"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Aktualności… zmienność powinna wygasać

Ostatnie 2 tygodnie to bardzo wysoka zmienność na akcjach i indeksach wynikająca z kilku czynników (oczekiwane spowolnienie w Polsce, spadki na zagranicznych giełdach i balansowanie indeksów „nad przepaścią”, nieprzewidywalna polityka handlowa Trumpa itp.).

W mojej ocenie zmienność wraz ze zbliżającym się końcem roku będzie wygasać choć na wielu spółkach które są w trendach spadkowych inwestorzy mogą robić „straty podatkowe” więc możliwe są dziwne wahania ich kursów.

Krótko: na anonimowe komentarze nie
odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a
jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to
najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej
zagrożenia.

 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy
na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk   „Wczytaj więcej…”
Ważne
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.
 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
94 Comment threads
107 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
CzepanEgonacszejkerMarcin R.stardustman Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak patrze dziś na obroty na tej wspaniałej giełdzie, np. KGHu to jakbyśmy tu wszyscy się zebrali z gotówką i poszaleli, to sporo możnaby było pozmieniać :>

DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

JLR informował, że chce mieć 2-3 sieci dilerskie w PL. W tym BAH. Jeśli BAH rozlokuje się w większości aglomeracji to na inne sieci może być mało miejsca. Przecież nie otworzą salonu w małym miasteczku,bo to musi być reprezentacyjne, dobrze eksponowane miejsce. Wydaje mi się, że BAH chce pokazać JLR jaki jest maksymalny wolumen sprzedaży przy minimalnych marżach i dać im przez to do zrozumienia, że nie ma sensu rozdrabniać sieci dilerskich.
mn

Czepan
Gość

Mi się bardziej wydaje, że chcą sprzedać teraz jeszcze więcej przy niższych marżach, zarabiając częściowo również na importerce, ale przede wszystkim dlatego, że będą później zarabiać na serwisowaniu tych samochodów, a na konferencji mówili, że na tym są największe marże.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Drogi, "Krezusowy naganiaczu" haha:) Pusciles w rynek, czy 3masz? Co myślisz technicznie o JSW?

Z góry podziękował,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do BAH to powiem Wam, że jeszcze raz przemyślałem sobie spółkę i doszedłem do wniosku, że zostawiam ją na długi termin. Wydaje mi się że dywidenda na poziomie 80% będzie wypłacana. Domyślam się, że może to być jakieś zobowiązanie wobec inwestorów, którzy odkupili akcje w zeszłym roku od Książka.
Sama spółka, intensywnie rozwijając sieć salonów chce sobie dać argumenty w negocjacjach z JLR w 2020 r. Nie zdziwię się jak BAH zostanie jedynym dealerem na rynek PL. Sieć będą mieli już wystarczająco rozbudowaną, a próg wejścia w dealerkę segmentu premium wcale nie jest mały. Jeśli zrealizuje się list intencyjny to spółka oczyści bilans przed końcem umowy importerskiej i na czysto wejdzie w dealerkę z dużą siecią sprzedaży zaspokajającą potrzeby naszego rynku.
mn

Sławek
Gość

ryzyko spadku jak i jego przestrzeń nie jest zbyt duże więc można tak rozważać, wydaje mi się że dobry okres na sprzedaż to styczeń po wdanych o sprzedaży i odkupienie w lutym po danych za styczeń (przewiduję b. mocny spadek sprzedaży -zwłaszcza w segmencie premium)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Skoro na razie nie dają BAH-owi nawet umowy przedłużającej, to w umowę na wyłączność nie wierzę tym bardziej. No bo dlaczego by niby mieli rezygnować ze sprzedaży w innych salonach.

Jeśliby JLR podpisał umowę w 2020r. na nowo, wyglądałoby to mało poważnie z ich strony. Zerwanie umowy, a potem podpisanie jej na nowo nie wygląda kompetentnie.

Poza tym skoro JRL zerwał tą umowę, to pewnie jest już nowy podmiot który szykuje się do przejęcia obecnych obowiązków BAH-u.

Ale faktycznie sieć salonów jest, ma swoją wartość i raczej nie zostanie z dnia na dzień zaorana. Ktoś ją kupi, a może wynajmie. Pytanie tylko, czy nie za ułamek wartości rynkowej.

Rafff.

Sławek
Gość

nie mniej jednak przez najbliższe 2tyg. duże prawdopodobieństwo na stabilizację z lekko południowym kierunkiem

Czepan
Gość

Na umowę na wyłączność nie ma co liczyć, choć BAH ma lepszą pozycję startową od pozostałych, więc pewnie będzie osiągał lepsze wyniki niż pozostali.
Książek, albo ma zobowiązania wobec osób, które kupiły od niego akcje, albo po prostu chce żyć dobrze z inwestorami, bo może w przyszłości zdarzyć się sytuacja, że będzie potrzebował gotówki, a to nie jest jego jedyna firma. Jakby raz wykiwał to z gotówki od inwestorów nici.

Sławek
Gość

a ja bym sprzedał baha,
no i się wig20 z sp500 rozjechał :)
można było dziś sporo ugrać na longach -coś mi się tam udało uskubać ale za wcześnie zamknąłem (bałem się że ameryka będzie od początku lecieć na minus i nasi się podłączą)

niby wykres pokazuje jasny kierunek ale jest strach jak stany coraz niżej i zaraz będzie mówiło się o recesji itp.Jeżeli dojdzie do krachu w usa to niejeden fundusz będzie zamykał pozycje na emerging markets, wtedy najlepiej będzie mieć spółki mniej grane przez zagranicę i spółki dywidendowe.

Na ropie rzeź jakiej dawno nie widziałem – to już chyba 4 czy 5 sesja ze spadkiem ponad 7% w ciągu dwóch miesięcy -nie chce krakać ale krach w 2008 zaczął sie od mocnego spadku surowców.

współczuję foreksiarzom którzy nie mają doświadczenia i grają pod odbicie bo przy takich ruchach na ropie to można się kapitału pozbyć w godzinę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No proszę:
https://stooq.pl/n/?f=1267330

A co do Bahu-w krotkim terminie tracę do niego przekonanie po dzisiejszej sesji a że traktuję to jako spekulacje i mam ponad 5% zysku-to ja np. się zastanowie co z tym zrobić jutro.

Miłego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

a ja po wczorajszej sesji bym pozostał przy BAHu, ale nie dziwie się tym którzy chcą to kończyć

DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Obserwuję BAH, bo chciałem się na jego przykładzie czegoś nauczyć, ale mi nie wychodzi. Zrozumieć coś z tego trudno, chyba tylko to, że zbyt wielu chciało sprzedać pod informację o dywidendzie, a mało kto kupić/Qaq/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziękuję Prezesie;) Widzę, że coraz lepiej się rozumiemy a powyższą uwagę odbieram jako komplement;)

Przechodząc do meritum…Na giełdzie nigdy do końca nie wiemy jak będzie wyglądała do przyszłość spółki. Giełda jednak tą przyszłość dyskontuje. Być może na Bahu z wielu powodów miało miejsce przereagowanie…zobaczymy…jednak rynek nie jest ślepy i nic nie dzieje się bez przypadku…a bah to dla mnie czysta spekulacja, więc jak sprzedam-to nie będę tęsknił;) Sam jestem ciekaw dzisiejszej sesji.

