"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Kania czyli odrobina spekulacji w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym

Znalezione obrazy dla zapytania kania logoKania – wiodący producent wyrobów wędliniarskich oraz mięsa konfekcjonowanego w Polsce.
Kupiłem 4000 akcji po 1,64 zł, okres inwestycji do 15 miesięcy, oczekiwany wzrost kursu 20-50%.

Zgodnie z tytułem posta „..odrobina spekulacji…” jest to inwestycja podwyższonego ryzyka ale w przypadku powodzenia może dać ponad przeciętne zyski. Ryzyko wynika ze sporego zadłużenia spółki (wydaje się że jest pod kontrolą) oraz wysokich należności co może rodzić ryzyko upadłości w przyszłości.
Jednak z końcem roku bilans ten ulegnie poprawie (przynajmniej wzrokowej) gdyż Kania w dniu 18.12.2017 r. przejęła link firmę Staropolskie Specjały w zamian za zwolnienie z długu.
Wg mnie (mogę się mylić) Kani spadną należności o 160 mln (245 mln minus 85 należności Specjałów Staropolskich)  a wzrosną zapasy i majątek trwały łącznie około 130 mln. 
Kupna akcji dokonałem z dwóch powodów. 
Pierwszy powód to dzięki przejęciu mogą im wręcz skokowo poprawić się przychody i zyski, wg skonsolidowanego raportu rocznego link Staropolskie Specjały przychody w 2016 wyniosły 329,88 mln a zysk netto 12,75 mln. Jeśli dodamy do tego 46,29 mln zysku Kani za ostatnie 12 miesięcy łączny roczny zysk połączonych firm może być w okolicach 59 mln co dałoby niskie c/z 3,50.
Drugi czynnik który mnie zachęcił do zakupu to długo oczekiwany spadek żywca wieprzowego który w 4 kw 2017 było około 5% niższy r/r a w grudniu 2017 ceny były już nawet ponad 10% niższe link.
Jest szansa że spadki cen wieprzowiny mogą być już widoczne w wynikach 4 kw 2017 ale główny efekt spadku powinniśmy zauważyć w 1 kw 2018. Należy też pamiętać iż wcześniej będą w tym roku Święta Wielkanocne (1 kwiecień 2018) niż w 2017 roku dlatego zwiększona sprzedaż firmy powinna być w obecnym kwartale.
Kolejnym czynnikiem który może wpłynąć na wyniki choć nie musi to są prowadzone z bankami rozmowy na temat refinansowania zadłużenia i finansowania projektów inwestycyjnych link. Jeśli od kwoty około 450 mln uzyskaliby oprocentowanie niższe o 1% wówczas przełożyłoby się to na niższe koszty 4,5 mln zł rocznie. Oczywiście należy też pamiętać że możliwe są podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku więc możliwe oszczędności z niższej marży mogłyby zostać utracone przez wyższe stopy %.
Patrząc na Kanię pod kątem fundamentalnym to ładnie się rozwija o czym świadczą rosnące od kilku lat przychody i zyski.
Dynamiczny wzrost przychodów odbywa się głównie do marketów i dużych sklepów więc kontrahentów z długimi terminami płatności co ma przełożenie na słabe w ostatnich latach przepływy operacyjne.
Wskaźniki finansowe firmy są na niskim poziomach (pewnie przez wysokie zadłużenie) i wynoszą: c/z 4,43, c/zo 2,48, c/wk 0,68, ev/ebidta 5,58.
Technicznie kurs jest w długoterminowym trendzie spadkowym a krótkoterminowo mamy trend wzrostowy, kurs od dołka na 1,27 dwa miesiące temu wzrósł już 32% !!!
W przypadku tej inwestycji gram wyłącznie pod mocną poprawę zysku netto w obecnym roku dzięki przejęciu Staropolskich Specjałów oraz możliwym spadkom lub utrzymaniu cen skupu mięsa wieprzowego. 
Główne ryzyka w przypadku tej inwestycji to wysokie zadłużenie które w przypadku problemów z obsługą może wręcz doprowadzić do bankructwa firmy. Trzeba też pamiętać że swoje produkty sprzedają do dużych sieci handlowych które są trudnymi partnerami do współpracy. Zwracam też uwagę na słaby sentyment do małych i średnich spółek na GPW oraz coraz większe
ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty).
Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.
 

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
21 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
KyloDpio20Przemeknostro2Ben Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć, a co to za ruchy na papierze ??

