"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Sprzedaż wszystkich akcji z Wirtualnego Portfela Fundamentalnego i podsumowanie maja

Zgodnie z wielokrotnymi w tym miesiącu zapowiedziami na blogu na koniec wczorajszej sesji giełdowej zamknąłem wszystkie pozycje znajdujące się w portfelu. 

Powodów tego ruchu jest wiele ale najważniejszym moim zdaniem jest nadchodząca bessa. Na „naszym podwórku” w tym tygodniu zostały przełamane istotne wsparcia na WIG 20 (poziom 2200 pkt),  na WIG (58.000 pkt) i konsekwencje tego mogą być bolesne dla posiadaczy akcji (na początek spadki rzędu 7-10% ?).

O tym że obecne spadki to „poważniejsza sprawa” świadczy mocne osłabienie polskiej waluty. W miesiąc kurs eur/pln wzrósł o 2% ale kursy usd/pln i chf/pln wzrosły 6-7%. Zazwyczaj takie wzrosty wskazują iż kapitał zagraniczny wycofuje się z polskiego rynku.
Do globalnej bessy sygnał dać powinny USA gdyż podnoszenie stóp procentowych jakie ma tam miejsce (podwyżki stóp o 1% w najbliższych 12 miesiącach ?) patrząc historycznie zaczynało bessę. Łatwo ten fakt wytłumaczyć gdyż spółki w USA są wysoko wyceniane (nie znam dokładnych danych ale średnie P/E pewnie ze 25), płacące pewnie średnio tylko ze 2% dywidendy co roku dlatego kapitały będą pewnie przenoszone na obligacje USA których rentowności są na poziomie 3% i mogą wzrosnąć w kierunku 4% – po co trzymać w ryzykownych akcjach jak można kupić „pewne?” obligacje na 3,5%. 
Kolejnym powodem są coraz mniej przewidywalne wyniki polskich firm. Poza mocno rosnącymi kosztami pracowniczymi i kosztami wytworzenia (ceny prądu, benzyny itd) dochodzą jeszcze zmiany „księgowe” i dostosowanie raportów finansowych do MSSF co może skutkować mocno nieprzewidywalnym wynikiem (dobrze to widać w przypadku spółek CDRL i Vindexus). Rynek obecnie jest fatalny i każdy gorszy wynik nawet jeśli jest on wynikiem zapisów księgowych przecenia bardzo mocno kurs akcji – CDRL pomimo dobrych operacyjnie wyników spadł aż 25% !!!
Pisząc o powodach sprzedaży należy też wspomnieć o efekcie Getbacku który obnażył i pokazał słabość naszego rynku finansowego. Nie będę wnikać czy było to wielkie oszustwo czy nie, jednak straty poniosły dziesiątki tysięcy ludzi (też poniosłem straty) a to wpływa na wycofywanie oszczędności z funduszy inwestycyjnych. Obawiam się efektu kuli śnieżnej, inwestorzy widząc spadające wartości jednostek będą ograniczać straty i wyprzedawać fundusze.
Jak „widzę  przyszłość” i kiedy warto wrócić do akcji ?
Oczywiście trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie bo rynek jest dynamiczny i wiele może się wydarzyć. Obecnie zakładam że spadki na naszej giełdzie powinny się zatrzymać pod koniec wakacji ale może być to krótkotrwały przystanek gdyż oczekuję iż wraz z nadejściem jesieni zaczną się duże spadki w USA i dalsze w Polsce. Uważam iż najbliższe 12 miesięcy będą spadkowe i dobrym momentem na akumulowanie akcji będzie czerwiec/lipiec 2019 roku, czyli prawdopodobny początek obowiązywania w Polsce PPK. W tym programie pokładam ogromne nadzieje i liczę że wówczas zacznie się kolejna pokoleniowa hossa na miarę tej jaka była podczas funkcjonowania OFE.
Pomimo oczekiwań w najbliższych miesiącach spadków akcji większości firm, na pewno będą też „perełki” które mogą dać zarobić i warto je kupować. Jeśli spółka jest rozsądnie wyceniana i będę przekonany że wyniki mocno się poprawią to wówczas niezależnie od otoczenia rynkowego taka spółka może znaleźć się w portfelu fundamentalnym. 
„Przechodząc” do podsumowania Wirtualnego Portfela Dywidendowego to maj był fatalny. Spadek wyniósł aż 5% a obecny stan wynosi 87.350zł, natomiast od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity spadek to 12,65%. W tym samym okresie mój benchmark WIG spadł odpowiednio o 4,42% i  o 9%.
Poza Seko które urosło o 17% w maju w zasadzie każda spółka mnie zawiodła i nie będę się rozpisywał o powodach spadku gdyż było to już poruszane na blogu.
Skupię się tylko na podsumowaniu liczbowym zamkniętych pozycji którego dokonałem w dniu wczorajszym.
ABC Data – strata na pozycji 4% (k:2500×2,10, k:1000×1,82, k:3500×1,95, s:1000×1,99, s:6000×1,89)
Asbis – zysk na pozycji 0,8% (k: 1500×3,37, k:750×3,14, k:1000×3,40, s:750×3,23, s:750×3,42, s:1750×3,21, d:297zł)  
BAH  strata na pozycji 21,50% (k:600×8,36, k:400×9,30, s:1000×6,12, d:746zł) 
CDRL – strata na pozycji 28% (k:200×31,80, s:200×22, d:162zł) 
Kania – strata na pozycji 8,50% (k:4000×1,64, k:1500×1,50, k:1250×1,43, s:2000×1,55, s:1750×1,62, 3000×1,26) 
PCM – strata na pozycji 38% (k:300×26,60, s:300×16,75) 
Seko – zysk na pozycji 27% (k:800×9,35, s:300×11,80, s:250×12,20, s:250×11,60) 
Telestrada – strata na pozycji 9% (k:400×17,70, s:400×16,10) 
Poniżej zamieszczam tabelkę aby pokazać ile maksymalnie kursy rosły po moim pierwszym kupnie, gdybym (teraz to można sobie gdybać) sprzedał je na maksymalnych poziomach wynik byłby zupełnie inny.
Uwaga – podane powyżej powody sprzedaży akcji (nadchodząca bessa ?) są tylko moimi oczekiwaniami (wizją, przeczuciem itp) i mogę się nie sprawdzić. Możliwe jest że się mylę i obecnie mamy wieloletnie dołki na indeksach i na powyższych spółkach, jednak wolę na rynek popatrzeć z boku aby mieć „chłodną głowę”, przemyśleć swoje zasady inwestycyjne i mieć spokojne wakacje które w pełni poświęcę rodzinie. 
Można byłoby też wolne środki przetransferować na jakieś obligacje (skarbowe lub korporacyjne) jednak ideą portfela jest inwestowanie w akcje więc nie będę wprowadzał tych nowości. 
Blog nadal istnieje i nie wprowadzam żadnych zmian choć na pewno będzie mniej postów. Przypomnę że równoległe z portfelem fundamentalnym prowadzony jest też wirtualny portfel dywidendowy w którym nadal pozostają otwarte pozycje (znajdują się akcje) ale w dniu wczorajszym z powodu ograniczenia ryzyka wszystkie pozycje zmniejszyłem o 50%. 
Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl.
Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i
dużą ilością narzędzi analitycznych. 
Pisząc tego posta korzystałem z serwisów biznesradar.pl, myfund.pl i stooq.pl.
 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
83 Comment threads
73 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
abesSadekCorcoranMarcin R.Łukasz1988aa Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
abes
Gość

Dzięki za interesujące informacje Prezes. Pozdrawiam.Abes.

abes
Gość

Witam, czy szukaliście może alternatywy dla akcji w obligacjach firm notowanych na gpw?, ma na myśli konkretnie obligacje BEST (BST0222) – można je kupić z ciekawym dyskontem, ponad 5% do nominału. Co myślicie? Pozdrawiam, Abes.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, wiem że jesteś negatywnie nastawiony do akcji, ale co myślisz o stalprodukcie. Kupiłem w okolicach 500,-, rekomendacje dobre a firma spada.

