"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

IRL 17 % stopa dywidendy a kurs nie rośnie – co zrobić ?

Napisałem tego posta gdyż niezbyt często mi się
zdarza że nie wiem „co zrobić ?” w przypadku mojej inwestycji. 

Zazwyczaj
jest łatwiej bo albo coś jest czarne (złe wyniki, słabe perspektywy
itp.) albo białe (rosnące wyniki i dobre prognozy na przyszłość)
i wówczas jest łatwo pożegnać się z akcjami firmy lub
kupić/dokupić akcje. Niestety w przypadku Inter Rao Lietuva (IRL)
jest o wiele trudniej. Firma patrząc na stronę finansową i
wskaźniki to IRL wygląda dobrze: zdrowy bilans, mocne przepływy
operacyjne, EV/EBITDA 4,93, wysoka amortyzacja (zaniżająca zysk
netto) i niski capex sprawiają że c/z spada z 6,20 do 5,
wypłacająca co roku blisko 100% zysku w formie dywidendy,
zwiększająca wolumeny sprzedawanej energii.


Więc dlaczego kurs nie rośnie tak jakby się działo z większością polskich firm notowanych na GPW? 
Prawdopodobnie może się na to składać kilka czynników ale czy to one dołują kurs to nie wiem. Negatywnie mogą działać: spadające przychody (ceny energii spadają więc pomimo rosnących wolumenów sprzedaży energii i przychody spadają), mocno spadające zyski (to dla mnie trochę nie zrozumiałe, chociaż mocna poprawa wyników w 2015r. w stosunku do 2014r. też była nie zrozumiała), mała popularność firmy i niska płynność akcji (brak informacji w serwisach PAP o proponowanej dywidendzie czy nawet o dzisiejszym walnym, może wynikać to z faktu że firma z Litwy z właścicielami z Rosji), duża podaż akcji (ktoś drugi rok z rzędu sprzedaje duże ilości akcji, w zeszłym roku kilkanaście milionów a w tym kilka milionów złotych). 

Co zrobię ?
Tego jeszcze nie wiem ale mogą wchodzić u mnie w grę dwa warianty. Pierwszy to liczę że po zatwierdzeniu przez WZA kurs urośnie w okolice 14 zł tak jak to było po podaniu informacji o rekomendacji dywidendy przez zarząd i wówczas na tym wzroście sprzedam, w tym przypadku  wyjdę mniej więcej na 0. Druga opcja to brak wzrostu kursu po zatwierdzeniu dywidendy i wówczas jeszcze nie wiem co zrobię, czy sprzedam z 10% stratą czy wezmę sporą dywidendę i będzie liczył na dobre wyniki w 2017r. I jeśli chodzi o wyniki w obecnym roku to mam problem bo zupełnie nie wiem jakie mogą one być, przychody powinny rosnąć ale jaka będzie rentowność i zyski to nie mam pojęcia. W swoich szacunkach przyjmuję sobie iż dywidenda (najłatwiej sobie zyski na nią przełożyć) może spaść o 30% i z obecnej 2,17 zł na akcję spadnie na 1,50 zł, zakładając że po odcięciu obecnej dywidendy kurs nie odbije i lekko spadnie to wówczas za rok przy kursie akcji około 10 zł dywidenda będzie ze stopą 15%. Czyli jakby nie patrzył znowu wysoko ale jak kurs się zachowa to nie wiem, najgorsze w tym może być że rok minie i pieniądze nie będą pracować (zarabiać).
Może czytelnicy bloga mają jakieś inne pomysły co zrobić z trudną inwestycją w IRL ?
p.s. do wyliczenia 17% stopy dywidendy przyjąłem zatwierdzenie w dniu dzisiejszy przez WZA 0,51 EUR x 4,25 kurs Eur/Pln i kurs akcji 12,70 (0,51×4,23/12,70*100=17,00)
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Marcin R.SaszKaKrzychOBSAirness Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dywidenda jest uchwalona więc zobaczymy jaka będzie reakcja kursu. Jeśli urośnie do 14zł trzymam do wyników za 1Q i odbieram dywidende. Jak wyniki słabsze to sprzedaje. Zagrożenie to trend spadkowy i bardzo mała popularność spółki no i oczywiście to że ktoś tam cały czas "sypie" . Faktem jest że po odcięciu dywidendy czasem kurs rośnie i tym co tak dołują kurs akcje się skończą. Jeśli natomiast miałbym lepszą spółkę na oku i brakuje mi kasy to sprzedałbym przed dywidendą i zapomniał. Dominik

