Wczoraj pojawił się comiesięczny portfelu dm boś w którym jest spore przemeblowanie. Wypadły z portfela akie spółki jak: Eurotel, Vindexus, Tower, PCC Rokita, 11 Bit i JSW a wskoczyły Playway czy Ciech.
odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a
jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to
najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej
zagrożenia.
mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie, post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk „Wczytaj więcej…”
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Silny trend spadkowy. Moim zdaniem warto poczekac na panike i testowanie dolkow. Prezes a z reszta, co napisales-zgadzam sie calkowicie;)
Pozdrawiam,
Nieuk.
Cześć wszystkim
Mam pytania co sie dzieje dzisiaj z livechatem. Ładnie rosło pod 35 a teraz takie spadki -7%.
Gracz
Ja mam teorię że jutro lub pojutrze podadzą bardzo słabe informacje o pozyskiwaniu nowych klientów w lipcu i dlatego kurs spada. Ostatnie 3 miesiące były słabe dane i zawsze kurs spadał (nawet około 10%), teraz rynek może to dyskontować.
Czesc Wszystkim,
Strasznie mnie zaskoczylo PKP Cargo. Juz mialem wywalac w okolicach 44 zl praktycznie po kosztach a tu taki "suprajs":) Teraz z perspektywy czasu mysle, ze jak spolka nie przebila wsparc w okolicach 43,5 i trwala konsolka a doszly obroty, to byla dobra decyzja. Co wiecej trend spadkowy wyhamowywal-walor nie zareagowal na negatywna informacje o podwyzkach plac a wybiciem z konsolki rynek zareagowal na prognoze. To moze oznaczac zmiane srednioterminowego sentymentu do waloru.
Milego dnia,
Nieuk.
dm boś mocno obniżył cenę docelową BAH z 9,25 do 7,70 ale za to podniósł zalecenia do kupna. W 2 kw niestety oczekują sporego spadku zysku netto do 7,80 mln z 13,20 mln rok wcześniej a głównie na to wpłyną straty kursowe (5 mln) oraz niższa wartość sprzedawanego samochodu. Obniżyli też prognozę rocznego zysku z 44,3 mln do 37,3 mln.
Co do BAHu, to pisalem Ci wczesniej, ze bedzie problem i to systemowy…oprocz w/w ryzyka walutowego dochodzi problem systemowy tez opisany i ten, ktory ja dostrzegam-bedzie zmniejszony wolumen sprzedazy samochodow. Wystarczy spojrzec, czym handluje BAH…Mnie interesowalby wolumen sprzedazy poprzez leasing aut przed zmiana legislacyjna. Wtedy to bylo 500 tys zl a teraz 150 tys zl…Podejrzewam, ze te samochody byly brane wlasnie w leasing przez firmy…a teraz to co…? Duzy problem maja.
Pozdrawiam,
Nieuk.
Problem to jest taki, że nikt mnie nie słuchał, pisałem wielokrotnie, że Książek opowiada, że sprzedaje coś wyjątkowego, luksusowego… a prawda jest taka, że to są głównie zwykłe i podstawowe wersje Jaguarów… niech sobie każdy uświadomi, że luksus w samochodach to zaczyna się od 0,5 mln. Sprzedaż Range Rover (to na co ja zwracam uwagę, bo to sobie kupuje ktoś kto ma pieniądze) jest mizerna, a Jaguara nowego za 200k każdy sobie może wciągnąć odpisując VAT i raty leasingowe. Nie trzeba do tego wielkiej działalności prowadzić, aby sfinansować zakup na 6 lat… BAH ma i miał i wielkie "g" w ofercie dla ludzi, którzy szukają luksus-u. ŁD.
W ogole trzeba sie zastanowic nad fundamentalna kwestia moim zdaniem, czyli jaka wartosc dodana daja maluckim akcjonariuszom…Moim zdaniem znikoma…Z reszta nie oceniam ludzi, ale Ksiazek dla mnie to "blizniak" z Owerko z Bakallandu…Czasem trzeba sie poslugiwac analogiami…Nastepna sprawa-wydzielili Bah, bo byc moze wiedzieli o zmianach prawa…to jest b.skomplikowana sprawa…posrednia odp. jest to-dlaczego branza game dev. jest tak mocno alokowana. To przewaznie sa ludzie z pasja, ktorzy z tzw. "Ukladem zamknietym" nie maja nic do czynienia…
Pozdrawiam,
Nieuk.
Witam
Nieuk wysłałem Ci meila.
Cześć Prezes
Co myślisz o Apatorze. Ostatnio akcje poszybowały w górę po publikacji tego artykułu http://www.bankier.pl/wiadomosc/Apator-mial-w-I-polroczu-396-1-mln-zl-przychodow-i-36-7-mln-zl-zysku-netto-7605028.html.
Jak uważasz to koniec wzrostów czy można jeszcze wejść.
Pozdrawim XXX
Zawsze się zbyt mocno w Apatora nie wgłębiałem gdyż zawsze był dla mnie zbyt drogo wyceniany. Kurs mocno urósł po opublikowanych szacunkach wg których zysk netto w 2 kw wzrósł z 12 mln do 21 mln (90%) ale za to przychody spadły z 236 do 214 (o 10%).
W mojej ocenie rynek zbyt mocno przereagował te szacunki gdyż nie wiadomo czy nie było w nich jakiś przeszacowań walutowych lub innych (bo przecież przychody spadły a zyski mocno wzrosły). Ponadto za ostatnie 12 miesięcy zysk ich wyniesie 50 mln i nawet jak są w stanie zarabiać 80-90 mln to przy obecnej kapitalizacji 960 mln to wcale nie będzie tanio.
Pomimo oczekiwania poprawy wyników także w kolejnych kwartałach ja by akcji Apatora nie kupił gdyż jak dla mnie jest zbyt drogo.
Prezesie,
nadal podtrzymujesz prognozy zysku dla CDRL? To nie jest normalne, że kurs tak leci. Robi się za tanio. Według mnie spółka może zaskoczyć słabymi wynikami na poziomie operacyjnym….
pawel.
Rynek jest obecnie nie normalny i wyceny są jakie są. Nie było żadnych nowych informacji ze spółki (np. szacunki zysków za 2 kw) dlatego jak najbardziej podtrzymuję 7 mln zysku. Ja właśnie zysk operacyjny zakładam że był bardzo dobry bo jakby nie patrzył na początku kwartału dolar był bardzo nisko i mogli tanio zakupić kolekcję letnią. Trudniej mi określić jaki wpływ mogą mieć zabezpieczenia walutowe, dolar cały 2 kwartał się umacniał więc jeśli się zabezpieczali (tak robią od lat) to powinni wykazać dodatkowe extra zyski (ale pewności nigdy nie mam).
Poza fatalnym rynkiem na postrzeganie firmy może wpływać to iż patrząc na publikowane przychody są one niemal płaskie co jest trochę złudne bo raporty nie uwzględniają sprzedaży za granicą która ma w tym roku rosnąć przy płaskiej sprzedaży w Polsce. Ponadto nawet jeśli zarobią 18-20 mln w tym roku (tyle przynajmniej oczekuję) to c/z wyniesie 7-8 a to czy dużo czy mało każdy może mieć inne zdanie.
Ciekawy artykuł jest na parkiecie o braku płynności na maluchach, który zazwyczaj jest negatywny. Wiele spółek można kupić za pół darmo ale to wcale nie zachęca do kupna. Zarządzający w fundach wolą je unikać gdyż póżniej przez wiele lat trudno z nich wyjść a w przypadku negatywnych informacji kurs spada od razu 20%, itp.
Artykuł potwierdza zachowanie spólek które miałem ostatnio w portfelu np. Cdrl (niby gorsze wyniki) czy PCM (sporo gorsze wyniki) i kursy pospadały po 30%.
Kazda strategia/taktyka jest dobra-najwazniejsza, zeby byla efektywna. Moim zdaniem warto jest dostac po czterech literach, zeby pozniej wyciagnac wnioski. Na naszym grajdole to juz w ogole "specyficzna specyficznosc" :)
Bawienie sie w dolki i gorki konczy sie dolkiem, ale niestety najczesniej psychicznym…Niestety to czlowiek rozumie po latach…
Milego wieczoru,
Nieuk.
Panowie jak to mówią raczej nigdy nie kupi się na samiutkim dołku i sprzeda na samiutkim szczycie;)Wiadomo żeby się tak chciało.Nieraz się uda nie powiem, ale żadko.Trzeba sobie założyć zarobiłem tyle i tyle sprzedaję.Brać zyski i czekać na okazję.Pozdrawiam wszystkich tu piszących.
Nieuk, masz zdrowe podejście.
choć czasem lepiej trzymać
przyznam się, że akcjach na których zarobiłem nie trzymałem nigdy dłużej niż pół roku, natomiast te na których straciłem grubo ponad 5lat
na wszystkich których zrobiłem wyskoczyłem sporo za wcześnie, jedynie na brasterze wyskoczyłem na samiutkim szczycie (uff)
zazwyczaj określam sobie cel, ale jak "czuję" że coś ewidentnie się kończy to skracam pozycję lub ustalam sobie limit np 10% od ostatniego szczytu
pozdawiam
sławek
Czesc Wszystkim,
Ja mam ograniczone zaufanie co do rekomendacji…raczej wrecz znikome. Co do samej spolki-to srednio sie interesowalem. Raczej traktowalem ja jako jedna z maszynek do zarabiania cashu dla Playway. To wcale nie oznacza, ze jak bedzie jakis nadspodziewany sukces spolki zaleznej-to kurs nie pojdzie wysoko. Obroty tez spore, wiec sygnaly raczej dobre.
Ja nie jestem jakims analitykiem i wybitnym fachowcem od game dev. Wytypowalem sobie kilka miesiecy temu te spolki, ktore sa godne zainteresowania. Wiecie jakie firmy przed zakupem analizowalem przez swoj pryzmat inwestorski/spekulacyjny. Nie sledzy wszystkich inf az tak na biezaco. Oczywiscie, ze staram sie monitorowac…ale nie zawsze ze wszystkim nadazam;) Poddalem sie trendom. No, ale jakby cos zaczelo mi zle pachniec, bede dzialal ad hoc-bo nie ma co sie zakochiwac w zadnych akcjach.
Pozdrawiam serdecznie,
Nieuk.
Nieuk, Ty tu jesteś zaangażowany w spółki gamedev, więc mam pytanie co do wyników ULTGAMES? Jak widzisz tę spółkę?
mn
To może ja krótko napiszę. Jeśli wierzyć rekomendacji PDM (tego domu zamieszanego mocno w sprzedaż obligacji Getback) to w tym roku mają zarobić 0,9 mln, w 2019 2,5 mln a w 2020 4,4 mln to obecna wydaje się niska patrząc na podobne spółki z tej branży. Oczywiście przypominam że do reko należy podchodzić z ostrożnością i to tym bardziej biura maklerskiego którego prezes jest na "wakacjach" w areszcie śledczym.
https://www.polskidm.com.pl/pliki/raporty/Ultimate_games_czerwiec_2018r.pdf
Witam. Mam pytanie do Prezesa i czytelników bloga. 30 maja br na Tauronie był olbrzymi obrót (wolumen ponad 113 mln szt). Nigdzie nie mogę znaleźć informacji kto sprzedał i przede wszystkim kto kupił. Jednego dnia obrót ponad 6% akcjonariatu i brak info np. na bankierze, attrader itd ? Przecież drobni tego nie zrobili. To jak to jest z obowiązkiem publikacji takiej inf. przez spółkę ?
Pozdrawiam,
Corra
Nie pamiętam co działo się 30 maja ale patrząc na większość podobnych spółek (Enea, KGHM, JSW, PGE) to wszystkie miały podwyższone przynajmniej 3 krotnie obroty od średniej. Tauron miał jeszcze większe obroty niż inni ale jeśli nie było komunikatów to znaczy że były to "normalne" transakcje nie powodujące przekroczenie progów.
