"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

KGL – rosnące ceny surowców, to mocny spadek marż.

KGL prowadzi działalność na rynku tworzyw sztucznych w obszarze produkcji opakowań dla sektora spożywczego oraz dystrybucji granulatów tworzyw sztucznych.

Bezpośredni wpływ na osiągane marże KGL, mają ceny ropy naftowej, która jest surowcem bazowym dla większości tworzyw sztucznych.

Głównym, ropopochodnym surowcem wykorzystywanym przez KGL przy produkcji (ok. 65% udziału) jest poliester PET (głównie w formie płatków PET), którego orientacyjne (ceny płatków PET trochę różnią się od cen PET) notowania można obserwować na stronie https://www.plastech.pl/ceny-tworzyw/PET-butelkowy-27.

W ubiegłym roku, notowania PET mieściły się w przedziale 3,20-3,80 zł, w obecnym roku (do września) w przedziale 5-6, by w listopadzie wzrosnąć do najwyższych w historii poziomów 7zł. Niestety, wysokie notowania PET (wyższe obecnie 100% r/r), są złym prognostykiem dla przyszłych wyników KGL (o tym później).

Niekorzystne ceny surowców sprawiły, iż 3 kwartał 2021r. był pierwszym kwartałem od debiutu na GPW w 2015r., w którym spółka odnotowała stratę netto.

Jakie były powody tej straty i jakie są przyszłe perspektywy spółki, zawarłem w podsumowaniu wyników opublikowanym na Portalu Analiz.

Zachęcam do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, czyli ponad 1.380 abonentów, którzy aktywnie na forum i czat, wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami inwestycyjnymi.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.