"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Eurotel – Altus z wozu kursowi lżej ?

Eurotel znajdujący się w Wirtualnym Portfelu Dywidendowym kolejny kwartał mnie pozytywnie zaskakuje i nie ukrywam iż w mojej ocenie potencjał wzrostu kursu jest duży ale pod pewnym warunkiem (o tym w dalszej części tekstu).

Eurotel w 2 kwartale 2018 roku zarobił 2 mln zł (o 5,5% więcej r/r) czyli lepiej od moich 1,7 mln szacunków. Mój sceptycyzm wynikał z kilku powodów jak wzrost wynagrodzeń, wyższy kurs eur/pln wpływający na wyższe czynsze najmu oraz dosyć wysoka baza rok temu sprzedaży w salonach Play i T-Mobile (ogólnopolska akcje rejestracji kart pre-paid). Moje obawy częściowo się potwierdziły bo zarówno T-Mobile jak i Play zanotowały gorszą sprzedaż ale świetnie poradziły sobie salony iDream (marka Apple) co widać doskonale poniżej (uwaga! dane półroczne a nie kwartalne).

Bardzo mocna sprzedaż w salonach iDream która ciągnie wynik Eurotela to zasługa siły marki Apple oraz faktu otwierania kolejnych salonów iDream. W październiku 2017 otwarto salon w galerii Serenada w Krakowie, w 1 półroczu otwarto salon w Gdańsku a w 4 kwartale planowane jest otwarcie kolejnego salonu w Krakowie. W mojej ocenie można oczekiwać iż wyniki najbliższego roku powinny być lepsze r/r tak do 10% na poziomie zysku netto.
Eurotel jest idealną spółką fundamentalną gdyż jest w wieloletnim trendzie wzrostu biznesu co widać po rosnących co roku przychodach i zyskach.
Bardzo atrakcyjne są też wskaźniki link jak c/z 5,40, c/wk 1,31, ev/ebidta 3,30, ROE 24,15% czy debt ratio (zadłużenie ogólne) 0,50. Eurotel ma świetny bilans i co rzadkie w obecnych czasach ujemne zadłużenie (nadwyżka gotówki nad kredytami) które wynosi 11,3 mln. Jest to pozytywne gdyż nowo otwierane salony iDream są z pewnością kosztowne (koszty aranżacji i zatowarowania).
Należy też przypomnieć (to najbardziej lubię) iż jest to spółka płacąca dywidendy ponad 10 lat które w ostatnich 4 latach uległy podwojeniu.
Po zachwytach muszę też wspomnieć o dwóch istotnych zagrożeniach (jedno dla kursu a drugie dla wyników). 
Dużym zagrożeniem w krótkim terminie (liczę że do końca roku) jest w akcjonariacie spółki Altus TFI które posiada ok. 189 tysięcy akcji wartych po obecnym kursie 3,25 mln zł. Czytelnikom bloga zapewne są znane problemy Altusa związane z masowym wycofywaniem środków z ich funduszy które wymuszają na zarządzających sprzedawanie spółek portfelowych w zasadzie „jak leci” (nie patrząc na fundamenty a szukając płynności). Takiej sprzedaży należy też spodziewać się w przypadku Eurotela i jest możliwe iż w najbliższych dniach zobaczymy komunikaty o zmniejszeniu udziału w akcjonariacie przez Altus. Niestety nie wiem czy akcje będą rzucane w rynek czy znajdzie się większy kupiec który przejmie cały pakiet z pewnym dyskontem. Mam wrażenie (to tylko wrażenie) że grany jest pierwszy wariant bo na piątkowej sesji po dobrych wynikach gdy kurs rósł już 8% nagle został zduszony na 17,40zł jakimś dużym ukrytym zleceniem.
Drugim ryzykiem jest decyzja US iż po kontroli podatku VAT za 2013 rok spółka będzie zobowiązana zapłacić ok. 2,7 mln zaległych podatków z odsetkami.
Zakładam iż Eurotel będzie musiał zapłacić zaległy podatek, jednak jest to niska kwota w stosunku do osiąganych zysków i nie powinna wpłynąć negatywnie na wysokość przyszłej dywidendy.
Dzisiaj nietypowo nie skupiłem się na omówieniu ostatnich dobrych wyników tylko na fundamentach spółki gdyż nie ukrywam iż Eurotel jest w TOP 3 moich głównych celów inwestycyjnych (w wirtualnych portfelach a także i realnym) a ewentualnych zakupów dokonam po informacjach i pewności że Altus TFI wyszedł całkowicie z akcjonariatu.
Szacując zysk netto za 3 kwartał mam spory problem gdyż baza z poprzedniego roku jest nietypowo wysoka (4 mln zysku), nie ma w raporcie wytłumaczenia tak dobrego wyniku ale była w tamtym okresie zwiększona sprzedaż towarów i możliwe że było zrealizowane jakieś jednorazowe większe zlecenie. Ja jednak podchodzę ostrożnie i szacuję zysk netto na 2,8 mln czyli 30% mniej r/r.
                                                                                                                                                    
Aktualną analizę techniczną Eurotel wykonał Jake Grabowski.
Eurotel (ETL)
tygodniowy, logarytmiczny, niekorygowany o odcięcia dywidend.
 