Było też pisane o Pairie…czekam na wybicie powyżej 1,18 zł…

Miłego dzionka,

Nieuk.

Czepan
Gość

Mi się wydaje, że BAH nie jest złą spółką do nauki, choć trzeba znać całą otoczkę tego co się działo i co będzie się działo w przyszłości. Ciężko analizować dłuższy okres, bo BAH był połączony z Marvipolem i wkrótce odejdzie importerka, więc tez inaczej trzeba będzie to analizować. BAH ma dość czytelne raporty okresowe i da się je łatwo analizować i akurat do nauki wolę przypadki nieco bardziej zagmatwane, bo może wszystkiego się nie zrozumie, ale więcej niż analizując jakieś banały.

Karol Adx
Gość

Społki w polsce mnie zadziwają:
"….informuje, iż w dniu 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godzinie: 00:31:46 wpłynął do Zarządu Spółki wniosek " to chyba na imprezie musiało być :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

co Ty, zarząd wziął nadgodziny, pracują ciężko aby wypłacić jak najwyższe dywidendy

DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ciekawie. Nie licząc pierwszej godziny, dziś na BAHu jak makiem zasiał do końca..

Pozdrawiam
DM

Karol Adx
Gość

W przypadku BAH wszystko jest teraz jasne – dywidenda będzie, więc spekuła nie bardzo ma pod co grac. Następny temat pod który mogliby spróbować to otwarcie nowych salonów choć to informacja dobrze znana i tylko kwestia czasu aż otworzą.

Zgred
Gość

Chyba chodzi o małpki które małpują twoje zagrania…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, na Delko już małpki z forum się pojawiły :)
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co będzie się działo z BAH po wygaśnięciu umowy importerskiej? Chodzi mi o to, w jaki sposób może być przeprowadzana samolikwidacja. Zarząd będzie wyprzedawał majątek w przetargach i pieniądze będą szły na dywidendę? A może salony będą wynajmowane?

Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

1. Umowa na 2 lata jest. 2. UK i UE się dogadają. 3. Nawet jeśli się nie dogadają, co jest nieprawdopodobne, to wprowadzą vat (czyli to nie problem). 4. Rynek PL jest malutki, co nie znaczy że go odpuszczą na rzecz Mercedesa. 5. Rynek mały ale rosnący.

Nie ma szans na zaoranie tego i powiedzenia BAHowi, okey sprzedawajcie od następnego roku inne samochody, szukajcie klienta – każdy do nich przyjdzie i będzie chciał współpracować – gotowa sieć sprzedaży w segmencie premium. Nikt o zdrowych zmysłach tego nie zaora, chyba tylko po to aby się pozbyć długu. Ale póki jest pod kontrolą, a biznes rośnie, to nie ma powodu to strachu.

Pozdrawiam
DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czyżby w80 się budził? Najbliższe godziny i dni zapowiadają się arcyciekawie.

pozdrawiam
DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

faktycznie na bahu ustawiło sie kilka wiekszych zlecen
krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiele wskazuje na to, że kurs jest trzymany na siłę w tym przedziale. Może właśnie dlatego, żeby nie urósł za bardzo przed ewentualnym wezwaniem. Znamy parę takich przypadków z ostatnich lat prawda? Też nie korzystam z rekomendacji, ale ta jest o tyle ciekawa, że nie z naszego podwórka.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@mn – jeśli kupiłeś, no to życzę powodzenia, ja teraz nie pomogę, bo zostaję w większości przy gotówce.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Moim zdaniem kurs BAH spadnie poniżej 1,5 zł po odcięciu. Niestety nie ma pod co póki co grać na tej spółce.
Widzieliście kanadyjską rekomendację Prairie z przedwczoraj? Wycena w przeliczeniu na PLN 4,3 zł. I to w krótkim terminie.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

mn@ – ja właściwie nie korzystam z reco DM, chyba że do grania przeciwko.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Właśnie zachowanie kursu prairie mnie zastanawia, bo jeżeli pozytywny scenariusz naprawdę daje możliwość dużego wzrostu, to nawet spekulacyjnie kurs powinien chyba się bujać na trochę wyższych poziomach niż 1.14-1.20
MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A moim zdaniem jest pod co grać choćby pod dziwne trzymanie kursu w ryzach (ja też uważam że prawdopodobnie jest jakiś powód blokowania) nie piszę by kupować za każdą cenę ale np, jak spadnie o odcięcie i jeszcze z 5% w czwartek to może być dobra cena do kupna.
AD

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Fatalna reakcja kursu BAH na wczorajsze info. Nie spodziewałem się tego kompletnie. Zasypywanie popytu może świadczyć, że coś jest na rzeczy jeśli chodzi o trzymanie kursu poniżej 2 zł. A poza tym komunikat zawiera sugestię instytucji finansującej, że dywidenda nie może przekraczać 50% zysku rocznego, więc zakładać można, że już niewiele zostanie do wypłacenia za ten rok. Za 4 kwartał pewnie zarobią z 4-5 mln, bo premie dla dilerów, niższe marże i koszty obsługi zadłużenia zabiorą część zysku. Czyli w roku 25-26 mln zarobią, a że wypłacą w formie zaliczki 10,8 mln, czyli zostanie jakieś 2 mln do podziału. czyli parę groszy. Dobrze liczę?
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@mn – nie sądzę aby to było powodem słabości BAHu dziś. Relatywnie ostatnie dni pokazały jednak, że kurs się trzyma wzrostowej. Moim zdaniem i tak jest nieźle, biorąc pod uwagę dziwne wzrosty na spółkach, w które nigdy bym nie zainwestował, ale przecież nie o racjonalność i logikę chodzi na giełdzie.. Jeśli nie o 15 to pod koniec dnia obstawiam wzrost.

pozdrawiam
DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Rano było ukryte zlecenia sprzedaży gdyby nie ono otworzyło by się wyżej ale może i lepiej że tak można dokupić poniżej 1.9
AD

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@AD – chcesz jeszcze dokupować? Nie boisz się, że po 19-XII poleci na 1.4?
Rafff.

Czepan
Gość

@mn 50% nie może przekroczyć zaliczka, a nie dywidenda. Cały czas jest więc szansa na 80%

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie, najwyżej wezmę dyw. i zrobię stratę 21.12 a już w styczniu prawdopodobnie dobry raport sprzedaży aut
AD

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na razie w80 szoruje po dnie. Wszyscy skupili się asekuracyjnie na w20. Zobaczymy jak wejdą za oceanem, ale coś czuję że na +. Wtedy rozpocznie się skupowanie mniej asekuracyjnie, czyli w80 no i BAH. Może to być najlepsza okazja w krótkim terminie.

Pozdrawiam
DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

BAH jednak leci w dół.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Wszystkim,

@Sławek-widzisz-jednak z tym Bah to nie był głupi pomysł. A właśnie-wziąłem wczoraj ociupinke Krezusa po 50 gr – przez Ciebie "naganiaczu" haha-oczywiscie zartuje;)

@Prezesie,

kupiłem też wczoraj trochę Auto Partner. No zobaczymy, czy coś się pozytywnego wykluje z tego…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Taka dywidenda zarówno ma sens jak i pokazuje determinacje zarządu/głównego akcjonariusza aby dotrzymać słowa (obietnicy) ze spółka będzie dzielić się zyskiem 4x w roku.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mądra uwaga;) to się nazywa inżynieria finansowa, ale nie mam nic przeciwko temu-jak spekulacyjnie na tym też zarobie;)

Obserwowalemnod dluzszego czasu JSW i dzisiaj mi troche wpadlo…Widzę tu szanse na odbicie kursu.

