Unimot premia lądowa: dzienna 5,19%, miesięczna za wrzesień 4,92%, sierpień 5,63%, lipiec 6,78%, czerwiec 6,4%, maj 6,4%, kwiecień 6,6%, marzec 6,8%, luty 6,4%, styczeń 5,3%.
W
poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie, post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk „Wczytaj więcej…”
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych.
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
50% zysku można uznać za duży błąd, chodzący SL nawet na poziomie połowy zysku jest świetnym wynikiem……podsumowując masz 25 % ale wydaje mi, że będzie więcej przy tych zakupach wierzytelności i skutecznemu egzekwowaniu długów.
Zagrożenia zmiany oprocentowania i przepisów prawa.
Jednak skrócenie do 6 lat przedawnienia długów to wcale nie musi być zła informacja dla firmy Getback w dłuższym terminie. Banki bedą musiały sprzedawać szybciej długi i nie będą to stare długi…..
Broń boże nie najeżdzam na Prezesa bo mam do niego duży szacun ca to co robi:)
pozdrawiam Marcin
Patrząc na zachowanie kursu Kruka to wyniki były jednak w cenach i jest lekka realizacja zysków na zwiększonych obrotach. Trochę poczytałem gdzie trzeba i mam zagłostkę, na pewno dynamika jest wysoka ale na przyszły rok oczekiwania są dużo niższe, zysk może wzrosnąć z 15% czyli dynamiki rzędu 50-100% poprawy zysków pójdą w zapomnienie. Na chwilę obecną poobserwuję zachowanie kursu i poczekam jakie informacje mogą napłynąć z firmy bo dzisiaj jest konferencja.
Marcin
Może i Prezes popełnił błąd w krótkim terminie, ale w dłuższym to nie był bym taki pewny.
Jest takie powiedzenie " nie chwal dnia przed zachodem słońca"
muzyk
Jednak euforii na Kruku nie ma.
Prędzej czy pózniej PIS się za nich weżmie.
muzyk
po wynikach KRUKa cała branża windykacyjna może teraz rosnąć przez kilka dni. W poniedziałek wyniki Vindexusa, który przebił przedwczoraj opór i wygląda na to że ma pole do wzrostów jeszcze o 10% do wyników.
mnogi
Prezes powinieneś się przyznać, że popełniłeś błąd w ocenie getbacka, urósł 50% a Ty dalej odradzasz jego zakup :) kolejne kwartały tylko uświadomią Ci błąd inwestycyjny:) Nie takie tazu ( Morgan i NN ) studiowały tą spółkę…..
pozdrawiam Marcin
Patrząc na silne wzrosty kursu to jak najbardziej muszę przyznać że nie przewidziałem tego i to jest moja porażka, jednak z perspektywy wyników to można dopiero ocenić po pełnym roku bycia na parkiecie. Oczywiście będzie poprawa wyników ale ne pewno nie taka jak wiele osób oczekuje, a jakby nie patrzył zagrożeń jest dużo. Z chęcią poznam twoje oczekiwania odnośnie zysku za na ten roku lub najbliższe 12 miesięcy i ja podam swoje, a za rok możemy to zweryfikować kto trafił z wynikiem.
@Marcin Trafiłeś w getbeck nie trafiłeś w euco. ale o tym jakoś nie piszesz. udało się to spoko. strzelaj dalej. oby więcej trafień.
Euco nigdy nie miałem. Miałem za to inne wtopy ale portfel na + więc nie jest źle:)
pozdrawiam Marcin
Ja mam focha na Getback wykiwali mnie tam jak mlodego ;)
Zapisalem sie na debiut pare dni walczylem i 24.07 sprzedalem za 19.31 ale bylem zadowolony ze sprzedalem prawie po maksymalnej cenie…. :D
amatorrr
Kruk wyniki extra , ale podatki płacą mikro.
W I kw 1 % a w II kw 4 %.
Z czego wynikają tak niskie podatki , zwolnienia jakieś czy ulgi ?
muzyk
Witam.
Dziś zostały opublikowane wyniki firmy KRUK oraz skorygowano wyniki za Ikw. Czy według czytelników i ciebie Prezesie wyniki zostaną pozytywnie przyjęte przez rynek? Wiele się mówiło, że Kruk powinien kosztować 400, 500 czy też 550zł… Jak ocenić możliwość rozwoju spółki? Przecież kurs nie będzie rósł w nieskończoność. Ile powinien wynosić wzrost przychodów i zysków, aby kurs utrzymać w trendzie wzrostowym?
Paweł.
Linki do raportów:
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28403771,kruk-skorygowal-wyniki-za-i-kw-zysk-netto-wzrosl-do-115-4-mln-zl-z-80-1-mln-zl
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28404295,kruk-sa-raport-okresowy-polroczny-za-2017-psr
Paweł.
Zadałeś trudne pytania na który nikt Ci nie odpowie. Sam się od jakiegoś czasu zastanawiam nad kupnem Kruka (chociaż mam wiele wątpliwości) a dzisiejsze wręcz wyśmienite wyniki (mam na myślu zysk netto który był mocno skorygowany) tylko mnie utwierdzają aby kupić Kruka. Ostatnie miesiące dobitnie pokazują że rynek mocno gra duże firmy z dużymi przyrostami przychodów i zysku. Jedna informacja jest tylko nieciekawa że przewidują zmiany podatkowe od 2018 przez co efektywna stopa podatkowa może wzrosnąć – gdyby tak było i zakladając najgorszy wariant stopy 19% to mogłoby spowodować ubytek 50-100 mln zysku w przyszłym roku. Jutro pewnie z 5% do góry.
Więc chyba najlepszy moment na zakup. O ile się orientuję w AT to kurs porusza się w prostokącie 320-342zł. Jeżeli jutro będzie tak jak mówisz, to mamy wybicie z konsolidacji i ruch na nowe szczyty. Pytanie tylko dokąd doleci na powynikowej fali. 360? 380?
Zapowiada się ciekawa rywalizacja pomiędzy Krukiem, a Getbackiem. Swoją drogą Getback jest strasznie niedowartościowany względem Kruka.
Jest chyba kwestią czasu kiedy Kruk zacznie otrzymywać rekomendacje na 400 czy 500zł. Możliwe też, że najbliższe rekomendacje mogą oscylować w okolicy 40-45zł na Getback.
Paweł
Ja bym się wstrzymał z oceną czy jest getback niedowartościowany w stosunku do Kruka. Głównymi powodami że nie kupiłem Getback to była obawa o naciągnięcie wyników przed Ipo np.zrobili przeszacowanie za 50 mln, ponadto ryzyko dopływu nowych pakietów ze strony Getinu (a to było główne źródło). Kruk jest wiele lat na rynku więc nie raczej nie ma ryzyka że coś koloryzuje.
Mam pytanie do doświadczonych inwestorów: posiadam mały pakiet akcji POLNA (na minusie niestety), jak wiadomo jest w planach wycofanie tej spółki z GPW. Czy powinienem próbować sprzedać te akcje? Czy to wycofanie jest realne czy to tylko straszak?
Paweł.
Tez mam skromny pakiet, pewnie nie wiele mniejszy, z jednej strony osobiście podchodzę do tego jako straszak aby oddać akcje. Z drugiej strony jest to pokłosie skupu w którym Jakubas przeliczył się. Zarząd spółki ma obowiązek podjąć działania podjęte przez WZA [tu niema wyjścia], gdyby skup poszedł zgodnie z założeniem podmioty poważane z J. miałyby w rekach ponad 95% głosów a wniosek byłby w pełni zasadny. Tak jednak się nie stało.
W moim przypadku ja jednak mogę zostać z tym pakietem poza giełda – nawet jest to o dziwo lepsza forma dla mnie dlatego że przedsiębiorstwo jest zdrowe i generuje zdrowe przepływy finansowe.
Podejmując decyzje zwróć uwagę ze podmioty powiązane z J. skupują akcje z lewej strony. Jest spore ryzyko ze KNF się nie zgodzi na dematerializację akcji. W przypadku wycofania spółki z giełdy zostaniesz z akcjami które mogą wypłacać do 2 PLN rocznie.
Inna sprawa, że wartość aktywów r/r przez te zmiany kadrowe praktycznie nie drgnęły. Teraz pytanie o efektywność nowego zarządu w pozyskiwaniu nowych inwestorów. To w tej chwili największy czynnik ryzyka.
mnogi
Skarbiec podał informację o wielkości aktywów w sierpniu i jest dobrze (obawiałem się nawet 0,5 mld spadku), jest wzrost o 195 mln w tym najważniejsze detaliczne wzrosły o 150 mln ale za to wysokomarżowe spadły o 65 mln (wyższe są o 25% r/r). Klienci widać że dużo środków przerzucili na fundusze obligacyjne i pieniężne (220 mln) tak jakby obawiali się spadków na giełdzie.
Po dużym spadku aktywów w lipcu spowodowanym wycofywaniem pieniędzy związanych z odchodzącymi menagerami miałem obawy że nie wszystko zostało wycofane, po dzisiejszych informacjach wygląda na to że dużo więcej kasy nie zabiorą a to zdejmuje spory ciężar inwestycyjny. Teraz mogliby pójść za ciosem i w tym tygodniu dać propozycję 15% dywidendy i będzie dobrze.
Skoro informacja jest ok, można mieć nadzieję na wzrost kursu nawet bez info o dywidendzie?
Mariusz.
Jakiś komentarz odnośnie Skarbca?
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28402948,skarbiec-holding-sa-44-2017-wartosc-aktywow-pod-zarzadzaniem-skarbiec-tfi-s-a
Pozdrawiam,
Mariusz.
Prezesie mógłbyś wypowiedzieć sie na temat Asbisu? Zysk rosnie, C/Z stosunkowo niska, kurs powinien ładnie odbić w ciągu kilku miesiący.
Pozdrawiam, Jacek
Asbis bardzo podobny jest do Ab.pl o ktorym wczoraj pisałem, podobne wskaźniki i wycena, ta sama branża i te same pewnie problemy. Czy kurs wzrośnie to już ciężej powiedzieć, widać obecnie że kasa została przerzucona na duże spółki a te mniejsze są pomijane.
Prezesie, a co sądzisz o Elementalu? surowce powoli rosną, C/Z poniżej 8, spółka z wyprzedzeniem komunikuje lekki spadek zysków, ale notuje duży wzrost przychodów, kurs zaś leci od dawna na pysk mimo organicznego rozwoju spółki i licznych przejęć, dziwne jak dla mnie
Pozdrawiam, Maciek
W sierpniu na temat Elemental Holding napisałem – "muszę przyznać że niezbyt bardzo przekonuje mnie ta spółka, gdyż w zasadzie organicznie się nie rozwija tylko przez przejęcia które poprawiają przychody i zyski ale odciskają się mocno na bilansie (wzrost zadłużenia). Patrząc na obecne wyniki to nie zachwycają, c/z około 11, przepływy operacyjne sporo niższe od zysku netto, bilans prawidłowy ale kapitały własne 462 mln sporo niższe od kapitalizacji 612 mln. Czy społka ma obecnie potencjał wzrostu ? Moim zdaniem niewielki w krotkim terminie gdyż wg oceny DM Trigon zysk netto w tym roku ma wynieść 56 mln czy prawie tyle samo co za ostatnie 12 miesięcy, więc i za bardzo nie ma pod co rosnąć. Oczywiście w kolejnych latach nie można wykluczyć poprawy wyników gdyż skala zacznie działać, zaczną koszty finansowe spadać i powinna się poprawić struktura bilansu dzięki poprawie przepływów gotówkowych (ale to wszystko raczej kwestia 2018roku)".