Na wykresie widać
niską płynność ostatnie 5 miesięcy to zupełna jej utrata
zakończona wyprzedażą akcji. Dołki i szczyty na tym wykresie
zazwyczaj zakończone są długimi cieniami. Trzy tygodnie temu
mieliśmy właśnie sytuację w której taki długi cień był
narysowany od dołu co mogło sugerować, że mamy do czynienia z
dołkiem. W tym tygodniu z kolei mamy do czynienia z długim cieniem
narysowanym od góry. Sprzeczność.

Nawet w normalnych
warunkach ten walor wydaje się, że nie utrzymywał przyzwoitej
płynności więc należy mieć się na baczności ponieważ takie
fałszywe wybicie w górę miało np. miejsce w 2008 roku na poziomie
okołu 12 pln po czym kurs doleciał aż do 6 pln.

Od strony
technicznej przyznaję, że widzę pewne przesłanki do odbicia,
jednak pojawia mi się w głowie pytanie dlaczego nie dotarliśmy do
poziomu 13-14 pln za akcję tam gdzie znajduje się trend?

Kupowanie teraz może
okazać się kosztowne więc jeśli już musimy kupować to należy
robić to z głową. Minimalny pakiet, który potencjalnie będziemy
mogli sobie uśredniać przez kolejne 3 lata…

Zamiast tego można
też poczekać aż narysuje się przebicie trendu spadkowego,
zaznaczyłem go na zielono, jak miało to miejsce np. w roku 2017 i
wówczas kupić.

Czy jest drogo czy
jest tanio? Czerwoną linią horyzontalną zaznaczyłem obecną cenę.
Dajmy na to w 2010 roku PE oscylowało w granicach od 4,5 do 6 a w
tym roku 5 do 7,5. Jako ciekawostkę dodam że w 2008 PE doszło do
minimum 2-2,5.

Zrobiłem drugi
wykres na którym na moją analizę nałożyłem wskaźnik PE. Teraz
czekam na fundamentalną analizę Prezesa bo oczywiście fundamenty
odpowiedzą nam czy w przyszłości nastąpi wzrost, spadek.
Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych opublikowanych
przez spółkę oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Kamil RomanAnonimowyOBSPrezesKamil Starzykiewicz Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Technicznie wykres Eurotel wygląda ciekawie (są duże różnice na wykresach – jeden bez dywidend, drugi skorygowany o dywidendy – zerknijcie na oba -wykresy maxymalne).

Na wykresie skorygowanym o dywidendy widać, że spółka cały czas znajduje się w trendzie wzrostowym. Zaś na wykresie bez korekty o dywidendy mamy trend boczny z tendencją negatywną.

Dużym plusem jest to, że spółka płaci regularnie dywidendy.
Jeśli chodzi o średnie to mają wymowę negatywną. Zakładam, że kurs Eurotelu będzie zmierzał w kierunku okrągłej ceny 15 lub 20 zł . Mając na uwadze, że Altus ma do sprzedania 5% akcji + odpisy w III kw na 2,65 mln … bardziej prawdopodobny będzie poziom 15 zł.

Pytanie o moment kupna?

Widzę 3 strategie.
1. Dobrym momentem na kupno byłoby info o sprzedaży akcji przez Altusa. (lub po wynikach za III kw).
2. Czekanie w okolicach okrągłej ceny 15 zł … 14,50-15,50
3. Poczekanie aż średnie wyjdą na plus i wygenerują sygnał kupna. (ten wariant jest mi najbliższy)

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja nie napisalem, ze jest zle…wrecz odwrotnie…oni robia taki cash, ze to dla polskich firm jest to wlasciwie nieosiagalne…

Tak w sumie tez przyczepilem sie telefonow…ale oni multum zarabiaja na uslugach dodanych…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja pracowalem dla Apple'a. C***** telefony. Kazdy sie smial, ale faktycznie popyt swietny. Marketingowo sa moim skromnym wybitni…

Nieuk.

Kamil Roman
Gość

Nie mam Apple'a, ale znam fanów tej marki. Z tego co kojarzę mają świetny soft (duży niższy czas odpowiedzi niż na Androidzie) i niedoścignione usability. Swoją drogą z Applem chyba nie będzie źle, skoro Warren Buffet kupuje ich akcje i twierdzi, że są niedocenione https://www.youtube.com/watch?v=EqBKiD35FPM

OBS
Gość

Jak widać EUROTEL mocno zyskuje na sprzedaży Apple.
IPhone X okazał się skucesem i sprzedaje się dobrze, co wpłynęło na wysokie przychody Eurotela w ostatnich 12 miesiącach.
Teraz debiut IPhone Xs. I sukces tego modelu będzie miał wpływ na wyniki Eurotela w kolejnych kwartałach. Stabilna grupa nabywców jest niezależnie od ceny.

Kamil Starzykiewicz
Gość

Prezesie co myślisz o spółce Ropczyce oraz Fasing.

Pozdrawiam:
kamil

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.