"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Jakie spółki mogą być beneficjentem PPK który rusza od lipca ?

Każdy czynny uczestnik rynku kapitałowego z pewnością wie iż najbliższe miesiące i lata będą przełomowe dla giełdy ze względu na startujący program PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) i przekształcenie OFE w IKE (zarządzanie będzie przez SFIO). Oczywiście nikt nie jest w stanie precyzyjnie przewidzieć w którą stronę będzie kierowany strumień pieniędzy (w większości opracowań szacuje się że w latach 2020-2024 popyt będzie o 7 mld wyższy od podaży na GPW) ze względu na możliwość wyboru między ZUS a SFIO przez obecnych uczestników OFE. Jednak konstrukcja PPK daje pewne nadzieje iż beneficjentami tych zmian mogą być spółki z mWIG40 (sWIG80 też ale w mniejszym stopniu).


Nie bawiąc się w szacunki ile faktycznie może trafić środków na rynek bardziej istotne może być to do jakich spółek mogą konkretnie trafić te środki. Wg analityków Wood & Company ze środków PPK przeznaczanych na akcje przynajmniej 40% może być przeznaczanych na spółki z WIG20 a do 20% może trafić do spółek z mWIG40 które będą największym beneficjentem tego programu. Ktoś powie że 40% na WIG20 jest więcej niż 20% na mWIG40 ale jest jeszcze coś takiego jak obroty na sesję. W przypadku WIG20 w 2019 roku wpływy roczne te będą w okolicach obrotów z 1-2 sesji giełdowych a w przypadku mWIG40 będzie to nawet 7-13 sesji. Natomiast gdy w pełni ruszy program PPK to w kolejnych latach dla WIG20 może to być 3-7 a mWIG40 17-36. Jak łatwo zauważyć że środki z PPK będą bardziej wpływały na mniejsze spółki niż na te z WIG 20 ze względu na ich wielkość (1 milion złotych zainwestowane w spółkę o 100 mln kapitalizacji ma większy wpływ niż na spółkę o 25 mld kapitalizacji).

Mając wiedzę (przypuszczenie) że spółki indeksu mWIG40 mogą w najbliższych latach dać wyższą stopę zwrotu najprościej byłoby „kupić cały indeks” i nie bawić się w wyszukiwanie tych najlepszych spółek z tego indeksu. Niestety obecnie nie ma jeszcze na polskim rynku żadnego ETFa na ten indeks choć firma Beta Securities Poland która wprowadziła pierwszego polskiego EFTa na WIG20 planuje wprowadzić kolejne tego typu instrumenty link.Dopóki nie ma ETFa na mWIG40 pozostaje inwestorom samodzielna selekcja „najlepszych” spółek z tego indeksu lub kupno samodzielne w proporcjonalnej wielkości wszystkich spółek z tego indeksu. Oczywiście z własnego doświadczenia wiem że lepiej wszystkiego nie wrzucać do „jednego wora” i lepiej przeprowadzić samodzielną selekcję spółek w oparciu o własne kryteria inwestycyjne. Nie będę tego teraz robił choć nie wykluczam iż w przyszłości zrobię analizę pojedynczych spółek z tego indeksu (na blogu są analizy spółek Amica, Livechat, Vistula). Na chwilę obecną uważam że wstępnym kryterium doboru spółek do portfela mogą być konsensusy (prognozy) analityków zysków w kolejnych latach które dostępne są najczęściej w płatnych serwisach i/lub rekomendacjach spółek. Jeśli wg analityków lub wg własnych oczekiwań jakaś spółka powinna poprawiać wyniki (głównie zyski) w najbliższych latach a do tego jest rozsądnie wyceniana to warto się nad jej zakupem zastanowić.

W tabeli zamieszczonej poniżej umieściłem wszystkie spółki z indeksu mWIG40 wraz z ich zyskami za ostatni rok obrotowy, z aktualnym c/z oraz moimi oczekiwaniami odnośnie poprawy/pogorszenia zysku w obecnym roku.

W powyższej tabeli widać iż jeśli zrealizują się moje oczekiwania to jest kilka spółek które w połączeniu z umiarkowaną wyceną (mam na myśli c/z)  mogą być ciekawymi inwestycjami. Na chwilę obecną w blogowych portfelach z mWIG40 znajdują się Livechat i Vistula których akcje pewnie będę jeszcze dobierał, a „nowymi” spółkami w portfelach mogą być choć nie muszą Amica, Benefit, Inter Cars, Enea, Famur, Kernel czy Wirtualna (jeśli pojawi się ETF na mWIG40 to też może być zakupiony do portfela) bo ich biznesy trochę rozumiem i spełniają niektóre moje kryteria inwestycyjne.