A nie ma to coś wspólnego z wykreśleniem z głównej listy MSCI i przejściem do "small cap"? To chyba było z końcem miesiąca.
Gerard
Altus mocno spada (-10%) po piątkowych informacjach iż KNF wszczął dochodzenie wobec spółki odnośnie współpracy z Getbacka w ramach funduszy wierzytelności. Jakiś czas temu krążyły informacje iż możliwe jest zawieszanie licencji dla tych którzy złamali prawo więc rynek może się obawiać że tak będzie z Altusem (tak tylko sobie głośno myślę i nic nie chcę sugerować).
Jak ktoś się jeszcze łudzi o co tu chodzi to niech posłucha https://www.youtube.com/watch?v=4PgzM4yq0DI
Piter
Łał, ale bełkot
pozdr. endru
Prezesie, co myslisz o wynikach Bowimu?
Pozdrawiam
Bowim podał szacunki jednostkowe więc mało istotne. W samym 2 kwartale przychody wzrosły z 287 mln do 353 mln (bardzo mocno) a zysk z 0 do 1,4 mln. Progres w zysku netto jest ale przy tak ładnych przychodach można chcieć więcej. Nie pomagały lekkie spadki cen stali i osłabienie złotówki a oni sporo importują. Lipiec lepiej wygląda pod tym względem ale do końca kwartału jeszcze sporo czasu.
Amortyzacja-to sa zapisy ksiegowe. Zobacz sobie jakie samochody sprzedaje BAH a jakie PCM.
Nieuk.
No i za to lubie tego bloga;) Zapomniałem napisac, ze w przypadku BAHu zmienilo sie prawo. Stety albo niestety mozna w leasing wlozyc samochod do 150 tye. zl. To uderzy bardzo w biznes.
A co do hossy-kazda sie konczy. Nie sadze tez, ze jest banka. Jedyna banka to kryptowaluty. A ja tez kiedys spekulowalem…na NC…wyszedlem na tym jak Zablocki na mydle…masakra hehe…
Milego dnia,
Nieuk.
Co do BAH to zmiany prawne mogą być bez wpływu bo zwiększa się wysokość amortyzacji co pozwoli robić większe odpisy. Nowe zmiany mogą być bardziej niekorzystne dla PCM.
Co do newconnect to ja sporo zarobiłem ale to było 2-7 lat temu, dużo jednak ludzi na spekulacjach tam potraciło i nie ma już gotówki (zostało tylko kilka spółdzielni naganiaczy ) a rynek umiera.
z tym że mieszkanie lepsze nie do końca się zgadzam z kilku powodów:
coraz więcej mieszkań na rynku, coraz krótsze życie nieruchomości, ludzi rodzi się mniej niż umiera, może być to samo co z samochodami, kiedyś 5letnie auto było wartości 50% nowego, teraz 3letnie traci połowę na wartości z mieszkaniami za jakiś czas będzie tak samo -zwłaszcza z dobrze wyposażonymi.
akcje w miarę łatwo spieniężyć -lub tylko część, mieszkania czy ziemi w części nie spieniężysz.
a to że bessa i hossa wpływa na kurs to jasne i z tym nie walczę szukam tylko akcji które będą dobrze rokowały na przyszłość (np branża górnicza raczej nie) branża medyczna jak najbardziej -zwłaszcza usługi. myslę że branża gastronomiczna również może się dobrze rozwijać.
sławek
NIeuk: "Prawda jest tez taka, ze im mniej sie interesuje-tym mam wieksza stope zwrotu".
Faktycznie czasami tak bywa, zdarzało mi się, że im więcej kombinowałem tym gorzej na tym wychodziłem haha.
Zgadzam się również co do seklektywaności hossy, ale w tym kontekście, że jest grupa która jest w czołówce i to są sensowne stopy zwrotu – obecny gamedev, chociaż też nie cały, następnie jest grupa – bardzo liczna, która daje niewielkie stopy i pewna część któa albo stoi w miejscu albo spada. Pozdrwiam Łukasz_S
Żadne książki o inwestowaniu nie pomogą, żadne inwestowanie w wartość, żadna dywersyfikacja. Kupowanie nisko wycenianych też nic nie daje. Hossa zawsze jest tylko na wąskiej grupie akcji. W 2000 internet, potem deweloperka w 2007 teraz gamedev. Oczywiście zawsze na końcu następuje zwała. Giełda nie ma sensu w takim układzie jak jest teraz w Polsce. Dobre spółki już dawno poznikały z parkietu zostały plewy ( poza garstką dobrych i balonami). Szkoda czasu, zdrowia i nerwów. Lepsze mieszkanie na wynajem albo lokata w ziemie.
Jacku,
nie chodziło mi żeby kopiować czyjś portfel ale zawsze warto wziąć niektóre typy pod uwagę, miałem kupić mieszkanie i niech sobie generuje jakieś dochody ale wolę akcje- myslę że w przeciągu 5-7 lat mogą dać lepszy efekt -nawet gdyby któraś ze spółek z porfela zbankrutowała.
co do typów to sam wybieram i nie wszystkie co macie w portfelu mi się podobają,
jakoś mam np uprzedzenie do spółek węglowych.
nie chcę też spółek mocno spekulacyjnych typu krezus czy qumak, ale wybrać 8 spółek z 300 nie jest łatwo bo trzeba byłoby za dużo czasu stracić a i tak wybrałoby się źle. ponad 10lat temu miałem optimusa 112tyś szt -kupione po 90gr. oddałem po 81gr
nawet nie chcę wiedzieć ile byłoby to teraz, a tak to od tamtego czasu kilka sukcesów i kilka wtop i może jakby policzyć to pewnie do przodu ale nie znacząco.
chcę zbudować potfel więc pytam co do niego włożyć, gdzie są perspektywy (nie kasynowe)
Pozdrawiam
Sławek
Masz zdrowe podejście. 8 spółek po 12,5% to też dywersyfikacja. Ja wolę 13-14 spółek. To, że wolisz akcje zamiast użerać się z lokatorami też racja.
Szukaj spółek nisko wycenianych z podobnymi wykresami jak Ropczyce,4Funmedia, zerknij sobie wykresy spółek które mocno wzrosły.
Znajdź spółki nisko wyceniane z podobnymi wykresami w początkowej fazie.
Unikaj spółek w trendzie spadkowym.
Kupno akcji to kilka sekund czy minut. Wytypowanie spółek do portfela wymaga dużo pracy. Myślę, że sam jesteś w stanie najlepiej to zrobić.
Poszerzaj swoją wiedzę o GPW … czytaj książki o inwestowaniu.
Pozdrawiam Jacek
Uważam, że zawsze warto mieć dużą pozycję gotówkową. Okazję zawsze będą się pojawiały i watro je wykorzystać.
Automotive
Witam.
Mam pytanie do Prezesa i czytelników tego bloga Czy mozecie polecić dobra książkę do nauki badania sprawozdań finansowych spółek chodzi mi RZiS Bilans i Cash flow?
pozdro
Rekinek
Na https://www.stockwatch.pl/zakup-ebooka/szczegoly.aspx?pid=4f75f925-ca5a-487a-9173-ab2cd937c78e stworzyli ebooka, może to będzie dobre (nie czytałem) bo stworzyli to praktycy.
Co CI da to czytanie sprawozdań finansowych? To strata czasu. To musztarda po obiedzie. Jak Ty czytasz sprawozdanie finansowe to CI którzy ustalają kurs przeczytali je już tydzień przed Tobą i dokonali stosownych transakcji. No chyba że w biegłego chcesz się bawić.
To w jaki sposób ty chcesz prowadzić inwestycje bez czytania sprawozdań finansowych?
Są inwestorzy którzy głównie patrzą na liczby (np. Ja), są inwestorzy którzy patrzą głównie na kreski (technikę) a są inwestorzy i to najciekawsze patrzą na popularność danej spółki na forum bankiera. Znam przypadki inwestorów którzy patrzyli na bankierze która spółka ma największą popularność i w nią inwestowali, była to typowa spekulacja i zazwyczaj marnie się kończyła bo byli ubierani na górce.
To nie ma nic wspólnego z inwestycją. Równie dobrze można pójść do kasyna albo na automaty i patrzeć, czy ktoś przed tobą wygrywał czy przegrywał.
Inwestowanie to głównie liczby, choć na kreski można spojrzeć, bo zbyt duży tłum traktuje to jako wyznacznik i według tego gra. Właśnie "gra" to jest dobre słowo.
Wskaźnik zadłużenia jest bardzo ważny używam poziomu 0,6 (w zależności od branży można dać też 0,7)… odsiał mi np. spółkę Vistal.
Niższe zadłużenie oznacza też, że spółka będzie bardziej skłonna płacić dywidendy.
Jakie wskaźniki zadłużenia spółek które podałem.
4FunMedia 0,30
Fasing 0,52
Ropczyce 0,45
Czy pod pojęciem rozwojowe – pkt. 2 rozumiesz np biotechnologię, gamedive i inne modne branże, czy bardziej szukasz konkretnych zdarzeń w przyszłości, które mogą dodatnio wpłynąć na daną spółkę, nawet gdy jest bardzo defensywna.
1. Dla mnie są to spółki (branże) w których oczekuję poprawy wyników (spółka może mieć straty, kiepskie wskaźniki).
2. Spółki z wysokim RoE. Tzn powyżej 10-15% optymalnie jest powyżej 15%
np wskaźnik Roe Dla 4Fun to 21,45%
Problem jest to, że spółki z wysokim Roe … są drogie. (zdarzają się wyjątki)
Jeśli chodzi GameDev … nie znam się na nich. Frostpunka oceniłem negatywnie a okazał się hitem. 18-latek może być ekspertem odnośnie gier … ja nim nie jestem. BioTech … coś mam na oku ale funem Mabionu nie jestem i nie będę. Miałem ostatnio Pelion … niestety zdjęli z GPW.
Pozdrawiam Jacek
Co do game dev., to nie do konca sie zgadzam…Ja tez sie nie znam, ale co z tego? To, ze ktos ma LPP, czy cos z portfolio CCC-to musi miec te akcje? Nie. Nastepna hossa to beda spolki okolomedyczne. Czy to biotechnologia, czy inne…to jest malo istotne. Voxel pokazal sile. Pewnie to samo bedzie na Mercatorze. PBKM sobie odpuscilem. Byl komunikat o zwrocie 9 mln zl od Wegrow. Walor nie zareagował. Fatalna wiesc…Prezes mial racje-szykuje sie emisja.
Wracajac do game dev. wazne sa gry pokoleniowe. Dlatego moim zdaniem trwa hossa w najlepsze na Cd Projekt. Cyberpunk bedzie wymiatal.
Nieuk.
Ja analizuję zadłużenie nieco w szerszym kontekście, oczywiście patrzę na wskaźniki ale jednocześnie odnoszę wszystko do obecnie panujących warunków gospodarczych – głównie poziom stóp procentowych oraz prawdopodobieństwo ich wzrostu. Czasami nawet dopuszczam większe zadłużenie, ale obserwuję, czy ma ono przełożenie w kolejnych kwartałach/ okresach na wzrost wyników. Wydaje mi się że obecnie zadłużenie może być kluczowe w kolejnych latach bo okres niskich stóp procentowych chyba dobiegnie końca.
Nieuk co do Merkatora były duże oczekiwania przed wynikami i w pewnym momencie duże rozczarowania, ale też uważam, że spółka ma dobre perspektywy III kw. powinien wiele wyjaśnić bo wówczas już będą uwzględnione siły z nowej fabryki, Pozdrawiam Łukasz_S
Swietny post. Stopy procentowe? To jest bardzo wazne. No, ale ja jestem zdania, ze hossa jest selektywna.Tu nie chodzi tez o to, kto ma racje. Taka metodologie to mozna uprawiac na bankierze…Ja tez mam podobna ilosc spolek, co Jacek. Prawda jest tez taka, ze im mniej sie interesuje-tym mam wieksza stope zwrotu.
Nieuk.
