"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

iAlbatros Group – aktualizacja informacji po Walnym

dodane 29.12.16 14:30 UWAGA – w poniższych wyliczeniach może być błąd (mniejszy oczekiwany zysk) i muszę to na spokojnie przeliczyć a nie chcę zmieniać całego postu aby nikt mnie nie posądził że wprowadzam w błąd. Nie do końca wiem co się nie zgadza gdyż na pierwszy rzut oka minimalny gwarantowany zysk to 45% (zakładając że będzie sprzedaż spółki zależnej) gdyż skup 145 mln jest wyższy o około 45% od obecnej kapitalizacji 100 mln (pomniejszone o skupione akcje). Jednak na wyliczoną przeze mnie poniżej minimalną cenę skupu 59 zł jeśli skupią od każdego 21% akcji  to daje tylko 24% zysku (oczywiście w tych wyliczeniach nie uwzględniam wartości pozostałych nie skupionych akcji i przyjmuję że są warte 0, nie uwzględniam też faktu iż z pewnością nie wszyscy przystąpią do skupu). Powstaje mi duża rozpiętość w minimalnym zysku albo 24% (większe ryzyko całej transakcji) albo 45% (mniejsze ryzyko) – czy ktoś potrafi to wyjaśnić ?
Żeby nie było paniki że można tylko 24% zarobić w przybliżeniu można oszacować pieniądze które zostaną w firmie, gdyż wycena spółki zależnej ma być pomniejszona o kapitał obrotowy i zobowiązania, nie jesteśmy tego w stanie obecnie wyliczyć bo nie jest to w raporcie rozbite, jednak cała grupa 96 mln aktywów obrotowych a 43 mln zobowiązań, czyli jest 53 mln nadwyżki i jeśli to podzielimy na pozostałe po skupach akcje czyli 8 mln akcji to wartość samej gotówki pozostałych akcji wyniesie 6,5 zł.
Czyli na prostym przykładzie 1000 akcji kupionych po 10 zł za 10.000zł, 210 akcji skupionych po 59 zł a 790 akcji wartych 6,5 (po tyle np. sprzedanych) = 12.390 zł + 5.135 zł = 17.525 zł czyli 75% zysk.

Ważne aby pamiętać iż cena sprzedaży iAlbatros Poland uwzględnia kapitał obrotowy i o niego będzie powiększana kwota zapłaty – stąd możliwa kwota skupu to nawet 190 mln bo tak faktycznie kasa w firmie może być.

Dobrałem 1250 akcji po 10,10 i mam łącznie 2000 akcji średnio po 10,15.

Wczoraj odbyło się Walne link Walne które zgodziło się na sprzedaż spółki zależnej i Albatros Poland za 140 mln i to jest zgodne z propozycjami zarządu co w mojej ocenie oznacza że do sprzedaży dojdzie, można byłoby się zastanawiać gdyby cenę sprzedaży znacząco podnieśli a tego nie ma więc jest dobrze. Kolejną uchwałą która mi się najbardziej podoba to podniesienie minimalnej ceny skupu (wezwania) na 145 mln z 120 mln wcześniej, oznacza to że o około 20% można będzie więcej zarobić. Inne świetne informacje to skrócenie czasu podpisania umowy sprzedaży (do 1 marca 2017) i czasu na zapłatę (30 dni), przelanie pieniędzy ze sprzedaży bezpośrednio na rachunek maklerski firmy oraz ważne że wszyscy głosowali za takimi parametrami sprzedaży, w tym były prezes Moncer któremu najbardziej zależy na sprzedaży.

Na szybko i w przybliżeniu zamieszczam liczby o jakie tutaj chodzi:
145 mln (minimalny skup) / 100 mln (aktualizacja całej firmy pomniejszona o 12% własnych akcji) = 45% (45 mln) to jest oczekiwany minimalny zysk.
Dodam jeszcze wyliczenie możliwej ceny skupu jednej akcji
21% (max skup 33% – 12% skupione własne akcje) co daje 2.449.162 mln  akcji do skupu, cena skupu 145 mln / 2.449.162 mln akcji to 59 zł
Podane wyżej kwoty mogą się nieznacznie zmienić ale nie zmieni to faktu iż jeśli dojdzie do sprzedaży spółki zależnej (zakładam 99% szans) to minimalnie będzie można zarobić przy obecnym kursie akcji 9,80 aż 45%, choć bardziej skłaniam się do 50-60%% zarobku ponieważ po skupie zostaną mi jeszcze w portfelu akcje które jakąś wartość jeszcze będą miały. 
Zamieszczam link do poprzedniej analizy iAlbatros link analiza iAlbatros
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
24 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
ZgredbenKarol AdxCzepanmarcink Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Zgred
Gość