W powyższym poście tylko „dotknąłem” tematu PPK i jego możliwego wpływu na indeksy giełdowe czy poszczególne spółki. Trzeba też mieć świadomość że odczuwalne środki z PPK będą pewnie dopiero widoczne na początku przyszłego roku gdyż rozruch programu trochę potrwa – najpierw zarządzający pewnie trochę gotówki pozbierają i dopiero po jakimś czasie zaczną mocniejsze zakupy.

Chciałbym też prosić o nie odbieranie tego posta jako rekomendacji kupna jakiejkolwiek spółki bo nie taki jest cel mojej analizy.

Pisząc tego posta korzystałem ze stron biznesradar.pl, money.pl i parkiet.com.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce).

avatar
11 Comment threads
16 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
DawidSławomirInwestorSkynetPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Dawid
Gość
Dawid

Polecam zapoznac sie z regulacjami PPK – alokacja na aktywa jest tam wyraznie okreslona.
Dlatego bledne jest zalozenie ze na wg20 trafi 40% portfela udzialowego, a na wig40 20%. W takim wypadku wig40 juz teraz szedlby mocno w gore.
W rzeczywistosci w akcje WIG20 MUSI byc inwestowane 40-80% czesci akcyjnej, a WIG40: 0-20%. Racjonalnosc kaze przypuszczac, ze bedzie to min 45% dla wig20 i max 15% dla wig40, zeby ograniczac koszty realokacji portfela w celu mieszczenia sie w ustawowych limitach.
W praktyce nacisk na wig20 powinien byc od 3 do nawet 10 razy wyzszy niz na wig40, w zaleznosci od funduszu.
Co nie zmienia faktu, ze konkluzja moze byc ta sama :)
10% wrzucone w akcje wig40, moze miec wiekszy wplyw na wycene niz 5-krotnie wyzsza wartosc na wig20.
Roznica jest taka, ze na wig20 dodatkowy kapital MUSI trafic, a na wig40 i pozostale akcje, tylko moze.

Sławomir
Gość
Sławomir

Autor chyba zapomina, że na GPW są notowane kontrakty terminowe na Wig40.

Inwestor
Gość

Moim zdaniem zwiększanie liczby ETFów to dobry kierunek. Większość funduszy inwestycyjnych, po odjęciu opłat za zarządzanie, im nie dorównuje.

Skynet
Gość
Skynet

Dzisiaj KNF zatwierdził prospekt emisyjny ETFU na mWIG40 :-) https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=66341&p_id=18

Gra Małych Przewag
Gość

Jest jeszcze fundusz indeksowy IPOPEMA m-INDEKS, który śledzi mWIG-40. Ciut drogi jak na fundusz indeksowy, ale póki nie ma etfa… ?

Karola
Gość
Karola

Moim zdaniem Polska potrzebuje zmian i potrzebuje takich zmian diametralnych, bo sytuacja emerytów to jakiś dramat. U nas w firmie kobita ma 65 lat i codziennie przychodzi nam sprzatac biura zeby sobie dorobic. Uwaga – chodzi prawie 10 km w jedna i druga strone bo nie ma jak dojechac (słaba komnikacja). To tak ma wygladac ta cudowna złota jesień?

madzialena
Gość
madzialena

Ciągle czytam o tym ppk i tak mnie zastanawia czy naprawdę to wszystko będzie tak wyglądało. Owszem, słyszałam że w innych krajach już dawna takie coś funkcjonuje i się po prostu sprawdza, ale u nas ludzie mają dziwny stosunek do oszczędzania i najchętniej to by żyli dniem dzisiejszym i w ogóle nie zastanawiali jak się to będzie za te kilkadziesiąt lat

Jacek
Gość
Jacek

Czy ten materiał ma jakieś znaczenie w kontekście opuszczenia przez Wawel indeksu mwig 40 po sesji giełdowej 21 czerwca ?

Roman
Gość
Roman

Prezesie a jak perspektywa WIg 20? Ekonomista Kuczyński sugerował popularną tezę że fundy obecnie zbierają pod PPK aby wywalić jak zaczną kupować zarządzający i obecnie wg niego widać że w20 ma ochotę na wybicie. Potwierdzałbyś ta tezę zakładając względny spokój za granicą?

Tmx
Użytkownik
Tmx

Jest dostępny kontrakt na mWIG40 – FW40, także uwzględniając konieczność rolowania jest możliwość zakupu koszyka spółek. Oczywiście nie jest to tak płynny instrument jak FW20, ale przy średnio/długoterminowym podejściu daje to jakąś alternatywę.

Adam
Gość
Adam

Playway nie dodajesz do portfela ? Ładna spółka dywidendowa. Myślę, że nowi zarządzający fundami PPK będą zwracali uwagę na regularne dywidendy.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.