Moim zdaniem prowadzenie bloga jest i to w takiej formie bardziej pro inwestorskie niz jakies stowarzyszenie…Do takiego stowarzyszenia bylby potrzebny sztab prawnikow. Sami sie przekonaliscie jak trudna jest walka z zarzadami…tu mysle o casusach Famu i Wistilu, o ktorych czesto wspominacie.
Milego wieczoru,
Nieuk.
Dzięki Jacek za przedstawienie swoich kryteriów. Kwestia przez Ciebie poruszona, a często pomijana – zadłużenie.
Czy pod pojęciem rozowjowe – pkt. 2 rozumiesz np biotechnologię, gamedive i inne modne branże, czy bardziej szukasz konkretnych zdarzeń w przyszłości, które mogą dodatnio wpłynąć na daną spółkę, nawet gdy jest bardzo defensywna. Pozdrawiam Łukasz_S
Dzięki Prezesie za odpowiedź ws Fasingu. Drążyłem temat bo wiem, że jak w coś wchodzisz to przegląsz temat z wszysktkich stron, stąd moje dociekliwe pytania. Pozdrawiam Łukasz_S
Witam wszystkich.Prezes czy myślałeś kiedyś o założeniu stowarzyszenia akcjonariuszy?Marek
W jakim celu ? Nie bardzo widzę sens i korzyści dla mnie jak i dla czytelników. Prowadzę bloga bo mam czas i lubię inwestowanie na giełdzie ale może nadejdzie taki czas że będę musiał znaleźć jakąś pracę i wtedy blog zejdzie na dalszy plan.
Witam wszystkich
Czy akcje Helio ktos posiada. Spada i spada. Moze ktos kupuje? Nie wiem czy usredniac czy uciekac?
POZDRAWIAM HEL
Na pewno ktoś jeszcze ma. Co robić to trudno doradzić ale może pomoże Ci dzisiejszy artykuł http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/helio-bedziemy-wykorzystywali-sprzyjajace-nam-trendy-rynkowe,161219.html
Nie ma co kupowac na lukach. Z tym sie zgadzam. Moze to odbicie a moze zmiana trendu…Kto wie…Masz racje, ze to dopiero przyszlosc oceni. Na wszystkim spodziewalbym sie wybicia, ale to co dzisiaj dzieje sie na Bloober, to nawet mnie zaskoczylo…
Pozdrawiam,
Nieuk.
Mowilismy o tym, ze kapital wraca na GPW. Teraz to juz pewne. Amica, Forte, Comarch, Apator etc. O moich ulubiencach z game dev. nie wspomninam.
Co do Unimot. Mam pewna hipoteze, ale wole o tym nie mowic…
Pozdrawiam,
Nieuk.
W mojej ocenie to na razie odbicie po spadkach ale czas pokaże co dalej.
Forte to nawet planowałem kupić dzisiaj ale w okolicach 42 zł (5% wzrostu) ale otworzyło się blisko 20% wyżej więc zrezygnowałem. Comarch widziałem że ma mieć mocne wyniki za 2 kw chyba ze 30 mln więc pewnie pod to są wzrosty.
Fajny blog. Pozdrawiam
Za Unimot wzięły się już gazety https://www.pb.pl/unimot-placi-za-niejasnosci-935979
Jacku pochwal się jakie spółki masz w portfelu.
Jestem na etapie budowy portfela więc może coś dobiore z twoich wyborów.
Pozdrawiam
Sławek
Nie ujawniam takich informacji.
Przy budowie portfela nie należy małpować decyzji innych. Tylko podejmować decyzje samodzielnie.
Prezes ma podobne kryteria doboru spółek jak ja.
Np. Wybrał 4FunMedię, Ropczyce, Fasing które także mam w portfelu. Każdą z tych akcji posiadam ponad rok i w perspektywie 1-2 lat nie zamierzam sprzedawać. Obecnie mam w portfelu 13 spółek.
Pozdrawiam Jacek
Umimot to jest kolejny, potencjalny walek. Niskie marze i zerowanie na Orlenie….
Nieuk.
Wygląda na to że to uruchomienie kopalnii jest na bardzo zaawansowanym etapie, teraz wszystko w rękach UW. W sumie czas dobry bo wybory samorządowe się zbliżają więc każda władza chętnie "przetnie wstęgę". Może zakończyć się to sukcesem.
http://tubachorzowa.pl/aktualnosci/czytaj/5456-reaktywacja-kwk-barbara-coraz-blizej
http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/kwk-barbara-nowa-kopalnia-w-chorzowie-blizej-niz-dalej,104899.html
https://mojchorzow.pl/i,kwk-barbara-wznowi-dzialalnosc-nowe-informacje,100,892183.html
Prezesie orientujesz się czy te podpisane umowy były już rozliczone księgowo w I-szym półroczu, czy będą ujęt po wykonaniu przez Fasing umowy, czy może zastosowali płatności etapami.
Za I-sze półrocze pokazali świetne wyniki r/r i gdyby to podtrzymać, to można próbować grać pod wzrost ZN za 2018 i poprawę dywidendy. Spółka ewidentnie dywidendowa. Choć z drugiej strony wydatki na uruchomienie kopalnii w Chorzowie pewnie część tej kwoty pochłoną. Pozdrawiam Łukasz_S
Zbyt mocno się nie zagłębiałem w tą spółkę i nie sprawdzałem jakie są możliwe przychody z podpisanych umów. Trochę podchodzę do Fasingu na logikę, lepiej jest w kopalniach a to powinno się przełożyć na spółki działające na rzecz kopalni (np. Fasing), widać to po wynikach za 1 kw oraz szacunkach jednostkowych za 2 kw. Jeśli zarobili w 1 kw 9 mln to realny się wydaje zarobek z 15-20 mln w całym roku a gdyby tak było to wycena byłaby śmieszna c/z 2,50-3,30. Gdyby jeszcze doszło uruchomienie kopalni to może być ciekawie.
Nie podoba mi się tylko sterowanie kursem przez jakiegoś dużego akcjonariusza, widać że ma sporo akcji i w każdym momencie może zdusić kurs. Na razie pomaga ale jak długo?
Żeby było też jasne, nikogo nie namawiam do kupna a moje 125 akcji to raczej ciekawość niż oczekiwanie na kokosy.
Chwilowa poprawa cen węgla, odkłada chwilowo największe ryzyko dla Fasingu, problemy z płynnością kopalń, co daje jakąś szansę na krótkoterminowe poprawienie wyceny Fasingu.
Mam pytanie o Fasing, bo widzę, że spora część jest w jakiś sposób zaangażowana w spółkę. Przyjrzałem się pobieżnie i widzę, że w pewnej części jest to eksportej 60%) jak wyglada sytuacja w krajch do których eksportują (zgodnie z tym co wcześniej napisał Prezes krajowy rynek sprzyja, a jak to wyglada krajch do których eksportuje spółka). Kolejna sprawa – kiedy pojawią się przychody z kontraktu zawartego z Tauronem, a może już są uwzględnione w wynikach minionego półrocza? Jak oceniacie szanse na uruchomienie kopalnii w Chorzowie? No i w jedym z art. czytałem że Fasig rozważa inwestycje w klub Ruch Chorzów – dodatkowy wydatek dla spółki. Pozdrawiem Łukasz_S
Na początku roku Fasing podpisał kontrakty m.in. z zależnym Sino-Pol Mining Equipment and Tools w Chinach o łącznej wartości 3,9 mln euro na dostawy ogniw i łańcuchów górniczych. Zawarł też umowy na dostawy sprzętu z partnerami z Rosji i Ukrainy, które będą obowiązywać do końca 2019 r. Sprzęt za ponad 10,3 mln zł netto zamówiła ponadto Jastrzębska Spółka Węglowa. Kontrakt podobnej wielkości, obowiązujący do końca tego roku, Fasing zawarł z Polską Grupą Górniczą.
W kolejnych latach zarząd szans na dalszy rozwój upatruje przede wszystkim w ekspansji zagranicznej. Spółka zapowiada prace nad zwiększeniem eksportu do takich krajów, jak Brazylia, Rosja, Chiny i Indie. Chce ponadto utrzymać pozycję dostawcy dla górnictwa polskiego i zwiększyć sprzedaż na rynek amerykański, australijski oraz wietnamski. Pracuje jednocześnie nad poszerzeniem oferty, także o produkcję na specjalne potrzeby klientów, co ma ułatwić pozyskiwanie klientów z innych branż niż górnictwo i tym samym zwiększyć dywersyfikację sprzedaży. Wśród zagrożeń władze Fasingu wymieniają natomiast m.in. problemy polityczno-gospodarcze odbiorców z Ukrainy i Rosji.
W planach jest też projekt wydobywczy. Fasing posiada 48 proc. udziałów w kapitale spółki Greenway, która chce uruchomić wydobycie węgla w zlikwidowanej kopalni Barbara w Chorzowie.
W klubie Ruch Chorzów oni z tego co czytałem już są zaangażowani i wydali kilka milionów, traktuję to trochę jako presja na uruchomienie kopalni w Chorzowie, my zasponsorujemy piłkarzy i damy pracę górnikom a wy nam pozwolicie uruchomić kopalnię. Oczywiście każda sponsoring jest sporym kosztem a piłka szczególnie.
Jak myślicie WIG20 dojdzie do 2500 w tym trendzie teraz ?
Maciek
Chciałbym poruszyć temat dywersyfikacji i budowy portfela akcyjnego.
U mnie max % udział 1 spółki nie może przekraczać 10% kapitału w chwili zakupu.
W zależności od tego jakie kryteria spełnia spółka otwieram pozycję w wysokości 4-5-6-8% …Jeśli spółka zachowuje się dobrze, zwiększam do max zaangażowania czyli 10%.
Przy mniej płynnych spółkach limit wynosi 4%. Generalnie mam w portfelu docelowo 13-14 spółek z średnim udziałem 7-8%.
Mam też w portfelu 2 spółki których udział jest dużo większy niż 10% ale wynika to z wzrostu ich cen np 4Fun.
Pozdrawiam Jacek
No włśnie i co w tej sytuacji, gdy spółka mocno urośnie i jej udział zwiększy się istotnie np do 20-30% wartości całego portfela, redukujesz ją do 10% a za otrzymaną kwotę szukasz innych spółek, bądź uzupełniasz te które już masz a w danej chwili wygladają okazyjnie, czy pozwalasz dalej rosnąć i sprzedajsze wszystko w satysfakcjonującym momencie?
A mógłbyś rozszerzyć temat, zawarty w drugim zdaniu – tzn. wg jakich kryteriów dobierasz spółki. Pozdrawiawm Łukasz_S
Jest to rzeczywiście problem jak jedna spółka, przekroczy 20% …Wpływa to na wahania wartości portfela. Ryzykuję wtedy utratą części zysku. Pozycji nie redukuje. Jedynie nie dokupuje akcji za dywidendę.
Moje kryteria doboru spółek mógłbym podzielić na 3 grupy (filtrów ok 10)
1. Spółki niedowartościowane.
2. Spółki rozwojowe.
3. Spółki pod kątem analizy technicznej.
Najlepiej jak spółka łączy kryterium 1 lub 2 z 3.
Bardzo ważnym kryterium dla mnie są średnie dzienne obroty.
Preferuje spółki które płacą lub płaciły kiedyś dywidendy.
Mam też inne nietypowe zasady.
Np nie kupuje spółek z ceną poniżej 1 zł. Żadnych.
Mam mniejsze limity na spółki zagraniczne, z udziałem Państwa.
Nie kupuje spółek w trendzie spadkowym.
Nie kupuje spółek o złych wskaźnikach zadłużenia i płynności.
Nie kupuje spółek notowanych krócej niż rok na GPW.
Bezwględnie tego przestrzegam. Np nie mogłem kupić Getback i Dino.
Portfel mam także zdywersyfikowany pod kątem branż max 3 spółki z danej branży.