klasyczne zaniżanie kursu przed odpałem… ;)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zagadka: komu może zależeć na blokowaniu kursu, do kiedy (jakiego wydarzenia) i w jakim celu?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak dokładnie wygląda ten skup w iAlbatros? Dla totalnego laika. Muszę mieć akcje w określonym dniu, iść lub zadzwonić do mojego biura maklerskiego, oświadczyć, że chcę przystąpić do skupu i to wszystko? Jeszcze drugie pytanie o terminy, czyli do kiedy mam czas, żeby to zrobić? Bo chyba o terminach na razie jeszcze nic nie wiadomo, prawda? Pozdrawiam, Andrzej.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam! Mam pytanie, czy można zapisać w wezwaniu na akcje część swojego pakietu. Np. 1000 zostawić, a drugim 1000 przystąpić do wezwania? Pytam, bo trzeba pamiętać, że pewnie na czas wezwania zostanie w obiegu nie więcej niż 200 k akcji, a reszta będzie zablokowana pod skup. Wtedy przy takim małym ff na kursie mogą dziać się cuda.

ben
Gość
ben

Też mnie to dziwi, tym niemniej dokupiłem dzisiaj pokaźny pakiet. Zazwyczaj takie rzeczy są ogarniane przez rynek bardzo szybko. Tutaj rano zaczęło się wyżej, a potem bęc i tak już do końca dnia. Dobrze, że zacząłem śledzić giełdę kilkanaście minut po 9 i nie przepłaciłem za IAlbatros. Chociaż, czy przepłaciłem to się dopiero okaże. Przez cały dzień liczyłem, że ten poziom 10,20 nie utrzyma się do końca dnia i w końcu ruszą mocno do góry.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgadzam się. Każdy ryzykuje kapitałem i bierze odpowiedzialność za swoje decyzje. Nikt nie wie co głęboko siedzi w spółce (przykład Danks). Ja decyduje sam i żadnych pretensji mieć nie będę jak myślę również reszta czytelników bloga.
Przerabiałem małe dzwignie na Dow Jones (kto wiedział że mogą być szczyty szczytów ;) troche na ropie odrobiłem ale tak naprawdę najlepiej inwestycje wychodziły w inwestowaniu fundamentalnym w małe i średnie spółki. Parę spółek z bloga miałem i zarobiłem za co dziękuję :) Oczywiście dywersyfikację stosuję.
Chciałem dodać już w temacie na koniec że na biznesradar AT dla spółki "kupuj" i "mocne kupuj" i to również jest jakiś mały plus.
Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jedynie martwi fakt, iż dzisiaj ktoś sprzedawał po tej cenie.
Jest to spółka o małej płynności i ostatnio wszelkie informacje są wykorzystywane do dużej podaży nie zważając na kurs.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej Prezes,

Co myślisz o MRB?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam takie małe pytania do bardziej doświadczonych czytelników bloga.
Jeśli założenia są prawidłowe to czy kurs powinien zmierzać w kierunku tych ok 15zł do czasu wezwania? Czy jeśli nie będę uczestniczył w wezwaniu jaka może być wartość akcji na koncie maklerskim po zakończonym skupie?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziękuję za odpowiedz.

