"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Szykuje się rekordowe półrocze dla Tarczyńskiego i Kani ?

Pomimo faktu iż nie mam spółek Tarczyński i Kania w swoich wirtualnych portfelach (w rzeczywistym również) w świetle ostatnich ciekawych informacji postanowiłem napisać kilka zdań na temat możliwych wyników w obecnym półroczu.

Na wyniki tych spółek (branża mięsna) wpływa wiele czynników takich jak koszty pracy, energii i inne ale najważniejszym jest koszt zakupu mięsa wieprzowego z którego robiona jest większość produktów wędliniarskich. Obecny rok jest korzystny gdyż ceny zbytu mięsa wieprzowego są najniższe od ponad 2 lat i pozytywne tendencje powinny być widoczne w wynikach 3 jak i 4 kwartału. Wg moich cotygodniowych obserwacji na stronach link wynika iż w 3 kwartale ceny mięsa wieprzowego były niższe o około 10% r/r i 2-3% kw/kw a w trwającym obecnie kwartale ceny są niższe ok. 7% r/r i 6% m/m.
W zeszłym tygodniu pojawiły się dla tych spółek bardzo dobre informacje gdyż USA wstrzymały import wieprzowiny z Polski rzekomo w wyniku ASF. Ruch ten spowodował iż polscy hodowcy muszą obniżyć mocno ceny wieprzowiny aby sprzedać zawrócone z USA mięso. Wg słów Kołodziejczaka z Unii Warzywno-Ziemniaczanej w niespełna tydzień wieprzowina jest tańsza o kilkadziesiąt groszy (czyli blisko 10%, pełne dane poznamy za tydzień) link. Gdyby ten zakaz został utrzymany przez jakiś czas powinno to przełożyć się na świetny 4 kwartał dla Tarczyńskiego i Kani. Wg moich luźnych wyliczeń gdyby 10% spadek utrzymał się cały kwartał to mogłoby dać Tarczyńskiemu 10 mln a Kani nawet 15 mln extra zysku.
Przechodząc do Tarczyńskiego to trzeba przyznać że sporo się obecnie dzieje (w firmie jak i na gpw). W tym roku główni akcjonariusze z rodziny Tarczyńskich ogłosili wezwanie na sprzedaż wszystkich akcji „status
spółki giełdowej to więcej zagrożeń niż korzyści”, jednak OFE nie zgodziły się sprzedać po cenie 10,50zł która później była podnoszona dwukrotnie na 12,60z i 14zł. Ciekawostką i dużym „kopem” do wzrostów kursu było nabycie 2 tygodnie temu przez Tarczyńskich blisko 700 tysięcy akcji na gpw w cenie po 15zł (ustawiona transakcja) i po części dzięki temu w dniu dzisiejszym mamy najwyższy w historii kurs.
Szacując wyniki za 3 kwartał 2018 należy też zwrócić uwagę iż na początku lipca Tarczyński sprzedał jeden ze swoich zakładów produkcyjnych w Sławie za 28 mln link. Był to najmniej zaawansowany zakład (najmniej przetworzone i najmniej rentowne produkty były produkowane) przejęty w 2005 roku za 15 mln – na tej transakcji może zostać wygenerowany jednorazowy zysk księgowy na kilka milionów złotych. Zakładając podobne przychody r/r (odrobinę mogą być niższe bo zakład w Sławie nie będzie dodawał przychodów i jakiś zysków), marżę ze sprzedaży 23% (22,18% kwartał wcześniej i 21,16% rok wcześniej), 4 mln koszty reklamy (rok wcześniej nie było kosztów reklamy) to zysk netto może wynieść około 15 mln. Rok temu zysk wyniósł 9,38 czyli zakładam wzrost zysku o 60%.
W przypadku Kani mniej w ostatnim kwartale się działo bo z istotnych komunikatów była tylko pozytywna informacja o spłacie obligacji serii D za 7 mln złotych. W przypadku tej spółki łatwiej szacować wyniki porównując 3 kwartał do 2 kwartału gdyż w obu tych kwartałach zawarte będą wyniki przejętych w grudniu 2017 Staropolskich Specjałów. Zakładam że w 3 kw poprawiła się podobnie jak w Tarczyńskim marża na sprzedaży przy kilku% wyższych przychodów dlatego oczekuję iż zysk netto wyniesie 18 mln zł przy 13,3 mln rok wcześniej (wzrost o 35% r/r) i 17 mln kwartał wcześniej.
Od strony technicznej wg prof. Borowskiego z SGH (analiza dla dzisiejszej Gazety Parkiet) kurs przebił linii trendu spadkowego, wskaźniki akumulacja/dystrybucja a DI+ i DI- pokazują rosnąco przewagę byków oraz widać wzrost zainteresowania spółką.

W przypadku obu firm nie mogę jeszcze oszacować wyników za 4 kwartał ale jeśli ceny surowców (ceny mięsa wieprzowego) utrzymają się lub nawet spadną przez amerykańskie sankcje to zyski powinny być lepsze r/r. W przypadku Kani należy uważać bo jest duże ryzyko że w raporcie rocznym mogą pojawić się odpisy na „dziwne” należności i na wartość przejętych Staropolskich Specjałów (warto przeczytać uwagi biegłego do raportu półrocznego który ma poważne zastrzeżenia).
Uwaga – firmy te zużywają duże ilości energii elektrycznej i trzeba zakładać iż od nowego roku w związku z dużym wzrostem cen energii (ponad 50% r/r) realny jest wzrost kosztów z tego tytułu. Nie znalazłem w ich raportach ile faktycznie % energia stanowi wszystkich kosztów ale trzeba zakładać że koszty zwiększą się przynajmniej o 10 mln zł rocznie.

Zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i
odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są
żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
AnonimowyszejkerjankoPrezesAnalizy Cornix Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
janko
Gość

Prezesie, co sądzisz na temat spółki Neuca? Kurs w ostatnim czasie mocno pikuje w dół. Jednocześnie ciężko znaleźć fundamentalne uzasadnienie takiego stanu rzeczy. Zysk na akcję z 2 pierwszych kwartałów wzrósł r/r o jakieś 20%, co może dać C/Z na poziomie około 9,1. Dla spółki, która co roku podnosi wartość dywidendy o około 10%, to może być dobra okazja do akumulacji papieru.

Analizy Cornix
Gość

Z Kanią jest taki problem, że nie ma tam gotówki. Należności i zobowiązania puchły szybciej niż przychody. Teraz doszedł problem taki, że przychody przestały rosnąć… ja bym się obawiał wręcz o bankructwo.

szejker
Gość

Jezeli konsoliduja Staropolskie Specjaly to licza przychody wychodzace do podmiotow zewnętrznych. Jezeli przychody sa gorsze to znak ze tamte w zeszlym roku byly watpliwej jakosci i sluzyly tylko do sztucznego nabicia wyniku (cos jak cloud).

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.