"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Unimot – warto wziąć udział w nowej emisji akcji

UNIMOT S.A.

Unimot – multienergetyczna spółka prowadząca działalność w zakresie obrotu olejem napędowym, gazem płynnym i ziemnym, biopaliwami, energią elektryczną.

Dokonałem (dokonam) zapisu na 270 akcji po 45zł, okres inwestycji od 1-25 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%.

Bardzo dużo o tej spółce napisano w ostatnich dniach w związku z nową emisją akcji (warto przeczytać raport przygotowany przez oferującego akcje DM BOŚ link) i przeniesieniem notowań z newconnect na rynek główny GPW, dlatego skupię się tylko na powodach dlaczego postanowiłem zakupić te akcje. Głównym powodem jest dynamiczny rozwój spółki która co roku podwaja swoje przychody i zyski. 
Oczywiście nie możliwe jest utrzymanie takich dynamik w przyszłości, jednak zakładam że w kolejnych 5 latach realny jest coroczny wzrost w okolicach 25%. Na pewno w tym pomogą środki pozyskane z emisji, czyli blisko 100 mln, które zostaną przeznaczone za zwiększenie kapitału obrotowego, rozwój aplikacji do sprzedaży paliw on-line tankuj24 czy rozwój własnych stacji paliw Avia. Przy założeniu 25% corocznego wzrostu zysku to wzrośnie on aż o 200%  z obecnych 30 mln do 90 mln. A jak te liczby odnoszą się do kapitalizacji i c/z. Obecnie jest 5.831.797 akcji i 2.200.000 akcje nowej emisji czyli łącznie będzie 8.031.797 akcji po 45zł (cena akcji nowej emisji) a obecna kapitalizacja firmy wyniesie 361,431 mln. C/z po emisji to 12 przy założeniu stałego kursu akcji i wzrostu zysku do 90 mln (za 5 lat) c/z spadnie do 4 !!! Jak widać jest to niska wartość i w mojej ocenie nie realna do utrzymania, kurs powinien zmierzać do urealnienia tej ceny czyli poziomu chociaż 10 (czyli 150% wyżej). Kolejnym powodem zakupu są zmiany w otoczeniu prawnym firmy, od sierpnia 2016 rząd Polski wprowadził tzw. pakiet paliwowy a od marca 2017 obowiązywać będzie pakiet przewozowy, oba te pakiety mają zmniejszyć wyłudzenia Vat i wyeliminować nieuczciwą szarą strefę. Wyeliminowanie nieuczciwych dostawców z rynku paliw powinno zwiększyć przychody firm legalnie funkcjonujących szczególnie w obrocie najwyżej marżowym olejem napędowym czyli np. Unimotu. Pozytywnie na wyniki może wpływać bogacenie się naszego społeczeństwa, spadek bezrobocia czy nawet program 500+ (wiem że to może śmieszyć) ale w drugim półroczu 2016 sprowadzono do polski rekordowo tanich używanych samochodów (to może być efekt 500+) a w salonach sprzedano najwięcej od wielu lat nowych samochodów, dlatego jak każdy samochód zostanie zatankowany to w skali kraju zrobią się potężne kwoty.  Kolejnym czynnikiem wzrostowym powinien być czynnik psychologiczny gdyż jeszcze miesiąc temu akcje Unimotu były handlowane na newconnect po 92 zł a teraz można je kupić 50% niżej, wielu inwestorów będzie uważało iż jest to okazja życia (kupić coś 50% taniej :-) Za wzrostami kursu powinna też przemawiać hossa jaką mamy obecnie na gpw i na świecie, sporo firm zrobiło się dosyć drogo wycenianych dlatego zarządzający funduszami mogą sporą część środków przeznaczyć na tanio jednak wyceniany Unimot. Trzeba też pamiętać że OFE i większość TFI nie mogą inwestować na rynku newconnect więc przeniesienie notowań na gpw pozwoli tym funduszom zainwestować w Unimot. Dzisiaj nie typowo bo nie podaję ani wskaźników finansowych ani sytuacji technicznej gdyż oba są mocno zaburzone przez nową emisję – nie wiadomo ile akcji jest objętych oraz kurs ostatnio mocno spadł ze względu na niską cenę emisyjną.
Do największych ryzyk zaliczam ryzyko dużego wzrostu ropy na rynku światowym oraz dalszego umacniania się dolara w odniesienie do złotówki. Oba te czynniki mogłyby mocno podnieść ceny benzyny na polskich stacjach a to z pewnością zmniejszy konsumpcje paliw gdyż ludzie ograniczą podróże samochodem.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
29 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
IwanGenusUnknownking_99Zgred Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Debiut 07.03.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy pojawiły się jakieś info odnośnie PDA i przejścia na GPW?
Bidet

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiadomo jaka byla redukcja dla instytucjonalnych? Dzielą to jakoś?
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

nie wiem co robic po takiej redukcji czy dokupowac teraz z rynku czy czekac na debiut i brac pkc?

Iwan
Gość
Iwan

wiadomo kiedy jest pierwsze notowanie?