Od mojego wpisu kurs spadł 20% a to sporo, ponadto wczoraj pojawiły się szacunki wyników i tak jak można się było spodziewać na poziomie przychodów jest mocny wzrost ale za to na poziomie Ebidta jest gorzej w 2 kw r/r (spadek z 20,254 mln do tylko 14,124 mln). Bez raportu finansowego trudno coś więcej powiedzieć ale dalszy spadek jak najbardziej jest możliwy.
na skupach miedz po 17-18 zl
Przyklad
2011 r lipiec kontrakty na miedz blisko maksow 9800 usd za tone dolar w tym samym czasie byl po 2.85
9800 x 2.85 = 27 930 zl tona
Dzis 6930 usd x 3.56 zl = 24670 zl tona miedzi
amatorrr
Powinniśmy dziś testować maksima na KGHM, wkońcu mocniej ruszył (czekałem na to od wybicia 3$ na miedzi) miedź i srebro sprzyjają również na maksach.
Pozdr.
Piterson
Ale spójrz na notowania usd/pln które większość wzrostu miedzi dyskontują. Oczywiście jest mocna nagonka i trend więc pewnie wzrosty potrwają.
Miedź jest bardzo wysoko, srebro wysoko, molibden wysoko.
Oczywiście USD/PLN to problem, ale nie aż taki duży. Pamiętaj, że oni maja duże kredyty w USD związane z Sierrą (coś ok 750 mln $).
A więc na działalności finansowej poprzez różnice kursowe dotyczące długu powinni wykazać parę ładnych mln zysku..
Pozdr
Piterson
witam, mam pytanie odnośnie GetBack i różnice ponad 2zł miedzy PDA, skąd taka różnica, są jakieś zagrożenia że PDA nie zamienią na akcje. Miałem akcje i sprzedałem je a kupiłem za te same pieniądze więcej PDA, dlatego pytam czy nie popełniłem błędu czekając teraz na zamianę PDA na akcje
Krzysiek
Ryzyka w zasadzie nie ma, pda niedługo zamienią się w akcje.
Ja nie przypominam sobie zeby pda nie zamienily sie na akcje zawsze zostaja zarejesrwowane
Fakt duza roznica az 2 zl (teraz mniej niz 1 zl) Teoria Spiskowa ;) ====> grubasy kupuja pda a wychodza z akcji :D bo cena pda dobije do ceny akcji :D
amatorrr
A ja jestem ciekaw zdania prezesa o firmie URSUS. W czwartek ukażą się wyniki za pierwsze półrocze.
Radek
Kilka miesięcy temu napisałem na blogu na temat Ursusa "Jeśli chodzi o fundamenty to nigdy bym nie kupił tej spółki gdyż Zarząd w ubieglym roku zrobił duży wałek ze społką zależną, sprzedając ją za pół ceny którą zapłacił pół roku wcześniej (strata ponad 20 mln i co lepsze płatność ma się odbywać przez 10 lat) http://www.sii.org.pl/11379/ochrona-praw/biezace-interwencje/ursus-odpowiedzial-na-pismo-sii-dotyczace-zbycia-firmy-bioenergia-invest.html#ak11379, ponadto wyniki Ursusa są słabe a nowy kontrakt będzie w zamian za kończące się inne kontrakty, wcale im przychody o 1/3 nie wzrosną. Trzeba też pamiętać że ciągle emisje robią i nie można wykluczyć że zaraz będzie kolejna aby sfinansować ten nowy kontrakt. Jedyny plus jaki widzę w przypadku Ursusa to sprzyjające im państwo."
Kurs może jest trochę wyżej ale w firmie nadal nic się nie zmieniło, jak kręcili tak nadal kręcą, jestem przekonany że główny będzie nadal kręcił więc omijam takie firmy szerokim łukiem.
Prezes (lub ktokolwiek inny) pomożesz w rozszyfrowaniu raportu SOHODEV za 3Q (str. 10 – kapitały)?
22.06.17 podjęto uchwałę o utworzeniu kapitału rezerwowego w wysokości 196.000.000 zł. Wcześniej pokryli kwotą kapitału rezerwowego umorzenie akcji. W raporcie w kapitałach rezerwowych widnieje natomiast kwota 245 873 tys. – pomysły skąd to się wzięło?
Jednocześnie „Pozostałe kapitały” zostały obniżone o 245 873 tys. i zwiększone o wartości wskazane w tabeli (zestawienia kapitału – str. 10) co dało kwotę -138 125 tys. – nie rozumiem tych operacji.
W pozycji „zysk/strata z lat ubiegłych” w raporcie półrocznym widniała strata, natomiast w raporcie za 3Q widnieje zysk – nie znam się na księgowości, ale czy ta pozycja nie powinna być „zaktualizowana” dopiero po zakończeniu roku obrotowego?
Watson
Zadałem pytanie na stockwatch, jak odpiszą to dam linka.
Dzięki. Czekam.
Watson
Obs przeglądał raport Soho to mi trochę o tych kapitalsch napisał, tylko nie wiem czy o to chodziło.
"Na kapitał wpływ miało kilka rzeczy. Patrząc na wartość kapitału własnego :Na 31.03.2017 wynosił 339 mln zł. Zysk w II kw. 2017 = +4 mln zł. Wartość skupionych akcji = -43 mln zł. Dlatego na 30.06.2017 kapitał własny = 300 mln zł. Reszta to przeksięgowania pomiędzy pozycjami kapitału. Wydzielona został pozycja agio czyli kapitał w emisji ponad nominalnym. Z niej 134 mln zł zostało przeksięgowane na pokrycie strat z lat ubiegłych. 196 mln zł przeksięgowane na kapitał rezerwowy. 19,873 mln zł przeksięgowane na rezerwowy na podstawie uchwały z 20 kwietnia 2017 r. Wcześniej 22.03 WZA podjęło uchwało o utworzeniu rezerwowego 23 mln zł na skup akcji. reszta zmian może wynikać z zarejestrowania w czerwcu połączenia z SOHO Factory.
Dzięki za info. Wciąż nie rozumiem operacji na "Pozostałych kapitałach".
"reszta zmian może wynikać z zarejestrowania w czerwcu połączenia z SOHO Factory" – skoro i tak analizujemy raporty skonsolidowane (gdzie poszczególne pozycje się sumują), to czy w przypadku połączenia (metodą łączenia udziałów) ma to istotny wpływ na te wartości?
Rozważałem zagranie pod skup…ale chyba złożę broń:)
Watson
Prezesie wyżej pisałem o ABPL, ciekaw jestem Twojej opinii?
Nie znam za dobrze tej firmy, patrząc na liczby to wygląda przyzwoicie. Rosną przychody i zyski (odrobinę marża spada), bilans dobry choć napięty i spore potrzeby na kapitał obrotowy, przepływy operacyjne sporo niższe od zysku netto ale to wynika ze sporego kwotowo wzrostu przychodów, wskaźniki finansowe też raczej nisko (c/z 7,58, c/wk 0,82, ev/ebidta 7,37). Posłużę się trochę rekomendacją bosia z 26 lipca który uważa że zysk netto będzie w 4 kw ich roku obrotowego niższy o 1 %, na co wpływ będzie miał presja na marże, brak przetargów publicznych czy wyższe koszty finansowe. Bos zwraca uwagę na korzyści z upadku Actiona (ledwo jeszcze dycha) i prognozują wzrosty zysku netto w kolejnych latach do 74 i 80 mln (z 69 tym kończącym się roku którego wyniki będą na dniach).
Wydaje mi się że mogli trochę nie doszacować przyszłych wyników na ktorych poprawę może mieć silne osłabienie dolara w ostatnich miesiącach i gdyby wyniki faktycznie były lepsze to kurs może wzrosnąć, wzmacniałaby wzrost z pewnością dywidenda ale mam obawy czy będzie w tym roku wypłacona. Trochę się sprawdzają słowa prezesa Komputronika że źle banki i faktorzy patrzą teraz na branżę ograniczając finansowanie dlatego dywidendy mogą być okrojone (lub żadne).
https://www.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10062777/Konferencja-WallStreet-21-Grzegorz-Ochedzan-Czlonek-Zarzadu-AB-SA-230-ZE-SPOLEK.html
natrafiłem na taką wypowiedź członka zarządu. Gość wygląda na pewnego siebie i zaangażowanego.
Wspomina własnie o potrzebach na kapitał zapasowy. Ale dług do Ebit jest niżej niż w komputroniku, a spółka wydaję się bardzo stabilna i pewnie dużo łatwiej byłoby im zwiększyć kapitał obrotowy.
Nie myslisz Prezesie o ponownym wejsciu w 4funmedia?
Pewnie że myślę ale nie przy tych poziomach, poziomy poniżej 7 a bliżej 6 mnie interesują.
Powodzenia :) Niżej 7 zł już nie zejdzie.
Piotr
Witam,
Bardzo proszę o opinię na temat wezwania na akcje 4Fun. Nie mam pojęcia po co zawarcie porozumienia i ogłoszenie wezwania po cenie 6zł. Jeżeli wezwania odbyłoby się kilka miesięcy temu to OK, ale zostało ogłoszone po rewelacyjnych wynikach. Zupełnie tego nie rozumiem.
Mariusz Kadłubski
Wezwanie to jest wymuszone ustawą o ofercie publicznej ( oni nazwali to że ma charakter następczy), w momencie zwiększenia udziału ponad 33% udziału w akcjach należy ogłosić wezwanie aby dobić do minimum 66% i oni to zrobili. Zupełnie się tym nie zawracaj głowy, raczej patrz na fundamenty które są mocne. http://www.sii.org.pl/11806/aktualnosci/newsroom/spolka-dnia-4fun-media-reklamy-napedzaja-wyniki-w-ii-kw-zysk-netto-urosl-o-762.html#ak11806
Prezes a co myślisz o spółkach z NC United SA i MBF Group?
Na http://www.portfelemerytalny.pl/raporty-spolek/euco-po-2kw-2017r/ pojawił się wpis o Euco, nie chcę się odnosić do treści choć post jest interesujący ale chciałbym przytoczyć treść ostrzeżeń które mi się podobają i dotyczą także mojego bloga.
"Co jakiś czas przypominam, że moje inwestycje w małe i średnie spółki to często bardzo ryzykowne decyzje mogące skutkować dużymi stratami. Z tego punktu widzenia odradzam kopiowanie moich ruchów na giełdzie. Owszem, obserwujcie, uczcie się na moich błędach, czytajcie analizy raportów, ale wyciągajcie własne wnioski i idźcie własną drogą".
Witam. Jak oceniacie Bowim po ostatnich szacunkach z 31.08 i dzisiejszej korekcie? Pozdrawiam. Abes.
Nie ma na razie za dużo co myśleć, trzeba czekać na wyniki ostateczne aby sprawdzić przepływy, bilans czy rzis. Ceny stali trochę ostatnio rosną i prawdopodobnie wyniki za 3 kw będą lepsze r/r – ten rok to przeplatanka wyników, 1 kw dużo lepszy r/r, 2 kw dużo gorsze r/r, 3 kw prawdopodobnie dużo lepszy r/r…
Dzięki Prezes za Twój czas. Pozdrawiam serdecznie. Abes
No i na Vindexusie przebiliśmy sufit i to na solidnych obrotach. Mamy byczy sygnał, a za 9 dni wyniki.
Obroty to akurat sa troche slabe na takim wybiciu. Ale ciekawie to wyglada przed jutrzejsza sesją. Jeśli kurs otworzy sie jutro luką to będzie super. Liczę, że do wyników kurs ładnie się zachowa i wzrośnie.