Pozdrawiam Jacek
To jakie spolki obecnie spelniaja Twoje kryteria
Ek
Ciekaw jestem wyników za drugi kwartał ,na ich podstawie będzie można coś więcej powiedzieć na temat opłacalności zaangażowania w spółkę . Trochę wstrzymuje mnie dodatkowo afera szpiegowska w tle i fakt czy nie będzie miało to wpływu na dalszą działalność spółki .
wstrzyuje troche
Za całe 2000zł :-) kupiłem Fasingu po 16zł, większa podaż raczej została zebrana i może coś się ciekawego urodzi.
Asbis od dołka w zeszłym tygodniu odbił już około 15% więc ładnie.
Lotos ładne szacunki wyników podał i znacznie lepiej wygląda niż Orlen.
Polwax gorsze wyniki od szacunków mbanku i r/r.
Ek
Może czas zająć pozycje na AB Inter Rao Lietuva
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prad-drozszy-nawet-o-15-proc-to-nawet-17-50,42,0,2411818.html
Ja z 300 sztukami po 9,20 stoję na kupnie ale mam ogromne wątpliwości. Ceny energii są ze 30% wyższe patrząc na giełdę nord pool ale nie jest powiedziane że oni na tym zarobią (są pośrednikiem), do tego bardzo słabo wiało w 2 kw więc wyniki mogą być płaskie. 3 kwartał może być mocny bo przez miesiąc będzie remontowane połączenie między skandynawią a litwą więc na imporcie z rosji irl zarobi. W przyszłym roku realne jest 2 zł dywidendy (20%) ale jest inne ogromne zagrożenie. Możliwe jest że za 3-4 lata rząd Litwy zabroni importu prądu z Rosji a to może oznaczać nawet bankructwo IRL lub mocne ograniczenie biznesu. Niepokojące też są codzienne zrzuty akcji, kurs coraz niżej a podaż silna. Może być tak iż więksi gracze chcą sprzedać akcje bo wiedzą o zagrożeniu. W tym roku wysokie dywidendy na abc czy eurotelu nie podbiły kursu więc na irl też tak może być.
Gdyby mi irl wskoczyło kupno to trzymam wówczas akcje tylko do dywidendy i raczej nigdy więcej nie wchodzę w nią.
Prezesie , a skąd masz takie przypuszczenia co do ewentualnego zakazu importu prądu z Rosji ?? Jakiś artykuł ??
Jestem mocno zaangażowany w IRL przez co głodny ewentualnej wiedzy …
Musisz sobie poszukać w sieci bo jest sporo artykułów http://biznesalert.pl/synchronizacja-litwa-ue-kraje-baltyckie-rosja/ https://wysokienapiecie.pl/2305-litwa-idzie-na-energetyczna-wojne-z-bialorusia-i-rosja/ , OBS też sporo o tym pisał http://www.gazetagieldowa.pl/search/label/Inter%20RAO%20Lietuva
Generalnie to ma wyglądać mniej więcej tak: sierpień 2018 ogromna modernizacja Nordbaltu (czyli sieci przesyłowej między Szwecją a Litwą) aby usprawnić to połączenie a w lipcu 2019 test całego systemu energetycznego na Litwie (wówczas odetną się od prądu z Rosji i Białorusi) i sprawdzą czy poradzą sobie dzięki prądowi ze Szwecji i kierunku polskiego (przez LitPol), planowana jest jeszcze budowa Litpol 2. Jeśli to się wszystko powiedzie w okolicach 2025 planowane jest całkowite odcięcie od prądu z Rosji i Białorusi.
Pamiętaj też że IRL do 2020 mają gwarantowane ceny prądu z wiatraków które są wyższe o jakieś 50% i po tym okresie produkcja z wiatraków będzie znacznie mniej rentowna.
Jakby nie patrzył przyszłość IRL w długim terminie nie wygląda zbyt dobrze, od 2021 wyniki mogą sporo spaść (koniec dotacji) a od 2025 możliwy jest drastyczny spadek wyników. Oczywiście firma może sobie poradzić na handlu (nie będzie brała prąd z rosji tylko szwecji lub zachodu) ale zyski na pewno będą dużo niższe. Moim zdaniem (mogę się mylić) właściwym momentem na definitywne pożegnanie się z akcjami tej spółki może być marzec/kwiecień 2019 gdy wyniki będą jeszcze bardzo dobre i wysoka nawet 20% dywidenda.
Co do game dev. Ja tez uwazam, ze najciekawsza spolka jest Tsgames. Dla mnie istnieje wielka czworka: Cd red, 11bit, Playway i wlasnie Tsgames. Spolki maja know how i nie maja dlugu. To jest wazne w przypadku tej branzy, gdyby zdarzyla sie wpadka. Tsgames jest o tyle ciekawe, ze monetyzuja swoj produkt poprzez mikroplatnosci.
Milego wieczoru,
Nieuk.
Koniec bessy
Ze wskazań Sejsmografu giełdowego Opoka TFI wynika, że WIG ustanowił już średnioterminowy dołek albo uczyni to w najbliższym czasie – poinformował prezes Opoka TFI Tomasz Tarczyński.
muzyk
Mi już w poniedziałek wydawało się że odbitka na Wig20 jest poważniejsza i może dłużej potrwać. Usa się trzyma więc z 5% może wig urośnie.
TSGames To w tej chwili jak dla mnie najlepsza spółka z branży gier mam ją już długo sporo na niej zarobiłem ale myślę że jeszcze sporo zarobię nad sprzedażą zastanowię się przy 150 zł .
Hmm, to może być okazja, oczywiście. Ale tylko może :) U mnie mleko się rozlało, tzn. akcje sprzedałem. Plusem jest to, że mogę poczekać, aż sprawa wyjaśni się w 100 procentach. Jeśli firma było uczciwa, to z chechę wejdę jeszcze raz. Dla mnie kluczem jest uczciwość zarządu.
Farmę jakiś czas temu sprzedałem. Jak najbardziej im kibicuję, ale ryzyko jest dla mnie jest zbyt duże. Życzę im, by mieli duuuużo kasy na dokończenie gry.
Pewnie masz racje. Trafne uwagi, ale z game dev. najwieksza zagadka jest dla mnie Farma. Nie sprzedali obligow a to niedobry znak. O Vivid sie w ogole nie martwie. To sa ludzie z pasja i blisko zwiazani z 11bit. To
To raczej okazja.
Pozdrawiam,
Nieuk.
W przypadku VIViD chodzilo mi o konkretną sprawę problemów z vat-em. Informacja jest potwierdzona, jest artykuł w "parkiecie". Kwestia tego, że prezes ostatnio sprzedał swoje akcje w tym kontekście brzmi jakoś tak mało elegancko co najmniej.
Pozdr
P
Na spolkach game dev. nie do konca wsrto sie sugerowac sprzedazs akcji…Czesto to jest prawdopodobnie umowione z fundami i jest to po prostu "wynagroodzenie". Ja sie cieszs, ze na Tsgames maja lock upy i dzisiaj jest na maxach.
Pozdrawiam,
Nieuk.
Prawdziwy koszmar to informacje o problemach z vat-em kolejnych firm. Niestety albo mam pecha, albo to zmora naszych czasów. Jakiś czas temu kurs poleciał na ferro po takiej informacji. Tak się składa, że mam ferro i obserwuję, jak nisko jest kurs od tamtego czasu. O abc dacie tylko wspombę, bo to stara sprawa. Świeżą sprawa jest VIVID. Niestety strata, bo sprzedałem akcje, żeby nie obserwować marazmu. Poza tym straciłem całe zaufanie do szefa, który swoich akcji "trochę" po dobrej cenie sprzedał.
W sytuacji gdy nie tylko ekspertyzy analityków i dokumenty podpisywane przez różne domy maklerskie są nic nie warte (przyklad getback), ale również audytowane raporty okresowe też nie są nic warte, inwestowanie nie ma sensu. Miałem szczeszcz, że mój portfel jest zdywersyfikowany i teraz straciłem niewiele, a ogólnie portfel jest na plus. Problemy z VAT i to co robią w takich sytuacjach prezesi, to jakiś koszmar i nauczka dla wielu, by trzymać się daleko od giełdy.
Patentus planował płacić dywidendę od 2015, bo wcześniej sporo włożył z rozbudową hali produkcyjnej i w tworzenie Patentus Strefy. W międzyczasie była zapaść w branży i kurs poleciał w dół o 70%. Moim zdaniem za 2018 wypłacą dywidendę. Z trzech ww. spółek Patentus ma wg mnie największy potencjał wzrostu.
mn
Rok temu analizowałem spółki z branży tzn Famur, Fasing i Patentus
Famur największy ale i najdroższy.
Patentus najtańszy ale nie płaci dywidend.
Fasing równie tani co Patentus ale płaci regularnie dywidendy.
Wybrałem Fasing.
Pozdrawiam Jacek
Patentus wogole bym odrzucil. To spolka, ktora chciala zerowac na tzw. ukladzie. Beznadzieja. Jakbym juz mial inwestowac w branze gornicza-to wylacznie Famur i JSW. Te spolki oplyWaja w kasie i maj know how. Reszta jest przystawka, zeby bylo wrazenie "wolnego rynku".
Nieuk.
Prezes, przyjrzyj się dokładniej Patentusowi. Spór z byłym prezesem spółki zależnej może w zasadzie przynieść 15 mln odszkodowania dla Patentusa. Myślę, że nie uda się tego wyegzekwować, ale odpis już zdaje się został zrobiony w ubiegłym roku, więc spółka może tylko zyskać, gdyby udało się coś dostać. Co ciekawe zgłosili szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego – ciekawe czy mieli jakieś tak szerokie ubezpieczenie.
Spółka w 1 kwartale miała prawie 2,5 mln zysku. Za 2 kwartał z samych komunikatów o umowach znaczących ma do zaksięgowania prawie 20 mln, a myślę, że jeszcze sporo mniejszych zleceń pozbierali. Zysk przy tych przychodach powinien wynieść 1-1,5 mln.
Na 3 kwartał już mają zamówień na poziomie wyższym o 40% r/r. Moim zdaniem, mogą w tym roku zarobić nawet 5 mln przy kapitalizacji 22 mln.
mn
Gdybym miał kupować to jednak Fasing bo jakby nie patrzył na tańszy wygląda i może być dodatkowy bonus czyli uruchomienie kopalni. Patentus do ubezpieczyciela o zwrot 15 mln wystąpił w kwietniu 2018 i gdyby miał coś odzyskać to może potrwać to kilka lat. Na wygraną bym się nie nastawiał ale niczego wykluczyć nie można.
Jeśli masz akcje to trzymam kciuki i będę obserwował poczynania spółki.
Wklejam najważniejsze z artykułu w Parkiecie odnośnie "Boomu inwestycyjnego w kopalniach" który może dotyczyć takich spółek jak Fasing, Famur, Kopex itp.
"…spółki wydobywcze rozpoczęły inwestycje na ogromną skalę….„Rzeczpospolita” dotarła do najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu, które pokazują gigantyczny wzrost nakładów w rodzimych kopalniach. Od stycznia do maja wartość inwestycji sięgnęła już 906,7 mln zł i była o 489,7 mln zł wyższa niż przed rokiem….Największy wzrost dotyczył zakupu maszyn i urządzeń górniczych. Na ten cel popłynęło 495,4 mln zł, czyli ponadtrzykrotnie więcej niż przed rokiem…..Tak duży wzrost nakładów to także konsekwencja rosnących cen maszyn i usług górniczych. Głównie jednak – próba nadrobienia zaległości z ostatnich lat, kiedy to pogrążone w kłopotach finansowych spółki górnicze drastycznie ograniczały wydatki na inwestycje…..Myślę, że takie wzmożone nakłady obserwować będziemy także w najbliższych latach, bo węgiel wciąż będzie przecież potrzebny krajowym elektrowniom. Natomiast w dłuższej perspektywie raczej spodziewam się spadku inwestycji z uwagi na stopniowe zmniejszanie się udziału czarnego paliwa w polskiej energetyce…."
witam
w przypadku Wistilu wysłałem pisma przed procesowe…i czekam spokojnie….co do Fasingu, temat bardzo mi bliski i chciałbym aby skończył się pozytywnie….generalnie od paru lat wychodzi słabość naszego Państwa ( Państwo istnieje tylko teoretycznie)…coraz poważniej a wręcz już realnie zastanawiam się nad emigracją…i żeby nie było że się obraziłem przez GPW….nie, prowadzę mały biznesik od paru lat i widzę, że nid dobrego mnie ani mojej rodziny tu nie czeka w najbliższym czasie…takich czasów dożyliśmy
Z branży okołogórniczej bardzo nisko jest kurs Patentusa. Mają dużo umów znaczących podpisanych w pierwszym półroczu br i szykuje się mocny rok. C/wk 0,26, a c/z moim zdaniem w tym roku może być na poziomie 4, jeśli kurs nie zacznie odrabiać strat.
mn
Ja dopiero wdrażam się w branżę i tak na szybko Patentus bez porównania gorzej wygląda niż Fasing. Konflikt i sprawy sądowe z jakimś byłym prezesem, słabe przepływy operacyjne i sporo niższe przychody i zyski. Oczywiście dzięki dobrym czasom w górnictwie Patentus też powinien poprawiać wyniki.