Na giełdzie jestem krótko bo trzy lata z przerwami ale z tego co obserwowałem kurs dąży do ceny wezwania z różnica paru procent na kilka dni przed. Swojego czasu "uczestniczyłem" w wezwaniu Azotów na ZA Puławy ale sprzedałem normalnie na giełdzie bo kwota była podobna.
Możliwe że kurs dziś nie ruszył za bardzo bo cześć ludzi czeka na 100% pewności skupu a w miedzy czasie sądzi że zarobi więcej na innych spółkach, może przerwa świąteczna i dużo ludzi dało sobie luz , może właśnie ruszy jak spekuła wejdzie kto wie. Tak czy inaczej jestem dobrej myśli a wyliczenia na moje oko są prawidłowe. Mam nadzieje ze zarobimy.
Przy okazji gratuluje wyników i bardzo dobrego bloga. Sporo czytam w internecie i przeglądam fora ale tutaj jest naprawde dobry poziom merytoryczny i dlatego będę stałym czytelnikiem. Pozdrawiam Prezesa i czytających.
Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Troche przesadziłem z ta ilością akcji, które moga nie być zgłoszone w wezwaniu. Myślę, że będzie to max 100.000 – 200.000 akcji, co nie zmienia tego, że faktycznie skupią około 24%, no może 23,85% zgłoszonych akcji.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pamiętajcie, że jak będzie wezwanie to akcje własne nie będą zgłoszone. Tak więc te 2.437.204 akcje które mogą skupić bedą brane spośród maksymalnie 10.252.198 akcji (czyli wszystkie akcje za wyjątkiem akcji skupionych już przez spółkę). Tak więc przy założeniu że wszyscy odpowiedzą na wezwanie, spółka skupi 23,77 % zgłoszonych akcji (nie zaś 20,89%). Do tego zawsze można liczyć, że posiadacze do kilkauset tysięcy akcji mogą przegapić wezwanie, a wiec realnie można liczyć na skupienie 24% zgłoszonych akcji (prawie 1/4) po cenie 59,50 zł. A więc kupując 1000 akcji po 10,20 zł (obecny kurs)wydajemy 10.200 zł. Sprzedajac 240 akcji w wezwaniu mamy z tego już 14.280 zł plus 760 akcji.
Pozostaje pytanie, jak spółka rozliczy się z US z tej sprzedaży, ile wykaże z tego zysku, na ile wyceniana jest obecnie wystawiona do sprzedaży spółka zależna w księgach IAlbatros Group?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

k.
Tak masz racje redukcja ponad 23%.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

K.
Prezesie kapitalizacja plus 145 mln rzeczywiście daje taki wynik jak obliczasz ale tylko wtedy gdy liczysz go dla akcji które zostają na koncie po sprzedaży 21% akcji.Akcji pozostałych wg nowej kapitalizacji przekroczy 15pln..

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie ad wpis 14:30. Kapitalizacja przy kursie 10 PLN to 116 MLN a nie 100 MLN jak zakładasz, także oba oczekiwane zyski to ok 25%. Ale będzie więcej bo akcje nie spadną do zera.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

K.
Witam,max skupią wg uchwały 2437204 akcje .Daje to redukcje 20,89% przy cenie za akcje 59,5pln. Każdy sam może policzyć możliwy zysk .
Składanie zlecenia sprzedaży w odpowiedzi na wezwanie kosztuje tyle co prowizja za złożenie zlecenia bezpośrednio w BM a nie przez internet.Wysokość prowizji znajduje się w cenniku usług maklerskich.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pozostałe 790 akcji nie będzie aż tak groszowe, bo trzeba pamiętać, że w grupie pozostanie Satis, mobicare i pewnie z kilkanaście mln gotówki, zatem kurs myślę że nie spadnie poniżej 2 zł. MAsz więc dodatkowo 1580 zł, a więc już blisko 40% zysku. Do tego trzeba pamiętać, że nadwyżkę ze sprzedaży można będzie wykorzystać na akwizycję pod Satis i wtedy kurs może być znacznie wyżej.
Prezes – pamiętasz może jakie były koszty kiedy ostatnim razem sprzedawałeś akcje w wezwaniu? Czy wszystkie akcje są blokowane na czas zapisów i wyników wezwania? Jak wygląda później rozliczenie transakcji – czyli czy pula akcji po redukcji zostaje ujęta z konta maklerskiego, a pieniądze przelane? Będę wdzięczny za odpowiedzi na te pytania.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Moim zdaniem to wyliczenie potencjalnego zysku jest błędne. Przy skupie 21% akcji po 59 zł mając dziś 1000 akcji po 10 zł mamy 10000zł . Skupione będzie 210 akcji po 59zł dając 12390zł , pomijam wartość pozostałych akcji gdyż mogą być to sprawy groszowe. Jak widać potencjalny zysk ok 24%, ale ryzyko braku transakcji cały czas istnieje.