OZ.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wam,

Ja PKP Cargo kupowalem jakies dwa miesiace temu. Wielkich filozofii nie uprawialem…Dostala mocno po kosciach i wszedlem, jak troche sytuacja sie uspokoila. W mojej ocenie przecena byla za duza…Fajne aktywo. Jeszcze teraz rzucilem okiem na raport i miala prawie 200 mln zl przeplywow operacyjnych. Ciezko bylo sforsowac 43,5 a 45 zl przebite przy fajnym wolumenie. Moim zdaniem fajna spolka a czy 2 mld zl, to duza kapitalizacja dla takiego giganta…? Moim zdaniem nie, ale to rynek oceni, jak powiedzial Prezes.

Z reszta ida spore srodki na kolej, wiec kto na tym nie skorzysta, jak PKP Cargo? No, ale nikogo nie namawiam do kupna. Choc uwazam, ze to jedna z najbardziej bezpiecznych przystani w tych czasach na GPW. A czy obecna cena jest dobra do wejscia-ciort wie:) Mysle jednak, ze droga przynajmniej do 50 zl otwarta.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam pytanie o PKP Cargo.
Nieuk – masz to w swoim portfelu. PKP mi się bardzo źle kojarzy, ale faktycznie jakby się tak zastanowić, to wzrost cen ropy wpłynie na poprawę warunków prowadzenia biznesu przez tego przewoźnika.

Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes i Nieuk, dziękuję za odpowiedź.

Znalazłem, że ceny energii wzrosły w pewnym momencie nawet o 100%:
https://wysokienapiecie.pl/10892-spekulanci-na-gieldzie-energii-obstawiaja-blackout-w-sierpniu

Pozdrawiam,
Rafff.

Corcoran
Gość

Dzień dobry,
wczoraj Walne IMS zatwierdziło dywidendę i tu niespodzianka, wyższą o 20% tj. 0,24 zł. To najwyższa dywidenda od 2012 roku. Daje stopę dywidendy 6,5%. Poprawia także o te 20% kalkulację zarobienia teraz 6,5% w 20 dni. O konstrukcji tej operacji pisałem wcześniej.Czas żeby sięgnąć po to do poniedziałku włącznie. Uchwalone zostało również przeznaczenie na skup kolejnych 5 mln zł. Warto wspomnieć też o potencjalnym ryzyku. 2,5 mln akcji IMS posiada Trigon ( stan na 31 marca 2018). Kupował je kiedy kurs wynosił poniżej 3 zł więc wobec perturbacji z Getbeck mogą się wyprzedawać. Jednak środki, które IMS kładzie na skup w tym roku łacznie ok.7,5 mln! To pokazuje determinacje w skupie i powinno wystarczyć nawet jeżeli to Trigon wychodzi ze spólki.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przeciez MBF Group to spolka posrednio powiazana z Robertem K. Radze przesledzic poprzez wujka Google jego historie. Jedna z najbardziej czarnych postaci rynku NC. Na ten temat wiem sooro, ale nie bede sie do tego odnosil…Masakra…

Nieuk.

Jarek Turek
Gość

Prezesie jak oceniasz spółki Airway i Mbf Group?dzięki pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To nie byly moje typy z branzy medycznej: Voxel, to tak, ale ja go kupionego ponizej 21 zl, wiec troche inaczej patrze. W Braster wszedlem zupelnie spekulacyjnie powyzej 4 zl. No i tu jeszcze Mercator. Reszte spolek obserwuje.

Z branzy medialnej to oczywiscie 4fun media, ale ta spolke obserwowalem przez wiele lat. Dla mnie druga jest Kinopol. Jesli przejma Stopklatke nomen omen od Agory, to juz bedzie spora grupa kapitalowa i domy medialne beda mogly jeszcze lepsze stawki negocjowac. Nie wspomne juz o tym, ze ta spolka dziala tak,e po,a granicami.

W game dev., to jest Wielka Czworka, czyli: Cd Red, 11bit, Playway i TSG. Ja licze tez na mniejsze spolki typu Vivid I QUB. Wiekszosc widzi krocie na Farmie, ale ja nie mam przekonania, choc moge sis mylic.

Wracajac do Biotonu: nie lubie tej spolki z dwoch przyczyn: byla spolka Krauzego a BioMed Lublin, to stajnia WDMu. Choc nie twierdze, ze nie bedzie rosla. Podobna historie ma Polnord z dev..

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wszystkim,

Jak tak patrze na fale wzrostow, to rynek zdecydowanie wybral w ostatnim czasie trzy branze:

1. Game dev. (Tutaj swietnie sobie radza najciekawsze spolki, czyli juz nie Wielka Trojka, ale Wielka Czworka. Doszedl TSG. Moim zdaniem spolka tez z olbrzymim potencjalem). Sa tez mniejsze, ktore mam a niektore obserwuje.

2. Media i reklama. Gwiazda nr 1, to oczywiscie 4fun, ale wspominany przeze mnie wielokroc Kinopol tez ma sie swietnie.

3. Branza medyczna, biotechnologiczna i okolomedyczna: Voxel, Braster, Medicalalg, Airway (jak ktos cos wiecej wie o tej spolce-to bylbym wdzieczny). Mabion i nielubiany przeze mnie Bioton;)

4. To juz czysta selekcja perelek z roznych branz.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na Gamedeev się nie znam.
Co do branży Medialnej to warto wziąść pod lupę IMS, Agore, ATG Group, Kinopol. Najbardziej podoba mi się IMS (drogi trochę) i oczywiście 4FUN
Jeśli chodzi o Twoje typy z branży okołomedycznej. To Voxel, Bioton jestem na tak. Medicalag nie podoba mi się wykres, Airway cena poniżej 1 zł – ja takich spółek nie kupuje, Braster – nie mam zaufania do zarządu, Mabion dla mnie balon.
Według mnie warto zastanowić się czy wejść w energetykę. Ceny atrakcyjne.
Budowlanka … kupić Budimex po 80 zł czy Elbudowę po 40 zł kto wie. Tu będzie duża cash do zarobienia. Warto obserwować branże.
Pozdrawiam Jacek

Gunio77
Gość

Prezes mam nadzieję, że mi wybaczysz prywatę. Poszukuję obecnych akcjonariuszy Triton. Fajnie byłoby się zebrać w paczkę i zacząć walczyć o swoje. Trochę osób się odezwało i wygląda to atrakcyjne, ale brakuje jeszcze do znaczącego udziału. Zainteresowane osoby proszę o emaila na adres: dominikb2010@o2.pl

Gunio77
Gość

nie piszę o tym publicznie

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wrogie przejęcie…
Pozdrawiam, Seba.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Długoterminowa inwestycja w portfel spółek dywidendowych i bessa niestraszna.Ja przeszłem na takie inwestowanie. Zaangażowanie na około 25% kapitału, a jak coś wzrośnie powyżej 20 % to sprzedaż.
Marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeśli tak bardzo ufasz polityce dywidendowej, to możesz się przejechać. A co jeśli firma zmieni politykę? Kiedyś miałem Tauron pod dywidendę. Obecnie zero dywidendy. To dotyczy nie tylko spółek SP. Pcm też zmieniło politykę. Przesledz sobie dane. Wcale nie jest tak różowo i nie da się tego tak wyliczyć, bo nie wiesz co w przyszłości wymyśli spółka.
Pozdr
Paweł