Jutro w parkiecie jest spory pozytywny artykuł o branży, może jutro główne tezy napiszę.
Prawda jest taka, że wyniki są naprawdę mocno podejrzane i jeżeli to co pisze BOŚ jest prawdą i doszło do manipulacji finansowych przez Unimot, to prokuratura powinna się przynajmniej przyjrzeć sprawie i ją zbadać. O KNF-ie nie wspominam bo to atrapa instytucji. Czy ktoś z bloga jest zainteresowany złożeniem takiego zawiadomienia? W tej chwili to nie wiadomo czy są ku temu 100% podstawy, moim zdaniem BOŚ powinien takie zawiadomienie wystosować na spółkę z akcjonariuszami mniejszościowymi. aleks
To jak to analityk nie dopytał spółki o szczegóły przed wystawienie rekomendacji?:)))).. Szkoda komentować ich próby odwrócenia uwagi od swojej pracy.
Ps. Prokuratura tu nic do tego; wycena rezerw z użyciem hedgingu to zapis księgowy który spółka może zasadniczo dowolnie księgować. Był okres gdzie pokazywali z tego powodu papierowy zysk, teraz ten zysk zerują a może celowo będą pokazywać straty; Raz będą wyceniać używając FIFO innym razem LIFO.
Z punktu widzenia zarządu/głównego właściciela idealnym rozwiązaniem jest teraz poczyścić bilans, zmniejszyć zyski aby firma nie świeciła jako dochodowy biznes utrzymując wymagane wskaźniki kredytowe.
Kurs akcji ich nie interesuje, głównego akcjonariusza raczej interesuje biznes i dywidenda jeśli sytuacja na to pozwala.
@ aleks – ja grając/inwestując na giełdzie zgadzam się niejako z "prawami" na niej obowiązującymi. Takimi są np. fakt iż mogę zostać oszukany czy stracić całą kasę i mam tego pełną świadomość. Dlatego nie zamierzam na nikogo donosić i biegać po Prokuratorach (jestem z okolic Wołomina a to zobowiązuje:-), takie rzeczy powinien zrobić Quercus który na Unimot utopił wiele milionów swoich klientów.
Jestem zły na boś i unimot ale jedyne co mogę zrobić/zrobię to nie kupować paliwa w avii i zmienić r-ek maklerski na inne biuro.
No ok, ale widzisz, jeśli wyrażasz zgodę na te "prawa" jak to nazwałeś obowiązujące na giełdzie, przyczyniasz się tylko, że będzie więcej pojawiało się takich spółek jak Getback, Unimot czy nawet FAM (ostatnie rozwodnienie) i wiele by jeszcze wymieniać. Jeżeli nic się nie robi to nie ma co narzekać, że nie ma przejrzystości, nie ma kapitału, rynek się degeneruje, więcej złodziei i oszustów jak wartościowych firm dbających o akcjonariuszy a nie tylko o swoje. Nigdy nie osiągniemy standardów Europejskich i zawsze będziemy tą przysłowiową republiką bananową, gdzie pójdzie się na giełdę wyciągnie się miliony, może i posiedzi się z rok ale wychodzi się ustawionym do końca życia. Przyjmowanie takiego stanowiska jest strasznie negatywne. Uważam również, że SII też za mało robi w takich tematach jeśli w ogóle coś robi. To tak samo jakby chodzić niebezpieczną dzielnicą i powiedzieć, że przyjmuje ryzyko, że mnie zabiją zamiast oczyścić dzielnicę z przestępców, wprowadzić patrole policji, kamery, oświetlenie itd.. Prezes jeżeli Ty jako prowadzący bloga i starający się z tego utrzymywać mówisz – ja kładę na to lage i mogą mnie oszukiwać i okradać i niejako zapraszasz następnych przestępców na gpw taką postawą to wybacz ale u mnie nie masz wiarygodności. aleks
Aleks a ty co robisz w tej sprawie?
@ aleks – nie utrzymuję się z bloga bo przecież za 100-200zł nikt nie wyżyje. Kasa z reklam idzie na kupno dostępu do gazety parkiet, stockwatcha czy sii.org.pl aby być bardziej na bieżącą. Co do mojej postawy to wynika on z braku czasu i pieniędzy aby o swoje walczyć, nawet przykład FAM można bylo lepiej rozegrać ale wymagało to wyjazdu do Wrocławia (strata czasu i pieniędzy na którą wówczas nie mogłem sobie pozwolić). Niestety obecnie nasza GPW jest jak kasyno/ruletka, wchodząc do kasyna ma się świadomość że można stracić większość pieniędzy i ja mam podobny stosunek do GPW w obecnych czasach.
Oho, nie wczytywałem się w rekomendację bosia na temat Unimotu bo była po angielsku (narodowa wersja dla wyższych pakietów) ale czyżby to był kolejny "wałek" na naszej GPW i ktoś próbuje się wybielić ?
Cytując z reko
"Uważamy, że zdaniem niektórych inwestorów poprzedni
zarząd Unimotu nieuczciwie prezentował rentowność na
hurcie oleju napędowego podczas wtórnej oferty publicznej
lub w kwartałach, które nastąpiły po zakończeniu tej
oferty. W I kw. br. Spółka poinformowała o 7,7 mln zł
strat z tytułu hedgingu w odniesieniu do zmian wyceny
obowiązkowych rezerw. Straty te są natury niekasowej i są
efektem przejściowych różnic miedzy cenami spot a cenami
terminowymi, które powinny się wyzerować po zakończeniu
hedgingu. W pełni podzielamy zdanie Spółki, że ta pozycja
powinna być traktowana jako wydarzenie jednorazowe,
natomiast problem polega na tym, że w II kw. br. Unimot
prawdopodobnie zaksięguje dalsze stosunkowo duże straty
na hedgingu (ok. 8 mln zł), a jednocześnie skumulowany
wynik na hedgingu z poprzednich kwartałów powinien
osiągnąć dodatni wynik rzędu kilku milionów. Dlatego też
łatwo obliczyć, że w kwartałach poprzedzających I kw. br.
Spółka mogła zaksięgować aż 20 mln zł zysku przypisanego
hedgingowi. Nasuwa się pytanie, dlaczego Unimot wcześniej
nie przedstawił żadnych dotyczących tej pozycji wyjaśnień.
Nic dziwnego, że inwestorzy mają podejrzenia, że bardzo
dobre wyniki za II i IV kw. 2016 oraz II kw. 2017 mogły być
sztucznie podwyższone przez dodatni wynik na hedgingu.
Przyznajemy, że odbieraliśmy rentowność generowaną przez
Spółkę na oleju napędowym jako silnie zawyżoną."
Na Unimot i Getbacku kilka tysięcy straciłem (niektórzy czytelnicy bloga na pewno też) a może się okazać że moje decyzje inwestycyjne były podjęte na podstawie nie zgodnych ze stanem rzeczywistym danych finansowych i zostałem wprowadzony w błąd (na chwilę obecną nikogo nie oskarżam) – można się wkurzyć :-(
To fajna spolka. Jedno musimy miec w tle…Czy naszym, subiektywnym zdaniem-"dobra" spolka da zarobic…Takich spolek jak Fasing jest niestety wiele…Niestety na GPW dobrze sie sprawdza regula Pareta, czyli 80 do 20. Oczywiscie biorac pod uwage wiele czynnioow.
Nieuk.
Zycze Wam sukcesu:) Ta transakcja mnie zachecila hehe-chyba bardziej sie przyjrze spolce. A tak serio mowiac-to widac wieksze obroty na GPW. Kapital pomalu wraca…oby tak dalej. :)
Pozdrawiam,
Nieuk.
po 1.: miało być "life is life", a po wtóre wszystko moim zdaniem w rękach P. Domagały, M. Klanka i tego dobrego węgla w zamkniętej wiele lat temu kopalni w Chorzowie… inaczej mi się to nie składa, choć biznes FSG, kiedy w niego wchodziłem uważałem za defensywny i powtarzalny wynikowo. ŁD.
84k akcji Fasingu kto dziś z nas "łyknął" ;-))) (???) przyznawać się i niech staje przed szereg… ;-))) Może Jacek, długoterminowy inwestor jak ja… :-))) kilka lat trzymam i zbieram DY, ehh pomyśleć, że jak kupowałem przy 20 za akcję, potem nieco uśredniałem, można było jeszcze taniej dokupować. No ale cóż live is live – jako długoterminowy na tym papierze zwracam uwagę, że ożywienie na akcjach PRZEWAŻNIE miało miejsce przed ustaleniem prawa do DY. Potem jak zwykle marazm, ale może przyjdzie taki czas, że ktoś zauważy coś więcej i przejmie? Na to po cichu liczę :-) ŁD.
Książki o giełdzie które czytałem i mogę polecić,
Analiza Techniczna Bulkowski -obowiązkowo (inne książki tego autora fakultatywnie)
Alen Inwestowanie w wartość – obowiązkowo
Wspomnienia Gracza giełdowego – obowiązkowo
Na sposób Warena Buffeta – obowiązkowo
Mądry Inwestor Graham …warto choć może ciężko się czyta
mała książeczka co podbija rynek – dla pasjonatów
Jak zarobiłem 2 mln na GPW – dla techników obowiązkowo
Giełdowe Giganty – świetna książka
Czarodzieje z Wall street – trochę stara
Trader Vic – dla graczy krótkoterminowych
Zawód Inwestor Giełdowy – sprzedałem po przeczytaniu
Trend Twoim przyjacielem – jako uzupełnienie
Analiza Techniczna Murphy – warto
Analiza Fundamentalna i Inwestowanie pozycyjne – warto
Psychologia inwestowania – ciekawa
Van Thurp Trader Doskonały – dla pasjonatów
Jak zarabiać na rynku który zmierza do nikąd -dla pasjonatów
Droga Żółwia – warto
Spekulacja Intuicyjna – dla pasjonatów
Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobięństwie – dla koneserów
Reguły Giełdy – już przestarzała
Analiza zdarzeń na rynkach akcji – dla koneserów
Zasada nr 1 – dla koneserów
Pokonać giełde – ciekawa
+ inne nie warte polecenia lub o których zapomniałem
… wszystkie te książki przeczytałem … niektóre kila razy
Pozdrawiam Jacek
Moze ABCdata wroci na odpowiednie poziomy po pozytywnej ocenie komisji?