Nieuk.

Mikołaj Maxtoon
Gość

Dywidenda w BAH, ale pod warunkiem udzielenia pożyczki (już spełniony). Czy taka dywidenda ma sens?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć, od już dłuższego czasu czytam blog Prezesa. Bardzo ciekawie piszecie. Dzięki Wam za to.

Inwestuję w spółki, które sporo spadają, a następnie sporo odrabiają i stąd przyuważyłem spółkę BAH. Od razu sobie sporo rzeczy posprawdzałem w jej temacie.

1. BAH głównie spadł po newsie o zerwaniu umowy. 2. Pewnym jest wyjście UK z UE (wbrew temu czym media obecnie spekulują) to jest kwestia geopolityczna, a nie przypadkowego głosowania. 3. Pewnym jest że się prędzej, czy później się dogadają – muszą. 4. Oczywiście lepiej prędzej. 5. Prowadzę firmę w UK i wiem jaka jest sytuacja podatnik vs. skarbówka, czyli jak HMRS ostrzega przedsiębiorców. 6. Spółki które sprzedają klientom premium, mają trochę inną specyfikę i lepiej się bronią.

Pewnie jeszcze kilka pktów bym znalazł, ale to te najważniejsze z mojej perspektywy. Mam nadzieję że się trochę odwdzięczę tym wpisem.

Pozdrowienia
DM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To prawda. Ale do wymienionej przez Ciebie spółki się nawet nie zbliżyłem. Znam tę historię i ojców założycieli. Swoją drogą nawet bez większej wiedzy sprawa źle pachniała. Ale jakoś mnie to nie dziwi, że ludzie kupowali.. ps. w jednym z banków w grupie (z resztą mocno ostatnio spadającym) jedna z moich spółek ma konto, co mi oczywiście w niczym nie przeszkadza.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

no właśnie przestała spadać..

Sławek
Gość

to fakt, gpw wcale nie musi poążać proporconalnie do SP500
niektóre pary się porozjeżdżały
np EUR/USD do Ropy dzisiaj nie idą w przeciwnych kierunkach

Sławek
Gość

chodziło mi o ten sam kierunek :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie którego dnia będzie ostatnie notowanie akcji BAH z prawem do dywidendy ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Właśnie uważam, że warto… nigdzie nie jest powiedziane, że hist. się powtórzy. +10 lat hossy, a od 3 lat twierdzono, że już się nie da ani drukować i że CAPE +30, i że już teraz, jutro musi być krach, bo średnie P/E > +30… a i że zadłużenie ( ciężko było się z tymi argumentami nie zgodzić), a było jak było (system finansowy się jakoś jeszcze nie przewrócił).

Osobiście uważam, że należy patrzeć wstecz i na tej podstawie się "uczyć", ale przyszłość być może będzie trzeba oceniać z zupełnie innego poziomu nastawienia do wycen. Gospodarki się bogacą, jest coraz więcej pieniędzy i multimilionetów (piszę w dużym uproszczeniu), gdzieś muszą inwestować w długim terminie, akceptując jednocześnie wysokie wyceny… i może na sam koniec okaże się, że spadki zahamuje po prostu zwykła technika, a nie patrzenie na fundamenty, które przy tak szybkim rozwoju powinny się po prostu poprawiać (?).

W długim terminie ja np. widzę tylko (i aż!!!) 2 ryzyka: wojny między państwami o napływy kapitału (Państwa traktowane jak jedna wielka firma, zarządzane tak, aby pozyskać inwestorów=ulgi, bonusy i jakie tam sobie słowo nie wymyślimy na dyskont dla prowadzenia biznesu, aby Państwo nie ugięło się pod własnym ciężarem zadłużenia, aby mogło wypłacać emerytury i stwarzać warunki do pracy), oraz zniechęcenie ludzi do życia w beznadziei i codziennej, nielubianej rutynie (patrzcie np. na te manifesty we Francji, byłem ostatnio tydzień na nartach i z nimi porozmawiałem, na pierwszy rzut wydaje się , że mają cash, Państwo pięknie się miejscami prezentuje, a mówią, że ledwie im wystarcza przysłowiowo 1-31, choć z drugiej strony wcale ani nie oszczędzają, ani nie inwestują – konsumują i narzekają). I właśnie wyjście globalne ludzi na ulicę – to uważam za prawdziwe, kolejne 2 ryzyko, bo jak wyjdą wszyscy solidarnie to się im łatwo gęb nie zatka. Jedno Państwo już dało sygnał=GB (i piszę to też w dużym uproszczeniu).

Tylko w tych dwóch przypadkach widzę prawdziwy krach i panikę. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niezly pakiet poszedl na Stalexporcie. Pewnie optymalizacj.
Szeniek

Sławek
Gość

fakt, mój portfel też dziś cały na czerwono, jedynie na fw20 przód który zrekompensował spadki

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Patrzcie na waluty (nie tylko na giełdy/indexy), puki nie będzie odwrotu od złotego głębokich spadków bym nie oczekiwał (które nota bene byłby mi na rękę – jestem w nie od dłuższego czasu zaangażowany). ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Odwróciłeś jak pisałeś na zamknięciu ?

Sławek
Gość

strach mnie obleciał
po sesji myślałem że źle bo około 18.00 już esf był na zielono
myślałem że będzie 2650 a jest 100 niżej
nic już nie wiem, teraz się cieszę że nie odwróciłem, zobaczymy co jutro
w dłuższym terminie liczę na byczy scenariusz ale kto wie czy wcześniej nie bedzie testowania 2250 lub niżej

Sławek
Gość

zamknięte po 80
czasem warto na krótko spekulacyjnie zagrać :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Delko – zarząd nadal skupuje akcje.

Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Do kiedy będą te optymalizacje robione? W piątek jest zamknięcie roku rozliczeniowego?
mn

Sławek
Gość

widząc dzisiejsze obroty i brak ssania otworzyłem eSki z myślą o podobnej końcówce jak w ubiegłym tygodniu kiedy był mocny zjazd w dogrywce.
krezusa też wziąłem -chyba błąd

zobaczymy co z tego wyjdzie

Sławek
Gość

masz racje, ja się tylko podłączyłem w pociąg,
bazowym scenariuszem dla mnie jest wzrost
"eSki" dzisiaj odwracam spowrotem na "K" PCRO na zamknięciu
liczę na spadki w usa na początku a potem wyjazd na przynajmniej 2650 :)

jest szansa by obronić na sp500 te 2600 i potraktować to jako podwójne/potrójne dno, amerykańcy mogą ten scenariusz uznać za bazowy, resztę zrobią algorytmy i mamy rajd na święta

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie co myslisz o Cormay w piatek pieknie wystrzelił po info ,dzisiaj mała korekta ,obroty ładne.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Spekulacyjnie-faktycznie w bardzo ciekawym momencie…też mnie kusi, ale wiadomo jakie są ryzyka…może też sobie wezmę;)

Co do Benefit-chyba go sobie zostawie na dłużej…no chyba, że coś niespodziewanego by się stało. Wziąłem dzisiaj troche Eurocashu, ale nie wiem czy to był dobry pomysł:P

Ps. @Raff-rozśmieszyłeś mnie;)

Pozdrawiam,

Nieuk.