Iwan
Gość
Iwan

Już się dowiedziałem jak to działa :) Terminu nie ma. Unimot zdeklarował się przeprowadzić pierwsze notowanie PDA w ciągu dwóch tygodni od dnia emisji czyli orientacyjnie pomiędzy 6 a 10 marca będzie pierwsze notowanie, ale może być i we wcześniejszym tygodniu. GPW poda informację dzień przed. Jak ktoś ma inne info to niech napisze.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co ci szkoda,znowu się nie podpisaeś !!! Ale ty uparty jesteś!!!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie Bardzo Szkoda , wiec trzeba bedzie odkupic reszte starych z rynku lub PKC na debiucie PDA jak myślisz?? Co proponujesz? dokupować resztę z rynku new connect po aktualnej cenie? czy czekac na debiut praw do akcji serii J i brać PKC?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Redukcja około 87%

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Rekinek zlituj się!!!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie czy dokonałeś już zakupu 270szt akcji UNT po 45 zł? Tak z ciekawości pytam ;)
Pzdr Rekinek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziwię się jak można porównywać styczeń do grudnia i puszczać w obieg mylącą informację,że przychody spadły o 42% !!! Zwykle porównuje się podobne okresy czasowe rok do roku i tu jest zdecydowany postęp czyli wzrost o 116%.
Życzę sobie i Wam niezbyt wysokiej redukcji i udanego debiutu. Choć to pierwsze to raczej mało prawdopodobne.

Genus
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Oby nas zaskoczyło ALE POZYTYWNIE szanowny Prezesie :)

Unknown
Gość

Prezes – chciałbym zapytać…co myślisz o dokupieniu akcji na debiucie w tym przypadku ? redukcja prawdopodobnie będzie bardzo duża…a spółka prezentuje się dość ładnie…jakie byłoby Twoje zdanie przy takim podejściu…?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak…jeśli na debiucie byłby wzrost rzędu 30% to też bym się zawachał na dobraniem…może czekałbym na jakieś ostudzenie kursu…w każdym razie po dużym wzroście na debiucie w dłuższej perspektywie akcje i tak powinny dać zarobić…daj znać proszę jaką przyjmiesz taktykę tuż po przydzieleniu akcji…pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ma ktoś z was może konto w DM BOŚ w zakładce dla zalogowanych pojawiła się rekomendacja dla Decory, może ktoś podpowie czy jest chociaż na kupuj, pzdr Michał

Zgred
Gość

Prezes ma…. ;)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie muszę cie poprosić o radę.
Po prawie roku udało mi się na Mennicy Skarbowej z -30 % zrobić + 5 %
Pytanie sprzedać czy nie ? :-)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pytanie od laika. Jak mają się obecne notowania akcji Unimotu na NC do debiutu na głównym parkiecie? Oczywiście tego nikt nie wie co będzie ale zastanawiam się jak to bywało w przeszłości gdy firmy zmieniały rynek? Sprawdzałeś może jakieś dana historyczne?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy jest wyznaczona data przejścia unimotu na GPW?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak mało akcji w obrocie to tak lubi spaść, przecież na spadkach też się zarabia wiec tak to funkcjonuje w giełdzie.Za duży wzrost na tak fundamentalnej spółce i korekty muszą być przed następnym szczytem.
Marian

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Było jakieś info na Helio, że tak spadło, czy ktoś się postanowił wysypać przed korektą na rynkach, pzdr Michał

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie jest pewnym, ze Avia nizej nie spadnie.Tutaj jest sporo funduszy, do kolejnych wynikow sporo czasu. Jedyna nadzieja jest w informacji o dywidendzie za miesiac. Szkoda, ze bedzie nizsza o zysk za 4kw.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie uważam, że bardzo dobrze interpretujesz wyniki finansowe i wzrost spółek, które analizujesz i jest to analiza o dłuższym horyzoncie z dobrymi podstawami. Nie mniej jednak zdarzają się rozczarowania na które nie ma się wpływu jak np dzisiejsza Avia i taka moja sugestia, aby trzymać kapitał zapasowy na takie okoliczności i dokupić dla uśrednienia na czas następnych raportów.Po tej cenie ciężko będzie już wkupić się w akcje, a przecież takie sytuacje również można uznać za sprzyjające okolicznośći losu :) HELIO dziś w dobrej cenie także:)
pozdrawiam Marian

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja juz zapisalem sie na Unimot. Zobaczymy
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam małe pytanko. Zapoznałem się z prospektem emisyjnym wiem że trzeba zapisać się na minimum 50sztuk do 21szego lutego. Mam konto db makler w DB i nie mogę zrobić zapisu elektroniczne bo ten bank nie uczestniczy w ofercie. Czy wiec muszę iść osobiście do oddziału i tam złożyć zlecenie? Proszę wybaczyć proste pytania ale nigdy nie uczestniczyłem w takim zakupie a w necie nie mogę znalezć odpowiedzi. Z góry dziękuję.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak też myślałem. Za mała kwota więc nie wchodzę ale będę obserwował notowania i może coś uda sie podkupić. Dziękuję za odpowiedź i życzę wzrostów.

king_99
Gość

Niestety sądzę, że redukcja wyniesie ponad 95%. Dla mnie szkoda na nią czasu

Zgred
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie kiedy i gdzie można znaleźć info o przydziale akcji Unimotu dla instytucji? Chcę się dowiedzieć, jaka część z 2,2 mln akcji idzie do przydziału dla finansowych a ile dla drobnicy. A jeśli skończyły się już zapisy dla finansowych to ciekaw jestem jaka była redukcja.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki, link z harmonogramem oferty już widziałem (bo chyba ten masz na myśli?), ale nie ma tam nic o tym, kiedy poznamy info o wielkości redukcji na transzy dla instytucji.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czyli indywidualni nie dowiedzą się przed końcem zapisów (21.02) jaka była redukcja dla instytucji, zgadza się?

Wojetek
Gość

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.