Akurat wybicie było pod koniec sesji więc obroty jak na taką spółkę nie są złe. Istotnie podtrzymanie tego wybicia jutro będzie potwierdzeniem tego ruchu. Oczywiście dużo lepiej byłoby aby obrót był w milionach, ale i tak nie jest źle
Vindexus kiedyś (rok czy dwa lata temu) miał obroty do 50k więc obecne są znacznie wyższe. Widać że Kruk i Getback rozpaliły umysły i inwestorzy liczą że i na Vindku zarobią. Ja jestek ciekawy wynikow, a szczególnie co zrobili z kasą pozyskaną z emisji obligacji.
Dzisiaj ciekawie tez moze byc na Alei Samochodowej, byc moze pojawi sie info o wynikach za sierpien I to ostatni dzien na wejscie inwestora (+5 dni na ogloszenie stosownej informacji). Arek
Vindexus ma niską bazę za 2q i 3q. Dynamika, której Prezes nie widzi może dopiero przyjdzie właśnie teraz. Dług od EBIT jest też nisko, do tego c/z dość nisko.
Dużo też było pisane na blogu o Komputroniku. Mi sie spodobała spółka ABPL. I nawet kupiłem. Co Prezesie myślisz?
Wieksza spółka od komputronika ale dużo lepiej uporządkowana. Koniec czerwca tez okresem rozliczeniowym. Nizszy dług do EBIT. Oni chyba gdzieś koło 45% sprzedają w Czechach, w tym jakies 5% na Słowacji. Przychody i zyski im ładnie rosną. Baza za 4q nie jest jakoś wysoko. Korona czeska stoi wysoko do pln, usdpln nisko-dobrze dla importerów jakim jest abpl. Placą dywidendę. W kolejnych kwartałach powinni poprawiać też wyniki.
Witam.
A co myślicie o komputroniku? Wskaźnikowo i fundamentalnie wygląda dobrze, tylko ten konflikt prezes-akcjonariusze… Powodów do spadku chyba nie widać, jedynie zaniżanie kursu przez "zainteresowanego". Kilka funduszy w akcjonariacie może ruszyć kursem po rozstrzygnięciu sporu z CCE, bo choć niedługo walne to na dywidendę nie ma co liczyć. Czy dobry to jest moment na podbieranie akcji na spadkach na niewielkich obrotach?
Karol
Dwa miesiące temu planowałem że jak do 6zl kurs spadnie to kupię Komputronika, teraz mam trochę wątpliwości czy spadki już się wyczerpały. Na razie chyba poczekam i poobserwuję z boku, gdyby poszło pozytywne info to najwyżej będę dobierał z 10% wyżej.
Tak, fundamentalnie bardzo dobrze firma wygląda.
Spór z CCE się ciągnie już ładnych kilka lat (od 2010). Obecnie mam akcje jeszcze sprzed skupu (po 6.4zł, więc jestem na stracie) Z jednej strony niby cyferki fajne ale prezes ma żywy interes w zaniżaniu kursu.
Jest też świadomy co się stanie po rozstrzygnięciu sporu z CCE. O ile w 2016 w listopadzie podpisali list intencyjny to było to jeszcze na długo przed skupem akcji. Prezes kombinował że wykupi spółkę i zamknie spór. Skup się nie udał więc po co teraz zamykać spór? Żeby kurs skoczył do góry i jeszcze więcej trzeba było płacić za odkupienie? Raczej gra na powolny spadek i zniechęcenie akcjonariuszy.
Pisząc to chyba sam siebie przekonałem do sprzedaży.
GetBack kontynuuje swój rajd, a Vindexus cały czas puka w w sufit bez rozstrzygnięcia. Bodajże 11 września Vindexus podaje wyniki za pierwsze półrocze i zobaczymy czy ten sufit przebije, czy wracamy na niższe poziomy. GetBack po ostatnim rajdzie zasługuje przynajmniej na "odpoczynek", więc może teraz będzie czas Vindexusa.
Getback jeszcze dziś skończy powyżej 25zł. Myślę, że do końca roku podciągną kurs na 30-35zł.
Mariusz
nie jestem pewny z tymi 25 zł…
ktoś ciągle dokłada do 24 zł…
ojjj…
może i będzie te 25 zł…
poszła rekomendacja na 34 zł…
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28393213,raiffeisen-centrobank-rekomenduje-kupuj-getback-cena-docelowa-34-zl
No rekomendacja pomogła. Myślę, że teraz nie stoi nic na przeszkodzie, aby spółka rosła powolutku.
Prezesie, może porównałbyś firmy z branży Getback? Jak to wygląda na polskim rynku, jak te firmy są wyceniane? Wskaźnikowo jest szansa na wzrost? Wiadomo, nie można od razu wyceniać firmy jak Kruka, ale wydaje mi się, że jest nadal niedowartościowany.
Pozdrawiam, Mariusz.
Witaj Prezesie,
Poproszę Twoje 3 grosze o spółce Krezus.
Pozdrawiam,
Łukasz
Ja bym swoich 3 groszy raczej nie zainwestował w Krezusa :-)
Generalnie spółka ze stajni Karkosika który ma/miał zarzuty manipulowania jej akcjami, nic szczególnego nie widzę w firmie, niskie kapitały własne w stosunku do kapitalizacji. Zysk netto w tym roku jednorazowo zwiększony kwotą 7 mln zł i to w dosyć podejrzanej transakcji (sprzedali spółkę zależną niby za 12 mln, 5 mln dostali gotówki a za 7 mln dostali/objęli akcje innej spółki o której nic nie wiadomo). Na pewno nie zawracałbym sobie głowy tą firmą.
Niektórzy faktycznie chyba nie zdają sobie sprawy w co się bawią. Jedni nie myślą, inni biegają po Biedronce czy produkty Helio tam są a następni po przeczytaniu tego wszystkiego przed kupnem PKN Orlen będą biec na stację orlenu i sprawdzać czy paliwo w dystrybutorach jest. Obłęd. No prezes masz zdrowie.
dariusz
Jak dzieki temu beda spali spokojnie to czemu nie ich kasa ich wybor.
amatorrr
Dokładnie tak.
Inwestowanie fundamentalne opiera się na prognozowaniu, obliczeniach i składaniu wielu informacji w logiczną całość.
Im szybciej zauważysz pewne tendencje/zależności tym więcej na ogól możesz zyskać kupująć/sprzedając walory danego podmiotu.
Dlatego warto analizować wszystkie dostępne informacje i wyciągać z nich logiczne wnioski.
Musisz wiedzieć jak najwięcej o firmie i wsztkim co jest związane z jej biznesem by odniesć sukces, rozumieć go, znać jego mocne i słbae strony (motto Buffeta)
Wyniki Helio są mocno uzależnione od jednego odbiorcy jakim jest Biedronka i to jest największy problem a Biedronka targować się umie.
PKN to zupełnie inna bajka, praktycznie monopolista z własną siecią dystrybucji, którego zyski są uzależnione głównie uzyskiwanych marż i dyferencjału Ural/Brent.
pozdr.
piterson
Nie mogę się zgodzić z twoim stwierdzeniem że wyniki Helio są mocno uzależnione od jednego odbiorcy Biedronki, gdyż Helio współpracowało z większością sieci handlowych w Polsce i dobrze funkcjonowało. Umowa z biedrą została podpisana w idealnym momencie, Helio akurat zwiększyło mocno swoje moce produkcyjne (obecnie nadal to robią) i wspołpraca z biedrą dała mocnego kopa. Na pewno mogli wyprzedać wszystkie zaległe zapasy a dzięki większym zamówieniom wynegocjowali lepsze stawki od swoich dostawców. Ja bym nie gloryfikował aż tak mocno tej współpracy , przychody pewnie na biedrę stanowią z 15% wszystkich, szacuję zyski roczne na 12-14 mln ale gdyby w jakiś sposób przerwali z nimi współpracę to myślę że 8-9 mln Helio byłoby w stanie zarabiać. Dawałoby to c/z 9-10 czyli na pewno nie jakoś strasznie drogo.
Gdyby nie kontrkat z Biedronką i prawie całkowity wylot z niej Atlanty na kilka kwartałów nie byłoby takich wzrostów rdr. Dla mnie jest to oczywiste. Helio by się rozwijało , ale nie w takim tempie.
Bez biedronki wielu inwestorów (w tym ja) nie zainteresowało się tą firmą.
Dla mnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie to, że wszystkie trzy firmy (Helio/Atlanta/Bakalland) bedą dostawcami podobnych wolumenów bakalii do Biedronki. Dziei temu, Biedronka będzie ich kontrolować z marżami. Sytuacja, że będzie tylko praktycznie Helio w Biedronce (tak było w II kwartale) już się chyba nie powtórzy, ale zobaczymy na święta bo to kluczowy okres.
Co do ogólnej sprzedaży Helio (wyłączając Biedronkę), na pewno rośnie, bo konsumpcja w Polsce ostro rośnie (mój brat pracuje w hurtowni art spożywczych i czegoś takiego jeszce nie widział jeśli chodzi o zamówienia na sklepy).
Na plus Helio na pewno wzorowy bilans.
Niestety konkurentów Helio ma sporo polskich i zagranicznych, bo produkt ma prosty, niestety bez większych wartości dodanych (kupuje bakalie i je pakuje).
Szkoda też , że nie uświadczymy tutaj nawet minimalnej dywidendy.
Pozdr.
Piterson
Przede wszystkim te akcje obejmowane były po 19.50 zł a 1 zł to wartość nominalna: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27763547,unimot-sa-43-2017-zakonczenie-oferty-prywatnej-warrantow-serii-e-i-akcji-serii-j-unimot-sa
Dodatkowo 75% tych akcji jest objęta lock-upem na 12 miesięcy
Cześć Prezes !
Nie mam pojęcia jaki technik podrzucił Ci jaką analizę 4funmedia ale akurat pod wzgl technicznym to spółka wyglądała pięknie jak pisałem na innych blogach :)
Nie wiem też co się tak uparli tu na unimot … też obserwowałem tą i sam ją kupiłem pod wpływem Twojego Bloga ale technicznie jak dla mnie jest nie do wejścia teraz.
Co do boś to wszystko napisałem tutaj na innym blogu jak nie chcesz tego udostępniać to zacytuj albo sam zerknij i wywal mój komentarz.
Pozdrawiam Batman :)
https://gpwatak.pl/analiza-techniczna/bos-moja-analiza-sytuacji-spolce/
Bardzo ciekawy artykuł o Bosiu. Ciekaw jestem jak wyglądają fundamenty, ponieważ w tym wpisie jest to opisowo zrobione. Prezesie, jest tu szansa na poprawę wyników?
Z pozdrowieniami, Mariusz.
Patrząc na forum bankiera odnośnie boś to widzę że zaczęła się mocna nagonka na kupno akcji. Jako jeden z argumentów podają że rosną ceny zielonych certyfikatów (czyli związanych z energią wiatrową)a to może sprawić że będą spłacane terminowo kredyty na "waitraki" na które bos w ostatnim roku zrobił potężne odpisy (ze 100 mln). Jak dla mnie to jest bzdura, czytałem nie dawno artykuł że wszystkie firmy które mają farmy wiatrowe mają ogromne problemy i ledwo im wystarcza zarabiać na spłatę odsetek (w wielu przypadkach nawet na to kasy nie mają) i nie ma mowy aby spłacili raty kredytów. Jeśli nawet jakimś cudem uda im się spłacić kredyty w bosiu to nie znaczy że boś stanie się super bankiem i będzie super zarabiał. Patrząc historycznie https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/BANK-OCHRONY-SRODOWISKA to przez ostatnie 10 lat zarabiał średnio 50 mln zł i gdyby nawet tyle zaczął znowu zarabiać to c/z będzie 14 – czy to okazja wątpię. Oczywiście mam wątpliwości czy i tyle zarobi bo jednak mamy okres niskich stóp %, spore są obciążenia z tytułu podatku bankowego (bos na razie nie płaci), spore obciążenia na fundusz gwarancyjny , a konkurencja też jest spora. Ja nie czuję tego banku żeby miał dobre podstawy fundamentalne, nawet jak jakimś cudem zarobią 50 mln to nie znaczy że będzie tanio.