SaszKa
Gość
SaszKa

A mnie wychodzi, że historycznie papier odrabia około lipca sierpnia odcięcie dywidendy i to z nawiązką, wystarczy pooglądać wykres.
Papier mam, bo lubię dywidendowe spółki i (o ile wyniki nie będą jakieś słabe) to sprzedam po odcięciu dywidendy po ok. 14 zł. Jak sprzedam to wrócę i się pochwalę :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Oceniając po danych historycznych: papier nie podnosi się z redukcji wartości po wypłacie dywidendy. Zatem dywidenda nic nie warta – mało tego, po odliczeniu podatku wychodzisz na minus. To "sypanie" akcjami prawdopodobnie przez dużego akcjonariusza dobrze zorientowanego w perspektywach tej spółki. Wydaje się potwierdzać ryzyka które Prezes wymieniłeś, i które przecież w znacznej części już się zmaterializowały.
Ja sprzedałem.

Marcin R.
Gość

We wtorek! W poniedziałek nie ma sesji ?

OBS
Gość

Problemem IRL są uruchomione mosty energetyczne z Polską i Szwecją. Szczególnie ze Szwecją, bo to spowodowało znaczący spadek cen.
Do tej pory robili w skrócie deal – kupują energię w Rosji i sprzedają dużo drożej na Litwie. Teraz nie ma już tak prostego dealu i takich marży, więc trudniej o zyski.
Patrząc na ticker IRL_PE na stooq.pl widać, że od końca 2014 r. wynosi 4-6. Niestety teraz jest już 6,5, co nie wskazuje na niedowartościowanie wobec poprzednich poziomów.
Nadzieją jest IV kw., w którym wyniki się poprawiły wobec III kw., więc może warto zobaczyć, co pokażą w I kw. Będą już niedługo.

Airness
Gość

Ja czekam do wynikow za 1Q. Jesli zyski sie ustabilizowaly, to trzymam dla kilkunastu % dywidendy rocznie – taka lokata. Jesli dalej spadaja (co bylo wg mnie powodem spadkow kursu w ostatnich miesiacach), to chyba czas pozbyc sie akcji.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sprzedaj- wszyscy kupili zaraz po zapowiedzi dywidendy i patrzą się na siebie- dopływu świeżego kapitału nie ma- na szczęście nie wszyscy czytają ten blog i cie naśladują.Zibi

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak mój wpis jest złośliwy. IRL kupiłem po 13 z groszem i sprzedałem po 13 z groszem w tym samym dniu zaraz w dniu zapowiedzi tej ogromnej dywidendy gdy ktoś tak sypał. Prezes jesteś jak mój brat, który w poniedziałek po brexicie sprzedał wszystkie akcje. Jesteście jak podjarane chlopaszki, którzy znalezli złotego graala. Nie przeżyliście krachu i nie macie pokory- ale to znak że idzie hossa.

Krzych
Gość

Zibi ma rację.
Wcześniej już sygnalizowałem, że większość tu jest mocno przekonana, że giełda da mocno zarobić bez ryzyka.
Więc stwerdzenie Zibiego
"
Jesteście jak podjarane chlopaszki, którzy znalezli złotego graala.
"
pokazuje, że gość dużo przeżył na giełdzie i wie co mówi.

Sensei
Gość

Spółka nie rośnie bo jest niepopularna a rozliczanie dywidendy wiąże się z dodatkowymi formalnościami co przekłada się na jej niepopularność co przekłada się na brak zmiany kursu i to powoduje też, że spółka jest niepopularna – niepopularna to słowo klucz. Niepopularność to zaleta bo będę mógł ją kupić bardzo tanio – pamiętam kiedy była kupowana po 20 pln. Proponuję zakopać na 2-3 lata.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

tego nikt nie wie;) Ja trzymam bo zwrot z zainwestowanego kapitału spółki jest jednym z najwyższych na GPW. Traktuje ją jako dobrą lokatę kapitału z opcją , że kurs w końcu wybije.
szejker

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes czemu uważasz że przychody będą wyższe? Cena MWh na giełdzie Nordpool raczej spada w stosunku do zeszłych kwartałów. Jeżeli chodzi o zyski, to dochodzi mocniejszy rubel co może obniżać opłacalność importu energii z Rosji. Na drugim biegunie jest rozwój spółki w Polsce, który pozytywnie może się odbić na wynikach. Tutaj wzrost może być w tempie wykładniczym , ponieważ rynek energii dla biznesu jest jeszcze niedojrzały.
szejker

Zgred
Gość

ja nie pomogę…
sprzedałem ponad miesiąc temu zaliczając 11% stratę…
kasa popracowała na czymś innym i jestem na 0…

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.