolejnych okresach pokazywać wyniki które wpłyną na kurs akcji i stwierdzam jednoznacznie iż nie potrafię tego określić. Wpływa na ta wiele przeciwstawnych czynników (pozytywnych i negatywnych) które postaram się wypunktować w analizie.
Nie ma co ukrywać iż Lena w 2018 roku pokazała znacznie gorsze wyniki niż rok wcześniej na każdym poziomie rachunku zysków i strat.
Broni trochę tak duży spadek zysku netto fakt iż w 2017 roku Lena ze sprzedaży nieruchomości zaksięgowała 2,6 mln dodatkowego przychodu ale z drugiej strony ze względu na osłabienie złotówki w 2018 roku miała o 1,4 mln wyższe przychody finansowe z różnic kursowych.
Zarząd spółki tak tłumaczy spadek rentowności i ma to pokrycie w liczbach np. większy Capex i amortyzacja.
Analizując przepływy w firmie (przepływy operacyjne są świetne), widać doskonale że w 1 kwartale 2018 był duży Capex (5,422 mln) czyli zakończenie inwestycji w spółce w park maszynowy do produkcji zaawansowanych technologicznie lamp diodowych który przełożył się na mocniejszy wzrost amortyzacji począwszy od 2 kwartału 2018r. Przypomnę że amortyzacja obniża zysk netto ale nie powoduje wypływu gotówki po ukończeniu inwestycji.
Lena wielokrotnie podkreśla iż uczestniczy co 2 lata w ważnych dla niej międzynarodowych targach Light & Building w Frankfurcie jednak nie podaje kosztów tego uczestnictwa. Zakładam jednak że mogą one wynosić 0,5-1 mln (pisałem do firmy aby uzyskać informację o koszty targów ale nic mi nie odpisali) więc w 1 kwartale 2019 roku nie powinno być tak wysokiego kosztu.
Istotny wpływ na wyniki spółki ma kurs eur/pln gdyż ponad 50% sprzedaży uzyskuje ona ze sprzedaży exportowej w tym ok. 45% w krajach UE.
Kurs średni eur/pln w 1 kwartale 2019 wyniósł 4,28 a rok wcześniej 4,18 więc znaczny wzrost powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki minionego kwartału. Jednak z drugiej strony spółka w pewnym stopniu zaopatruje się w materiały do produkcji na Dalekim Wschodzie, więc płaci w dolarze który był aż 40 groszy wyższy r/r czyli niekorzystna tendencja.
Niekorzystnie wpływać na wyniki może rosnąca ropa naftowa która wpływa na wzrost tworzyw sztucznych z których produkowane są oprawy oświetleniowe.
Na pewno negatywnie na koszty będą od tego roku wpływać zwiększone rachunki za energię (nie znalazłem w raportach ile faktycznie zużywają energii) jednak wzrost energii z drugiej strony może mieć pozytywny wpływ ze względu na to iż firmy i osoby fizyczne zaczną wymieniać swoje oświetlenie na bardziej energooszczędne czyli asortyment który sprzedaje Lena.
Przechodząc do wskaźników finansowych i ekonomicznych to trudno stwierdzić czy obecna wycena jest niska czy wysoka. Z jednej strony mamy dosyć wysoki jak na „obecne czasy” wskaźnik c/z 11,33 (wiele dobrych spółek jest notowanych z c/z poniżej 7) oraz spadające przychody i zyski ale z drugiej strony mamy spółkę bez zadłużenia finansowego (4,2 mln nadwyżki gotówki na zobowiązaniami finansowymi), płacącą co roku wysokie dywidendy (w tym roku stopa dywidendy ma wynieść 9%), z amortyzacją zaniżającą zysk netto, świetnie generującą gotówkę i niskim ev/ebidta 5,73.
W mojej ocenie obecna wycena spółki jest właściwa gdyż czynniki pozytywne bilansują się z czynnikami negatywnymi (tabela poniżej).
Tak jak mam w zwyczaju spróbuję oszacować zysk netto za 1 kwartał 2019. Biorąc pod uwagę korzystny kurs eur/pln, brak kosztów targów we Frankfurcie, poczynione inwestycje (to plusy) a minusy rosnące ceny energii, wyższa amortyzacja, rosnąca ropa naftowa to oczekuję że spółka zarobiła 1,75 mln przy 1,53 mln rok wcześniej.
Jeśli chodzi o zachowanie kursu to oczekuję że 16 maja 2019 (dobre wyniki publikowane 15 maja a 16 maja odcięcie wysokiej dywidendy) może być tegoroczny szczyt kursu a dalsza część roku to niższe poziomy (choćby o odcięcie dywidendy).
Od strony technicznej spółka znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym i dopóki będzie kurs powyżej 3zł trend jest w miarę bezpieczny (przynajmniej tak mi się wydaje).
Pisząc tego posta korzystałem z raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: parkiet.com (wykres techniczny) oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby tego dokonujące w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej jak będzie kolejna analizowana spółka). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.
Zastanawia mnie jeszcze wpływ sytuacji makro. Wzrost cen Energi przełoży się pewnie na wyższą inflację i jeśli wyższa inflacja przełoży się na wzrost stóp procentowych to Lena zyskuje tu pewną przewagę konkurencyjną ponieważ nie ma zadłużenia oprocentowanego
Wśród kosztów surowców można by dodać aluminium które wykorzystywane jest np do opraw drogowych. Spadek cen aluminium, wzrost cen energii może wpłynąć na poprawę wyników w tym właśnie segmencie.
Spółka chwali się udziałem w wielu zagranicznych targach natomiast nie wspomina ani słowem o jakichkolwiek targach w Polsce a Przecie polska jak by nie patrzeć jest największym rynkiem zbytu.
Historycznie spółka największe przychody miała w 2007 roku i można by powiedzieć że od tego czasu jest tylko stagnacja.
W raportach spółka pisze o zwiększonych wydatkach na b&r ale jednocześnie raportuje brak jakichkolwiek dokonań tego działu.
Myślę sobie ze fundamenty to nie tylko cyferki w raportach ale także ludzie… W tym roku w radzie nadzorczej wymienionych zostało 2 członków oraz w zarządzie powołany został dodatkowy członek. Czy te zmiany wpłyną istotnie na kierunek rozwoju firmy?
Moim zdaniem należy dodatkowo uwzględnić, że obecnie sektor budowlany jest maksymalnie rozgrzany i cykl koniunkturalny może się odwrócić, czyli obecne wyniki nie są do utrzymania w perspektywie kilkuletniej.