Corcoran
Gość

Prezesie, masz uprzedzenie obecnie do giełdy, a ja chciałbym Ci wskazać szansę na na potencjalne 6% zarobku z ograniczonym ryzykiem w 21 dni.
Wczoraj Zarząd IMS ogłosił rozpoczęcie skupu 640 000 akcji (blisko 2%) po cenie 3,7 zł/akcja. Równocześnie skup zbiega się z terminem dywidendy 0,20 zł. W praktyce można kupić akcje do 11-tego, uzyskać prawo do dywidendy 13tego i złożyć zapis na sprzedaż spółce po 3,7 rozliczone 20-tego czerwca. Jeżeli uda się kupić po 3,7 to 20 gr dywidendy jest zyskiem wypłaconym 27go czerwca. Pozostaje pytanie o stopę redukcji, czy wystąpi i ewentualnie jak duża. Biorąc pod uwagę że transza skupu jest spora, ale cena atrakcyjna oceniam redukcję na 50%
Dzisiejszy kurs to dokładnie te 3,7. Czy obawiam się redukcji? W projektach uchwał na Walne ( jutro) w Uchwale nr 27 jest zwiększenie skupu o dalsze do 2 mln akcji.
To pokazuje z jaką determinacją IMS skupuje akcje. Jedyny powód jaki widzę tej determinacji to… ocena że akcje są wciąż tanie.
Zatem jeżeli nawet wystąpi redukcja to w kolejnych skupach będzie można wyjść.

Pzdr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W "Wiadomosciach" bylo o Getbacku…Widac, ze redaktorki czytaja fora i blogi hehe:)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

4FunMedia uchwaliła 90gr dywidendy i skup akcji własnych do 23 zł
Aktualny zysk 1,93 zł na akcje. Zakładam, że po 4-5 latach inwestycja zwróci mi się z samych dywidend.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Błąd dziennikarzy podali 90 gr a jest 60 gr … powinienem sam przeczytać uchwały …za błąd przepraszam
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No ja tak przeczytalem w uchwale…i troche sie zdziwilem, co do tych 90 gr, ale 60 gr, to dobra dywidenda. Moze obrali w kuluarach politye dywidendowa, ze bedzie to ok. 4% rocznie…kto wie…Moim zdaniem w przypadku spolek rozwojowych, to dobra dywidenda.

Milego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Odnoścnie budowlanki zobaczcie raport DM mBanku
https://wiadomosci.stockwatch.pl/9-faworytow-dm-mbanku-z-branzy-budowlanej-i-deweloperskiej-po-wynikach-za-i-kwartal,akcje,217817?utm_source=HP20&utm_medium=male

Jeśli chodzi o wspomniane przez Jacka Forte to myślę, że perspektywa moze być krótsza, tzn. oczekuję poprawy wyników już od III/IV kwartału gdy uruchomiona zostania wlasna produkcja płyt, których na rynku brak, a które do tej pory Spółka nabywała od zewnętrznych podmiotów, co w połączeniu z dość niską bazą rok wcześniej może przełożyć się na wzrosty.

Nieuk – ten LCC może i jest atrakcyjny, pod warunkiem, że go kupiłeś poniżej 2,00 zł. teraz to męczący tręd boczny choć przyznaję, że patrząc na dane dotyczące sprzedaży i przekazań w 2019 mogą wyglądać fajnie.

A co myślicie o Asseco Poland – mogą pokazać dobre wyniki w II kwartale z uwagi na wdrożenia w firmach programów dot. RODO.
Pozdrawiem Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki Prezesie za odpowiedz. Przyznam, że nie analizowałem głębiej Asseco, poprostu z uwagi na wszechobecne RODO pomyślałem ze można poszukać podmiotu który na tym moze skorzystać i padło na Asseco.

Zadam jeszcze pytanie dotyczące Brand24. Skoro upadła inwestycja w Livechata, co myślisz o tej spółce?
Za: działają w modelu biznesowym, który lubisz, zresztą podobnie jak Livechat,
młoda spółka, stąd tez baza jest niewielka i przyrosty mogą być znaczące, dodatkowo w spółce zaangażowany jest właśnie Livechat.
Przeciw: NC. ale chyba w ich przypadku nie mozna podności argumentu braku transparentności. Pozdrawiam Łukasz_S

Sadek
Gość

Dzięki za komentarz w kontekście Brand24!

Rzeczywiście, zysków nie pokazujemy reinwestując je z powrotem w firmę wierząc, że możemy rosnąć szybciej. Wiem, że brzmi to jak bełkot każdego prezesa spółki która nie generuje zysków, ale taka jest prawda. Zaglądając do naszej historii finansowania można zobaczyć, że spółka jest w ponad 90% autofinansowana. Wydaje mi się zatem, że miano "wydmuszka" trochę niezasłużone. Mamy tysiące klientów z 88 krajów i rośniemy za granicą w tempie ponad 100% rok do roku. Pokazaliśmy właśnie wyniki za Q1, gdzie pokazaliśmy rekordowy wzrost MRR. Miesięczne przychody w Marcu przekroczyły 800k PLN więc jest istotna szansa, że pójdzie lepiej niż w planie 10.8 mln PLN przychodów na ten rok.

Bardzo szanuję podejście oceny wartości spółki po zyskach i rozumiem niektóre z wątpliwości jakie budzą wyceny spółek, które zysków nie pokazały. Ciężko odróżnić ziarna od plew. Podkreślam jednak, że nie jesteśmy typem firmy, która od lat przepala kasę. Obserwacja naszej struktury kosztu akwizycji klienta i średniego przychodu w cyklu życia pokazuje, że jesteśmy na bardzo prostej drodze do zysków, które pokażemy w nie tak odległej przyszłości. Znowu, rozumiem że tego typu komentarz z ust prezesa spółki jest mało autentyczny ale obiecuję że tego typu dyskusje traktujemy jako dodatkowy motywator aby jeszcze szybciej dojść do momentu, kiedy pokażemy istotny, dodatni wynik.

Jeszcze raz dziękuję za wzmiankę o Brand24 i pozdrawiam!

Michał Sadowski
Założyciel Brand24

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki Prezesie za odpowiedź. O IMI już chyba kiedyś napomniałeś w jednym z komentarzy. chętnie się zapoznam z raportami bo dane które podałeś budzą ciekawość.
Wracając do Brand24 to widać, że ich produkt działa świetnie o czym świadczy wpis podłączenie się do wątku Michała. Dzięki Michał za przedstawione dane.
ps. Z jednego z wywiadów (chyba dla Parkietu) dowiedziałem się że … jesteś kibicem FC Liverpool – tym bardziej pozdrawiam :-) Łukasz_S

Sadek
Gość

Bardzo doceniam. Obiecuję cisnąć, żeby jak najszybciej pokazać wyniki godne wg dowolnej metodologii! :) Pozdrowienia i jeszcze raz dzięki za zwrócenie na nas uwagi !

Anonimowy
Gość
Anonimowy

ŁD,
Jest oczywiste, że to nie chodzi o głupie 120k. Byłoby chyba jednak dziwne, gdyby współpraca ograniczyła się tylko do jednego poręczenia. Opóżnienia zawsze oznaczają koszty, choć nie upieram się że w tym przypadku przez to kurs spada.