KyloD
Gość

Prezesie, co myslisz o obecnych spadkach? Poszło info o emisji obligacji + komunikat o Zwolaniu Zgromadzenia + emisja obligacji i kurs chwile pozniej zanurkował o 15%. Ty masz jeszcze akce u siebie, czy sie z nimi rozstałeś?

pio20
Gość
pio20

Mi się wydaje, że najbardzej opłacalne na ten moment są kryptowaluty. Szczególnie w sytuacji małego dołka na bitcoin, z którym mamy do czynienia teraz. Zresztą zobaczcie sobie aktualny kurs na https://kantorbitcoin.pl

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzieki za podpowiedzi przyjrze sie tym spolkom dywidendowym

amatorrr

Przemek
Gość
Przemek

"Wg mnie (mogę się mylić) Kani spadną należności o 160 mln (245 mln minus 85 należności Specjałów Staropolskich) a wzrosną zapasy i majątek trwały łącznie około 130 mln. "
Te 85M to jak rozuiem jest wartość zobowiązań ZM Kania w stosunku do SS (albo należności SS od ZM Kania odwrotnie patrząc) tak? Gdzies ta wartość była podana? Spółka patrząc na wskaźniki wygląda na mega niedowartościowaną ale jak popatrzyłem na bilans to jest mnóstwo niejasności (wysokie nalezności – ok częściowo to była kwestia SS, brak cash-flow operacyjnego przez te należności, jakieś prawie 100M zaliczki na udziały od 2014 tkwiące na bilansie, WNiP 47M z goodwill itp. nie wiadomo co to, transakcje dotychczasowe z SS niezrozumiałe dla mnie), mega koszty finansowe (i bardzo dużo z faktoringu to pokazuje jak walczyli o płynność) – dlatego ja wcale nie mam przekonania, że ten zysk 7M w SS jest w ogóle powtarzalny i wiarygodny (podobnie jak zysk ZM Kania). Aczkolwiek na samym P/E czy P/BV wygląda mega atrakcyjnie

Przemek
Gość
Przemek

245 to rozumiem pochodzi z informacji o nabyciu SS – 85 jak rozumiem gdzieś w raporcie SS znalazłeś ok. Natomiast myślę, że fundamentalne pytanie jest takie czy spółka SS jest warta te 293M lub nawet 160M (choć szczerze mówiąc nie mam pewności jak to oni rozliczą w księgach) – bo jak rozumiem traktują to jako coś w stylu ZCP czyli wykażą RMT (tego będzie dużo bo fabryki nowe) trochę zapasów i pewno gotówki). Natomiast to że spadną należności to tylko teoria bo jak zakładam (może niesłusznie), że większość tych należności była od ZM Kania czyli aktywa netto i tak wyjdą na to samo. Raczej rozrachunkowe aktywa netto (należności i zobowiązania) zamienią się częściowo na aktywa trwałe *fabryki) i zapasy. No chyba, że źle myślę. NO ale skoro kupujesz tak naprawdę pod wynik na kwartał czy dwa to ok o ile sprawozdanie za Q4 nie odsłoni jakiejś niespodzianki w tym przejęciu :).

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z dywidendowych można też zwrócić uwagę na BAHOLDING (wydzielone z Marvipolu, OBS opisywał). Polityka dywidendowa zakłada wypłatę 80% zysku netto, szacunek na 2017 to ~50 mln zysku netto, co daje ~10% dywidendy przy obecnym kursie. Plus spółka ma szansę na poprawę wyników w przyszłości.

Sporym negatywem jest natomiast ostatnia sprzedaż 25% akcji przez prezesa (większość objęta przez jednego inwestora – pewnie się niedługo dowiemy kogo).

Jarek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

https://www.pb.pl/mariusz-ksiazek-wchodzi-w-synektik-901920
Ksiazek wszedl w synektik i potrzebowal kasy wiec sprzedal akcje
Krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Masz rację, rzeczywiście może tak być że ta największa pakietówka na BAH zostanie rozdzielona na wiele podmiotów, trochę się zapędziłem myśląc że objął to jeden inwestor.