Rekomendacje BOŚ
JSW wycena BOŚ 13.12.2015 … 7,5 zł Sprzedaj
JSW wycena BOŚ 17.07.2017 … 120 zł Kupuj
Pozdrawiam Jacek
link
https://www.bankier.pl/gielda/rekomendacje?offset=50&do=2018-07-24&limit=25&symbol=10000000176&symbol_char=JSW&zmiana=all&od=2013-07-17&order=1&sort=2
Dobre…:) W "udanych" rekomendacjach jednak przoduje DM BZWBK…swietne zestawienie w tabelce jest z listopada ub.r..I co tu sie dziwic Kondziowi z Getbacku… Wykorzystal system. O ile moja teza ws. Amber Gold jest taka, ze Marcinek byl slupem…to w tym przypadku instytucje byly slupami…
Ps. Troche zaluje, ze nie dokupilem Playway. No, ale coz…Jeden z naszych kolegow pytal sie o ksiazki, o inwestowaniu. Oprocz tej, ktora wymienilem wczesniej jest jeszcze jedna: "Jak stracilem milion dolarow". Podsumowanie mi sie strasznie podobalo…brzmi ono mniej wiecej tak: sposobow na zysk jest wiele, ale na straty kilka…to w sumie koreluje z wczesniejsza pozycja Dra Alexandra Eldera.
Wracajac do meritum-te wszystkie reko to jakas gra interesow i raczej nieczysta…Rozumiem bledy ludzkie, ale wystawiaja to maklerzy, ktorzy maja licencje…licencje na zabijanie inwedtorow…tak to wyglada…
Pozdrawiam,
Nieuk.
A później domy maklerskie się dziwią że coraz mniej osób jest na giełdzie. Jak się kogoś oszuka a ten straci kasę to przecież taki klient na giełdę nie wróci bo się zrazi lub nie będzie miał kasy inwestować. Spadną później zysku biur maklerskich, pozwalniają maklerów itd, krąg zamknięty. Niech każdy rzetelnie podchodzi do swojej pracy i nie kręci a będzie dobrze (grunt aby było uczciwie).
To jest bardzo skomplikowana sprawa. Moim zdaniem ludzie rynku kapitalowego sa traktowani przedmiotowo a nie podmiotowo. Jesli my mamy problemy do zweryfikowania pewnych informacji to, co ma powiedziec zwykly "zoltodziob"?. Kazdy z Nas nim byl. Gielda to szulernia…Przykro to ma mowic, ale troche tak jest…My lowimy perelki, ale na to jest potrzebna empiria…A co ma zrobic nowy inwestor? To jest bledne kolo…
Nieuk.
Taki mamy klimat inwestycji w polsce :)))
Problemow jest cala masa:
Raporty finansowe opoznione czesto o pol roku,
Prawo ktore nie chroni w zaden sposob inwestorow; np. wezwania/emisje akcji.
Dowolnosc komunikacji i praktyczny brak odpowiedzialnosic za nia;
Praktyczny brak mozliwosc pozwania zarzadu za dzialnia – chyba ze ktos chce czekac lata na wyrok :)
Kary nakladane glownie na spolke nie na kierownictwo jej; i to kilka lat po fakcie.
Brak uczciwosci akcjonariusz, zarzadow,
Biznes ktory za zadanie wycisnac najwiecej zysku (sprzedac produkt).
Kazdy zwas zna co najmniej po kilka spolke ktore mozna by tu przypisac.
Ale tez spora naiwnosc inwestorow, ktorzy rzadko kiedy zadaja sobie trud aby sprawdzic jak dziala firma, odwiedzic jej 'fabryki', porozmawiac z ludzmi;
Prost przyklad – stacje MOMO; nie dzialaly od pewnego czasu co bylo pblicznie dostepne ale ludzie dalej chetnie kupowali ich walory. Bardzo malo ludzi sprawdzilo ze stacje sa zamkniete i zalozylo negatywnie ze juz nie beda otwarte. Roznych przykladow mozna znalesc duzo na rynku.
Nastepne kilka lat bedzie niestety stracone dla rynku w polsce.
To jest naprawde smutne, ale zgadzam sie z Toba. Prosty przyklad: nieszczesny Getback…Tu sie nalozylo wiele czynnikow. No, ale dziwie sie wladzy, ze przy IPO nie delegowali jakis kompetentnych funkcjonariuszy z ABW…Niestety prawda jest taka, ze urzednicy KNFu trakruja swoja posade jako trampoline do karier. Byly rzecznik KNFu pracuje w Idea Bank. Wiem, wladza chce dobrze, ale takim kosztem? Przeciez obnizanie pensji poslom lub CEO Spolek Skarbu Panstwa wywola efekt odwrotny…Jesli ktos jest wiarygodny-to dlaczego ma ponosic kare? Odpowiedzialnosc zbiorowa…nie tedy droga…
Nieuk.
Dm BOŚ obniżył (który to już raz) bardzo mocno cenę docelową Unimot z 24,46 do 10,80zł (o 60%). Bardzo też zostały ścięte oczekiwania odnośnie zysku netto czy Ebidta i tak w tym roku przewidują aż 6 mln straty przy 26 mln oczekiwanego zysku wcześniej a Ebidta ma być 0 przy 40 mln oczekiwanych wcześniej (szok). W 2019 oczekują 10 mln zysku a w 2020 15 mln – oczywiście to zawsze można zmienić.
Jak już pisałem strasznie mi śmierdzi zachowanie dm boś w stosunku do Unimot i tylko przypomnę że w maju 2017 czyli w okolicach gdy pomagali wprowadzić nowe akcje Unimot na gpw to w rekomendacji swojej dm boś prognozował 53,9 mln zysku w tym roku a teraz oczekują 6 mln straty – spadek oczekiwanego zysku o 60 mln to analitycy nie powinni się o tyle mylić.
Unimot dziś w górę po obniżeniu rekomendacji przez łosi z bosia. Ludzie chyba już wiedzą co znaczą rekomendacje tych pseudo analityków i grają przeciwko nim.
Kiedyś chciałem przenieść rachunek maklerski do Bosia, bo ofertę mają chyba niezłą z tego co pamiętam, ale z racji tego co robią nie będę chciał nawet jeśli będą dopłacali.
Podobno Lewandowski stracił na GetBacku kilkadziesiąt milionów złotych.
Piter
On w pół roku odrobi, wielu osobom przez całe życie się to nie uda.
Oczywiście każdego kto stracił kasę to szkoda.
Ehm, a który Lewandowski? Zaskakujące byłoby jakby to był europoseł z platformy ale takie rzeczy to się raczej nie dzieją.
Prezesie,
czytam wasze komentarze i często są trafne i podparte obiektywnym spojrzeniem,
oczywiście z wieloma się nie zgadzam i zdarza się że "inwestuję" w spółki grane typu krezus i najlepsze jest to że na nich zarabiam najwięcej, a "pewniejsze" inwestycje często wyrzucam po 10% spadku.
wydaje mi się że kolejna hossa będzie hossą bankową
już teraz banki generują kilkanaście procent więcej niż rok temu a to przy bardzo niskich stopach, jak stopy zaczną się podnosić (co przy drożejącej ropie)jest bardzo prawdopodobne, zyski banków mogą mocno skoczyć do góry.
Moje pytanie do prezesa:
jeżeli wybierać banki to który? miałbym ochotę na ideabank -ale tam może jakiś jeszcze trup z szafy wypaść (poza tym czarnecki w akcjonariacie mi jakoś się źle kojarzy) więc zostaje pytanie który inny.
Myślałem o bankach z Wigu20
Pozdrawiam
Sławek
Gdybym musiał kupować jakiś bank to kupiłbym Alior Bank. Na ich poprawę wyników powinno nadal mocno wpływać przejęcie BPH które może przez jeszcze kilka kwartałów dawać niezłe efekty. Z tego co widzę analitycy mbanku oczekują 83% wzrostu zysku a c/z w tym i przyszłym roku będzie dużo niżej niż pozostałych banków (oni średnia to 8,50 a inne banki 12).
Oczywiście jest zagrożenie albo korzyść (tego nie wiem) a możliwe połączenie/przejęcie z PZU – ciężko powiedzieć jak to może zostać rozegrane przez rządzących.
Kupno Idea można rozpatrywać tylko i wyłącznie w kategoriach spekulacji, fundamenty są bardzo obecnie słabe gdyż wyniki były w poprzednich okresach zawyżone współpracą z Getbackiem a i możliwe wielomilionowe roszczenia klientów w przyszłości mogą się negatywnie odbić na zyskach. Niestety wszystkie biznesy LC kończą się dla większości akcjonariuszy bardzo źle i lepiej je unikać.
Prezesie jakiś komentarz do info Abc data, czy mogą mieć jeszcze jakieś zaległości podatkowe z innych lat i perspektywy dalszych zysków?
US może kontrolować 5 lat wstecz więc ryzyko że będzie jakaś kontrola i coś znajdzie jest zawsze. Abc data już raz wygrała z us, teraz nic nie znaleźli i jak piszą w rocznym iż już kilka lat temu wprowadzili rygorystyczne procedury weryfikacji kontrahentów więc ryzyko jest niskie ale jest. Jutro może być na początku z 10% wzrostu ale mam dziwne przeczucie że się nie utrzyma a kurs będzie dłużej przebywał na obecnych poziomach.
Prezesie, co oni tam wypisuja o Ailleron?
http://www.sii.org.pl/12335/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/kolejna-dywidenda-w-portfelu-sii-dalej-wierzymy-w-ailleron.html
Od szczytu z przełomu czerwca i lipca 2017 roku kurs akcji Ailleronu powoli, choć można powiedzieć, że systematycznie zniżkuje. Za główny powód postępującej przeceny uznajemy ogólną słabość rynku. Niektórzy inwestorzy mogą być także zniecierpliwieni brakiem informacji o kolejnych podpisanych kontraktach. Co prawda na początku czerwca spółka poinformowała o zawarciu umowy z ActinverBank w Meksyku na wdrożenie usługi LiveBank, jednak komunikat ten został przyjęty przez rynek raczej neutralnie (tego dnia notowania akcji Ailleron urosły zaledwie o 0,3%). W raporcie bieżącym zabrakło informacji o wartości umowy – podano jedynie, że nie przekracza ona 10% kapitałów własnych (81,7 mln zł na koniec I kw. 2018 roku). Kluczowym faktem z komunikatu wydaje się jednak być to, że jest to pierwszy kontrakt spółki uzyskany w tym regionie świata, co może znacząco ułatwić ekspansję na region NALA (Ameryka Północna i Ameryka Łacińska).
Pomimo tego, oczekiwania inwestorów mogły być większe, bo podczas konferencji wynikowej na początku marca Prezes spółki wspominał, że obecnie prowadzone są negocjacje z około 50 podmiotami. Taka informacja mogła rozpalić nadzieje na kolejne informacje o nowych kontraktach. Tymczasem, po ponad 4 miesiącach od konferencji Ailleron zakomunikował o podpisaniu „tylko” jednego kontraktu.
Kolejnym powodem przeceny mogą być wyniki finansowe Ailleronu za I kw. 2018 roku. Spółka zwiększyła przychody o prawie 22% rdr, do poziomu 21,1 mln zł, jednak zysk operacyjny wyniósł 453 tys. zł wobec 681 tys. zł przed rokiem (spadek o 33,5% rdr), a zysk netto 298 tys. zł wobec 529 tys. zł rok temu (spadek o 43,7% rdr). Zwracamy jednocześnie jednak uwagę, że ze względu na specyfikę prowadzonej działalności kluczowy dla wyników Grupy Ailleron jest ostatni kwartał w roku.