Prezes nie przesadzaj z tym ze 160k akcji za 1 zl moze spowodowac ze ponad 8 mln akcji spadnie do 1 zl :D Wydaje mi sie akcje Unimota spadaja przez te emisje nowych akcji za 1 zl. Z tego co tu czytalem o tej spolce juz 2 emisje prawie 300k akcji nowych przy 8mln. Oby nie bylo wiecej.
amatorrr
Myśl logicznie, jak może tak minimalna emisja (2% akcji) i do tego z lock upem wpłynąć na spadek kursu do 1zł. Widzę że nie wyczułeś sarkazmu z mojej strony.
hehehe sarkazmu nie wyczulem ale wkur… jak najbardziej :D ;)
amatorrr
Prezesie co myślisz o Tauronie? C/Z bardzo niska, energetyka w trendzie, kurs akcji zdaje sie być nadal na niskim poziomie.
Grzesiek
Nie przyglądałem się ostatnio Tauronowi i nie za bardzo wiem czy obecne zyski są naturalne czy nie wynikają ze zdarzeń jednorazowych, chociaż patrząc przez pryzmat przepływów operacyjnych które wynoszą 3,5 mld zł przy 6,9 mld kapitalizacji wydaje się tanio.
Ostatnio ktoś mnie pytał na blogu o PGE a ja napisałem że negatywne mam podejście ze względu na mocno upaństwowienie tej firmy, jednak jeśli komuś nie przeszkadza ten fakt to jest kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze PGE przejmuje zdrowe aktywa edf czyli skokowo zwiększą im się przychody i zyski. Po drugie nadchodzi rynek mocy (będą im płacić za gotowość do dostarczenia energii a nie za sam fakt jej dostarczenia). Po trzecie zmiany w oze sprawiły że będą mniej o wiele płacili za certyfikaty (podobno dużo na tym zyskają w przejętych aktywach od edf). Po czwarte dostaną w 4 kw 1 mld zwrotu z tytułu rekompensat za rozwiązanie KDT. O ryzyka na razie nie będzie pisał.
A ryzykiem jest główny akcjonariusz, w dodatku działający na szkodę spółki, który jutro może sobie wymyślić, że na garnuszek PGE jeszcze więcej górniczych brakorobów należy podłączyć.
a jakie masz jeszcze firmy na celowniku? z wysokim potencjałem rozwoju
a premia lądowa jest korzystna dla rafinerii polskich, ale czy czy dla importerów ?
Paweł
Premia lądowa którą wyliczam dotyczy Unimotu a nie innej firmy, premia lądowa to taka forma marży na sprzedaży ale nie uwzględnia różnych kosztów.
Dziś widziałem produkty Helio w Auchan. Pozdrawiam.
Witek+
Witam
Na tej korekcie, którą chyba już mamy za sobą dobrałem Helio.
Teraz też się wciągnąłem w sprawdzanie na półkach Biedronki i swoich półkach produktów z Helio. Okazało się że mam suszone śliwki, pestki z dyni i rodzynki sułtańskie – wszystko z Helio, wszystko we Wrocławiu.
Za to w Zawierciu 200 km od Wrocławia gdzie też bywam w Biedronkach prawie nic z Helio, głównie Bakaland.
czy unimot zdoła poprawić IV kwartał 2017, bo z IV kwartał 2016 zakończył się az 1 mld obrotu, a chyba III kwartał, czyli okres wakacyjny jest największy
Paweł
Prezes… brakuje wartości premii lądowej za sierpień…
Prezesie ostatnio pisałeś, ze spodziewasz się gorszych wyników dla Wistilu? Czy jest to związane głównie z mocniejszym PLN, bo oni chyba koło 65% eksportują? Przejrzałem raport, ale nigdzie nie rzuciło mi się w oczy w jakich kierunkach oni eksportuja i w jakiej walucie. Czy posiadasz takie informacje? Jesli ekspotują w € to może nie będzie aż tak źle, a jesli $ to wiadomo, osłabienie jest dużo większe.
Zastanawia mnie też bardzo duża ilość gotówki jaką posiadają, bo na koniec 1q mieli ponad 30mln, kapitalizacja wynosi 61mln, a dług 18mln. Czemu nie widać w przychodach finansowy, ze te 30 mln pracuje w jakikolwiek sposób (np. jak w wawelu).
Ktoś wspominał o możliwej dywidendzie, czy cos wiadomo wiecej na ten temat czy w ogole cos takiego rozwazaja? Czy kasa raczej pojdzie na inwestycje deweloperska?
Z raportu rocznego "W spółce grupy z branży przemysłu włókienniczego podstawowym rynkiem zbytu jest rynek krajowy. Udział eksportu w sprzedaży ogółem waha się w granicach kilkunastu procent ( 18,1%). W przemyśle porcelanowym w grupie udział eksportu w sprzedaży wynosi około 65,5%. W branży porcelanowej , główne rynki zbytu to kraje Europy Zachodniej: Niemcy, Francja, Dania , Holandia. W zakresie zakupów materiałów do produkcji, największe spółki Grupy Kapitałowej „WISTIL” S.A. korzystają przede wszystkim z tych dostawców, którzy oferują bardzo dobrą, stabilną jakość surowców i są sprawdzonymi partnerami w zakresie logistycznym. Są to dostawcy krajowi, unijni i spoza Unii" i " Na dobre wyniki wpłynęła ponadto : – korzystny parytet EUR/USD – zakupy w Europie, bardziej atrakcyjne kosztowo ".
Jak widać z powyższego kursy walutowe mocno mogą nie sprzyjać obecnie firmie, zarówno umocnienie złotówki jak i wzrost kursu eur/usd mogą trochę pogorszyć rentowność (szacuję że ze 25% może zysk netto spaść w kolejnych kwartałach).
Jeśli chodzi o przychody finansowe to pewnie gotówka leży im na rachunku bieżącym który jest nieoprocentowany (to jak najbardziej normalne w obecnych czasach), przez koszty finansowe mogą też przepuszczać różnice kursowe.
Dywidendy w tym roku na pewno nie będzie bo jest po walnym, jeśli w przyszłości ruszą z projektem deweloperskim to i przez najbliższe 10 lat nie ma co liczyć. Należy pamiętać że jeśli z tym projektem ruszą to dobrze mieć swojej kasy jak najwięcej (mniej wówczas wezmą kredytu i na lepszych warunkach) a projekt ten może wygenerować sporą wartość firmie.
W raporcie wkradł się jakiś błąd co do sprzedaży eksportowej ogółem, która niby wynosi 18,1%.
"Przychody ze sprzedaży firm grupy porcelanowej stanowią 86,4% , natomiast 13,3 % stanowią przychody ze spółki „Haft” S.A."
Nie bardzo tez rozumiem co oznacza korzystny parytet EURUSD, skoro robią zakupy w EUR, a główne rynki zbytu też są w EUR. To na logikę wiadomo, że lepiej jak PLN jest słaby, o ile więcej sprzedają niż kupują. A co ma do tego USD? Czy do Europy sprowadzany jest towar za USD, a później do Polski za EUR?
Ja rozumiem to tak że oni wolą słabe eur niż słabego dolara i do kompletu wolą słabego złotego. Większość produktów importują i eksportują w euro, ale export jest większy od importu (bo w polsce dochodzą wszelkie koszty prowadzonej działalności).
znalazłam przypadkowo się na tej stronie i odniosłam pozytywne wrażenie
myślę ze wiecie o czym piszecie dlatego proszę napiszcie coś o Vividzie
Prezesie jeśli chodzi o akcje Unimotu, to wczesniej byla emisja serii J chyba kolo 125 tys akcji, teraz K 166 tys. Czy jestes zorientowany czy to byly emisje planowane jeszcze przed przejsciem na gpw? Bo emisja j chyba tak, ale k to chyba jakis swiezy temat?
Wcale nie jest tak łatwo przewidzieć wynik, gdyż nie znamy wielu czynników które składają się na wynik. W przypadku Unimotu pomagają nam trochę publikowane informacje o przychodach i podawana przeze mnie codziennie premia lądowa, najważniejsze jest aby nadal był kontynuowany wzrost przychodów bo on wprost przekłada się na lepszy wynik.
Widzę że nie wszyscy zrozumieli mojej prośby aby myśleć logicznie i muszę prostować. Piotrek zapytał jak może wpłynąć dopuszczenie nowych akcji na rynek ? Niech każdy sobie odpowie czy akcje których jest tylko 2% ogólnej liczby mogą na cokolwiek wpłynąć ?
Prezesie ci ktorzy pytaja "o nowe akcje Unimotu" chyba nie za bardzo wiedza/rozumieja o co chodzi a Ty ich straszysz :). Po pierwsze to zadna wiadomosc bo o tym bylo wiadomo od dawna. Po drugie na ten czas dopuszczone bedzie tylko 25% tych akcji. A po trzecie to ze wartosc nominalna to 1 PLN nie znaczy ze po tyle byly obejmowane… po ile byly obejmowane i za co niech sobie doczytaja :). Pozdrawiam. Tomasz.
tez mi się tak wydaje co do sfinksa, raczej będę dokupywał akcje unimotu, gdzie wynik łatwo przewidzieć
Paweł
Czyli prezes jesli to prawda trzeba bedze sprzedwac Unimot ze stratami czy jeszcze widzisz iskierke nadziei.
Wiki
Ja mam w planach dokupowanie, a Ty rób jak uważasz :-)
Jak moze wplynac informacja o odopuszczeniu na rynek 160 000 akcji unimotu o wartosci nominalnej 1zl?
Bardzo negatywnie, tak duża emisja po 1zł może spowodować spadek kursu nawet w kierunku 1 zł.
Myślcie trochę logicznie !
A skąd masz niby taka informacje ? Batman
Piotrek chyba pisze o tym…
https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/Unimot/267311
tak?
Cześć Prezes ! Gram czysto technicznie ale czasem też kupię spółkę pod fundamenty czy taka która moim zdaniem jest skrajnie niedwartosciowana. Co sądzisz o BOŚ ? Batman
Pisałem wielokrotnie że w banki nie inwestuję i się za bardzo nimi interesuję. Nie bardzo widzę co takiego dobrego jest w bosiu, wieczne straty (ostatnio mnóstwo rezerw zawiązanych na kredyty "wiatrakowe", brak perspektyw do rozwoju (nie rosną od wielu lat), nie ma co liczyć na żadne dywidendy itp – więc po co to kupować ?
Odpisze Ci na spokojnie z kompa dlaczego moim zdaniem warto i dlaczego spodziewam się wzrostu do okolic 28 zł najpóźniej do końca 2018 roku. Batman
Witam Prezesa.
Jak widzisz dalsza perspektywe Transpoloni w swietle mozliwych zmian
regulacji wynagrodzen kierowcow a to zmniejszenia konkurencyjnosci na rynku europejskim? Mysle ze moze to miec negatywny wplyw na kurs.Krzys
Na razie jest to odległa perspektywa i nie wiadomo czy wejdzie w życie, dlatego uważam że nie ma sensu się tym obecnie zajmować. Przed nami najbliższe wyniki i lepiej tym się zamartwiać.
