"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Efekt – potencjał do nawet 14% dywidend

Efekt – prowadzi w Krakowie największy w Małopolsce kompleks handlowy „Rybitwy” oraz dwa czterogwiazdkowe hotele w sieci Best Western.


Do spółki mam sentyment bo już dwukrotnie na niej zarobiłem, uważam iż jest nisko wyceniana i ma potencjał do corocznego wzrostu dywidend. Nie będę opisywał na czym polega działalność spółki i osoby zainteresowane odsyłam do mojej analizy z 2016 link oraz nowszych analiz na gazetagieldowa.pl link, natomiast skupię się głównie na liczbach.

Efekt w 2017 wykazał 8,755 mln zysku netto (w 2016 zysk netto to 8,579 mln) jednak ze względu na dodatnie różnice kursowe w kwocie 1,877 mln wynikające z przeszacowania posiadanego długoterminowego kredytu w CHF przyjmuję iż faktyczny zysk spółki to ok. 7 mln zł. Celem wyjaśnienia kredyt w CHF dotyczy budowy hoteli, na koniec 2017 r. zadłużenie wynosiło 3,58 mln CHF, roczna spłata kapitału ok. 0,33 mln chf a ostateczny termin spłaty 30.10.2028r. Kredyt w CHF jest o tyle istotny bo w zależności od kursu waluty chf/pln mocno zmienia się wykazywany zysk netto. Po 3 kwartałach 2018 roku Efekt zaraportował 6,447 mln zysku przy 7,496 mln rok wcześniej ale wykazał 0,795 mln strat z różnic kursowych przy 1,296 mln zysków z różnic kursowych rok wcześniej. Gdyby nie różnice kursowe to faktycznie osiągane zyski w 2018 roku są wyższe niż rok wcześniej a najlepiej to widać na poziomie zysku operacyjnego (nie uwzględnia przychodów i kosztów finansowych).

Jednak ze względu na zmiany kursu chf/pln spółka może wykazać duży spadek zysku netto w stosunku do roku poprzedniego za 4 kwartał 2018, szacuję że może to być mniej aż o 0,75 mln zł.

Żeby nie mieszać czytelnikom odnośnie kursów walutowych, uważam iż lepiej ich nie uwzględniać w wycenie spółki a faktyczny potencjał spółki jest w okolicach 7,5 mln zł rocznego zysku. Przy takim zysku wycena spółki i tak byłaby niska gdyż c/z w okolicach 5,20 jest to raczej nisko.

Jednak największym atutem Efektu jest generowana gotówka oraz wysoka amortyzacja która zaniża zysk netto. Efekt koszty budowy swoich hoteli które poniósł wiele lat temu obecnie w formie amortyzacji (czyli kosztu księgowego a nie gotówkowego) rozlicza sobie w koszty a są to duże kwoty. Średnio co roku amortyzacja wynosi ok. 3,7 mln przy bieżących inwestycjach głównie odtworzeniowych (np. bieżące remonty) ok. 1 mln.

Uwaga – w zaznaczonym powyżej slajdzie napisałem kwotę 4,500 mln i dotyczy ona zakupu działki w sąsiedztwie posiadanych hoteli ale zarząd w żadnym raporcie nie wyjaśnił celu tego zakupu (nawet nie było komunikatu giełdowego Ebi/Espi) i ciężko stwierdzić czy będą hotele rozbudowywać czy miejsca parkingowe zwiększać a może jeszcze coś innego wymyślą.

Efekt od wielu lat wypłaca dywidendy które co roku rosną (ostatnia w 2018 roku była ze stopą dywidendy 4,5%)

Jednak tak jak napisałem w tytule posta spółka ma potencjał do wypłat nawet 14% dywidend a to jest zasługa czynników o których napisałem powyżej. Jeśli może rocznie zarabiać 7,5 mln zł do tego dodamy 2,7 mln różnicy między amortyzacją a Capexem i odejmiemy 5 mln na spłatę kredytów to pozostała 5,2 mln gotówki mogłoby być przeznaczane na dywidendę.

Spółka ma możliwości do wysokich wypłat dywidend akcjonariuszom ale czy tak będzie to tego nie wiem. Niestety wiele rzeczy jest w tej spółce dziwne z punktu widzenia drobnych akcjonariuszy i powstają pytania.

Po co spółka gromadzi gotówkę  na kontach (15 mln na koniec 3 kw 2018) a nie nadpłaca kredytów (do spłaty ok. 57,5 mln zł) co zmniejszyłoby koszty finansowe?

Po co spółce był zakup za 4,5 mln terenu przy posiadanych hotelach i czy to jest początek jakiejś większej inwestycji?

Dlaczego (i to najgorzej wygląda) zarządowi i radzie nadzorczej tak mocno rosną wynagrodzenia które porównując z innymi spółkami notowanymi na gpw są jedne z najwyższych?

Kurs akcji do maja 2017 (w okolicach 30zł sprzedawałem swoje akcje) był w długoterminowym trendzie wzrostowym, a po korekcie wzrostów od przeszło roku jest w trendzie bocznym pomiędzy 20 a 24.