Sławek
Gość

Nieuk, co myslisz o krezusie?
patrząc tylko spekulacyjnie na wykres
korci mnie tak troszkę przyhazrdować bo na głównym się nic nie dzieje
wiem że tam nie ma kompletnie fundamentów ale jak obroni te 48gr to jest szansa na przetestowanie ostatnich ubiegłotygodniowych szczytów

Sławek
Gość

aż nie chce się patrzeć na notowania przy takich obrotach

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, co ty myślisz o
1. WSE
Dziś mamy już któryś z kolei wzrost. Czy Twoim zdaniem okres wzrostów dobiegł już końca, czy sporo przed nami.
2. AGROLIGA – kiedyś było już coś pisane o tej spółce, ale od tego czas trochę się zmieniło. Wartosć spadła, jednak na terenie na którym działa panuje stan wojenny co pewnie utrudnia prowadzenie biznesu.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, Dziękuję za opinię. Pozdrawiam, Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bardzo ładnie się dzisiaj Bah zachowuje. Chyba jednak dywidenda będzie klepnieta. Super ważny poziom to 2 zł. No zobaczymy…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Sławek
Gość

Wyniki za grudzień mogą być bardzo dobre ze względu na leasingi na starych zasadach, za to za styczeń myślę że będzie mała katasrtofa ale to dopiero w lutym.
nie wiem czemu ale bym go niebrał :)
wolałbym benefit :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nawet gdyby BAH miał sprzedaż o 500% wyższą to teraz nie ruszy to kursu. W ciągu 2 dni musi pojawić się info o spełnieniu lub nie warunku wypłaty dywidendy i w zależności od niego będzie albo +20 albo -20%. Kto lubi 50% prawdopodobieństwa wygranej może kupić.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Nieuk ma akcje BAH w swoim portfelu, więc będzie +20%.
Dzieje się tka dlatego, że @Nieuk co do zasady ma zawsze zyski w portfelach, tak więc prawdopodobieństwo tego że cena akcji BAH spadnie jest bliska zeru ;)

pozdrawiam,
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Raff, trafiłeś w punkt. Sam miałem przez jakiś czas i gdy sprzedałem, to jedynym argumentem za odkupieniem był fakt, że Nieuk ma :-) Stwierdziłem jednak, że to nie na moje nerwy, więc pozostaje pogratulować akcjonariuszom. /Qaq/

Sławek
Gość

tak z ciekawości od dłuższego czasu obserwuję barometr parkietu – często się zgadzam i nie zgadzam ale dawno już nie było tak żeby nikt na najbliższy tydzień nie wytypował spadku na wig20

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Rynek startupow miało byc*

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja, genau:) W sumie naprawde ten "rynek kapitałowy" nasz to polewka500 :) W prawie 40-milionowym kraju obroty jak w większym warzywniaku. Jakbym był jakiś zarzadzajacym jakims hedge fund-to bym miał taki ubaw, że szkoda gadać…:) Manipulacja goni manipulację…

A co do Izraela-bardzo ciekawa giełda…Rynek stereotypów i bardziej rozwiniętych spółek tech. jest bardzo ciekawy…Powinnismy z nich brać przyklad. Jasna sprawa, że bez Amerykancow nie poradziliby sobie, ale i tak big szacun (hebrajskiego nie znam£. Najbardziej mnie rozwalił Zarząd Gpw jak chcial przejąć spółkę zarzadzajaca Tel Awiwem a w miedzyczasie nowelizacja ustawa o IPNie. To my mamy ich dyplomacji uczyć?;)

Głąby.pl.

Nieuk.

Sławek
Gość

dodatkowo w piatek wiedźmy

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pewnie, że tak…Jeszcze nas czeka "window dressing" a na koniec roku to wyjątkowa sprawa…W styczniu czeka nas mnóstwo raportów o alokacji z TFI i OFE…jestem bardzo ciekaw tych sprawozdań i jeszcze publikacja Norges Ivestments a to bardzo ciekawy i bogaty gracz…Dużo przed Nami;)

Nieuk.

Sławek
Gość

Żydki dzisiaj -1,7%
świat ogólnie wygląda słabo
gpw wyglądała nieźle do 16.30 w piątek

co w poniedziałek? z pewnością otworzymy się jak dax

na wykresie wig20 rysuje się chęć wyjścia na conajmniej 2400
na wykresie SP500 jeżeli nie dobiją z obecnego poziomu to 2400 jak nic

zakładając że będą zachowywać się podobnie któryś z wykresów kłamie

pamiętam lata miesiące kiedy dniami tygodniami miesiącami WIG20 zaczynał jak w USA a później szedł w przeciwnym kierunku (w dół), może już czas iść w przeciwnym kierunku?!

chyba najlepiej profilaktycznie przeczekać przynajmniej tydzień

Egonac
Gość

Kolega chciał chyba napisać Ameryka dzisiaj -1,7%?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie chcę być, tzw. "Adwokatem diabła"…jechaliscie mocno po Rokickim. Ten blog i te chore ceny za szkolenia-faktycznie chore…ale tak sobie czekając w terminalu-muszę przyznać, że ten Jego kanał na ninwestorzy.tv jest naprawdę ciekawy. I pomimo marketingowych dyrdymałów i pozdrowień z krainy Pawlaka-ma u mnie plusa. A "jechanie" po kimś, po bandzie-to przynosi odwrotny skutek. W "szolbizie" jest jedna fundamentalna zasada: ważne, żeby się mówiło…i to nieważne czy dobrze albo zle. Fajna darmową reklamę Mu zrobiliscie.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sam też na niego jechałeś, a jedyny film jaki Vega dobry zrobił to pierwszy PitBull (a właściwie serial PitBull) reszta to dno

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Udał mu się jeszcze jeden: "Służby specjalne". Chociaż przy dwusezonowej produkcji HBO, czyli "Pakt"- to w sumie disco polo. A Pitbull to właściwie klasyk…

Ciekawe co Vega wymysli po zamknięciu Showmax.

Co do Alberta-pewnie, że mam sporo zastrzeżeń. Dla mnie to celebryta, ale ten kanał na inwestorzy.tv naprawdę wnosi sporo…Trzeba pamiętać o tym, że nic ani nikt nie jest czarny, ani biały…

A jak ktoś ma się za świętego-to "good luck".