Łącząc prezentowane wyniki finansowe z brakiem komunikatów o kolejnych kontraktach i ogólną słabością warszawskiej giełdy, uważamy, że w krótkim terminie obawy inwestorów w dalszym ciągu mogą wpływać negatywnie na notowania Ailleronu. W długim terminie pozostajemy jednak optymistami co do dalszego rozwoju i wyceny spółki. Liczymy, że prowadzone negocjacje z wieloma potencjalnymi kontrahentami, w tym pierwszy zdobyty kontrakt na rynku Ameryki Łacińskiej, wkrótce przełożą się na kolejne podpisane umowy, a to w efekcie na wyniki finansowe spółki. Duży potencjał wydaje się mieć także nowa usługa spółki – Robowealth, która zdaniem Prezesa Ailleronu może osiągnąć jeszcze większy sukces komercyjny niż LiveBank. Dlatego akcje Ailleronu dalej znajdują się na naszym portfelu, choć od momentu ich zakupu pod koniec października 2017 roku do dzisiaj wykazujemy stratę na poziomie około 12,2%.
ps mam nadzieję że się nie przyczepią że ich przekopiowałem :-)
Dzieki wielkie Prezesie
Powyżej była dyskusja o Ferro, wklejam ciekawy link nt. możliwości odwołania od decyzji skarbówki
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ferro-emperia-cyfrowy-polsat-action-kontrole,197,0,2411461.html
Pozdawiam Łukasz_S
Prezesie, co myślisz o aferze z VAT-em w Eurotelu? Te 2,6 mln, którego żąda US to chyba pikuś dla spółki. Ale pytanie jakie jest ryzyko, że podobne albo i znacząco wyższe kwoty, bo przecież przychody się mocno zwiększyły od 2013 roku, skarbówka może zażądać mogą przy kontrolach za kolejne lata?
Im przychody zaczęły mocniej rosnąć bo zaczęli przejmować i weszli mocno w apple które jest drogim sprzętem. Oczywiście niczego nie można wykluczyć ale raczej trzeba to traktować jako wypadek przy pracy i nie powinno się zakładać że znowu jakieś zaległości im wynajdą. Kolejną rzeczą jest to iż gdzieś od 2016 firmy mało zaczęły kombinować (czytaj: mniej próbować obchodzić Vat i inne podatki ) więc ryzyko dodatkowych/zaległych podatków ogranicza się bardziej do roku 2014-2015.
Zgadzam sie z naszym Prezedem. Czym tu sie emisja tej emocjonowac? Famur to monopolista. Co ciekawe ma zielone swiatlo od rzadzacych. Oni po prostu ulozyli sie z wladza-jaka by ona nie byla. Pomalu spolka panstwowa staje sie Ursus. Nie ma wycieczki Mszu.bez tej spolki. Powodzenia…;)
Prezesie , odnośnie Famuru nie emocjonuj się tym kontraktem z JSW bo najprawdopodobniej był to element większego dealu. Średnie ceny najmu kombajnów są między 3-4 tys zł. Wystarczy sobie posprawdzać wyniki przetargów na stronach spółek wydobywczych. Niemniej obecne ceny są na pewno wyższe niż rok temu ale nie o tyle ile piszesz.
Pomimo tego Famur uważam teraz za najlepszą okazję na mwig i WiG20.
Nie mam czym się emocjonować, ja tylko podałem wyliczenia analityków mbanku. Dzisiaj na temat rynku maszyn górniczych napisali "Atlas Copco dostawca rozwiązań dla górnictwa przy okazji publikacji wyników finansowych
przedstawił, że praktycznie wszystkie segmenty odnotowują ciągły wzrost zamówień. Podobne informacje przy okazji wyników przedstawiał również Sandvik. Ten ostatni zwracał uwagę, że nie spodziewa się schłodzenia koniunktury w krótkim czasie. Dziś rano Fasing (łańcuchy górnicze) podał wstępne dane za IH;18, które wskazują na dynamiczny wzrost wyników operacyjnych w tym okresie."
Nie mam Fasinga w prywatnym portfelu ale myślę o małym kupnie bo poza niską wyceną i spodziewanymi dobrymi wynikami przez kilka kwartałów jest szansa na uruchomienie przez nich kopalni. Gdyby to się zmaterializowało to kurs mógłby mocno wystrzelić. Fasing to takie jajko z niespodzianką.
Moim zdaniem taki wzrost ceny ropy uderzyłby w całą GPW a nie tylko w podane kilka spółek. Cena ropy a w konsekwencji paliwa na stacjach ma największy wpływ na inflację bo transport jest kosztem prawie każdej branży. Wzrost inflacji = wzrost stóp procentowych a to znowu uderzy we wszystkich, którzy płaca odsetki od kredytów, leasingów czy obligacji.
Grzegorz
Zestawienie Orlenu, Lotosu i Unimot…To tak, jakbys dokonal komparatystyki: LPP, CCC i Redanu…kolejnosc nie jest przypadkowa…;) A fundamentalnie odpowie Ci Prezes;)
Pozdrawiam,
Nieuk.
Prezesie mam pytanko.
Na bankierze piszą ze analitycy uwazaja ze cena ropy moze dojsy do 120$. Popraw mnie jesli sie myle ale wysoka cena ropy negatywnie wplynie ba akcje lotosu, orlenu, unimotu?
Pozdrawiam gim
Tak, w średnim i długim terminie wzrost cen ropy przełoży się na niższą konsumpcję paliw przez konsumentów detalicznych (firmowi muszą biznes prowadzić więc muszą się dostosować) którzy ograniczą wyjazdy prywatnymi samochodami lub wręcz przerzucą się na środki komunikacji publicznej.
Co do wypowiedzi analityków to trzeba podchodzić z umiarem, jak rok temu były po 30 usd to polscy analitycy widzieli jeszcze spadek do nawet 20 usd, teraz jest około 70 usd i widzą 120 USD – ja się pytam co takiego wydarzyło się że przez rok oczekiwania ich wzrosły o 100 usd ? W mojej ocenie nic, rośnie popyt ale rośnie i podaż a rynek podążył z mocnego niedowartościowania do przewartościowania (i tak cyklicznie to kilka lat się powtarza).
1 ."ja się pytam co takiego wydarzyło się że przez rok oczekiwania ich wzrosły o 100 usd" –
—planowane są sankcje na Iran który ma bodajże drugie największe na świecie złoża ropy.
—niepokoje w Iraku (https://www.defence24.pl/iracka-rewolucja-glodnych-turcja-i-iran-destabilizuja-sasiada)
Liczba krajów skąd można brać ropę zaczyna się dość szybko kurczyć.
2. "wysoka cena ropy negatywnie wplynie " – także na akcje PGNIG, bo spółka ta kupuje gaz z Rosji indeksowany według cen ropy.
Pozdrawiam,
Raffff
Wysokie ceny ropy negatywnie wplywaja na wyniki Orlenu i Lotosu przede wszystkim dlatego, ze sa to firmy, ktore w wiekszosci tylko przerabiaja rope a tylko w niewielkiej czesci wydobywaja (lepsze strukture ma tutaj lotos bo wiecej wydobywa niz orlen pomimo tego, ze ogolnie mniej paliw sprzedaje). Jesli cena ropy jest wysoka to naturalnie osiaga sie mniejsza marze rafineryjna. Nie wiem jak jest w przypadku Unimotu bo oni jednak nie maja rafinerii tylko kupuja juz gotowy produkt.
PGNiG tez bedzie osiagal mniejsze marze na sprzedazy gazu od ruskich ale o ile mnie pamiec nie myli to 1/3 rocznego zapotrzebowania gazu Polski sami wydobywamy a wiec w segmencie wydobywczym wynik bedzie duzo lepszy, ogolnie moze sie to zbilansowac.
Oczywiscie takiego wezwania jeszcze nie bylo…zeby byla jasnosc;)
A nie spodziewacie sie wezwania na Fasing w najblizszym czasie na te akcje? Oczywiscie pomysl nieglupi, bo ta spolka ma know-how. Poza tym spolki "meczace" moga miec swoje 5 minut w roznych branzach. Tylko tu sie kladzie cacus Famuru. To jest monopolista w branzy gorniczej…czy macie choc 51% przekonania, ze ich nie sciagna z rynku. Na korzysc dziala determinacja spolki i brak zgody ze strony UOKiK. To jest fajna spolka defensywna, ale Famur pewnie juz prowadzil negovjacje ws. przejecia. To sa bardzo skomplikowane kroki, ale zycze, zeby skonczylo sie na podniesieniu ceny wezwania. Tylko tam upatruje szansy.
Nieuk.
Pełna zgoda do tego co napisałeś o Fasingu. Widać, że kierujemy się podobnymi kryteriami skoro dobieramy te same spółki.
Na Fasingu jestem ponad rok wpadło 80 gr dywidendy, w tym roku znowu 80 gr. Liczę, że za rok podniosą stopę dywidendy. Fasing płaci dywidendy już 9 rok z rzędu.
Pozdrawiam Jacek
Dokupiłem Fasing po wstępnych wynikach za II półrocze.
Pozdrawiam Jacek
Nie wiem czy widziałeś ale do wirtualnego portfela dywidendowego wrzuciłem dzisiaj Fasing (po kursie otwarcia z sesji). Oni w 1 kw 2018 pokazali świetne wyniki ale wówczas uznałem że może to być jednorazowy wystrzał tym bardziej że poprzednie kwartały były takie sobie. Jednak podane szacunki za 2 kw 2018 gdzie przychody wzrosły o 72% a zysk netto o 120% potwierdzają że w branży okołogórniczej dzieje się coraz lepiej. Dzisiaj analitycy mbanku w porannym komentarzu zwrócili uwagę na bardzo dobre wyniki operacyjne Fasingu (cytuję"Dziś rano Fasing (łańcuchy górnicze)podał wstępne dane za IH;18, które wskazują na dynamiczny wzrost wyników operacyjnych w tym okresie").
Ponadto że w branży ostatnio dzieje się dobrze świadczy podpisany ostatnio kontrakt Famuru z JSW gdzie średnia stawka dzienna najmu kombajnu wynosi około 8,7 tys. PLN brutto za dzień. Jeszcze w 1H’17 średnie stawki leasingowe w portfelu Famur kombajnów chodnikowych wynosiły 2,5-3,1 tys. PLN brutto/dzień (czyli 200% wzrost r/r).
Osłabienie złotówki w ostatnim czasie też korzystne będzie dla wyników gdyż sporo oni exportują.
Fasing pasuje do portfela dywidendowego bo za 10 dni nabywa się prawo do dywidendy (stopa 5%).
W kontekście opublikowanych szacunków należy jednak zwrócić uwagę iż są one jednostkowe a nie skonsolidowane które są ważniejsze – nie jest powiedziane że skonsolidowane będą równie dobre jak jednostkowe gdyż co kwartał spore są różnice w tych raportach.
Dzięki prezes
Tedi
Cześć Prezes
Tak obserwuje Ferro i kiedyś pisałeś ze jak zejda do poziomu 12.50 to rozważysz zakup. Teraz widze kurs 12.60 czy nadal zamierzasz zakup.
Pozdrawiam Tedi
5 dni temu pisałem że ustawiłem się po 12,20 zł gdy podali błędnie zinterpretowaną informację przez rynek informację o podatku, wówczas chciałem kupić na błędzie rynku (miała to być krótkoterminowa transakcja spekulacyjna pod spore odbicie). Obecnie kupno Ferro nie wchodzi w rachubę, kurs mocno ciąży a ja nie chcę walczyć z trendem pomimo dobrych fundamentów. Ponadto w akcjonariacie są same OFE i TFI a to w przypadku bessy i zamykania OFE może być niekorzystne dla kursu.
Wiecie co…tak czytam Wasze wpisy o Agorze i Sfinksie…nie bede sie wypowiadal co do wycen. Moim zdaniem problem jest bardziej systemowy a jednym z czynnikow, ktore dzialaja na niekorzysc – to brak zaufania do zarzadow i szereg niespelnionych obietnic…Agora chce wejsc w gastronomie – naprawde "swietny" pomysl. Know how maja pewnie ze sprzedazy popcornu i hot dogow ze swoich kin? Spadek wplywow z prasy drukowanej-raczej w cenie, ale co z tego…? Najlepiej dla akcjonariuszy byloby wyprzedawanie aktywow i wyplata dywidend…A aktywa maja ciekawe.
Sfinksem sie kiedys interesowalem…tutaj najlepiej byloby jakies wezwanie, bo widac, ze management nie radzi sobie z biznesem.
I tu jest w didaskaliach troche odpowiedz, dlaczego takie spolki gameingowe, jak: Cd Red, 11bit, Tsgames i Playway maja taka wycene. Rynek ufa zarzadom, po drugie spolki bez dlugu i z mozliwoscia czasami geometrycznego zwiekszania przychodow i zyskow. Taka prawda…A jak sie zdarza wpadka (jak. np Agony) raczej stanowi potencjalna okazje do akumulacji.