Witaj Prezesie. Jak oceniasz spółkę Esotiq? Czy obserwowane ostatnio zwyżki kursu odzwierciedlają dobrą kondycję fundamentalną (ewentualnie perspektywę jej poprawy) czy są wynikiem czystej spekulacji. Pozdrawiam Przemek.
Nie wiem, oni robią podział spółki i nie wnikałem na czym on polega, niestety nie pomogę.
o esotiqu z lipca…
http://1za50.pl/2017/07/11/emg-sa-czyli-spin-off-esotiqhenderson/
mam pytanie dotyczące sfinksa, sfinks ogłosił wcześniejszą publikację raportu, a z reguły wcześniejszych publikacja wyników przez spółkę jest spowodowana, iż chce się pochwalić dobrymi wynikami, czyżby w tym przypadku było tak samo?
Paweł
Raczej nie, przygotowali widocznie już raport i nie widzą może sensu go ukrywania. Odnośnie Sfinks to mnie on od dawna nie przekonuje, mnóstwo zawsze jednorazowych księgowań w raportach a faktyczne wyniki są słabe, ja słabo ich widzę przyszłe wyniki szczególnie przez wzrost wynagrodzeń czy możliwe możliwy zakaz handlu w niedzielę. Popatrz co stało się z Mex Polska.
Prezesie mam dla Ciebie propozycję:), zrób drugi portfel i graj w nim pod technikę modne ( czyli te akurat są ostatnio grane ) spółki. Może pozwoli Ci to na inne spojrzenie na gpw. Owszem nie brakuje Ci wiedzy ale wynik za sierpień jest słaby. Wyciągasz fundamentalnie dobre spółki ale gdy nie są grane ( czyli brak wolumenu ) to ciężko zrobić jakieś osiągnięcie. Zastanów się nad moim pomysłem:)
pozdrawiam Marcin
Nie lubię jak ktoś mnie prowadzi na sznurku jak barana a tak jest w przypadku tych "modnych spółek", jak przyjdzie bessa to te przewartościowane spółki polecą po 50%. Ja już przeżyłem potężną bessę i jakoś przetrwałem.
Jak widzisz staram się dobrze przewidywać wyniki i starać się na krótkotrwałym zainteresowaniu i zwiększonych obrotach sprzedawać akcje. Mój portfel nie powinien być naśladowany bo ktoś może zostać z akcjami.
Jak widzisz i tak powoli przebudowuję portfel w kierunku spółek droższych ale z dużymi progresami poprawy wyników (Auto Partner, Cloud), w przyszłym tygodniu napiszę posta z wykorzystaniem skanera akcji z biznesradar który o dziwo wyłapał mi sporo spółek które notują mocne poprawy wyników. Muszę najpierw przyjrzeć się tym spółkom i odrzucić nie nadające się do inwestowania.
Prezesie!
Tu nie chodzi o prowadzenie po sznurku. Muszę przyznać trochę racji Marcinowi… Często dowiaduję się z tego bloga o spółkach, które są świetne fundamentalnie, ale inwestując spoglądam też na technikę. Nie robiłem dokładnych wyliczeń, ale najwięcej dały mi zarobić spółki, które przy okazji wyglądają dobrze technicznie.
Czy znasz jakąś stronę godną polecenia, która skupia się na technice?
Szukam strony, która publikuje coś w czasie rzeczywistym i nie mogę nic znaleźć. Przykładowo COMPARIC publikuje wszystko z opóźnieniem rysując wszystko idealnie, ale po czasie. Równie dobrze mogli by to publikować w miesięczniku dostępnym w kiosku Ruchu :)
Pozdrawiam,
Mariusz
Fundamentów nie da się dowolnie wykreować bo wpływa na nie otoczenie makro każdej firmy, natomiast technikę może każdy wykreować kto ma trochę więcej gotówki i on o wszystkim decyduje. Wystarczy że zaczyna on skup akcji i podłączają się kolejny inwestorzy, jednak trzeba pamiętać że wygranym głównie jest ten co rozpoczął skup. Takie zagrania są zrozumiałe w przypadku perspektywicznych i rozsądnie wycenianych spółek, jednak coraz częściej te zagrania są stosowane przez spekulantów (głównie na newconnect). Oni potrafią sztucznie zrobić obroty (wymieniają między sobą najpierw wielokrotnie akcje) a następnie podnoszą kurs akcji odpowiednio i zaczynają nagonkę na forach (głównie bankier). To są ewidentne przypadki wodzenia nieświadomych ludzi po sznurku.
Na Unimocie uspokojenie (zmienność niemal zerowa i bardzo niewielki obrót, jak na taką kapitalizację i ff). Ciekawe czy to cisza przed dalszymi spadkami, czy też czas na odbicie. Ja obstawiam, iż już przegięto wajchę w kierunku niedowartościowania i obecne C/Z poniżej 10 na spółce, która niemal na bank solidnie poprawi wyniki w raporcie za I półrocze (II kwartał) to jest inwestycja warta uwagi. Ja ostatnie kilka dni wykorzystałem na dokupienie akcji. W przypadku Unimotu myślę, iż rynek obawia się nie do końca uczciwej konkurencji ze strony spółek Skarbu Państwa. Wielu uczestników rynku myśli, iż jak Unimot zacznie za bardzo rosnąć, to już politycy reprezentujący interesy Orlenu i Lotosu coś wykombinują, aby spółkę przyhamować. Osobiście uważam, iż obawa ta jest nieco przesadzona. Prezes czeka na wyniki sprzedaży za sierpień. Ma to sens bo eliminuje jeden z czynników ryzyka, ale potencjalnie może pozbawić sporej części ewentualnego zysku (mniejszy zysk i mniejsze ryzyko – tak przynajmniej w teorii). Mi się wydaje, iż nie ma większego zagrożenia dla wzrostu w sprzedaży w sierpniu, skoro w lipcu było dobrze(baza mocniej rośnie dopiero w ostatnich czterech miesiącach roku), a nawet gdyby było nieco gorzej, to kurs nie powinien jakoś przesadnie źle zareagować. Spółka musiałaby poważnie rozczarować aby przy obecnym kursie uruchomić mocniej podaż. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia bo nie siedzę w głowach akcjonariuszy, ale wiem że obecny kurs jest nisko i tym samym odzwierciedla wiele obaw co do spółki. Gdybyśmy byli na poziomie 50 zł i wyżej, to powiedziałbym, iż ryzykownie jest czekać z akcjami na kolejne miesięczne wyniki sprzedaży, bo w kursie zawarte są spore oczekiwania i niewiele trzeba, aby akcjonariusze czuli się zawiedzeni. Tutaj mamy chyba (?) sytuację odwrotną. Testem dla spółki będą te ostatnie miesiące roku, gdy w 2016 r. mieli bardzo dużą sprzedaż.
Nigdy nie złapie się dołka, a jeżeli to się uda to tylko na zasadzie farta, raz na jakiś czas każdemu się uda. Parę dni temu kupiłem całkiem sporo Helio po 15,20 bo wydawało mi się że grzechem byłoby nie wykorzystać taki spadek kursu i liczyłem że w okolicach 15,20 zł spadek się zatrzyma (w tym miejscu spółka zanotowała dołek w kwietniu br po czym zaczęły się w maju kolejne wzrosty i liczyłem, iż złapię dołek). Nie udało się, gdyż można było kupić złotówkę taniej. Ale z perspektywy dzisiejszego dnia nie wygląda to źle, tym bardziej, iż fundamentalnie nic się nie zmieniło i spółka wygląda atrakcyjnie. Słusznie Prezes zwraca uwagę, temperując domysły co niektórych, iż jeżeli mieliby stracić kontrakt z Biedronką, to najpierw byłoby info, a dopiero po ładnych paru tygodniach byłoby to widać na półkach sklepowych. Nie na odwrót.
Co do ProLogu to warto dodać, iż obecna wycena jest pośrednio wynikiem tego, iż spółka jest bardzo mała (12 mln kapitalizacji), z NC i z jednym bardzo mocnym akcjonariuszem (88 % akcji jest w jego posiadaniu). To niesie ze sobą bardzo dużo ryzyk i oznacza bardzo małą płynność, wręcz śladową. Nie zmienia to faktu, iż biznes wygląda ciekawie i wycena jest atrakcyjna. Tylko pytanie, czy spółka zechce wypłacić dywidendę (w raporcie półrocznym jest wzmianka o tym, że rozważa ten fakt, a także jak już wypłaci, to czy nie będzie to tylko śladowa ilość tego co mogłaby wypłacić), bo do tej pory wolała udzielać pożyczek spółce, której właścicielem jest główny akcjonariusz. Mamy takie spółki, które na papierze to przysłowiowe fundamentalne perełki, jak np. Wistil, które od dawna są perełkami. Tutaj mamy przynajmniej promyk nadziei (zapowiedź rozważenia wypłaty dywidendy) że może coś się zmienić na lepsze.
Witaj Prezes,
co powiesz odnośnie spółek Eurotel, Prolog i Newag?
Pozdro
Kamil
Były już te spółki na blogu więc krótko.
Eurotel – świetna spółka do portfela defensywnego ze względu na regularnie wypłacane dywidendy. Bardzo ładny bilans (bez zadłużenia a z depozytami), bardzo dobre przepływy operacyjne, niska wycena z niskim wskaźnikami, stabilny biznes z szansą na lekką poprawę dzięki rosnącej sprzedaży produktów Apple.
Prolog – bardzo nisko wyceniana spółka z newconnect z dużym potencjałem poprawy wyników dzięki nowemu głównemu akcjonariuszowi, kurs ma szanse ruszyć do góry jeśli zapowiedziana dywidenda w ostatnim raporcie będzie na przyzwoitym poziomie.
Newag – mnie nie przekonuje ta spółka, spora wycena, przychody i zyski mocno nieregularne, nie widzę potencjału do wzrostu i dobrego zarobku w długim terminie (możliwe krótkotrwałe podbicia kursu w przypadku lepszych raportowanych wyników).
Ciekawi mnie, jak oceniacie sytuację Lenteksu. Spółka obsuwała się, bez wyraźnej dla mnie przyczyny przez dłuższy okres czasu, a teraz odbiła. Firma wydaje się zdrowa, więc może warto się nią teraz zainteresować.
Przy okazji, jest to mój pierwszy komentarz, chociaż jestem tu już stałym czytelnikiem, więc witam i gratuluję strony.
Gerard
28 czerwca napisałem na temat Lentex – "Sugeruję na razie odpuścić, oni w 3 kw mieli jednorazowego przychodu z działalności chyba zaniechanej 25 mln i baza jest mocno zawyżona, dojdzie jeszcze odcięcie dywidendy i mocniejsza złotówka i spadki są możliwe. Dlatego jak nie musisz kupować to poczekaj do wyników za 3 kw i wtedy będziemy mądrzejsi. Generalnie nie spodziewam się wzrostów kursu w najbliższych latach i jedyny zarobek to 5-10% z dywidend" – jak widać kurs jest 10% niżej więc trafiłem.
Obecnie muszę jednak przyznać że warto obserwować firmę gdyż poinformowali o ukończeniu dużej inwestycji (58 mln) która z pewnością przełoży się na wzrost przychodów i pewnie w dłuższym terminie na poprawę zysków. Jednak na chwilę obecną na pewno przed wynikami 3 kwartału lepiej nie kupować akcji z kilku powodów: wysoka baza r/r (o której napisałem wyżej), umocnienie złotówki niekorzystne dla firmy (57% przychodów to export) oraz istotna też rzecz o której trzeba pamiętać. W związku z ukończoną inwestycją mocno wzrośnie amortyzacja (czyli koszt księgowy) która będzie pomniejszała zysk netto, gorszy będzie wynik na papierze ale gotówki na szczęście nie będzie już ubywać.
rezygnacje w RN Avii…
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28375353,aviaam-leasing-ab-14-2017-notice-on-supervisory-council-of-ab-aviaam-leasing
Dzień Dobry Prezesie !