Ps. Podpisuj się, bo nie wiem z kim gadam…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak "Służby" niezły, ale wszystko co później zrobił jest nieoglądalne żenujące aktorstwo, zbędne, idiotyczne wątki, przewidywalną fabułę i do tego niesłyszalne filmy w których nic nie słychać, aktorzy bełkoczą, jedyne co można zrozumieć to słowa na k które pojawiają się jak przecinek a do zrozumienia dialogów potrzeba napisów.
AD

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak szczególnie dobre ma wywiady z nietuznikowymi goścmi, ten wg mnie najlepszy:
https://www.youtube.com/watch?v=iJG463HllDU

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@ Nieuk – gdybyś popykał z nim w kosza przez pół roku i poobserwował + kilka x wyprowadził go z równowagi to byś zmienił zdanie… choć pewnie przez te ost. kilka la się zmienił (też to zauważyłem). Nie mniej jak "tanią sprzedaż" prowadził tak dalej prowadzi i mu obecna (lepsza) oprawa nie pomoże… poczekajmy na PRAWDZIWE (bez CDR) wyniki jego portfela he he. ŁD.

szejker
Gość

Piotr Krupa sprzedal duza ilosc akcji wiec byc moze nie jest to jeszcze dobry moment na wejscie. Przygladam sie spolce od dluzszego czasu, bo robi sie tania. To co zniecheca to wysokie ceny pakietow wierzytelnosci ktore kupuja.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

wczoraj jechałem samochodem i chyba na zetce był wywiad z Tobiszewskim, twierdził że żadnych podwyżek prądu nie będzie od nowego roku zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla przedsiębiorstw, więc tak naprawdę nie wiadomo jak to będzie z tymi podwyżkami, czas pokaże. Chociaż moja firma w tym tygodniu podpisała umowę na kolejny rok i jest podwyżka z 22gr na 35gr, pozostałe opłaty stałe pozostają na dotychczasowym poziomie. Tobiszewski mówił że taki umowy już podpisane będą aneksowane i ceny wrócą do poprzednich poziomów.
Krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

co energetyki to polecam najnowszy wpis wojciecha bialka
tam zostal rozwiany mit jakoby wig energia zalezal od politykow w polsce
w ujeciu dolarowym z rynkami zagranicznymi to praktyczniek korelacja 1 do 1
na swiecie zaczeto pompowac tzw defensywne bezpieczne sektory wraz z tym ruszyla energetyka
http://wojciechbialek.blox.pl/2018/12/WIG-Energia-na-fali-globalnego-popytu-na-akcje.html

widac wyraznie ze decyzje politykow na ruchy cenowe w szerszym okresie nie maja zadnego znaczenia
no ale w polsce powstal w tym wzgledzie pewien mit
jakos nikt nie atakuje rzadu za rekordowe kursy lotosu pgnig czy orlenu

Anonimowy
Gość
Anonimowy

tak wysokie kursy spółek paliwowych to wysoko zakrojona spekulacja. Zobaczysz wkrótce. Zobacz na wyceny np. z mbanku

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Te wasze wszystkie analizy mogą wziąć w łeb, dzień prawdy na s&p500 w poniedziałek jak pęknie wsparcie to lepiej żeby szybko komputery zresetowali w stanach bo może być krach -4 – 5%. Tomasz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja pisze o index, największy spadek to był chyba -10% ale to już było wiadomo o recesji w USA. T.M.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

prezesie nie spina się to co piszesz. Jak wyjaśnisz ostatnie wzrosty naszego indeksu?
ciekawy

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z tymi podwyżkami cen prądu to faktycznie kabaret … no może do śmiechu nie będzie tym co im ceny skoczą o kilkadziesiąt pracent i inwestorom mającym akcje fiem energentycznych jak bedą musieli przymusowo uczestniczyć w programie "niska cena prądu_".
Kolejna sprawa to inflacja. Koszt energii przekłada się od razu na ceny innych produktów a to na wzrost poziomu inflacji, który zmusi RPP do podniesienia stóp. No a to będzie kolejny problem … bo wszytskim urosną raty kredytów.Na szczęście ropa potaniała i jest sznasa, że to może utrzymać inflację w ryzach. A przecież cały czas jest jeszcze presja ze strony wynagrodzeń. Ciekawy 2019 rok nas czeka …
Grzegorz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bardzo przepraszam za mały offtop – zamierzam założyć w końcu IKE. Pytanie do tych co korzystają, czy istnieją IKE z możliwością wygodnego dokonywania transakcji przez aplikacje mobilne? Na tym najbardziej mi zależy, nawet bardziej niż na prowizjach.

Pozdrawiam

Bimber

stardustman
Gość

super! wielkie dzięki Prezesie
Bimber

Unknown
Gość

Drogi Prezesie napisz proszę, co sądzisz o Ciechu i Mennicy polskiej .
Dziękuje z poważaniem .
Robert

Gunio77
Gość

Tak akurat się składa, że analizowałem wczoraj raporty Autoportnera od 2013 do dzisiaj i nie zgodzę się, że mają marże niskie, jak u dystrybutorów IT – wręcz przeciwnie – u dystrybutorów IT marże 5% a tu 25%. Mam taką teorię, że ludzie znają się na sprzęcie IT łatwo mogą wyszukać najtańszego dostawcę, a w przypadku części samochodowych 60% klientów to warsztaty samochodowe. Zostawiasz samochód w warsztacie i cwaniak mechanik mówi ci, że to do wymiany i tysiak nie twój – stąd chyba łatwo o wysokie marże. Analogicznie jest z dystrybutorami sprzętu elektrycznego (TIM i Grodno) – oni mają marże w okolicy 18% – widać instalatorzy znają się lepiej na cenach. Z ciekawostek to Autopartner ma dużo lepszą rentowność sprzedaży ok 4,5% niż Intercars 3%. Intercarsowi zysk neto zatrzymał się w okolicy 230 mln nie chce rosnąć a autopartner prze do przodu. Jak wchodził na giełdę Autopartner to wycena była za wysoka w stosunku do zysków – teraz zyski dogoniły wycenę, która spadła jest warta wzięcia pod uwagę. Na koniec dodam, że Polacy lubią kupować szroty z zagranicy za którymi nie płaczą Niemcy i muszą je naprawiać, a to napędza biznes i Intercarsowi i Autopartnerowi. Sorry, że się nie wypowiadam – brak czasu, ale bloga czytam od deski do deski.
Gunio77

Marcin R.
Gość

Jako magazynier na małej filii Intercars (8 osób) mogę powiedzieć, że
szef kazał nam co drugą żarówkę w magazynie powykręcać bo za drogo prąd wychodzi ?.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sprzedaż aut używanych z zagranicy spada, komisy sprzedają ułamek tego co wcześniej. Społeczeństwo si3 bogaci i rekordy sprzedaży biją tanie nowe auta (Fiat Tipo). Używanych diesli już wogóle nikt nie chce kupować.Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

co sądzicie o wielton spółka z rosnącymi zyskami CZ 6.80 właśnie budują nową hale produkcyjną
krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Sceptyk-fajna uwaga…Z raportu na raport-faktycznie nabieram przekonania…O "zjedzeniu" ją przez Intercars miałem też na myśli potencjalne wezwanie…To jest zawsze tak samo zagrożenie, jak i sznasa dla nas-indywidualnych…Fajną "odnoge" uzupelnilby tym Intercars.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Autoparts: marzowosc wyzsza niz intercars, wyzsze wzrosty, nizszy mnoznik, wg mnie bardzo ciekawa spolka. @Nieuk: marze sa ok 2 razy wyzsze niz w hurcie IT plus nie ma takiego ryzyka podatkowego jak w hurcie it ostatnio.