Podsumowując: Efekt może być dobrą inwestycją dla osób ceniących sobie stabilny biznes oraz stale rosnące dywidendy przekraczające znacznie wysokość depozytów bankowych. Jest jednak dużo rzeczy które mogą się nie podobać akcjonariuszom i skreślają spółkę jako potencjalną inwestycję. Zysk netto spółki mocno się zmienia w zasadzie jednorazowymi zmianami kursu waluty ale efekt ten wraz ze spłatą zadłużenia będzie wygasał wraz ze spłatą rat kredytu. Wyniki za 4 kw 2018 powinny być dużo gorsze r/r (ok. 0,75 mln) ale 1 kw 2019 może też nie być dobry (koszty energii mogą obniżyć rentowność). Obecnie akcji spółki nie kupiłbym do żadnego portfela a ewentualny zakup rozpatrzyłbym nie wcześniej niż po wynikach za 1 kw 2019 roku.

Kolejną analizą spółki z listy obserwowanych będzie Trans Polonia (szykuje się wysoki skup akcji i poprawa wyników).

Pisząc tego posta korzystałem z raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, parkiet.com (wykres techniczny) oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AmatorrrjaksaMirekPrezesPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
jaksa
Gość
jaksa

No i cholery dorobiły 10 gr dywidendy. skandal

Amatorrr
Gość
Amatorrr

Efekt (EFK) 1,78 zł 6.09.2019 7,6% Regularne wypłaty od 18 lat. Wypłata w dwóch ratach.
Artykuł z dzisiaj nie wiem skąd autor wziął takie informacje. Sprawdzałem na radarze i jest rzeczywiście 10 gr

Mirek
Gość
Mirek

Moim zdaniem spółka EFEKT zasokczy nas niedługo jakiś new-em i pod to są podbierane akcje przez tych co coś wiedzą. Może to być większa niż 1,1 PLN dywidenda, zwrot podatku lub rozpoczecie budowy biurowca, chciaż w tym ostatnim temacie to kurs może spaść. Na spólkę trzeba patrzeć w układzie dywidendowym i długoterminowym dla mnie to jest emerytura. Może do tego czasu ktoryś z rządów (nie ten) zlikwiduje podatek Belki i będzie można sprzedać akcje.

Piotr
Gość
Piotr

Witam Prezesie
Czy analizowałeś Kruszficę, Jakie zdanie masz o tej spółce. Fundamenty, wycena, dywidenda?

Kamil
Gość
Kamil

Akcje tej spolki jeszcze spadna.. w kkolicach 14 zacznie byc interesujaca. Przede wszystkim odciecie dywidendy i plynnosc spowoduja spadek…

OBS
Gość

Czy ty mówisz o spółce EFEKT czy o jakiejś innej?
Bo mam wrażenie, że podany przez Ciebie kurs jest totalnie oderwany od kursów tej spółki.

OBS
Gość

Bezpieczna spółka dywidendowa – akcjoanriusze to spółdzielcy.
Zarząd z tego korzysta i wyciąga ile może i to się nie zmieni. Można za to powiedzieć, że skoro przy takich pijawkach osiągają dobre wyniki to jest ok.
Rybitwy to stabilny biznes, ale stający w miejscu. Sam teren, na którym są Rybitwy jest chyba więcej wart niż Efekt.
Hotele po zmianie barw na Best Western mocno zyskały. Branża hotelarska zyskała, ale pojawia się coraz więcej inwestycji i więcej nowych hoteli, co zwiększa konkurencję.

Ogólnie spółka mocno niedowartościowana, ale trudno tu liczyć na jakieś wzrosty.
Środki pójdą pewnie w biurowiec – to jest teren obok hoteli.
Dywidenda powinna powoli rosnąć.
Bezpieczna, dywidendowa spółka z lekkim potencjałem do wzrostu kapitalizacji w kolejnych latach.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Wydaje mi się, że w jednym z raportów była jakiś czas temu wzmianką o inwestycji w biurowiec. Nie pamiętam szczegółów ale wydaje mi się, że chodziło o lokalizację gdzieś koło tego targowiska. W każdym razie z tą planowaną inwestycją jest coś na rzeczy. Na pozwolenia i uzgodnienia u nas czeka się długo. To by też tłumaczyło zatrzymanie środków w firmie. Być może zaskoczą nas jakiś komunikatem w końcu.
Też nie podobają mi się za to wysokie wynagrodzenia zarządu. (OBS już jakiś czas temu o tym pisał, był też na walnym) Na razie bronią ich jednak wyniki w jakimś stopniu. Ich ciepłe posadki nie zmieniają jednak oceny inwestycji w akcje. W długim terminie może to być w miarę bezpieczna i stabilnie dochodowa firma. A wypłata dywidendy dodatkowo raz w roku poprawia nastrój :)
Mam i planuję jeszcze potrzymać jakiś czas ich akcje.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.