Pozdrawiam,
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Szczerze mówiąc nie rozumiem jak i po co (a może raczej jaki mądry wymyślił/napisał) na skraju upadłości, oraz bez pieniędzy GBK miałby poręczać klientowi (osobie trzeciej) PCM zobowiązanie z tytułu leasingu??? Dwie różne Spółki, dwa różne biznesy. Już raczej upraszczając i domyślając się GBK raczej poręczył PCM jakąś umowę dla spółki ze swojej grupy, aby mogła leasingować jakiś samochód… oby na sam koniec nie okazało się to Porsche Panamera dla Kąkolewskiego… bo taki m.in. samochód w leasingu w bilansie GBK jest :-)

Generalnie mądrości z bankiera i nie zrozumienie podstawowych zasad prawnych nie brałbym na serio. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie wiem jak tak można było napisać=jeżeli poręczycielem jest GBK, a leasingodawcą PCM to jak klient PCM (osoba trzecia) nie płaci i umowa umożliwia zwrócenie się przez leasingodawcę do GBK z tytułu poręczenia to przecież kurs PCM nie spada przez 120k zł. z tytułu umowy leasingu… w bilansie GBK było od chu…a leasingów na samochody, może te leasingi pochodzą od PCM??? Ale to i tak przez to kurs nie spada bo nie ma takiej mocy, że jak GBK przestał za nie płacić to PCM nie może ich odebrać (a nawet prędzej, czy później Sąd zwolni w postępowaniu układowym GBK te leasingi i samochody wrócą do leasigodawcy do dalszej sprzedaży, czy dla innych chętnych leasingu). Generalnie insiderzy kupujący PCM jak dobrze pamiętam w okolicach 22 za akcję są dziś mocno w dupę… ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wskaźniki zadłużenia PCM
link
https://www.biznesradar.pl/wskazniki-zadluzenia/PRIME-CAR-MANAGEMENT

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

PCM

Na bankierze ktoś napisał:

"Przeglądałem raport getback i jest tam opisane że 7.05.2017 getback udzielił poręczenia pcm za zobowiązania z tytułu leasingu. Wartość umowy to jedynie 120k ale może jest więcej bez poręczenia ?"

Może więc tutaj jest przyczyna dla której PCM tak leci?

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-czy-pcm-leasingowal-samochody-getback,28320687.html

Pozdrawiam,
Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, piszesz 10% w dół lub w górę, ale kurs już dzisiaj spadł o -14,81%, a wcześniej już też spadał.

Jeszcze 1 czerwca było 17zł, a dziś jest już 12.6zł. Nie wydaje mi się, żeby obniżenie dywidendy było jedyną przyczyną tak dużego spadku, choć oczywiście mogę się mylić. Zauważ, że dzisiaj większość spółek pnie się w górę, więc tym bardziej to dziwne. Nawiasem mówiąc, to chyba w fatalnym momencie zamknąłeś portfel. Np. ABC już jest po 1.94zł.

Jacku, zadłużenie faktycznie wzrosło co jest pewnym wytłumaczeniem, ale to wiadomo nie od dzisiaj.
Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A co sądzicie o skupie 8 mln akcji soho po 3.27? teraz kurs 1.63. Termus

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Skupia ok. 33%akcji. Wychodzi 18% bo jeszcze nie umorzyli poprzedniego skupu. Ja oczywiscie biore udzial w skupie :)
King_99

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sorry. Prezes ma rację ok. 18% skup. Z tymi co już posiadają będzie ok. 33%. King_99

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wykresy spółek do analizy na przyszłość … 5 letni

Forte … rozwój trendu spadkowego
Ekoexport, Indata wieloletni trend spadkowy … ku przestrodze.
PCCRokita, Dino ładny trend wzrostowy
Bioton … rozwój trendu wzrostowego (przy wybiciu powyżej 5 należało kupować)
Boś … budowanie bazy pod potencjalne wybicie.
Vixel … przykład wybicia w górę

Należy szukać spółek z wykresami takimi jak Bioton czy Voxel
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jacek, pytanie.
W wypadku PCCRokita główny akcjonarjusz ma zdecydowaną większość głosów. Czy nie widzisz takiego ryzyka, że może zrobić ze spółką co zechce i oszukac resztę akcjonarjuszy w taki czy inny sposób? Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Masz rację, że należy unikać spółek z niskim FF, W przypadku Rokity plusem jest, że spółka od 4 lat płaci spore dywidendy. Kupując akcje w 2015-2016 można było uzyskać ok 20 zł dywidendy. A wtedy cena była ok 40-50zł. Dlatego warto przy kupnie akcji preferować spółki płacące dywidendy.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W budowlance nie ma co szukac innowacji;) Trzeba patrzec na sprawdzonych graczy: Budimex i Elb, to bardzo dobre spolki (no, ale kopanie sie z koniem nie ma sensu). Chociaz, jakby sytuacja sie uspokoila-wybralbym raczej Elektrobudowe. Znowu kurdesz musze sie z Jackiem zgodzic;)

Lc Corp i Instal, to poki co bardzo dobre perspektywy na ten rok i wysoka stopa dywidendy w tej pierwszej i bardzo dobra pozycja gotowkowa w przypadku tej drugiej.

Jeszcze bardzo fajnie w ostatnim czasie wyglada tez Arctic Paper, ale to oczywiscie inna branza.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Budowlankę warto, śledzić, sam zamierzam coś kupić tylko nie teraz, Zerknijcie sobie na wykres Budimexu, dobra spółka a trend wiadomy.
Pisaliście tutaj o BaH, PCM czy Unimocie, ale wszystkie te spółki są w mocnych trendach spadkowych. Trzeba czekać na zmianę trendu.
Trend jest najważniejszy co widać po gamedev. Na spółkach budowlanych jest to zarobienia spora kasa. Pytanie tylko o właściwy moment wejścia. Ja czekam na wyniki za II kw, potem zdecyduje.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziękuje Prezes i Nieuk Marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zobaczcie sobie na 5-letni wykres Kinopol;)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Wszystkim,

Wlasnie sie mialem pytac, czyczy macie cos ciekawego na oku…Elektrobudowa to fajna spolka, ale sa dwa olbrzymie minusy: koszty rosna i drastycznie obnizona prognoza w maja, chociaz jeszcze kilka tygodni wczesniej podtrzymywali ja a drugi aspekt-to wykres…No, ale co bedzie-to trdno przewidziec…

Ja pozostaje przy Lc Corp i Instal Krakow poki co, ale bacznie obserwuje sytuacje.

Jak macie jakies ciekawe spolki jeszcze do obserwacji-to piszczie…trzeba jednak bardzo uwazac…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej . Co sadzicie o elbudowie?Spółka co roku płaci dywidendę może warto wrzucić ją do portfela dywidendowego Marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Uważam, że warto kupić, pytanie tylko o właściwy moment kupna. Na pewno warto obserwować Elbudowe Należy jednak pamiętać co się działo na Mostostalu Zabrze i Wawa, Trakcji czy Budimexie. Co bym radził? Nie polować na dołki, tylko poczekać aż wybrane średnie wyjdą na plus. (najlepiej dwie). (możesz mieć średnia 10 dniową 20 dniową, 30 dniową, 50 dniową, 3 miesięczną, 6 miesięczną, 200 dniową, roczną, itp wszystko zależy od podejścia. Obecnie wszystkie średnie są na minusie. Należy patrzeć na wykres skorygowany o dywidendy, np z biznesradar.pl
Pozdrawiam Jacek

Bart
Gość

Prezesie, z tymi prognozami to jest tak jak z rekomendacjami biur maklerskich. Raz się mylą a raz nie. Póki co 1kw 2018 był lepszy niż 2017, nie jestem więc pewien czy ta prognoza nie była zbyt konserwatywna i nie będą jej korygować w górę.
Poza tym co masz na mysli pisząc "każde kolejne wyniki będą gorsze"? Sa na to jakieś twarde argumenty?