Pozdr serdecznie,
Sceptyk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Zawsze z szacunkiem merytorycznie odpisujesz mi z prędkością "pendolino", więc też się postaram :) Na pierwszy rzut oka-spółka z gatunku "nieglupich". Muszę jeszcze przejrzeć raporty…Jednak wydaje mnie się, że Intercars zje ją "w cuglach". Problemem całej tej branży są skrajnie niskie marże (analogia to dystrybutorzy IT). Jednak jak przebije 4 zł-to pomyśle…Niestety jak się ma niską marżę-to trzeba to skompensowac skalą przychodów. W sumie to mnie zaintrygowales tym walorem. Muszę bardziej ją na swój sposób przeanalizować…Jeszcze dochodzi konsolidacja i to tak abstrahując nawet od tej branży. Przepraszam za brak konkretów.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Myslalem też o Eurocashu…;) Ale ten olbrzymi dług mnie martwi…ale nadal się zastanawiam…powiem Ci szczerze i nieskromnie, że ostatnio mam wyjątkowo dobrego nosa:P Nawet pomimo dolegliwości z krainy Persji, czyli (K)ataru hehe;)

Pozdrawiam serdecznie mojego, jednego z ulubionych tutaj piszacych-Sławomira hehe;)

Nieuk.

Sławek
Gość

Nieuku miałeś nosa z tym benefitem wczoraj :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, coś ciekawego w omówieniu sytuacji Kania na stockwatch? Kupiłem trochę spekulacyjnie bo biznes wygląda ok ale bilans słaby (staropolskie). marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wielkie dzięki. Wydaje mi się, że możesz mieć rację, że wyniki FY będą obciążone sądząc po tym jak to wycenia rynek. Zdaję sobie sprawę z ryzyka i czysto spekulacyjnie za jakieś 5% portfela próbuję. marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zobaczcie sobie, jakie przedziwne pakietowki mialy miejsce w ciągu ostatnich 2-3 dni…jest też, m.8n. Kania…Zastanawiam się, czy w przypadku tych transakcji: to tylko optymalizacja podatkowa, czy może coś więcej…?

https://stooq.pl/t/bt/

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak to w ogóle jest, że kurs jest 40% niższy niż rynkowy na takim tauronie czy pekao.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do ASBIS należy pamiętać, że ponad 35% przychodu i ok. 50% zysku stanowi biznes z APPLE.

Apple notuje problemy o charakterze strukturalnym.

W konsekwencji ASBIS powinien uzyskiwać lepsze warunki handlowe aby pomagać Apple nadrabiać słabości z innych regionów dobrymi wynikami w FSU.
W rezultacie wyniki ABSIS powinny poprawiać się przynajmniej w perspektywie 3 najbliższych kwartałów, natomiast później – jeśli Apple nie rozwiąże problemów strategicznych – tak duże uzależnienie od jednego dostawcy może kierować wyniki w dół.

To zgadzałoby się nawet z 5-letnim cyklem wyników jaki funkcjonuje w ASBIS.
Pozdrawiam,

Inwestor branżowy

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dla mnie to wszystko jest dziwne (choc zaznaczam, że akcje mam). No, ale nie ma co zaklinac rzeczywistości. Pierwsze powinni dogadać się z bankami (nawet tak kuluarowo) a później wydać komunikat…Nie wiem, co o tym wszystkim myśleć…

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Z mBankiem są już dogadani, pozostaje problem na 40 mln z drugim bankiem, bo kredyt mają spłacić mu początkiem 2019 roku.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panie Nieuk, właśnie tak sobie pomyślałem, kiedy jeszcze miałem te akcje, że ewentualny barak zgody banków będzie bardzo źle świadczył o zarządzie, bo czym innym jest uzyskać oficjalną zgodę, a czym innym mieć rozeznanie w sytuacji. Może na przekór obawom decyzja o dywidendzie będzie, czego życzę posiadaczom akcji, ale to nie na moje nerwy. /Qaq/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Nieuk, @Prezesie, @mn, @…- a wy na miejscu dyrektora banku zgodzilibyście się na wypłatę dywidendy? BAH się zwija, i jeśli bank nie odzyska kasy teraz nie odzyska jej nigdy.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czyli na BAH do środy musi być jakiś komunikat.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pytanie z cyklu "co by było gdyby".
BAH w uchwale o wypłacie zaliczki dywidendy ma sformułowanie, że banki muszą wyrazić zgodę do "Daty wypłaty I transzy zaliczki dywidendowej". Ciekawe co by było gdyby odcięto dywidendę od kursu w dniu nabycia praw do dywidendy, a przed datą wypłaty któryś z banków nie wyraził zgody?
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie Drogi,

Ja Ci Powiem tylko tyle w temacie: Alkor Trade i Mizzar Profit (Samcik nawet o tym pisal)…Ostrzeżenia KNFu i sprawy po roznych szczeblach prokuratur. Polecam lekture…Marcin P. też się chwytal za celebrytów, żeby wzmocnić "wizerunek" Więcej nie będę pisał, bo nie chcę potencjalnych "pielgrzymek" po sądach…

Nieuk.

Sławek
Gość

Jak na razie gpw wygląda nieźle

Anonimowy
Gość
Anonimowy

MLS dzisiaj ładnie urosło. Każdy patent oznacza wzrost, niestety później jest spadek. Nie jestem pewien czy z tych patentów coś będzie.

Rafff

Sławek
Gość

No to bedziemy mieli dziś test siły gpw

zobaczymy jak się zachowa przy mocno niesprzyjającym otoczeniu

początek naturalnie musi być na minusie.

Sławek
Gość

na wykresie widać chęć na około 900 ale co dalej? nie jestem przekonany
wcześniej jeszcze trzeba 840 przebić

myślę że pod 840 dojdzie i jeżeli przebije to dalej będzie rósł pod 900zł

nie rozpisuje się bo za 5min wychodzę.

Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sławku,

Gratulacje za Enter. To naprawde madrze zarzadzana spółka (moim zdaniem). Nie znam do konca ich wskaznikow, ale troche mi to przypomina mi to casus PBKM. Fajne firmy, ale po komunikatach gieldowych o rozwodnieniu kapitalu-inwestorzy na jakis czas się odwracają. No, ale pamięć spekulanta i gniew bywaja krótkie…;) A tez trzeba zaznaczyć, że w ekstraordynaryjnych warunkach rynkowych do tego doszlo…zniechęcenie etc..

A tak a propos tej odnowionej umowy z Enter-to Rainbow jest w bardzo ciekawej sytuacji…

Sławek-jeśli masz jakąś opinię o Benefit-to bylbym wdzieczny…Nasz Prezes udzielił mi bardzo merytorycznej opinii (za co jestem bardzo wdzieczny) jakiś czas temu, ale też potrzebowalbym technicznego aspektu do calego "krajobrazu"…wziąłem dziś skromniusienki pakiecik.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Sławek
Gość

Też nie wierzę w bessę, zapewne będzie bujało ale w ogólnym rozrachunku powinno być lepiej.
jak patrzę na wykres wig20 to jak nic będziemy wkrótce testować 2400
do tego przemawiają obroty: za 4 sesje spadkowe po 6grudnia obroty nizsze niż za dwie ostatnie wzrostowe.

czas się oderwać od stanów.

niektóre ze spółek po zaliczeniu dna już są w drugiej fali wzrostowej a to świadczy o czymś mocniejszym