Bardzo proszę o komentarz na temat Novity.W tym roku zjazd ponad 20%, ale wskaźniki fundamentalne już bardzo dobre.Wyniki za półrocze gorsze, jednak nie takie złe. Chyba już czas na zmianę trendu?
Gratuluję blogu-kopalnia wiedzy w jednym miejscu.
Co z tego że gratulujesz bloga jak nawet nie potrafisz przeczytać z treści posta że anonimowym nie odpisuję, coraz bardziej dojrzewa we mnie myśl aby ograniczyć dostęp pisania komentarzy anonimowy.
Odpisuję ostatni raz, nie rozumiem jaki to problem napisać na końcu wpisu jak się nazywasz czy chociaż swoją ksywkę.
Jeśli chodzi o Novitę jakieś dwa miesiące temu napisałem (tekst poniżej ) i jak widać miałem rację, kurs jest 10% niżej a wyniki mocno się pogorszyły. Czytając ostatnie sprawozdanie zarządu wynika z niego że uszkodzeniu uległa linia produkcyjna (utrata przychodów ma wynieść 3 mln) oraz na gorszy wynik wpłynęło umocnienie złotówki. Dodając do tego tarcie w akcjonariacie, możliwa duża inwestycja oraz pogarszające się wyniki w mojej ocenie możliwe są dalsze długotrwałe spadki kursu. Novita przypomina mi trochę Polwax który jest sporo tańszy od Novity (patrząc na c/z), w jednym i drugim przypadku trwa duża kilkuletnia inwestycja która wydrenuje kasę z firmy, nie będzie żadnych dywidend itd. I obie są w widocznych trendach spadkowych.
"Patrząc na bilans, rzis czy przepływy operacyjne to Novita w mojej ocenie jest obecnie prawidłowo wyceniana i nie spodziewam się jakiś dużych wzrostów zarówno kursu jak i poprawy wyników (może 5-10% rocznie). Na pierwszy rzut oka to mieli w 2016 spory progres zysku ale było to głównie wynikiem rzadko spotykanego triku księgowego a mianowicie obniżeniu stawek amortyzacyjnych środków trwałych dzięki czemu amortyzacja spadła o ok. 4 mln rocznie. W tym roku szansę na poprawę wyników można upatrywać w nowym z branży głównym akcjonariuszu który może wpłynąć pozytywnie na wyniki, wydaje się też że kursy walutowe mogą sprzyjać (importują surowce w eur) a sprzedaż mają w zasadzie rozłożoną po równo na 3: pln, eur, usd. Do zagrożeń (głównie dla kursu) zaliczyć można nie znaną politykę wobec firmy nowego akcjonariusza, możliwy brak dywidendy, inwestycja w nową linię technologiczną o której w zasadzie nic nie wiemy (jaki koszt i kiedy się zakończy). Gdyby o mnie chodziło na krótki termin to nie chciałbym mieć tej firmy w portfelu a na dłuższy to musiałbym się mocno zastanowić."
Ja mysle, ze ksywka to "Kopalnia wiedzy w jednym miejscu" ;) to tak przy piatku. Udanego weekendu wszystkim! Arek
Witaj Prezes, pełen szacun za profesjonalizm.
Co sądzisz o EUROCASH i KERNEL. Ostatni zanotował wybicie. Czy maja szanse na dalsze wzrosty?
Pzdr
Arek
Nie mam pewności ale ich wybicie w ostatnich dniach chyba było związane że weszły do jakiś europejskich indeksów a jeśli tak jest to ich akcje musiały być doważone w portfelach zagranicznych inwestorów. Czy będą dalej rosły to nie wiem i nie mam pojęcia, mogę tylko dodać iż ze strony fundamentalnej mam mieszane odczucia. Na Eurocash może czkawką się odbijać ostatnie zamieszanie z Vatem, nie zdziwię się jak jeszcze im dowalą w przyszłości drugie tyle, ponadto 100 mln wypłacenie z firmy to mocno obciążyło ich kapitały obrotowe. Pozytywem jest na pewno możliwe przejęcie sieci Mila, może nie jest ona mocno rentowna ale synergia może dać dobre efekty. Jeśli chodzi o Kernel to z jednej strony mam w pamięci wyniki Astarty (czyli też ukraińskiej rolnej firmy) które były dużo słabsze niż można było oczekiwać i możliwe jest że i Kernel może pokazywać wyniki bez fajerwerków. Z drugiej strony oni powiększyli bank ziemi co w długim terminie powinno dać poprawę wyników.
Getback szaleje;) a ja razem z nim:)
pozdrawiam Marcin
https://www.pb.pl/dystrybutorzy-it-juz-nie-na-cenzurowanym-870148
może coś ciekawego da się wyłapać z branży IT?
https://wiadomosci.stockwatch.pl/przeglad-najciekawszych-dywidend-z-wrzesniowego-kalendarium,akcje,199364?utm_source=HP20&utm_medium=duzy
Z moich typów to: Skarbiec, IRL(bym uważał bo trend spadkowy i spółka może niemile zaskoczyć), PCM i Telestrada(na przyszły rok bo w tym roku już prawo przyznane).
Może Livechat. Dziś dobre info 475 nowych klientów. Można by zagrać pod umocnienie dolara co dla spółki jest bardzo korzystne. Nie jest to jednak spółka typu "kupić i zapomnieć"- spadek ilości nowych klientów oznacza spadek kursu a dane podawane są co miesiąc.
Była też dyskusja na temat Play. Mamy dobre rekomedacje http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wysyp-pozytywnych-rekomendacji-dla-Playa-7540596.html a kurs za bardzo nie urósł. Można też zerknąć na analizę longterma https://www.longterm.pl/Play-Analiza-Spolki.html .
Co do dino to kurs od debiutu dał zarobić i trzeba się zastanowić czy już nie jest zbyt wysoko w stosunku do wyceny spółki. Na plus rozwój spółki a minus C/Z40.
Prezes dziękuję za wypowiedź o Agrotonie- jak widać szału nie było. Sprzedałem przed wynikami z małym zyskiem.
Dominik
Ja na temat Livechat mam jednak odmienne zdanie że właśnie jest to doskonała spółka aby kupić i zapomnieć. Uważam że przez wiele lat będą pozyskiwać klientów, choć procentowo r/r będą to coraz mniejsze przyrosty (dzisiaj jest 29% więcej r/r). A jeśli chodzi o kurs dolara to raz będzie silniejszy a raz słabszy ale to na przełomie lat powinno się uśrednić. Jak dla mnie pozytywne są dzisiejsze informacje o nowych klientach i jak ktoś myśli o długoterminowym inwestowaniu to może myśleć o powolnym zbieraniu. Oczywiście należy pamiętać że najbliższe 2-3 kwartały mogą pokazać wyniki bez przyrostu zysku (wszystko przez szczyt dolara w grudniu i styczniu) i dopiero za rok powinni zacząć pokazywać znowu solidne przyrosty (chyba że dolar nie skończył trendu osłabiania)
Dominik dzieki za link weekend idzie sobie przeanalizuje.
Amatorrr
Ja jeszcze wrócę do IRL.
Czy ktoś z zainteresowanych spólką ma jakiś link do wietrzności na Litwie co by jakoś można obserwowac i przewidzieć wyniki za III kwartał ??
III kwartał miewali słaby, ale bywal też przyzwoity.
Ciekawie tez wyglada ten PCM. Pierwszy kwartał z wyższym zyskiem niż rok wczesniej, gdyby tendencja byla dalej pozytywna to dywidenda za ten rok moglaby być w okolicach 3-4 zl – jak bywalo w 2015, a to daloby stopę powyżej 10%.
Jak miałem akcje IRL to na telefonie w aplikacji z pogodą dodałem Vydminy (tam gdzie mają farmę wiatraków) i codziennie zerkałem sobie jak aktualnie wieje. Co ciekawe w Polsce zazwyczaj mocniej wiało niż na Litwie.
Jeśli chodzi o PCM to dużego przyrostu zysku w tym roku nie ma co oczekiwać, tak do 10%. Jednak na dywidendę można liczyć na dużo wyższą niż w tym roku. Nie do końca wiem o co chodzi ale część dywidendy została przeniesiona na przyszły rok (coś około 40 groszy, chyba było mało zysku na jednostkowym) i w przyszłym roku realna jest na poziomie 11-12%. Jest to stabilna spółka dobra do defensywnego portfela.
Obcykalem sie troche o IRL :)
Farmy mają tutaj: http://www.interrao.lt/pol/Dzialalnosc/Wytwarzanie-energii-z-wiatru/Farma-wiatrowa2
Vydmantai i Kiauleikiai, wspolrzedne ok. N 51 E 21
Tutaj jest meteogram jak tam np. wieje dzisiaj:
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_map_um.php?ntype=0u&row=325&col=248&lang=pl&fdate=2017090100
Czyli bedzie wiało do ok. 10m/s.
Tyle, że pewnie nie ma tak prostego przelozenia – mocno wieje = wysoki zysk ?
Siła wiatru ma duże znaczenie dla wyników gdyż na tym jest czysty zysk, żadnych w zasadzie kosztów. Oczywiście można patrzyć na obecną siłę wiatru ale bez bazy porównawczej (z zeszłego roku) nic to nie da. U mnie an telefonie w tych Vydmantai wieje 3 ms a u mnie w domu 5 ms.
Witam, od dluższego czasu obserwuje Twoj blog prezes. Pełen szacunek za profesjonalizm. Ktoś tu wczesniej zadał to pytanie ale nie podpisał się, więc stąd pewnie brak odpowiedzi. Co sądzisz o spółce Kania. Czy słabe przepływy finansowe i obawy o spłatę obligacji mogą być przyczyną tak niskiego kursu. Wyniki regularnie poprawiane a spółka regularnie w dół. Pozdrawiam. Jass
Tak wygląda jakby rynek się obawiał braku spłaty obligacji dlatego niska wycena spółki, ja jednak oceniam że nie powinni mieć problemu ze spłatą lub rolowaniem tych obligacji. Zauważ że w ostatnich dniach dostali spore finansowanie z BGŻ więc są na pewno mocno prześwietleni. Osobiście widzę inne nieciekawe rzeczy w nich, pierwsza to dziwna struktura należności (długie terminy płatności, nawet po blisko 12 miesięcy a nie jest to wrzucane w rezerwy)pewnie to jest Biedronka i inne markety ale niepokojąco to wygląda. Druga rzecz to jednak spadająca marża a powodują to wzrosty cen wieprzowiny, koszty pracownicze itd. Za bardzo nie widzę potencjały poprawy wyników, przychody mogą się lekko jeszcze zwiększać ale zysk raczej płasko, a to może rodzić większą presję na zadłużenie. Jak ktoś chce zagrać pod rolowanie czy spłatę obligacji to może taki zakup rozważyć, pewnie kurs z 10% po takim infie urośnie, jednak długoterminowo raczej wielkiego przełomu w kursie nie powinno być.
Może być i prezes, to tylko ksywa.
