"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Asbis z prognozą zysku netto na 2018 r. i propozycją dywidendy

Asbis dzisiaj podał link prognozę przychodów i zysku netto na 2018r. i założenia jej wyglądają następująco:

W mojej ocenie jest to mocno zachowawcza prognoza i faktyczne wyniki będą znacznie lepsze a wnioskuję to na podstawie poniższych faktów.
Po pierwsze rok temu prognoza przychodów i zysków Zarządu mocno się rozminęła z faktycznym wykonaniem gdyż przychody miały wynieść 1,20 mld-1,30 mld USD, faktycznie spółka osiągnęła przychody 1,484 mld USD a zysk netto 6,90 mld USD. Przychody wyższe były od prognozy o 14% a zysk netto 15% (od maksymalnego zakresu przedziału).
Po drugie obecne prognozy przychodów wskazują na 28% wzrost przychodów (od maksymalnego zakresu przedziału) a po dwóch miesiącach 2018 roku przychody są wyższe o 84% r/r (338 mln usd do 183 mln usd). 
Po trzecie na podstawie wyższych przychodów za styczeń i luty można oczekiwać nawet kilkuset % wzrostu zysku netto w 1 kw 2018 w stosunku do roku poprzedniego. Kilkanaście dni temu zrobiłem luźne wyliczenia które zakładają że jeśli przychody w marcu wyniosą 203 mln usd to zysk 1 kw 2018 powinien być taki sam jak w 4 kw 2017 (te same przychody wyniosą) i mógłby wynieść 3,8 mln usd i być wyższy nawet 533% r/r.
Poza prognozami przychodów i zysku Asbis poinformował link też o
rekomendacji na ZWZA 0,06 USD co przy kursie usd/pln 3,40 da 20 groszy
dywidendy czyli stopa dywidendy wyniesie 5,90%.
W świetle powyższych informacji można zakładać iż realny zysk netto wyniesie minimum 10 mln usd (34 mln zł, ja liczę na wyższy) co przy obecnej kapitalizacji da c/z 5,60 co przy spółce tak wzrostowej i dywidendowej jest niską wartością. Asbis wydaje się najmocniejszą pro-wzrostową spółką w moich wirtualnych portfelach (fundamentalnym i dywidendowym) i spore w tej spółce pokładam nadzieje. Oczywiście ma swoje zagrożenia jak choćby fakt iż jest to spółka zagraniczna działająca głównie w Europie Środkowo-Wschodniej (głównie Rosja i kraje dawnego bloku sowieckiego).
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

 
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wszystko to wygląda bardzo pięknie na pierwszy rzut oka, aż zbyt pięknie.
Z tego co oni podają to potrzebują sprzedać towar za 211 USD żeby zarobić netto 1 USD. Na średniej klasy laptopie zarabiają 3 USD. Mi to wygląda na jechanie na krawędzi opłacalności. Trzeba mieć świadomość, że cała ta działalność jest na kredycie obrotowym i dużą rolę odgrywa tu cykl rotacji zapasów a ta informacja jest ważna. Do tego nie wiadomo czy ta prognoza uwzględnia potencjalną zwyżkę kosztów pieniądza na przestrzeni roku. Raczej śmiem w to wątpić. No i ogromna podaż ze strony jakiegoś dużego podmiotu. Czyżby do niego nie trafiały prognozy wynikowe czy może wie coś więcej? Trochę jak Unimot sprzed roku – miał być raj a co jest każdy widzi. aleks

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.