van Nieuwstadt
Gość

Wygląda na to, że brałem CDRL po 22zł właśnie od Ciebie Prezesie, czas pokaże czy to była dobra decyzja, ale przez wzgląd na poziom paniki na GPW nie sprzedaję niczego, a jedynie zwiększam pozycje na wybranych akcjach i spadki nie robią na mnie wrażenia.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za odpowiedź,chyba jednak jutro się pozbędę jak spadnie poniżej 11,00 ,bo później droga do 9,00 otwarta… BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes ,co się dzieje z Altusem ? czy było jakieś negatywne info…
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja tu widze wazny opor ok. 260 zl. Ta korekta wzrostowa moze byc zmylka, ale papier sie ostatnio ladnie zachowuje. Teraz nie mysle o kupnie. Moglem pomyslec o tym wczesniej…Bede obserwowal. Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja bym Intercars nie tykał, nie podoba mi się wykres. Zerknij na wykres 1-roczny, 3-letni, 5 letni i max. Średnie kiepskie, wskaźniki dość wysokie.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Eee no zarcik. Bylem ciekawy Twojej odpowiedzi;) A to, ze mam spolki z game dev., to wcale nie oznacza, ze musze grac w te gry…;) Jsstes madrym inwestorem, to zauwazylem. Ja zaluje Intercars, bo mialem przeczucie co do korekty wzrostowej.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy ja nienawidzę gem dev? … Nie te pokolenie, nie znam się na grach. Przyjrzałem się Frostpunkowi przed premierą i gra mi się nie spodobała. Podobnie jak Hause Fliper czy Agony. Te spółki dla mnie są zdecydowanie za wysoko wyceniane. Rynek jest przegrzany na gemdev.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ktos, cos kombinuje na Ropczycach… Jak to pojdzie gora-to moze byc bardzo fajnie:) 10-letnia "luka" bylaby zamknieta. Wracajac do Kani. Moim zdaniem pekniecie 1,35 zl bylo bardzo zlym znakiem. Sygnal do sprzedazy. Z doswiadczenia patrzac-warto bedzie spojrzec po 60-70 gr…ale tu wszystko moze sie zdarzyc.

Ps. Jacku-znienawidzona przez Ciebie game dev. ladnie rosnie;) A z tym zadluzeniem-to masz wiele racji…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jacek, jakie Ty masz spółki w portfelu?
Masz gdzieś udostępniony swój portfel?
Pozdrawiam,
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sorki, ale nie udostępniam takich informacji. Mówiłem wcześniej, że mam 4FunMedie … kupioną w marcu 2016. Nie planuje sprzedawać ani dokupywać. Sam musisz określić kryteria doboru spółek.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Catalyst Obligacje KAN0619 transakcje 80-84 … mają ewidentnie problemy z nadmiernym zadłużeniem i regulowaniem zobowiązań

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zerknąłem na wskaźniki Kani po I kw 2018 … zadłużenie 0,69 (powyżej 0,67 zagrożenie upadłością)
Płynność bieżąca 1,18 (1,3 tak min)zadłużenie netto 742 mln

Spółka jest nadmiernie zadłużona i jej wskaźniki są pod tym kątem kiepskie.
Pewnie spółka ma problemy z regulowaniem zobowiązań.
Dlatego filtr niskiego poziomu zadłużenia jest bardzo ważny.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kania z tytułem "National Winner" w konkursie European Business Awards:

http://centrumpr.pl/artykul/zm-henryk-kania-z-tytulem-national-winner-w-konkursie-european-business-awards,113696.html

Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Fajna nagroda. Getback otrzymal podobna w lutym od GPW za "innowacyjnosc"…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dlaczego Kania aż tak spada?

Rafff

Marcin R.
Gość

Na bankierze panika

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgadzam sie z Toba w 99%, bo 100% to ice making hehe:) A tak serio mowiac-to mam tak przechlapane na watkach PLW i GTB, ze szkoda gadac…Pojechalem po tzw. bandzie…No, ale coz…Jak sie idzie pod prad-to trzeba miec silna psychike. Tak nawiasem mowiac: dlaczego hejterowanie nie zostalo zniszczone przez jajakolwiek wladze? Odp. jest prosta-nikomu nie jest to na reke.

Najlepszy blog. Jak bedzie-to glosuje. Zapodajcie linka.

Dobrej nocki,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Masz rację Nieuk, że upieranie się przy jednej metodzie doboru akcji jest błędem.
Mam w tej chwili ponad 10 konfiguracji kryteriów które filtrują mi spółki.
I to nie wszystko, mogę zakładać poprawę wyników w danej branży mimo, że spółki nie wyskakują mi w kryteriach.
Wszyscy patrzą na C/z czy Cwk … ale bardzo istotne są wskaźniki zadłużenia, płynności. Oraz trendu. Nie mówiąc o Roe.
Żeby to zrozumieć podam przykład … Spółka Vistal … wyglądała na bardzo atrakcyjną cenowo, wystarczy dodać filtr zadłużenie i filtr trendu …i spółka nie spełnia naszych kryteriów.

Można stworzyć kryteria co filtrują nam spółki pod kątem analizy fundamentalnej (jak preferuje Prezes) lub technicznej i różne ich mixy, Można szukać spółek rozwojowych jak i niedowartościowanych. Za każdym razem są to inne kryteria. Dla mnie bardzo ważny jest niski poziom zadłużenia (tu Prezes zwrócił mi uwagę że wypadną mi spółki windykacyjne, coś za coś), trend i Roe.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zarządzanie kapitałem.
Musimy określić jaki max % kapitału możemy zainwestować w jedną spółkę. Dalej inny max % możemy określić dla spółek mniej płynnych czy z New Connect.
Dla mnie 12-15% w jedną spółkę to już jest bardzo dużo.
Patrząc na swój portfel mam z 10-17 spółek w zależności od okresu.(obecnie 13) Np SII na swojej stronie preferuje ok 15 spółek. Fajną koncepcję miał kiedyś Amerbrokers. System 5-10-15 … 2 spółki z 15% udziałem a reszta 5-10%. Z tego co patrzyłem znane domy maklerskie zarządzające portfelami inwestorów ustalają udział 1 spółki na max 8%.
Tych czynników, filtrów jest tak wiele, że można napisać o tym grubą książkę.
Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Aaa i jedno…chyba najwazniejsze ad hoc…Ktos we wczesniejszym temacie pisal o clach USA…to do naszej wsi (nie mylic z byla WSIa) bedzie implikowalo w wielu aspektach na bananowce. Przeciez Rynek nie stracil ponad 2,5 mld zl na obligach Getbacku…A strata na akcjach? Tu maja racje Wszyscy: krytycy, jak i zwolennicy Wladzy. Wyplenelo ponad 3 mld zl i to w realu. Clami bym sie nie przejmowal (w cenach) a 3 mld zl, to realna gotowka, ktora moglabyc "zwerbowana" przez akcyj e tfi. Wycyckali Wszystkich. Do Wladzy mam pretensje (choc w moim odczuciu sluzby dzialaja),ale niestety post factum. Skoro ABW przenosi swoich funkcjonariuszy do Ministerstwa Finansow, to dlaczego nie zadzialalo to w przypadku GTB profilaktycznie w przypadku Getbacku i IPO…Po co szukac ran w skutkach, jak mozna bylo oddelegowac kumatych z ABW do KNFu przy IPO tej szemranej spolki? Przeciez tajemnica poliszynela bylo to, ze Abris ma na pienku ze Skarbem Panstwa…Vanitas vanitatum et omnia vanitas…

Nieuk.

Łukasz1988aa
Gość

10% spadku nie jest to bardzo optymistyczna wersja? Jak by tyle było to jeszcze to ujdzie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Wszystkich;)

Czytam Was i mam takie wnioski…Wiele racji macie…Piszecie duzo o licznych, efektywnych strategiach…bardzo dobrze:) Tylko, ze moim zdaniem upieranie sie przy jednej i dostosowywanie sie potencjalnie przez innych inwestorow/spekulantow byloby bledem…Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta: kazdy ma inna psychike a moim zdaniem to jest podstawa. Kazdy ma inny profil psychologiczny. Najwazniejsze moim zdaniem jest to, zeby byla efektywna i dostosowana indywidualnie.
Z reszta lepiej sie czlowiek uczy na wtopach niz sukcesach-tak, jak w realnym zyciu. "Zlote mysli" inwestycyjnych guru w elaboratach: jak zarobic milion mozna sobie wyrzucic do kosza. Chodzi mi tu o calosc, bo z kazdej, madrej ksiazki mozna cos wyciagnac. Mnie bardziej interesuja pozycje: jak na gieldzie stracilem wszystko i dlaczego? W jednej z takich (niestety) tytulu nie pamietam-byla fajna konkluzja: jest kilka glownych przyczyn utraty kapitalu a o wiele wiecej sposobow na osiagniecie profitu.