Do rekomendacji bz wbk nie mam niestety dostępu, ciekawi mnie dlaczego założyli oni tak niski wynik w q4? Z miesięcznych danych sprzedażowych można wywnioskować, że będzie trochę słabszy kwartał (słabiej r/r i słabiej w porównaniu do q2 i q3), ale tragedi nie ma. Po 3 kwartałach jest 41,7 mln zysku netto, więc założenie 45 mln wydaje się niskie. Jakieś zdarzenia jednorazowe?
Ja po cichu liczę na to że jednak przebiją 50 mln po q4, no ale zobaczymy :)

Jarek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Aaa… dobra już rozumiem, bz wbk założył dla BAH 50 mln w 2017 i 45 mln w 2018. To by się mogło zgadzać. Trzeba będzie śledzić dane sprzedażowe.

Jarek

Przemek
Gość
Przemek

No w wypadku BAH to sprzedaż listopad/grudzień wypadła tak sobie w sensie wartosciowo – jak rozumiem była promocja na auta i marża pjódzie w dół (no chyba, że im to LandRover zrekompensuje). Komunikacja Prezesa i większościowego (choć już dzisiaj 46% :p) akcjonariusza jeśli chodzi o sprzedaż akcji – IMHO bardzo słaba – ogłasza bardzo szybko po spin-off, wiarygodnie nie tłumaczy powodów, następnego dnia okazuje się, że sprzedał nie 20% a 25% – wiarygodności to nie buduje – przynajmniej dla mnie. Aczkolwiek dywidenda fajna i spółka ciekawa i w sumie nie ma specjalnej konkurencji w swoim sektorze (no chyba, ze weźmiemy segment dóbr luksusowych będziemy porównywać do Kruka ;) )

Ben
Gość
Ben

Liczę, że na krótkiej przesiadce z PCM na Getback wyjdę lepiej. Ale czas pokaże. Ostatni mocny spadek kursu PCM nie miał jakiegokolwiek wytłumaczenia. Od strony fundamentalnej dalsze wzrosty na PCM są jak najbardziej możliwe. Z LSI i ostatnim spadkiem kursu było podobnie. Nie wiadomo kto i po co z taką determinacją sprzedawał powodując osuwanie się kursu, co też było dobrą okazją inwestycyjną.

Ben
Gość
Ben

Jeżeli chodzi o sowite dywidendy to warto wspomnieć o Altusie, Skarbcu i PCM. Chociaż ja akurat sprzedałem PCM w ubiegłym tygodniu, ale wynikało to z tego, iż w dość krótkim czasie sporo urosło. Ale na dłuższy termin pod dywidendę czemu nie. Sam o tej spółce pomyślę w przyszłości jak nic się nie zmieni w jej fundamentach i cena mi nie ucieknie. Póki co postawiłem na Getback licząc, że spółka wybrnie z tych 18 złotych. Czekam na info z Getbacka dotyczące spłat w IV kwartale. Niewątpliwie sentyment do windykatorów bardzo mocno się pogorszył, bo w fundamentach niewiele się wydarzyło. Liczę, ze Getback mając przed sobą kilka ważnych informacji (informacje dotyczące spłat, strategia spółki no i wyniki za IV kw) odmieni nieco ten nieciekawy stan rzeczy. PCM zaś krótkoterminowo może mieć zadyszkę i być może kurs trochę odpocznie w okolicy 30 zł. Jak słusznie zauważył Prezes w IV kwartale spółka będzie księgowała koszty związane z emisją obligacji na kwotę aż 250 mln zł.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Fajne dywidendy wypłaca IFirma i Dektra. Ewentualnie Eurotel ale jak zrobi zapowiadaną inwestycję to może być z tym ciut gorzej w najbliższym roku.
Grzegorz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ifirme posiadam i Eurotel tez mam zobacze co w trawie piszczy jesli chodzi o spolke Dektra. Dzieki za info

amatorrr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wypadly mi z portfele 2 spolki dywidwndowe Wdx i Synthos musze ta luke zatkac innym spolkami i mam teraz dylemat jakie spolki kupic zastanwiam sie nad telestrada i seko Seko na szczytach drogo telestrada nie wiem raczej na krotko ta rok lub dwa ja szukam raczej na dluzszy okres spolek ktore dziela sie powiedzmy do 50% zysku ktos ma cos na oku i sie podzieli

amatorrr

Ben
Gość
Ben

Kania to w dłuższym terminie (a rynek może zacząć to już niedługo dyskontować – jeżeli już tego nie robi) ryzyko związane ze stopami procentowymi. Spółka mocno zadłużona, a niestety – jak pokazują wszystkie znaki na niebie i ziemi – zbliża się wzrost inflacji i tym samym podwyżki stóp procentowych. Jak większość analityków szacuje jeszcze w tym roku czeka nas jedna podwyżka stóp procentowych. No i trzeba pamiętać, iż taniejący żywiec poprawi im wyniki do chwili, aż biedronka nie dokona renegocjacji ceny (a pozycje w tych negocjacjach ma mocną i umie z tego korzystać – patrz Helio).
Nie to że straszę, bo sam mam nieco akcji tej spółki, ale przestrzegam hura optymistów.