Dodam jeszcze dwie spółki dywidendowe Dektra i Aiton obie powinny wypłacić dywidendy powyżej 10% w 2018r
Tak z ciekawości poobserwujcie sobie jak będzie zachowywał się ostatnio nadmuchany na newconnect balon Star Fitnes. Spekulanci podpompowali kurs pod informację o podpisaniu licencji na sprzedaż za granicę ich marki (know how itd) z którego mają dostawać minimum 1 mln rocznie !!!. Jest to śmieszna wartość przy firmie przynoszącej straty ale nie przeszkodziło to do 130 mln napompować, zakładam spadek kurs o minimum 50% w ciągu roku (do 3zł i niżej).
@ Amatorrr – na wrzesień/październik to masz dwie spółki z mojego portfela, Skarbiec (na dniach informacja nawet o 15% dywidendzie a nie mniej niż 12%) oraz Ambra (podaje wyniki roczne 13 września które powinny być rekordowe a szacowana przeze mnie propozycja dywidendy to 6%).
@ Mariusz – jeśli chodzi o powolne zbieranie dywidendowych do portfela na przyszły rok to: Eurotel, PCM, IRL i mniejsze z mojego portfela Seko i Telestrada.
Prezes – moim zdaniem Skarbiec ostatni raz da dywidende pow 10% poniewaz boje sie ze jak przyjdzie korekta duzo klientow ucieknie tak przynajmniej bylo wczesniej do tego te zawirowania wew. :D
Jesli chodzi o Ambre mam ja w portfelu wyplata w listopadzie.
Mariusz – szukam spolki dywidendowej "zdrowej" tzn np 30% na dywidende 70% zapas chce miec ciaglosc w wyplacaniu dyw. 7-8 miesiecy w roku i do tego chce miec pomieszane spolki zdrowe z wysoka stopa dyw.
aca ccs pzu ambra i kghm te spolki w tym roku podziela sie ze mna zyskiem jak widac potrzeboje swiezych spolek ;)
Amatorrr
Witam,
Ma ktos moze na oku ciekawa spolke dywidendowa wrzesien/pazdziernik ?
Amatorrr
:-) Ja bym się przyłączył do pytania. Ma ktoś tanio sprzedać kryształową kulę ? ;-) A tak poważnie, to zastanawiam się nad portfelem spółek dywidendowych na 2018r (no od października, listopada 2017r). Tylko dochodzę do wniosku, że albo spółki bardzo mało płynne zostały, albo te z już wysoką wyceną. Obecnie obserwuję PCM.
Mariusz
Co do Dino to powiem tak.
Jest wyceniana na wysokim C/Z , ale za jakość trzeba płacić a to najefektywniejsza spółka w tej branży.
Pamiętam jak w maju po debiucie spółka się trzepała w okolicach 38 zł i tez podobno była za droga wg anali.
Teraz jest 50 % droższa , a są spółki które w maju były bardzo tanie z jednocyfrowym C/Z
i stoją w miejscu.
Nie zawsze taniość jest najważniejszym argumentem za wzrostem.
Liczą się też perspektywy, płynność, struktura akcjonariatu czy jakość spółki.
Prezes gratulacje za typ pt 4 Fun .
muzyk
W większości się z Tobą zgadzam, jednak Dino z przyrostem 20% zysku i c/z blisko 40 to jednak przeginka.
Większe nadzieje pokładam w Auto Partnerze (wczoraj lekko dokupowałem) który jest rozsądnie wyceniany, c/z poniżej 20 a dynamika zysku spodziewana przeze mnie w najbliższych kwartałach to 40-50%, w tym tygodniu i obroty mocniej wzrosły.
Strasznie słabe wyniki podaję spółki, aż dziwne że nasza giełda jest tak wysoko, co was pozytywnie zaskoczyło bo ja mam tylko 5 typów: 4fun, Gobarto, Dom Deve, Asee, Agora, Szkoda że to spółki mało płynne,. Jakie Prezes są twoje największe zaskoczenia sezony wynikowego i przede wszystkim czy te spółki są w stanie poprawiać jeszcze wyniki. Paweł
Mam swojego faworyta do poprawy wyników w dalszych kwartałach przy niskiej wycenie ale zerowe obroty i niski ff odstraszają. Z wymienionych przez Ciebie spółek to Gobarto powinien jeszcze przynajmniej ze 3 kwartały pokazywać lepsze wyniki a jak przejmą spółkę to i dłużej (tutaj czekam z kupnem na sporo niższych poziomach). 4fun też ładnie poprawi wyniki ale po dzisiejszych wzrostach nie jest już tanio. Pozostałe nie są w moim zainteresowaniu.
Jeśli chodzi o zaskoczenia to na szybko przeglądam wyniki i jak jest słabo to nie odrzucam i nie zapamiętuje nazw firm. Natomiast jak widzę ciekawy wynik to rozkładam na czynniki pierwsze.
Wracając do wyników firm to trzeba pamiętać o przesuniętych świętach i w zasadzie na wyniki trzeba patrzeć przez pryzmat półrocza a nie kwartału.
Irl w tej chwili wygenerował 0.24 euro zysku na akcje więc przedział 0.4-0.5 załkowicie realny. Zysk netto od trzech miesięcy jakby się w ogóle nie zmienia i wynosi ok 10mln kwartalnie a to dobrze wróży na przyszłość.
Prezes czytałeś może raport Pragmy Faktoring co prawda zysk netto cieniutki ale to przez inwestycje w Lease Link i od przyszłego kwartału firma ma generować zyski.Myślę,że warto w tej cenie mały pakiet podkupić.
3 kwartał zawsze słabszy jest a 4 w zależności od pogody, ale spoko, niech zarabiają i 0,5 eur.
Na Pragmę tylko zerknąłem bo słabo wyniki wyglądały, nie bardzo rozumiem tego biznesu i chyba lepiej poczekać niech te lepsze wyniki pokazują.
Euco bardzo słabe wyniki pokazał, tak samo Arteria. Efekt jakieś 1,3 mln dzięki korzystnym kursom chf poprawił wynik więc nadal nadal tylko w obserwacji. Ogólnie nic ciekawego nie wypatrzyłem na razie.
Spadek zysków wynikał tam z zatrudnienia nowych ludzi głownie, teoretycznie według zarządu co mieli zatrudnić zatrudnili i nie powinno być wzrostu kosztów [czyli koszty powinny być w przybliżeniu stałe], natomiast nowa sprzedaż powinna dać większe przychody a za tym i wzrost zysków. Tyle z założeń.
Obecnie widać dynamiczne zwiększenie skali działalności w firmie, choć według mnie trochę zepsuła się im struktura faktoringu na ten z wyższym ryzykiem. Firma ta na chwile obecna potrzebuje sporo nowego kapitału [ze względu na wzrost ilość klientów/faktor] którym kręci a to nie daje perspektyw na powrót do dywidendy w 2017. Zasadniczo biznes jest dość prosty, z jednej strony firma płaci za faktury podmiotowi A kwotę pomniejszona o % marży, i ściąga od podmiotu B kwotę. (ten % marzy to ich zysk]. Na plus widzę wejście w nowy segment gdzie maja automatyzacje faktoringu do niskich kwot, choć z drugiej strony nie do końca widzę sens zabawy tym instrumentem dla kwoty liczonych w setkach złotych – wszystko zależy czym się handluje. Planują też sprzedaż swojego SW innym stroną, co może wygenerować dodatkowe zyski – na koksy jednak bym tutaj nie liczył.
Mamy bardzo niski FF na tym podmiocie, i bardzo słaba płynność.
Tak na razie na szybko bo przeglądam raporty i piszę podsumowanie miesiąca.
Agroton zgodnie z moimi oczekiwaniami czyli wynik podciągnięty zmianami kursowymi, w przypadku tej firmy trzeba patrzyć na przepływy operacyjne a te są blisko 50% niższe niż zysk netto. Z tego co pamiętam to wzrosły im też zapasy i to trochę niepokojące, albo mają problem z wywiezieniem ich i sprzedażą albo są one tylko na papierze (nie ma ich fizycznie). Wydaje mi się że na wzrosty nie ma co liczyć w najbliższym czasie.
IRL tylko zerknąłem ale wygląda znacznie lepiej niż oczekiwałem, liczyłem że był to ostatni kwartał z dużym spadkiem zysku (około 30% niższy) a tutaj mamy w zasadzie podobny wynik r/r, przepływy operacyjne nadal świetne i nadal spora amortyzacja zaniżająca zysk netto. Trzeba cały raport przetłumaczyć ale całkiem dobrze to wygląda.
Efekt też przyzwoity wynik ale chyba podciągnięty przeszacowaniem kredytu CHF, przychody dobre a oczekiwałem z 5% niższych.
IRL całkiem przyzwoity raport .
W IRL jeśli nie wydarzy się nic przykrego to można spodziewać się około 0.4-0.5 Euro dywidendy na akcje. Dalej spółka generuje gros przychodów w jednym miejscu, nie bardzo będąc w stanie odnaleźć się np. w Polsce.
Na 0,5 Euro to nie ma co liczyć, max 0,4 eur a to i tak dałoby 15% stopy dywidendy, osobiście liczę na nie więcej niż 0,35 eur gdyż oni nie mają już kasy na kapitale zapasowym a w tym roku z niego dokładali do dywidendy. Faktycznie Polska im zaczyna siadać i widać że nie udało się rynku zwojować. Jakby nie patrzył jest lepiej niż oczekiwałem i perspektywy są pozytywne.
Jak oceniacie Kanie, poprawia wyniki yoy a kurs spadł o 30% na przestrzeni 6 m-cy?
Prezesie jak oceniasz wyniki Agrotonu? Pozdrawiam K.
Prezesie co myslisz na ten moment o Avii? Bylo mnostwo dobrych komunikatow, z reszta sam o nich wiesz bo dovado wrzuca na bankiera swieze informacje a nic dobrego z kursem sie nie dzieje,? Masz moze jakas informacje przez co to tak wyglada?
Ciężko powiedzieć dlaczego jest taka niska wycena, firma się rozwija, ładnie zarabia itp. Wydaje się że może mieć na to wpływ ścisłe powiązania z rosją, może nie zrozumienie ich działalności czy też brak wysokich regularnych dochodów z leasingu (obecnie więcej niż połowa pochodzi z handlu samolotami a te dzisiaj są a jutro może nie być). Inwestorzy może też nie wierzą do końca w osiągane przez nich zyski dlatego gdyby zaczęli większe dywidendy wypłacać (np. 20% zysku ci dałoby aż 10% stopę dywidendy) to mógłby kurs się na wyższych poziomach ustabilizować. Dużo by tu pisać ale na chwilę obecną są jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek na GPW (powtarzam się :-)
Kupiłem 4fun za 6.15
Mam teraz dylemat
Sprzedać/ Zostawić
Jak radzicie ?
Żeby wszyscy mieli takie zmartwienia i problemy to życie byłoby łatwiejsze :-)
Mi dino uciekło i nie będę gonił króliczka;)
Jestem w getback i 11 bit i jest całkiem dobrze z moimi finansami:)
Jako startup wybrałem termo2power ( marginalnie z zarobionej kasy bo lubię mieć jakąs spółeczkę która może dać mega zarobić lub nawet zbankrutować;)
pozdrawiam Marcin
Dzięki za odpowiedź, ja też jestem w getback, może faktycznie Dino zbyt daleko pobiegł, aby go gonić.
Pozdrawiam CKM
Ciekawy artykuł o inwestowaniu w wartość na http://www.sii.org.pl/11803/aktualnosci/felietony/kupowanie-na-promocji-czyli-inwestowanie-w-wartosc.html#ak11803 .
Marcin. Liczę na korektę jutro na DINO, Ty jak myślisz – będzie korekta?.
CKM
Nie jestem prezesem ale w playa to raczej bym nie wchodził….