Milego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam . Czy ktoś z Was ma lub obserwuje spółkę DGA ? Czy po takim wzroście jak ostatnio warto kupić? Dziękuje i pozdrawiam . Drobny ciułacz

Łukasz1988aa
Gość

Witam Panie prezesie. Chciałbym się zapytać o twoje zdanie spostrzeżenia . Odnośnie wczorajszego komunikatu ze spółki pcm odnośnie zmiany polityki dywidendowej. Sporo akcjonariuszy mniejszościowych liczyło na pełną wypłaty zysku netto I na dywidendę na akcje na poziomie 2.5-3 zł A w komunikację pisze że może wypłaca 1zł na akcje reszta idzie na kapitał zapasowy. Jak zachowa się rynek na ta informację co myślisz o tym. Dla mnie to sporo rozczarowanie

Anonimowy
Gość
Anonimowy

http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/jaguar-land-rover-we-wrzesniu-2018-r-rozpocznie-produkcje-na-slowacji/net52p

Jak to może wg Was wpłynąć na współpracę z BAH?
Patrząc na to jak zachowuje się kurs to chyba będzie kłopot dla BAH…
TommyLeeJones

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na Słowacji jest Euro, a kurs Euro wobec PLN rośnie, więc sprzedaź będzie mniej opłacalna niź początkowo planowano. Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hah, a nie tak dawno pisałem, że w 3 zł dywidendy nie wierzę w przypadku PCM :) (przez brak czasu nie mogłem odpisać). Cóż biznes się chwieje, trzeba wchodzić w kredytu na długi termin i fatalne wyniki. To nie mogło się dobrze skończyć.

Mnie najbardziej bawi sytuacja na BAHu. Kurs leci tak, jak by za chwile mieli upaść, a gdy ktoś się wczyta w raport to tak źle nie wygląda. Morgan

Anonimowy
Gość
Anonimowy

PCM chce wyplacic max. 1 PLN (bo jest tez warunek ze moze wcale nie wyplacic) dywidendy za 2017. Znow nasza bananowa GPW pokazuje ze kto mial wiedziec wiedzial wczesniej. Rzygac mi sie juz chce ta nasza GPW a najbardziej tym ze z wykorzystaniem inside info juz nawet nikt sie nie kryje. Patrz ostatnio Trakcja czy GetBack i wywalanie przez NN akcji i obligow bo mieli czlowieka w RN. TAKIE DZIALANIE JEST NIELEGALNE mimo ze wykonane przez OFE!!! a u nas wszyscy traktuja to jak norme. KNF jest bezsilny lub slepy w takich sytuacjach. Tomasz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak nie masz insider info to nic na naszej bananowej nie zdziałasz. Tzn. można coś tam zarobić, śledząc trendy itd. tu skubnąć 3% tam 5%, ale poważnych pieniędzy się nie zarobi, bo żeby zainwestować w spółkę 300k czy 500k trzeba mieć info na bieżąco a nie to co w raportach podają, a nikt normalny nie zainwestuje takich pieniędzy w bajdurzenie prezesów wałkarzy przed emisją jak to jest super (patrz. Unimot czy Getback). Ostatnio moja opinia jest taka, że lepiej sobie dać spokój z bananową, bo 5% rocznie to ja zarobię na dobrych obligach bez marnowania czasu na giełdę i bez stresu. Ewentualnie giełdy krajów rozwiniętych. SP500, DAX. aleks

szejker
Gość

@Gunio77
To rzeczywiscie spory portfel i nie ma sensu podawac konkretnych pozycji.
Widzialem na forum bankiera ze proponujesz zawiazac porozumienie na Tritonie. Ja tez jestem akcjonariuszem tej spolki. Masz jakis pomysl na te porozumienie? W jakim celu mialoby byc zawiazane?

Gunio77
Gość

Powiem wprost żeby nas nie wy…jali – powoli zaczyna mnie wkurzać, że ciężko pracuję analizując setki raportów – poświęcam swoją kasę, a na końcu okazuje się, że po drugiej stronie jest nieuczciwy zarząd i myślą, jak tu mieć darmowy kredyt (akcjonariusze mniejszościowi). Ostatnie przypadki FAM, teraz Wistil. Jak parę lat temu miałem niewielkie pozycje, to można było przeboleć utracone zyski, czy stratę, ale lata lecą i rosną kwoty inwestowane w spółki i albo zabezpiecza się pozycję, albo unika spółek – gdzie większościowi łatwo mogą przegłosować dematerializację akcji i po taniości odebrać akcje od małych. Obserwuję, co się dzieje na FAM i wolałbym uniknąć podobnego scenariusza – PZ ma akcje FAM (przynajmniej miał) to może się wypowiedzieć

Anonimowy
Gość
Anonimowy

napisz do mnie na priv
valueinvestmentpoland@gmail.com
szejker

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czesc Prezes!
Przygladales sie moze wynikom Eurotel & Helio? Miales kiedys te spolki a jako ze obie radza sobie b.dobrze czy rozwazasz powrot do nich?.
Pozdrawiam Tomasz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes jak oceniasz wyniki roczne Telestrady?
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ta strategia byla pisana chyba przez kogos na dopalaczach. Rynki poruszaja sie w falach raz wiekszych raz mniejszych. To ladnie brzmi ale w praktyce jest poprosru glupie. "Kiedy rynek podnosi sie z dna zaczynamy…" A skad niby wiesz ze to juz dno moze za 3 dni index bedzie jeszcze nizej… za tydzien wzrosnie, ty dokupisz za dwa "razy wiecej" a rynek spadnie jeszcze glebiej niz poprzednio. Pierdu pierdu. Pozdrawiam Tomasz.

Wojt
Gość

Witam Prezes

Twoja decyzja o sprzedaży akcji wydaje się uzasadniona. Ja sprzedałem większość akcji dużo wcześniej. Już w styczniu większość redukowałem. Każdy ma swoją strategię rynkową. Np Bulkowski w swojej książce sugeruje następujące podejście.
" Jeśli rynek spadnie (indeks) o 20% (co uznaję za potwierdzenie bessy), zmniejszamy wielkość pozycji o połowę.
Po każdym dalszym obsunięciu się indeksu o 10% redukujemy limit wielkości pozycji o połowę aż do minimalnego poziomu."
"Kiedy rynek podnosi się z dna, zaczynamy podwajać stawkę. Rzecz w tym, by ryzykować coraz mniej na rynku spadającym, a coraz więcej na rosnącym.
Jest to strategia dostosowania wielkości pozycji do sytuacji rynkowej. Ponieważ w czasie rynku niedźwiedzia kupowanie jakichkolwiek akcji może okazać się pomyłką, strategia pomoże ograniczać straty.

Pozdrawiam

Gunio77
Gość

1. Przy mniejszych wahaniach nie działa to, tylko ponosisz koszty transakcyjne.
2. Co w przypadku spółki, która intensywnie się rozwija przez wiele lat – wielu znanych osób co napisało książki o inwestowaniu fundamentalnych nacięło się na czymś takim. Chodzi mi po głowie przykład, ale nie chce mi się go szukać, ale wyglądało to mniej więcej tak: powiedzmy spółka technologiczna coś ala IBM sprzed wielu lat. Inwestor spodziewał się bessy na rynku. Max kurs 10 – sprzedał za 8 – spadło do 6, a po kilku latach wzrosło do 100. Obronił 2% zarobku (z ceny 100) a stracił 92% lub z ceny 10 – obronił 20% ale stracił 1000%. Ja na giełdzie podobnie jak PZ czy OBS inwestuję fundamentalnie i staram się nie martwić spadkami po 20% tylko unikać pozbycia się spółek, które wzrosną kilkadziesiąt razy, a niestety co najmniej o 3 przypadkach pamiętam, coś mnie to nauczyło – nie łowić płotek, tylko grube ryby. Jeden taki połów jest wart 100 płotek

Jarek Turek
Gość

Ok czekam na kontakt.Prezes Ty też zapodaj @.pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Spoko-odezwe sie w weekend, ale nie mam jakies tajemnej wiedzy;) I tak tutaj duzo spamuje hehe:)

Milego wieczoru,

Nieuk.