Gunio77
Gość

Ciekawa propozycja. Jeśli chodzi o zyski to wychodzi tanio.Chętnie bym w to wszedł, tylko te przepływy operacyjne.
Nauczony doświadczeniem unikam jak ognia firm z takimi ujemnymi przepływami – ale zobaczy się może po zamknięciu transakcji przejęcia poprawi się bilans i może po się zmienią. Póki Co skumulowane przepływy operacyjne za okres od 2012 do 3 kw 2017: – 27 mln zł. Analogicznie przepływy inwestycyjne: – 53 mln, Przepływy finansowe: +99 mln, zysk netto 176 mln, amortyzacja 43 mln zł i oczywiście zero dywidend. A i jeszcze jedno – duzi akcjonariusze mają niewiele poniżej 80%, co może oznaczać, że jak faktycznie będzie dobrze w firmie to łatwo dojdą (może już mają poprzez słupy) do 80% i zdejmą firmę z GPW.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A nie może być tak że właśnie poprzez słupy będą zaniżać cenę akcji aby w odpowiednim momencie ja ściągnąć z giełdy. Obserwuje Kanie od 2014 roku i widzę że zbijanie kursu że tak to określę jest na zamówienie.

Egonac
Gość

Kania musi też płacić większą stawkę marży od obligacji kan0318 i kan0619 o 0,5% z powodu wysokiego zadłużenia. Wydaję się całkiem przyzwoicie jeśli ktoś trzyma część środków w obligacjach. Tym bardziej że termin wykupu nie jest odległy Chyba chcą wcześniej je wykupić, chociaż jak dobrze pamiętam to kan0318 już nie mogą.

Tantal64
Gość

Oczywiście mój błąd, myślałem o Kani a napisałem Indykpol o którym myślałem.

Tantal64
Gość

Prezes nie obawiasz się o wyniki, gdy odpadł im jeden z odbiorców. Jak cytowałeś wyżej, że jeden z kontrahentów (16% do Staropolskich Specjałów), które zostały zakupione przez Indykpol.

OBS
Gość
L.
Gość

Z branży mięsnej interesujący jest Indykpol po ostatnich wydarzeniach. Sprzedają aktywa związane z produkcją kurczaków za ~180mln. W ostatnim raporcie mieli 30 mln gotówki. To razem jest tyle co kapitalizacja. Nie są zadłużeni za bardzo jak porównać wszystkie zobowiązania z aktywami obrotowymi. Pokusiłbym się o równanie :)
Obecny Indykpol = indyki + kurczaki
Nowy Indykpol = indyki + masa gotówki
:)

L.
Gość

Dziękuję za opinię.

Trafne spostrzeżenie, gotówka w większości pozwoli na rozbudowę aktywów związanych z indykiem. Z komunikatu:
"wartość bazowa zorganizowanej części przedsiębiorstwa to 187,2 mln zł. Cena sprzedaży ma zostać obliczona w oparciu o wartość bazową, przy uwzględnieniu poziomu kapitału obrotowego netto i wysokości przejmowanego zadłużenia finansowego na dzień zamknięcia."

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, jak się ma KAN do GOB?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gratuluję zakupu Seko. Czyżby rynek już ją dostrzegł? Dzisiejszy wolumen by to potwierdzał.
Prezesie, a spekulacjny zakup Ursusa rozważasz? Kupno pod powodzenie projektu pojazdy elektryczne i dalsze udane kontrakty w Afryce? Łukasz_S

L.
Gość

Pomysł ciekawy, aczkolwiek już nie tak dietetyczny jak Seko :)
A nie ma tu nadal uzależnienia od jednego odbiorcy (Biedronka) w wysokości kilkadziesiąt procent ?

nostro2
Gość

Pytałem kiedyś o kanię , wahałeś się , a były to poziomy 1,30-1,40zł ;)

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.