Jest już prawie połowa stycznia dlatego najwyższy czas aby zaprezentować moje oczekiwania (szacunki) odnośnie zysków jakie spółki znajdujące się w wirtualnych portfelach blogowych mogły osiągnąć w minionym kwartale. Szacunki dotyczą okresu 1.10.2019-31.12.2019 i dla większości firmy będzie to 4 kwartał ich roku obrotowego ale np. w przypadku Livechat będzie to 3 kwartał ich roku obrotowego a dla Ambry 2 kwartał.
Od razu zastrzegam iż nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.
Oczekuję że wyniki za 4 kwartał będą bardziej przewidywalne (podobnie jak w 1-2 kwartale) a konkretnie chodzi mi o to iż MSSF 16 mocno nie zaskoczy bo trochę już wiadomo jak zmienia wyniki poszczególnych spółek.
Tak jak kwartał temu nie oczekiwałem wybitnych wyników tak obecnie spodziewam się poprawy wyników w przypadku każdej spółki ale liczę że ponadprzeciętny wzrost zysku zaprezentują Enter Air i Eurotel.
Ambra – w przypadku tej firmy stale oczekuję 10% wzrostu przychodów i zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej (w 3 kwartale było to wzrost odpowiednio o 11% i 25%). Zastrzegam iż jest możliwość że wyniki będą odbiegały od wzrostowej tendencji kilkuletniej ze względu na wprowadzoną od stycznia podwyżkę akcyzy. Podczas ostatniej podwyżki akcyzy (kilka lat temu) Ambra pokazała sporo gorsze wyniki a zarząd tak to tłumaczył „Sprzedaż na rynku komercyjnym w Polsce wzrosła mimo utrudnionej sprzedaży do klientów hurtowych zatowarowanych przez branżę spirytusową przed podwyżką akcyzy na alkohole mocne”. W minionym kwartale to ryzyko też wystąpiło ale producenci alkoholi mieli mało czasu na zwiększenie produkcji bo polski rząd zaskoczył podwyżką akcyzy, Ambra ponadto zdywersyfikowała swoje portfolio w kierunku alkoholi mocnych dlatego nie mogę wykluczyć że sprzedaż mogła być rekordowa i magazyny świeciły pustkami.
Asbis – swoje optymistyczne wówczas szacunki zysku netto podałem 9 listopada 2019 jeszcze przed podniesieniem prognozy przez zarząd spółki i nie będę ich zmieniał choć wypowiedzi zarządu wskazują że będzie lepiej niż oczekiwałem. Zakładam 5,5% marży brutto ze sprzedaży (rok temu 5,14%) przy 5,88% marży w 3 kwartale 2019 (4,80% marży w 3 kw 2018). Zakładając iż koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły o kilka % r/r to oczekuję iż w 4 kwartale spółka zarobiła 6 mln USD co dałoby 22% wzrost r/r.
Cdrl – zgodnie z tym postem link wypowiedzi zarządu wskazywały iż grupa zarobi minimum 20 mln w całym 2019 roku (co dałoby 13 mln zysku dla akcjonariuszy jednostki dominującej w samym 4 kwartale). Jednak po wynikach za 3 kwartał nie jestem już aż tak optymistycznie nastawiony dlatego oczekuję 12 mln zysku netto co dałoby ok. 30% poprawę zysku.
Delko – zakładam w zasadzie płaskie wyniki na poziomie zysku netto ale za to z dużym wzrostem przychodów. Pomimo tego iż spółka mnie pozytywnie zaskoczyła wynikami 3 kwartału cały czas mam obawy o nowo przejęte spółki które raczej nie przeszły jeszcze całkowitej reorganizacji.
Eurotel – baza jest niska ze względu na zawiązaną rezerwą (2,4 mln) na zaległy podatek, dojdzie poprawa operacyjna tak jak w każdym poprzednim kwartale roku 2019 dlatego oczekuję poprawę zysku netto o minimum 100%. Dodam jeszcze że obniżyłem swój szacunek zysku z 5 mln do 4,5 mln ze względu na mocną i pozytywną informację fundamentalną o otwarciu 5 salonów MiMarkt czyli wejściu w sprzedaż produktów Xiaomi. Otwarcie 5 salonów mogło wygenerować minimum 0,5 mln kosztów więc możliwy jest niższy zysk niż gdyby inwestycji w nową markę nie było.
Enter Air – „gwiazda wyników ?” ze względu na podrasowanie wyników o 40 mln netto związane z przeszacowaniem zobowiązań walutowych ze względu na umocnienie w 4 kwartale 2019 złotówki do usd i eur. Do wyliczeń przyjąłem następujące założenia: +15 mln (zysk z działalności podstawowej) – 15 mln (jakiś odpis na należności oraz zmiana księgowania MSSF 16) + 40 mln (dodatnie różnice kursowe). Wychodzi mi z moich szacunków że zysk w 4 kwartale 2019 mógł wynieść 40 mln złotych przy 12 mln straty rok temu.
Ferro – podobnie jak w przypadku Ambry spodziewam się stałej 10% poprawy przychodów i zysku netto choć pewnym ryzykiem jeśli chodzi o zysk netto jest nowa strategia spółki która przez kilka kwartałów może generować wyższe koszty zwiększonego zatrudnienia i zwiększonych zapasów (szerszy asortyment).
Livechat – spółka nie podała liczby klientów za grudzień więc wygląda na to że od stycznia nie będzie tego już raportować tak jak zapowiadała. Kurs usd/pln w 4 kwartale (mam na myśli rok kalendarzowy) był o 1,5 grosza niższy niż w 3 kwartale a liczba klientów o ok. 1% wyższa kw/kw więc można założyć że przychody będą podobne jak kwartał wcześniej czyli ok. 32,5 mln. Zysk netto wydaje mi się że będzie trochę niższy niż kwartał wcześniej i wyniesie 16 mln a wpłyną na to rosnące koszty (szczególnie pracy bo o blisko 50% wzrosła im liczba pracowników r/r). 16 mln zysku dałoby 16% wzrostu zysku r/r bo rok temu zysk wyniósł 13,74 mln, c/z spadłaby do 17,4.
Przypomnę że spółka ma indywidualną interpretację z US odnośnie ulgi IP BOX która przy obecnie płaconym podatku może powiększyć zysk netto o nawet 10 mln rocznie ale nie ma jeszcze oficjalnej informacji ze spółki od kiedy będzie ona stosowana – możliwe że w raporcie rocznym skorygują całoroczny podatek co automatycznie podniesie całoroczny zysk.
Podane wyniki za 4 kw 2019 w większości pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne – zysk w tabeli Asbis jest w USD.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Na koniec przypomnę tabelę z szacunkami i ich realizacją za 3 kwartał 2019r. Jak widać poniżej blisko z szacunkami byłem w przypadku Eurotel, Livechat i Telestrady, Cdrl, Livechat, Delko i IRL, największymi pozytywnymi niespodziankami były wyniki Enter Air, Ferro, Ambry. Rozczarowaniem można nazwać wynik VRG ale nie brałem pod uwagę przeszacowania umów najmu wymuszonych przez MSSF 16 na które wpłynęło osłabienie PLN w 3 kwartale (w 4 kwartale prawie całość będzie odwrócona i będzie extra zysk).
Szanowny czytelniku jeśli jesteś zainteresowany dalszym czytaniem moich analiz to zachęcam do dołączenia do ponad 500 osobowej grupy inwestorów (praktyków rynku) na PortaluAnaliz.pl link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Te 500 osob-to Twoja zasługa….