Pozdrawiam,
Nieuk.
dm mbanku jak co kwartał podał własne prognozy zysku netto za ostatni kwartał i ze spółek które mnie interesują (lub były nie tak dawno jeszcze w portfelach):
PCM – 6,7 mln (-30% r/r)
Alior – 183 mln (+83% r/r)
Kruk – 86 mln (-15% r/r)
Polwax – 2,6 mln (-16% r/r)
CD Projekt – 23 mln (-69% r/r)
Amica – 20 mln (-72%)
Cognor – 9 mln (+52% r/r)
Tarczyński – 4,9 mln (+112%) tutaj potwierdzają analitycy moje obserwacje że ceny mięsa wieprzowego były niższe aż o 19% r/r – Kani też to mocno powinno pomóc.
Prezesie, czy zgadzasz się z prognozami dla Amici?
Amica chce kupić markę Fagor.
Rafff
Jak najbardziej możliwy jest taki poziom zysku, zwracałem już kilkukrotnie uwagę że mieli oni w 2 kwartale one off 50 mln na aktywo podatkowe więc baza była mocno zawyżona.
Jeśli chodzi o zakup marki Fagor to nie potrafię określić jakie mogą być z tego korzyści, nie znam i nie korzystałem nigdy z tych sprzętu i pewnie nigdy bym nie kupił. A jeśli jest to silna marka na zachodzie to dlaczego firma upadła, mi się to nie klei.
Dzięki Prezes
muzyk
Prezes
A nowa fabryka Wawelu z nowymi produktami nie da wzrostu zysków ?
A o tym powrocie do dyskontów to gdzie wyczytałeś ?
W raporcie za I kw 2018 r ?
muzyk
Nowa fabryka pewnie coś do wyniku dołoży ale i amortyzacja będzie wyższa. Ponadto gdyby nie uwzględniał jednorazowych ulg podatkowych to zysk netto byłby w okolicach 85 mln czyli niżej niż te 100 mln na które szacuję zyski roczne.
Jeśli chodzi o powrót do dyskontów to po wynikach za 1 kw czytałem gdzieś opracowanie analityka (nie pamiętam czy mbanku czy innego) że Wawel ma mocniej powrócić do dyskontów.
Co sądzisz Prezesie o sytuacji Agory? W ostatnim okresie mocne spadki, które częściowo wynikają z gorszej frekwencji w kinach. Spółka generuj sporo gotówki i sprzedała ostatnio stopklatkę. Konserwatywnie wyceniając same kina i działalność wydawnicza warte są około 300 mln. Do tego dochodzi jeszcze rentowna działalność reklamowa i radiowa oraz duża aktywność w internecie. Niestety odpisy oraz działalność drukarską i wydawniczą ciążą na wynikach. Kamil
Warto czekać – ostatnio mamy przewaga niedźwiedzi. Średnie z 50 i 200 sesji spadają, podobnie jak MACD, a układ linii ADX/-DI/+DI jest wyraźnie prospadkowy. Z układu długoterminowych wsparć wynika, że celem jest teraz dołek sprzed dwóch lat, czyli 9,5 zł. (via Parkiet – Piotr Zając)
Agorą się nie interesuje ze względu iż duża część biznesu (prasa) jest nieprzyszłościowa (wręcz umiera, największe mają spadki czytelności ze wszystkich dzienników) i są bardzo nielubiani przez obecną partię rządzącą a to nie pomaga w prowadzeniu jakiekolwiek biznesu. Wydaje mi się że też już jest spore nasycenie kinami a rynek się zapchał. czy nowy biznes w restauracje wypali to trudno ocenić. Wieczne odpisy i straty (głównie bezgotówkowe) też zachęcająco nie wyglądają a jakby nie patrzył 500 mln kapitalizacji to nie jest mało. Nie widzę sensu takimi spółkami się interesować.
Prezesie a co sądzisz o sfinksie?
przybywa nowych knajp i konceptów, ale wyniki ciagle słabe.
kurs niemal na historycznych minimach
pozdrawiam
Sławek
Ostatnio Sfinksem interesowałem się z rok temu, wówczas mocno negatywnie do firmy podchodziłem, kurs spadł 50% więc solidny spadek. Nie chcę się za bardzo wypowiadać bo nie wiem co tam dokładnie u nich się dzieje choć patrząc na liczby to słabo wygląda. Fatalny bilans, spadające przychody i zyski (choć oni zawsze zyski to mieli księgowe a nie operacyjne z tego co pamiętam) a jedyne co dobrze wygląda to świetne przepływy operacyjne. Niby obecna kapitalizacja 32 mln wydaje się tanio jednak z kupnem akcji raczej warto poczekać aby zobaczyć ze dwa kwartały jak faktycznie na wyniki wpłyną niedziele niehandlowe, co z rosnącymi kosztami pracy widocznymi szczególnie w tej branży a i nowe biznesy też potrzebują przynajmniej 1-2 lat aby stać się rentowne (jeśli w ogóle będą).
Co myślicie o obecnej cenie Wawla ?
pozdawiam,
Michał H.
Wawel to trudny przypadek. Firma dojrzała, bez perspektyw znacznego wzrostu przychodów, z mocną konkurencją z Ukrainy, z zyskiem podbitym jednorazowymi zwolnieniami podatkowymi (chyba ze 25 mln) i nie uwzględniając tego c/z ok. 15 (czyli nie tak tanio), ze wzrostem kosztów pracowniczych, po wybiciu z konsolidacji kilkuletniej dołem w ewidentnym trendzie spadkowym – to są minusy. Plusów jest niewiele ale są to korzystne obecnie ceny surowców czyli cukier najniżej od blisko 15 lat, z dosyć niskimi cenami kakao (chociaż jeszcze 5-6 miesięcy były znacznie niżej), z szansą powrotu do sieci dyskontowych (o tym wspominali przy ostatnim raporcie).
W mojej ocenie Wawel może zarabiać rocznie w okolicach 100 mln co da c/z w okolicach 13 czyli dosyć wysoko jak na spółkę nie wzrostową. Wydaje mi się że raczej spadki czekają kurs niż wzrosty.
jak zwykle merytoryczna odpowiedz, dzięki !
Dziękuję za odpowiedzi pod poprzednim postem a propos Neuci. Mam jeszcze pytanie, czy moglibyście mi polecić jakieś ciekawe książki o inwestowaniu? Nie muszą być koniecznie o inwestowaniu w akcje. Mogą być o inwestowaniu w nieruchomości, metale szlachetne itd. Jeśli ktoś przeczytał coś, co uważa że jest godne polecenia to proszę, podajcie tytuł ;)
Wojtek.
Czesc,
Taka pozycja "biblia" jest bardzo fajnie napisana przez dra Alexandra Eldera: 'Zawod-inwestor gieldowy". Duzo tam o psychologii rynkow etc..Mysle, ze dobra pozycja na poczatek. A autor jest z wyksztalcenia psychiatra;)
Milego dnia,
Nieuk.
Ja z mojej strony mogę polecić:
1."Psychologia giełdy" Andre Kostolany
2."Wspomnienia gracza giełdowego" Edwin Lefevre
3."Podstawy spekulacji. Ewolucja gracza giełdowego" Thomas N. Bulkowski
4."Spekulacja wahadłowa i transakcje jednodniowe" Thomas N. Bulkowski
5."Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne" Thomas N. Bulkowski
6."Najważniejsza rzecz" Howard Marks
7."Zwykłe akcje, niezwykłe zyski" Philip A. Fisher
Bardziej teoretyczne; akcje, obligacje, kontrakty, opcje
8."Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem" Frank K.Reilly, Keith C.Brown
9."Finanse korporacyjne. Teoria i praktyka " Damodaran Aswath
No i oczywiście pozycje które każdy powinien przeczytać:
10."Analiza techniczna rynków finansowych" John J. Murphy
11."Międzyrynkowa analiza techniczna" John J. Murphy
12."SZOG" https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/regulacje/SZOG_pl.pdf
Do analizy sprawozdań finansowych
13."Sprawozdanie finansowe
Według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości" Gertruda Krystyna Świderska
Faktycznie niedoczytałem. Dzięki :)
Cześć Prezes,
Dlaczego wyrzuciłes Vindexus i Rokitę?
Pozdrawiam
Nie przeczytałeś ze zrozumieniem, to nie ja wyrzuciłem (zresztą nie miałem w portfelu) tylko dm boś. Przy Rokicie napisali (uważamy, że wyniki finansowe Spółki za II kw. br. mogą odczuć ciężar intensywnych prac remontowych) a przy Vindexusie (z uwagi na brak pozytywnych bodźców w najbliższej przyszłości – prawdopodobnie ograniczony przepływ informacji w najbliższym okresie – wyniki za II kw. br. zostaną opublikowane dopiero 10 września).
Prezesie,
A co nowego pojawilo sie w ich "top picks"? Na moim radaeze pojawil sie ponownie PBKM, ale decyzje o kupnie podjalbym chyba dopiero po przekroczeniu 75-76 zl. Ta spolka spelnia moje kryteria. Jest w trendzie wzrostowym, dochodowa i dywidendowa a takze prowadzi ekspansje zagraniczna. Minus-to duzy pakiet ma Altus hehe…No, ale to tylko jeden z czynnikow. Podoba mi sie, ze oprocz magazynowania komorek-oni pracuja przy innowacyjnych lekach. Kiedys gadalismy o tej spolce i chyba nawet pozytywnie sie wypowiadales.
Musze jeszcze kilka spolek wywalic z tych wirtualnych portfeli, czyli Nieuk i Hybrid&Value Investments.
Milej soboty,
Nieuk.
Bos mocno odchudził portfel a dołożył Playway (korektę kursu po porażce kursu uważają za przesadzoną i widzą potencjał w grach Phantom i Car Mechanic), Ciech (wycena niewygórowana patrząc na poprawę Ebidta w przyszłym roku), BZ WBK (oczekiwanie dobrych wyników 2 kw), Millenium (dobre wyniki 2 kw i możliwe przejęcie Eurobanku) i Ronson (niska wycena, nowa polityka dywidendowa i jakaś duża oferta).
Jeśli chodzi o PBKM to bardzo dobre informacje pojawiły się z firmy i można zakładać że przez najbliższe 6 kwartałów powinny być wyniki lepsze r/r (tak po 20% nie uwzględniając jednorazowych operacji). Poza wzrostem przechowywanych próbek (około 15% r/r) przejęli konkurencyjną portugalską firmę która może podnieść wyniki o jakieś 20%. Wg dm mbanku przejmowana spółka jest tańsza (ma niższe wskaźniki) niż PBKM i to jest dobry ruch, zdobyli nowy rynek, przejęli know how i kilka patentów.
Minusem jest niestety wzrost długu który nie pozwala na kolejne przejęcia (możliwa emisja akcji jeśli będą dalej przejmować).
Dziekuje bardzo za odpowiedz:) Zapomnialem przez chwile o tym waznym czynniku, czyli dlugu. Troche mi sie przypomina cacus Enter Air…tez szereg dobrych informacji a zaraz emisja. Ja tego bardzo nie lubie. Jestem wrecz uczulony na to…No zobaczymy, jak bedzie. Choc niewatpliwie to jeden z najciekawszych walorow na naszej bananowce.
Nie lubie jak spolka wyplaca dywidende a zaraz emisja…Chociaz pewnie te dywidendy to moglb byc potencjalny warunek tak duzego zainteresowania ze strony funduszy…no nic-zobaczymy…ale wielkie dzieki. Obserwuje takze Rainbow, ktory jest w srednioterminowym trendzie spadkowym. Brakuje mi tylko paniki i pojechania po stopach. Z reszta-w sumie na calym rynku. To bylby katharsis dla rynku i moze spowodowalby wejscie wiekszego kapitalu na rynek.
Pozdrawiam,
Nieuk.