Dino piękny trend wzrostowy i możesz zainteresować się również getback gdzie tworzy się trend wzrostowy;)
pozdrawiam Marcin
4 fun tak zerkałem na wykres i wolumeny i technicznie wyglądało to dobrze:)
Na jakiej podstawie Ci doradził to nie wiem:)
pozdrawiam Marcin
Ja bardziej piję że technika się nie sprawdziła w tym przypadku, a pretensji do nikogo nie mam , bo sam podejmuję decyzję kupna i sprzedaży i staram się to robić świadomie.
Prezes mam pytanie Co sadzisz o spółkach Play PLY i Dino DNP debiutantach z br?
Play podobno ma wypłacać w br dywidendę tylko nie mogę znaleźć kiedy będzie WZA decydujace o dywidendzie? A DNP wykres b ładnie wyglada same białe świece ale czy pociąg już za mocno nie odjechał?
Rekinek
Pisałem już o tych spółkach ale krótko. Play wydaje mi się że jest bez potencjału wzrostu ze względu na spore nasycenie i bardzo konkurencyjny rynek (odejdą im dodatkowo dochody z roamingu), większość osób które miały przejść do Playa to już to zrobiły i dynamika będzie już mniejsza. Trzeba pamiętać że za rok kończy się lock up akcji pracowniczych i może być dodatkowa podaż. Jak dla mnie nawet te 650 mln zapowiadanej dywidendy w przyszłym roku nie jest bodźcem do inwestycji w Playa.
Wiele wskazuje że kurs Dino ma szanse na dalsze wzrosty ale mnie ta firma nie przekonuje. Niektórzy porównują ją z Biedronką ale to bzdura, działa ona głównie w maleńkich miasteczkach a tam raczej wielkich pieniędzy nie ma. Kolejna rzecz to c/z 37 czy kapitał własny 700 mln do 6 mld kapitalizacji to są wyceny wręcz kosmiczne i nie widzę dla nich usprawiedliwienia.
Witam.
Prezes gratulacje za wyłuskanie perły z kilkuset spółek jaką jest 4FM.
Wyniki za 1 półrocze 2017r rewelacja. Za szybko sprzedałeś zresztą ja też, ale sama selekcja spółki liga mistrzów.
Pozdrawiam Rekinek
Na Skarbcu poszła transakcja na 90000 akcji po 30,41.
Prezesie jak to widzisz? coś tu się święci przed info o dywidendzie
Zastanawiam się bowiem czy części środków nie uwolnić tak jak Ty to zrobiłeś na górce po ogłoszeniu wyników
Mam wahania, bo wyniki świetne, reakcja stłumiona – właśnie stąd wahanie, bo pociąg może odjechać w każdej chwili
Łukasz
Ze Skarbcem może być różnie, sam przewiduję że mogą być ze 3 warianty i nie mam pojęcia w którą stronę kurs pójdzie.
1 wariant optymistyczny – podają na początku tygodnia informację o dywidendzie 4,5 zł (czyli stopa dywidendy 15%) – możliwy wzrost kursu nawet 10-20%
2 wariant (mniej optymistyczny) – na początku miesiąca podają informację o wielkości aktywów i mamy spory spadek, następnie za kilka dni podają informację o dywidendzie na poziomie 3,70zł (czyli stopa 12%). W tym przypadku możliwy jest najpierw spadek kursu jeśli aktywa mocno spadną a po informacji o dywidendzie kurs może znowu odbić ale czy dużo to trudno odpowiedzieć.
Ja się odrobinę skróciłem bo obawiam się wariantu drugiego, gdyby był spadek kursu a jednak aktywa były na podobnym poziomie m/m (bo r/r jest sporo wyżej jeśli chodzi o detaliczne fundusze) to wtedy mogę znowu podkupić i czekać na informacje o dywidendzie.
Miałem dopisać że 3 wariant też biorę pod uwagę, czyli spadek kursu (a ja pozostaję z akcjami) spowodowany kiepskimi informacjami o aktywach i najniższej możliwej dywidendzie czyli 12%. Wówczas w wariancie pesymistycznym zakładam sobie że zarobią o 50% mniej w kolejnym roku a po spadku kursu i odcięciu dywidendy od kursu przyszła stopa dywidendy między 7 a 8%. W tym wariancie możliwe że przez rok maksymalny zarobek to 5-10%.
Cześć Prezesie, jak oceniasz wyniki PPS? Ja mam mieszane odczucia – niby ładnie rośnie eksport ale równie szybko rosną koszty zarządu :/
Jason
Nie jestem fachowcem od Pepeesu ale dokładniejszym przejrzeniu wyniki wyglądają lepiej niż wskazywały na to wcześniejsze szacunki. Na pewno głównym i w zasadzie jedynym minusem to spadek marży który wynika z mocnego spadku kursu dolara, oni większość sprzedaży kierują do Azji czyli płatność jest w USD a ten mocno bije w rentowność. W na niższy zysk netto wpłynęła też wyższa o 0,8 mln amortyzacja (czyli koszt księgowy) więc o to można powiększyć zysk netto. Świetnie wyglądają przepływy operacyjne które są wyższe o 7 mln od tych rok temu, ładnie też się poprawił bilans (duży spadek kredytów). Co dalej ? Na pewno trzeba uważać bo jest możliwe że wyniki w drugiej połowie roku będą gorsze. Głównym czynnikiem może być kurs walutowy, złotówka przeciętnie jest 5% mocniejsza (do usd to nawet 8% obecnie) i przy możliwych przychodach z eksportu z drugiej połowie 30 mln (w 1 połowie było to 36 mln) może zmniejszyć zysk o 1,5 mln. Drugą rzeczą która była w zeszłym roku (większa baza ?) a nie wiem czy też będzie w tym roku to 1 mln które dostali extra za certyfikaty energetyczne. I trzecia rzecz i najważniejsza to wielkość zborów ziemniaków i ich ceny (nie mam pojęcia jak to może wyglądać)– jeśli zbiory będą lepsze r/r a cena niższa to może się okazać że to zbilansuje wszystkie ryzyka które wymieniłem wcześniej.
Prezesie,
dużo dyskusji o UNIMOCIE. Cena niezła. Z tego co mówisz lubisz uśredniać cenę. Moze to okazja do polepszenia średniej ceny zakupu. Ponawiam to pytanie, bo w poprzednim wątku wywiązała się ciekawa dyskusja na temat uśredniana, Niestety nie włączyłeś się do dyskusji. Może jednak skomentujesz co myślisz w powyższym temacie.
Pozdrawiam
Romek
Nie czytasz dokładnie, odpisałem ci na twoje stwierdzenie że lubię uśrednia cenę, cytuję co ci odpisałem "Nigdy nie napisałem że lubię uśredniać, bardzo sporadycznie mi się zdarza to robić ale czasem muszę. Miałem się nie powtarzać bo pisałem już kilka razy, jak najbardziej myślę o uśrednieniu Unimotu ale zrobię to nie wcześniej niż po informacjach o przychodach za sierpień (czyli w okolicach 20 września). Jest jeszcze możliwość że Unimot poda szacunki wyniku za 1 półrocze przed oficjalnym raportem finansowym i wtedy też będę musiał odpowiednio reagować."
:-) to nie Prezes i może też to nie miejsce na tą dyskusję, tym bardziej że moim zdaniem nie ma jednej odpowiedzi poza "to zależy". Jeżeli inwestor jest przekonany co do wartości waloru, zainwestuje środki i następuję spadek kursu to co wtedy?
Jeżeli jest przekonany co do trafności swojej decyzji, ma dodatkowe środki to… no właśnie – to zależy. Prezes napisał, że jest zwolennikiem dywersyfikacji portfela, czyli raczej nie pakowałby więcej do tego samego koszyka. Ktoś inny tu napisał że woli stawiać na mniejszą ilość walorów: większe ryzyko ale też szansa na większą wygraną. Dobry pomysł do zweryfikować historycznie swoje działania: tam gdzie wyrzuciłeś papier SL – czy to była dobra decyzja czy też sprzedałeś w dołku z którego papier za chwilę wyskoczył, czy może rzeczywiście uratowałeś swoje środki… i pewne jest że nie będzie jednego scenariusza…. "to zależy"
Tyle z mojej strony + pozdrowienia endru
POLNA pokazala powrot zyskow do normalnosci wypracowujac 1.39 mln zysku netto (prawie 1 PLN), mam watpliwosc co do wyplaty dywidendy za 2017 ze wzgledu na zmiany statusu [nowa dzialanosc pozyczkowa] oraz skup akcji, ale jesli zostanie wyplacona to mozna spodziewac sie kwoty w przedziale 1.5-2 PLN lub wykupu akcji co spowoduje wzrost WK i kursu.
4FM – ladne wyniki – mozemy tez spodziewac sie dobrej dywidendy za 2017. Na plus mocno wplynely telewizja [1.8 mln zysku na plus] oraz dzialania agencji reklamowej [0.7 mln]. Ja widze ryzyko ze 4FM przejmie niebawem nowa spolke naEkranie.pl od NOVA Group, zapewne za umozenie dlugow ale to tylko moje gdybanie:)
4Fun media jest bezsprzeczną gwiazdą sesji i powinienem tylko napisać "je..ć technikę", na chwilę obecną uciekło mi 35% przez słuchanie technika.
Myślę że nie ma sensu teraz patrzeć co mogą zrobić z zarobioną kasę, liczy się na chwilę obecną wzrost zysku i wszystko wskazuje że w 2 połowie nadal będzie poprawa.
Są wyniki 4fun media i są kapitalne, zysk wzrósł o 2,5 mln (oczekiwałem wzrostu o 0,5 mln), c/z spada w okolice 8 a uwzględniając amortyzację i capex to c/z jest w okolicach 5. 4fun media to dobitny przykład wyłapania perełki przy pomocy analizy fundamentalnej która dała mi 20% zysku, niestety przez analizę techniczną (znajomy technik mi zasugerował sprzedaż) uciekło dalsze 15% i dzisiaj też pewnie z 10% urośnie. Załączam jeszcze link do wywiadu z prezesem tej firmy https://www.pb.pl/prezes-pilnuje-zyrandoli-870010
Gdy miałem 17 lat zachłysnąłem się Analizą techniczną i Giełdą. Sądziłem, że można bez dokładnego sprawdzenia spółki – patrząc na wykresy kupić i zarabiać – przez wiele lat miałam wyniki niewiele odbiegające od przeciętnego rynku. Dopiero jak zacząłem śledzić fundamentalnie spółki i olewać wykresy zacząłem mieć wyniki lepsze od rynku (może teraz mniej, bo Wig20 rośnie kosztem małych spółek, ale do czasu). 4Fun zainteresowałem się jak wszedł Baran do spółki. Zacząłem kupować 11-2015 – potem dokupiłem dokładnie rok temu i trzymam do teraz – plusy: nie płace podatków i prowizji. Tobie też tego życzę. Dobrą spółkę prędzej czy później rynek wypatrzy – tylko kupowanie spółki i trzymanie jej po kilka lat jest mało spektakularne. To Kot macha ogonem, a nie ogon kotem. To spółki generują wykresy, a nie wykresy powodują, że spółka jet lepsza.
Gunio77
Prezes – czyli to nie AT winna a "znajomy technik" ;). Choć rozumiem jego motywacje – widział opór z dwóch szczytów, zbliżające się wyniki więc zakładał że może być odpadnięcie a nie wybicie.
Gunio77 – Wykresy generują inwestorzy i pieniądze których używają a nie spółki. Jak nie ma zainteresowania ze strony rynku to możesz kisić się nawet kilka lat z papierem.