Jarek Turek
Gość

Ok masz Prezes rację:)
skudo864@gmail.com

Jarek Turek
Gość

Nieuk i @Gunio77 zapodajcie @ aby pogadać.pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Prezesa i reszte Zarzadu;)

Zrobilem sobie trzy dni odpoczynku od GPW.

Podsumowajac dwa miesiace moich wirtualnych portfeli, czyli Nieuk i Hybrid&Value Investments – to od momentu ich zalozenie, czyli okolic kwietnia daly srednio stope zwrotu ok. 7,5% (to jest tzw. pozycja z uzgledniem kosztow i zyskow). O tyle sie zwiekszyla wartosc portfela. Bledow niestety nie dalo sie uniknac. Nie udalo sie takze posprzedawac na gorkach i kupowac na dolkach (to oczywiscie zart, bo w to nie poluje). Kilka transakcji zamknietych. Pozycja.gotowkowa znacznie zwiekszona, az za duza hehe:)

Najlepiej dal zarobic game dev., spolki mediowe i okolomedyczne (szczegolnie Voxel, ktory ma.wieksza wartosc niz przed odcieciem dywidendy, ale takze spekulacyjny Braster. Na Mercatorze mam jeszcze strate, bo za wysoko kypowalem, ale po dzisiejszej sesji -to mysle, ze juz niedlugo.

Wiele osob napisalo bardzo madre wnioski. Musze ponadrabiac zaleglosci.

Pozdrawiam Wszystkich,

Nieuk.

Bart
Gość

Polska giełda w pigułce: dolar słabnie = źle (negatywny wpływ na wyniki), dolar się umacnia = źle (odpływ kapitału).

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nigdy bym nie przypuszczał że najbardziej stabilną spółką w portfelu będzie Atlasest.
O reszcie portfela szkoda nawet wspominać…
trup

Gunio77
Gość

PZ nie odzywałem się, ale czytam wpisy systematycznie. Odnoszę wrażenie, że zbyt emocjonalnie podchodzisz do inwestycji. Najlepiej kupić, jak jest największy pesymizm na rynku – rynek ma skłonność do przereagowywania. Ja podejmuję decyzję na faktach – nie kieruję się emocjami aa fakty są takie, że: zyski firm rosną, spółki wypłacają dywidendy (nawet te, co się nie spodziewałem po nich), wiele spółek jest śmiesznie nisko wycenianych – okazje do kupna. Pozdrawiam, Gunio77
P.S.1 – zauważyłem, że są wyprzedawane spółki podające dobre wyniki, ale stosuję zasadę gumy – wiecznie nie możną jej naciągać
P.S.2 – odwieczna zasada – ludzie się podniecają jak rośnie i kupują na górkach, a jak jest tani (będzie miało z czego urosnąć) to cisza na forum
P.S.3 – hossa gamingowa – jak czasem sobie porównm, co można mieć (ile i jakich firm z jakimi zyskami) za równowartość 1 spółki gamingowej, to normalnie kosmos
P.S.3 – większość spółek, co kiedyś mówiłem, że posiadam w tym 4FUN, czy LSI – posiadam – czasem dokupuję
P.S.4 – na giełdzie jest teraz wiele spółek, co mają gotówki jak lodu i sa śmiesznie nisko wyceniane – tylko brać i czekać na wezwania do skupu akcji.
Jeszcze raz podpisuje się Gunio77

szejker
Gość

@Gunio77
A pochwal sie co posiadasz co jeszcze nie uroslo:)

Gunio77
Gość

Mam 67 pozycji w portfelu – wiele pracy kosztuje mnie to, aby zweryfikować setki spółek na GPW. Nie będę zdradzał co mam. Ale żeby nie było, że tylko zyskuję to z takich wtop to mam Quecusa, ale to raptem 0,3% portfela, więc duża strata nie boli. Te 2 zyskowne pozycje co podałem wcześniej to 8,5% i 4,9% wartości portfela.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

przypomnę mój post z
23 maja 2018 23:26

Ranking popularności spółek na bankier.pl
1. CDprojekt
2. PlayWay
3. 11BIT
5 Farm51
Dla mnie wymowny sygnał sprzedaży.
Wystarczy aby jakaś najbliższa gra okazała się klapą i mamy mega zjazd w dół
29 maja jest premiera "Agony" PlayWay … Ryzyko duże a potencjalny zysk ograniczony
Pozdrawiam Jacek

Prognoza się sprawdziła

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzisiaj znowu mamy dzień jak co dzień, Farm51 w górę, FOR w górę, KGHM w górę…

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pamiętajcie, że pozycja gotówkowa to też pozycja…

Zgadzam się z @prezesem, że w najbliższych miesiącach nie widać żadnych katalizatorów do wzrostów.
Sugerowałbym jednak akumulować kapitał i nie przeznaczać go na długoterminowe obligacje/lokaty, ponieważ jeżeli PPK zostaną oficjalnie zatwierdzone znacznie szybciej niż przed ich wejściem nasza giełda zareaguje.

@Prezesie, proszę nie rezygnować z miesięcznych podsumowań obserwowanych spółek i starać się być aktywny w dyskusjach. Bieżący monitoring sytuacji w ciekawych spółkach przyda nam się, gdy nadajedzie wreszcie oczekiwana fala wzrostowa.

Przeszkodzić w tym może tylko i wyłącznie globalna bessa.

Andy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam, mam podobne zdanie do Twojego Prezesie. Mam jednak wrażenie że nie wszyscy zrozumieli Twoją logikę. Pozwolę sobie wyjaśnić na przykładzie o co chodzi w analizie fundamentalnej moim zdaniem. Posłużę się przykładem wanny z wodą .Analizując prognozy pogody można zakładać czy poziom wody się podniesie(dużo opadów deszczu)czy opadnie (słoneczne upalne dni).Taka analiza nie ma jednak sensu gdy w wannie jest dziura. Prezes podobnie jak ja uważa (nazywa to przeczuciem ) że wszystkie symptomy wskazują na odpływ kapitału z giełdy. Warto poczekać z gotówka niż z akcjami. Lepiej nie zarobić niż stracić.

K.C

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam.Każdy wchodzi i wychodzi z inwestycji kiedy chce .Prezes ma głowe na karku i uważa aby wyjść .Mam w skromnym portfelu seko i aitona ,zastanawiam się nad dga i eurotelem oraz pgnig ( tu gdy bedzie w okolicach 5 zł).Prezes to że Euro i Dolar się umacnia to ludzie kupują na wakacje dolary też kupują obcokrajowcy których sporo w Polsce i to napedza obcą walutę .Pozdrawiam MarekS

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć,
Odnośnie wyników BAHu oraz pojawiających się na forum zarówno tutaj i OBSa spadków wartości sprzedanych samochodów( który został ogłoszony za kwiecień) to do końca nie mogę się zgodzić, wystarczy spojrzeć na wyniki operacyjne za ostatnie 4 miesiące:

-Kwiecień: liczba sprzedanych samochodów 283 sztuki- 58 mln zł- więc jedno auto zostało zbyte za średnio 205 tyś złotych.
-Marzec( większość uważała że był znakomity +31% sprzedanych samochodów więcej oraz o 35% większa wartość sprzedanych samochodów do klienta):ilość sprzedanych samochodów 373 sztuki-69 mln zł- więc jedno auto zostało średnio zbyte za zaledwie 185 tyś złotych.
-Luty: Ilość sprzedanych samochodów 252 szt, wartość-58 mln- średnio 230 tyś złotych za jeden samochód
-Styczeń- Ilość sprzedanych samochodów 203 szt, wartość sprzedanych samochodów 39 mln, średnio za jedno auto 192 tyś zł.