Czepan
Gość

Błędnie myślisz, skupują dodatkowo 21% wszystkich akcji, a przecież sami nie odpowiedzą na to wezwanie, więc ten procent Twoich akcji automatycznie się powiększa. Poza tym i tak nie wszyscy odpowiedzą na to wezwanie, więc jeszcze większy procent Twoich akcji odkupią.
Dodatkowo pozostałe akcje nie będą groszowe, a dlaczego to już kolega poniżej opisał.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wniosek jest prosty. Rynek ryzyko niesprzedania spółki zależnej szacuje na znacznie więcej niż 1%. Trzeba pamiętać, izż jeżeli nie sprzedadzą tej spółki zależnej (też uważam, że ryzyko niesprzedania nie jest duże) za min. 140 mln zł to sprzedaż będzie trwała dalej, tyle, że bez ograniczeń w zakresie potencjalnego nabywcy i na warunkach "kto da wiecej". Tak więc ryzyko niesprzedania jest niewielkie, co najwyżej (i tu też szanse na to są niewielkie) do sprzedazy może dojść później i za nieco niższą cenę. Silna obecnośc funduszy daje gwarancję, że drobni akcjonariusze na tym dealu nie zostaną przekręceni.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Coś tu nie pasuje. Hipoteza, że ciągle sprzedają ci, co brali po 8 zł jest nietrafiona, bo nie było między 8 a 9 zł takiego obrotu. Poza tym ktoś trzyma kurs od czasu kiedy zaczęły się pojawiać infa o sprzedaży. Po trzecie, nikt przy zdrowych zmysłach nie sprzedaje akcji spółki, która na 99% ma dać sporo zarobić. Moim zdaniem jest jakieś drugie dno i oczywista oczywistość nie jest taka oczywista. Trzeba mieć nadzieję, że Moncef doprowadzi sprzedaż do szczęśliwego finału, ale gdyby to było takie pewne mielibyśmy zwiększanie np. zaangażowania przez głównych akcjonariuszy, a nie dość spore sypanie i blokowanie kursu.

Czepan
Gość

Tutaj jedyne zagrożenie widzę w tym, że potencjalny nabywca się rozmyśli, a jest on już dogadany. I zgodził się prawdopodobnie na te warunki, bo Moncef tak głosował (podobno nie on, ale ktoś jego głosami). Moncef raczej nic nie wywinie, bo on sam na tym by stracił. A spółka jest raczej warta więcej niż ta kwota sprzedaży, więc nie sądzę, że nabywca się rozmyśli, mając jeszcze gwarancję, że poprzedni zarząd przechodzi i będzie kontynuował to co robili wcześniej.

marcink
Gość

Nie obserwowałem wcześniej żadnego wezwania stąd pytanie: skąd pewność, że na brakujące maksimum 20.9% akcji zostanie przeznaczona pełna kwota 145mln? Tzn. 145mln/20.9% akcji?
Czy prawdopodobne jest, że cena na wezwaniu będzie jednak w okolicach średniej za ostatnie 6 miesięcy a reszta kasy zostanie inaczej spożytkowana?

Czepan
Gość

Tak zostało ustalone. Przeczytaj ostatni komunikat z walnego.

marcink
Gość

Ok, dzięki za informacje. A jak wyglądają same zapisy na wezwanie? Kto ma pierwszeństwo sprzedaży w wezwaniu?

Karol Adx
Gość

Cena minimalna mogłaby być niższa ale pod warunkiem umorzenia wszystkich akcji jakie spółka posiada obecnie. Wtedy skupiono by 33% akcji, finalnie ta sama kwota trafi do akcjonariuszy wiec niema to różnicy dla tych którzy odpowiedzą na skup.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Może ryzyko niesprzedania spółki zależnej jest spore i na tym polu są tacy, co wiedzą więcej. W uchwałach była mowa od tym, że jak nie sprzedadzą to "Jeżeli do 1 marca 2017 r. nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży akcji, wówczas zgoda na dokonanie tej transakcji wygasa, zaś nadzwyczajne walne zgromadzenie "upoważnia radę nadzorczą spółki do porozumienia się z zarządem spółki i wyrażenia ewentualnej zgody na transakcję zbycia akcji spółki pośrednio zależnej iAlbatros Poland S.A. z siedzibą w Warszawie z zastrzeżeniem przeprowadzenia uprzedniego postępowania konkurencyjnego mającego na celu wyłonienie nabywcy, który zaoferuje najlepsze warunki przeprowadzenia transakcji".
W każdym razie słaba złotówka sprzyja transakcji. Na te 140 mln zł trzeba mniej USD lub EUR niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zastanawia mnie tylko to dlaczego kurs akcji nie rośnie. W czym tkwi tak znaczny czynnik ryzyka, aby trzymać ten kurs. Życie nauczyło mnie, że jeżeli coś jest z pozoru atrakcyjnie wycenione, wszyscy to widzą, a mimo to nikt nie dokupuje na tyle aby podbic kurs, to musi być jakieś drugie dno? Sam mam akcje tej spółki, rano dokupiłem jeszcze po 10.10 zł i teraz zastanawiam się czy jeszcze dokupić bo kurs trzyma się 10 zł.

Wojetek
Gość

Ostro grasz – wszystko na tego jednego "konia" – więc ryzykownie. Oczywiście szanse na pozytywny scenariusz są duże, jednak póki co faktycznie rynek tego nie widzi. Sam też się skusiłem, ale nie all in ;).

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.