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja się trochę zafiksowałem na scenariuszu w którym gdzieś w połowie roku (kwiecień-sierpień) jest uklepane dno. Czytam Białka, czytam 10% rocznie, różne wykresy przemawiają do wyobraźni ;-) Ale tak konsekwentnie to wychodzi, że aż wydaje się, że musi być inaczej. I tu pytanie do Was, jak planujecie się przygotować i jaką strategię przyjąć – każdy na pewno chce się załapać na hossę. Ja jestem na gpw od pół roku, obawiam się nie załapania się na wzrosty i w ogóle zastanawia mnie na ile jest to możliwe do przewidzenia. Czy duże spółki dadzą sygnał najpierw? Wolicie kupować "dołki", czy wybicia? Na jeden strzał w odpowiednim momencie za znaczną część planowanego kapitału czy jakaś strategia comiesięcznego dokupowania? Marzy mi się na tyle klarowny trend, żeby ten etf można było przetrzymać przez trochę dłuższy czas bez palca na enterze. Te ostatnie wzrosty dla mnie w ogóle nie są po myśli, bo dopóki większej zwały nie będzie w stanach to jest strach ;-) Polecam też analizy techniczne Song Muna – czytałem trochę archiwalne wpisy i widziałem tekst w stylu "to musi być to" około grudnia 2016 i ładnie też bardzo precyzyjnie przewidział odwrócenie na dolarze w tym roku.
MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

a kiedy song mun wieszczy odwrot?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@MG-jesteś na GPW od pół roku…? Jesteś za bardzo konkretny jak na takiego zoltodzioba…chyba, ze na rynkach zagranicznych zdobywales doświadczenie…potraktuj to jako komplement-rzecz jasna;)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Anonimowy – Na jego blogu wpisy są rzadkie, ale konkretne i z tego co wyłapałem, to lubi skrajne, silniejsze sygnały. Tu możesz sam przejrzeć: https://naturabramy.wordpress.com/

@Nieuk – Dzięki. Jestem zółtodziobem, w dodatku byłem wielkim ignorantem jeśli chodzi o rynek kapitałowy ogólnie, ale "wpadłem" i mam lekką obsesję ;)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gadają o spadkach, bo o czymś muszą gadać. Za to im płacą. Z czego mają spadać małe spółki? Dajmy na to taki Fasing i całe grono spółek z c/z poniżej 5? Od stycznia-lutego zacznie się pompowanie pod PPK.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie Drogi,

Jak tzw. "anale" wieszczą spadki-to trzeba się trzy razy nad tym zastanowic…Ja moglbym tutaj z kilkadziesiąt ich rekomendacji wstawić, gdzie były reko "kupuj" a kursy od tych pseudowyznacznikow są o 50-70% niżej. Ja czytam raporty rozszerzone, bo samą cenę docelową można potraktować tak, jak oni nas traktują.

Niech ten rok się lepiej już skończy…to, co pokazał nasz pseudo "rynek kapitalowy" to nawet w moim małym możdzku się nie mieści.
My-jako leszcze, możemy się mylić, ale te niby wykwalifikowane białe kołnierzyki…smiech na sali…Reko jednej instytucji odbiega od innej o +- 40% w przeciągu jednego tygodnia…sick. Na pewno "wielkimi zgloskami" zapisze się emisja Tbull. O Getbacku. dwoch zatrzymanych szefach KNFu-to już nie wspomnę. Insider triding na Krezusie i zarzuty dla zarządu Unified, że działali jako zorganizowana grupa przestepcza…Skandal goni skandal…Już nie wspomnę o wezwaniach grubymi nićmi szytych…a najgorsze, że Showmax znika hehe:)

Miłego wieczoru,

Nieuk.

Saszka
Gość
Saszka

Hej Nieuku :)

Edukuje sie troche dzieki Tobie.

Kupilem i czytam "Wspomnienia gracza gieldowego" Lefevre, tez patrze na twoje portwele alez w nich "zielono" :)

Nastepnym krokiem dla Ciebie jest zalozenie swojego bloga, no a potem to juz pakiet w jakims gamedev-owym startupie :P

No i ten Showmax, polecales kiedys, ten serial o poczatkach kompow, IBM itp. nie podszedl mi, ale za to wciaglem sie w prawniczy tasiemiec na Showmaxie "Zona Idealna". Niby tytul Taki sobie, ale Serial na prawde mnie wciagnal, jestem juz przy 6 sezonie :OO

A teraz tzn. pod koniec stycznia Showmax zamykaja, Buuuu , Jak zyc !!

Pozdro

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pierdzieleni Holendrzy pod przykrywka RPA…czyli Naspers…pewnie kupili akcje Netflixa albo HBO i teraz-co ciekawe…nie sprzedaja…tylko zamykaja…do netflixa i HBO tez nic nie mam…ale kompletnie tego nie rozumiem, bo projekt rentowny i bardzo przyslosciowy. Sciagneli najlepszych ludzi z branży…tak się po prostu nie robi…no tak po ludzku po prostu…mowiles o "halt and catch fire". Mnie się bardzo podobał. Choć w tej tematyce wolę "Dolinę Krzemowa" produkcji HBO;)

Dzięki za komplement;) O blogu nie myślę, bo nie dorastam Prezesowi ani OBSowi do pięt i też nie chcę robić sztucznej konkurencji, bo jeszcze UOKIK by się do nas przyczepil hehe:)

Ps. A "Zona idealna" bardzo fajny serial. Z resztą ja się chyba trochę uzaleznilem. Ostatnio ogladam Mr. Robot. Wybitny serial, ale jedzie tak po lepetynie, że głowa boli…Jeszcze jeden ostatnio odkryłem: "prawda o sprawie haryy'ego quberta". Bardzo wciagajacy…

Dziękuję. Miło, że na tym blogu nie ma hejtu…pomału odzyskuje wiarę w ludzi piszących na tego typu forach.

Miłego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@RobertU.-masz zarzuty prokuratorskie, że skracasz swoje nazwisko? (żarcik). Ja na to pytanie pośrednio odpowiedzialem wczoraj…
Co do game dev.-trzeba mieć zawsze rękę na pulsie…Nie rozumiem negacji tej branży, ale również fascynacji…"handicap" tego segmentu-to na pewno potencjał geometrycznego zwiększenia przychodów i profitow bez otwierania fabryk. Ja cenię sobie spółki produkcyjno-handlowe i sam takie akcje mam…ale prawda jest taka, że żyjemy w innej rzeczywistości…oczywiście inwestycje/spekulacje wiążą się też z większym ryzykiem…N8e ma nic za darmo…

@mn-fajna analiza, ale ja bym specjalnej ideologii nie uprawiał. Akcje mam, ale dla mnie to czysta spekulacja…Może ze spekulacji przerodzi się w inwestycję, ale nie wiem…Gorzej jak ktoś "inwestuje" w fundamenty a później ucina straty z nieudanej spekulacji.

Pozdrowiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sytuacja na BAHu niepokojąca, bo skoro do tej pory nie ma komunikatu o zgodzie banków na dywidendę to widocznie trwają tam jakieś negocjacje co do możliwości rolowania długu. Z drugiej strony po zeszłorocznym cyrku ze sprzedażą pakietu przez prezesa spółki i utracie zaufania od tego czasu spółka jest konsekwentna w zwiększaniu skali działalności, poszukiwaniu strategii, dotychczasowych dywidendach. Więc brak dywidendy byłby drugą żółtą a więc czerwoną kartką dla spółki i jej kursu.
Swoją drogą sprawa z tym sprzedanym pakietem przez Książka jest dla mnie tajemnicza, bo w akcjonariacie się nikt nie ujawnił z pakietem ponad 5%. Można tu trochę pofantazjować o co w tym chodzi…
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tu nie ma co fantazjować, tu trzeba lać po mordzie…Dywidendy nie będzie a na pewno nie w planowanej wysokości. Mogę się założyć. I jeszcze jedno. Wierzycie w to, że Książe nie wiedział dużo wcześniej o planowanym wypowiedzeniu umowy?
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To jest "warszawski, salonowy cwaniaczek". Nie wierzę w żadne jego słowo…to jest czlowiek pokroju hajdarowicza, mazgaja etc..Co wcale nie oznacza, że pospekulowac nie mozna…A dyrdymały, że wypowiedzenie umowy przez Jaguara nie było znanym faktem wcześniej-to odpowiedzialbym mu tak: "ciulaj was a nie nas". Skoro to był szumnie nazywany "core business" Bahu i zero dywersyfikacji biznesu…to o czym to świadczy? Opchnal funduszom (z reszta one tez nie sa na pewno bez winy) akcje za krocie-teraz ma noge na kolanie i śmieje się pewnie czytając nasze wypociny, a że czyta- to oczywista oczywistość…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tu video po dokonaniu transakcji. Ktoś go sfilmował z ukrycia.
https://www.youtube.com/watch?v=guKU3Dav6jY

----
Gość

Witam wszystkich,

Nieuk, pytanie do Ciebie.

Te dwa portfele na biznesradar to są rozumiem twoje? To są prawdziwe portfele i rzeczywiste transakcje, czy twoje pole treningowe/wirtualne transakcje?

Pytam dlatego, że już obserwuje je kilka miesięcy i jestem pełen podziwu nie tylko co do wyników, ale podejmowanych decyzji transakcyjnych. Często zaglądam, bo widzę, że też trochę siedzisz na gamedev :)

Pozdrawiam,
RobertU.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć chopy;)

Wczoraj była bardzo ciekawa końcówka na BAHu. Chyba zaczyna się gra pod dywidendę…

Udanych inwestycji/spekulacji Wszystkim życzę:)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Prezes
Chyba w najbliższym czasie nie ma co wchodzić w spółki energetyczne.
Do poczytania https://www.parkiet.com/Energetyka/312129918-Straca-akcjonariusze-spolek-energetycznych–przyznaje-minister-energii.html
Pozdrawiam TEDI

Karol Adx
Gość

Dobry okres wybrali.. wejdą na giełdę po kursie pewnie 8-12 PLN, będzie słąbo z kursem więc dadzą się drobnicy wysypać a Solorz to zbierze a później za roku wezwanie na wszystko po 2 pln i wypad z giełdy :)

bufon
Gość
bufon

Mam jeszcze kilka akcji na rachunku..:)

Sławek
Gość

Elektrim wraca na giełdę :)
to były czasy :)

Sławek
Gość

ładna sesja i jest moc :)

work wzięty na początku i oddany na widłach 1,62

poza tym ENTER też ładnie w górę (ale ta spółka jest w portfelu na dłużej)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Enter to ciekawa spolka o czym jakiś czas temu tak właśnie odp. na pytanie Slawka. Oprocz tych spolek moja uwage zwrocily dzisiaj: Wielton (ta spolke mam) a także Agora i Ambra.

Milego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam,
A ja mam jeszcze inne pytanie tez zwiazane z podatkami.
Mam akcje Firmy Bytom. Jak wiadomo spolka ta zostala przejeta przez Vistule.
Przelicznik 0,72 z jakim akcje zostana zamienione jest znany, wiec ile akcji Vistuli bede mial to wiem (choc ciekaw jestem kiedy to nastapi fizycznie, bo Bytom jest zawieszony juz od pewnego czasu a nic o akcjach Vistuli nie slychac).
Ale moje pytanie dotyczy podatkow. Jak teraz bede sprzedawal akcje Vistuli po jakims tam ich aktualnym kursie to jak to sie ma do kursu po jakim zakupywalem Bytom (zaznaczam, ze robilem to po roznych kursach w kilku transakcjach).
Pzdr,
kafal

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Najlepiej spytać o to w domu maklerskim, w końcu to oni wystawiają PIT8C.
RafalM

Karol Adx
Gość

Upewnij się w domu maklerski,w szczegółowości czy kurs nabycia akcji VST ma właściwa cenę – powinna to być wypadkowa twojej ceny oraz przelicznika.
Kiedyś DM robiły czasem z tym wpadki i nie naliczały właściwie ceny nabycia akcji stąd automatycznie cena sprzedaży generowała mega zyski/straty księgowe.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ok, poczekam spokojnie do pita. Dzięki za odpowiedź :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam, mam takie pytanie początkującego. Na jednym walorze wykonałem sporo operacji żeby zrealizować stratę (obniżyć podatek), a później odkupowałem akcje. Z tego co rozumiem to działa zasada first in – first out. I tak obliczona obecna średnia na tym walorze jest niższa wg moich wyliczeń (i wg wskazań portfela w biznes radarze który na bieżąco prowadzę) niż to co by wynikało z pozycji 'koszt' na rachunku w DM BPS. I teraz – czy ich automat może to źle obliczyć? Nie chodzi o dużą kwotę, ale jendak sądziłem, że skutecznie nabiłem sobie stratę… warto się kontaktować w tej sprawie? Pozdr.
MG

Mikołaj Maxtoon
Gość

Prezes co sądzisz o komunikacie który dziś wydało I2Development o założeniu spółki celowej wspólnie z YIT develompent? Przenieśli tam sporą część swoich projektów wraz z kredytami i zobowiązaniami kredytowymi. Z czego pamiętam masz chyba ich obligi (tak jak i ja) co trochę mnie prawdę mówiąc niepokoi. Nie bardzo wiem jak to odczytywać.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nieuk, na jakim poziomie albo kiedy zamierzasz sprzedać WSE?
No i oczywiście gratuluję WSE.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzieki;) Polowa oddana-zysk 100%. Wiec wycofalem kapital zainwestowany i zostal mi pakiet o poczatkowej wartoaci w grze. A co z tym zrobie-bede działał ad hoc;)

Pozdrawiam serdecznie,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A właśnie widzę, że 10 000 z portfela sprzedałeś. ;)
Dizęki,
Pozdrawiam,
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Staram sie w portfelu wirtualnym odwzorowywac transakcje realne, ale nie zawsze się to udaje;)

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
do jakiego poziomu może spadać Delko Twoim zdaniem?
Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za opinię.
Pozdrawiam,
Rafff.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzisiaj na Delko dość silny opór w okolicach 7,10-7,30.
Kupiłem trochę akcji ze średnią 7,25. Cena wydaje się być atrakcyjna.
Dziwnie tylko wyglądają w arkuszu te zlecenia sprzedaży po 100 akcji co jeden krok.

Pytanie tylko skąd taki zjazd. Spółka fundamentalnie wygląda solidnie + podpisane umowy na przejęcia. Dziwne. Czyżby ktoś miał jakiś duży wolumen do sprzedania i sypie akcjami ?

WARXZZZ

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.