Podsumowując dane operacyjne, które jasno wskazują że to Marzec był najgorszym miesiącem jeśli chodzi o "marże za jedno auto", zaś ten "Fatalny kwiecień" był w kolejności 2 z najlepszych.

Jeśli chodzi o raport za 1 kwartał spodziewałem się troszkę więcej- Ogromny wzrost zapasów, zadłużenie długoterminowe duży wzrost, ale w sumie zgadza się wszystko to co mówił zarząd czyli że chcą korzystać w większym stopniu z finansowania zewnętrznego, oraz stawiają na zwiększenie floty. Spółka zakupiła kolejne grunty, zostaną oddane do użytku kolejne salony, które z czegoś muszą być sfinansowane jak to się przełoży na dalszy rozwój>? Zobaczymy..

StudenTomek

masoneria19
Gość

Prezes zobacz na spółkę CWA SA za 2017 rok mieli 720 tys zł zysku netto a kapitalizacja to tylko 1,9 mln zł

masoneria19
Gość

i tu się mylisz taka ich specyfika branży akurat w tych kwartałach rozliczyli mniej dotacji a do tego wszystkie zyski inwestują w aplikacje polska na wózku która ma pomóc niepełnosprawnym w codziennym życiu, portal kryptomapa oraz aplikacja SNIPAY terminal płatności kryptowalutami opartym na blockchain

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Faktycznie Prezes "tu się myli" – działalność typu aplikacje dla niepełnosprawnych + terminal płatności kryptowalutami brzmi jednolicie, przejrzyście i przyszłościowo.

Spadek wartości akcji o 60% w ciągu roku tylko potwierdza to jak bardzo Prezes się myli, prawda?

Tribal.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Polskie akcje są teraz mega niedowartościowane.
Wg T Hońdo ( kiedyś dziennikarz Parkietu , teraz anal) polskie akcje są wyceniane na poziomie z jesieni 2008 r.
Wg Świniarskiego wyceny polskich akcji są 50 % poniżej wieloletniej średniej.

I tu pytanie , jeżeli teraz zacznie się bessa to na jakich poziomach będą wyceny ?

W USA zyski z S&P 500 w I kw wzrosły o 19 % i powinny rosnąć w kolejnych kw 2018 r choćby z powodu dużej obniżki podatków.

Wydaje się że akurat z powodu fundamentów nie ma teraz powodów do bessy,
może prędzej z jakiś innych powodów , np politycznych.

muzyk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Uważam, że dobra decyzja. Nie ma gorszej rzeczy jak sprawdzanie notowań na wakacjach. Takie wakacje nie mają sensu i jeszcze człowiek wraca bardziej zestresowany. Żeby zarabiać sensowne pieniądze na giełdzie trzeba mieć dostęp do informacji taki jak mają np maklerzy, czy doradcy w banku, którzy dzwonią do firmy i dostają informacje i potrafią ocenić przyszłość i od razu idzie dopasowanie kursu. TO co dostaje drobny inwestor to już jest postawienie przed faktem dokonanym. Te trendy nic nie znaczą. Trend idzie 2 tyg. w górę potem miesiąc w dół.
Realia są takie, że świetne wyniki ma się w sytuacji kiedy jest się "kreatorem rzeczywistości" I tak to wygląda np. w przypadku BOś-ia. Pozdr i życzę odpoczynku od giełdy. Żyje się znacznie bardziej komfortowo.
aleks

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nawet w trudnych czasach można zarabiać wystarczy tylko połączyć fundamenty z techniką i trzymać się spółek w trendach wzrostowych i mieć plan na ewakuację gdy coś pójdzie nie tak np stop 10 % od naszego zakupu, trzymanie spółek w trendach spadkowych i nie reagowanie tylko pogłębia nasze straty jak BAH czy PCM pomimo iż wydaje się że to dobre spółki, płacące dywidendę i powinny dać zarobić. Ale po co kopać się rynkiem i grać przeciw niemu. Jakiś czas temu pisałem VOXEL, Masterpharm, obecnie ładnie wyglądają Arctic,TIM, Cognor, Vistula czy Bytom, Nie patrzę już na wycenę, wskażniki czy nawet dywidendę, spółka ma być w trendzie wzrostowym, ma mieć siłę relatywną, wtedy przy odpowiednim zarządzaniu pozycją można zarabiać Pozd. Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

"O tym że obecne spadki to "poważniejsza sprawa" świadczy mocne osłabienie polskiej waluty."

Wydaje się, że kursy walut zaczęły już spadać po bardzo silnych wzrostach.

Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes i wiekszosc bloga brzmi dosc mocno pesymistycznie, wskazujac raczej na zaawansowana faze korekty/bessy, przynajmniej na spolkach sWig80. Zgadzam sie, ze w USA wyceny sa wygorowane i bedzie nastepowalo ich urealnienie, albo przez besse albo uporczywy trend boczny ktory w polaczeniu z inflacja obnizy wyceny firm. Podczas ostatniej karlowatej hossy na GPW ulica nie weszla, nie ma powszechnej ekscytacji gielda jak byla w 2007, stad pewnie i skala przeceny nie bedzie bardzo duza. Prezesie….a nie chcesz rozwazyc inwestowanie np. w surowce, jest duzo kontraktow notowanych na GPW.

pzdrw

van Nieuwstadt
Gość

Przy takich nastrojach jak obecne na GPW każdy kontrariański inwestor nie myśli o sprzedaży akcji – mamy obecnie nawarstwienie tak wielu negatywnych czynników, że trudno sobie wyobrazić, że w najbliższych miesiącach może być gorzej. Dla mnie obecne ceny są okazją do zwiększania, a nie zmniejszania pozycji, ale ja trzymam akcje na dłuższy termin niż Prezes. Gdybym miał się codziennie zastanawiać, czy kupić, czy sprzedać, to z pewnością bym osiwiał i cierpiałyby na tym moje relacje z bliskimi, bo ciągle myślałbym o akcjach na giełdzie. Polecam więcej stoickiego spokoju i cierpliwości, często jest tak że zyski na akcjach trzeba po prostu 'wysiedzieć'.

van Nieuwstadt
Gość

Ja myślę, że po prostu przeinwestowałeś pod względem wydanego czasu i zaangażowania w giełdę – należy zachować zdrową równowagę pomiędzy pracą (w tym przypadku inwestowaniem), a innymi aspektami życia. W weekendy i święta nasza głowa powinna być wolna od tego typu rzeczy, bo inaczej bardzo łatwo o zawodowe wypalenie. Przy długoterminowym inwestowaniu nie trzeba ślęczeć nad notowaniami przez cały dzień, a nawet nie trzeba ich sprawdzać każdego dnia. Tylko nieliczni pasjonaci (zaryzykuję stwierdzenie psychopaci) są w stanie czerpać przyjemność z tak aktywnego handlowania, a z pewnością większość z nas tutaj takimi nie jest.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Analiza fundamentalna: decyzja o sprzedaży zapadła na podstawie moich przeczuć.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wydźwięk wpisu jest taki, jakby miał nastąpić koniec świata, a przynajmniej koniec GPW ;-) Moim zdaniem sprzedaż spółek BAH i ABC przy tych poziomach to błąd – sam je posiadam i nie zamierzam sprzedawać. Oczywiście mogą na ich kursach wystąpić chwilowo niższe poziomy, ale wykorzystałbym je raczej do akumulowania akcji. Pozdrawiam

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.