"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Astarta – szacuję o 100 mln zł lepsze wyniki w 4 kw 2016r.

Dokupiłem 50 akcji Astarty po 50,51 (łącznie mam 150 akcji ze średnią 51,76 zł ) gdyż spodziewam się o ponad 100 mln wyższego zysku netto w 4 kw 2016 od tego rok wcześniej pod warunkiem że kurs hrywny do dolara będzie na podobnym poziomie czyli przedział 25-26. 

Astarta posiada około 800 mln zł (w przeliczeniu na złote) kredytów walutowych (USD i EUR) i na koniec kwartału musi je przeszacowywać w zależności od wzrostów lub spadków hrywny. W 4 kw 2015 r. hrywna osłabiła się z 21 do 24 usd/hry i w związku z tym zrobiono przeszacowanie zadłużenia na kwotę około 100 mln zł (zwiększone koszty finansowe), takie skoki kursów i przeszacowania tylko w mniejszej skali były jeszcze robione w 1 i 3 kw 2016 co widać na poniższym rysunku. W obecnym kwartale kurs hrywny do dolara nie zmienił się natomiast do euro nawet umocnił link waluta i jeżeli nie będzie do końca roku dużego osłabienia hrywny to jest realne że zysk netto będzie wyższy o około 100 mln zł, łączny zysk za 2016 r. wyniesie 400 mln a c/z spadnie w okolice 3,20. W przypadku takich przeszacowań trzeba pamiętać iż jest to operacja tylko księgowa która nie pociąga za sobą wypływu (utraty) gotówki z firmy i faktyczna sytuacja finansowa firmy jest bardziej korzystna niż to wygląda z danych liczbowych. 
 
W moich szacunkach przyjąłem że przychody firmy i zysk operacyjny nie zmienią się, tutaj bazuję tylko na zmianach kursowych. Co do zmian cen wytwarzanych produktów to ceny cukru na świecie zaczęły mocniej spadać ale są nadal 30% wyższe r/r, a pozostałe ceny są wyższe r/r. Astarta na swojej stronie co miesiąc publikuje raporty link raport na których m.in. podaje zmiany cen na Ukrainie (50% ich sprzedaży) i co ciekawe cukier spada r/r o 14% a pozostałe rosną od 14,9 5 do 25,50 %.
Co ciekawe (niepokojące) wczoraj na comparic.pl pojawiła się analiza której autor przewiduje iż technicznie kurs może spaść o 20% czyli do poziomu 41 zł link analiza , technikom pozostawię tą ocenę gdyż ja od strony fundamentalnej nie widzę jednak powodów do takich spadków, gdyby jednak kurs spadł do tych poziomów to z pewnością znacznie powiększę pozycję.
Dzisiejszy wpis jest ściśle powiązany z poprzednią analizą spółki która jest nadal aktualna link.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
avatar
9 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Krzysztof.WAnonimowyPrezesZgred Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Krzysztof.W
Gość

Witam Prezesa. Od czasu wpisu na blogu, obserwuję spółkę. Dziś na Squaber dostałem takie info: Spółka znajduje się w dwuletnim trendzie wzrostowym. Ostatnia korekta spadkowa nie zdołała przebić lokalnego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 48 zł, co świadczy o sile kupujących. Jest to dobry powód do zajęcia długiej pozycji z dobrym stosunkiem zysku do ryzyka. Astarta ma bardzo dobrą sytuację finansową. Zastanawiam się nad zakupem, czy twym zdaniem warto jeszcze kupić przy obecnej cenie?. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak tylko piszą… Na oficjalnej stronie, gdzie możesz sobie downloadować raporty. Niezły jesteś, hahahah.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

30 czerwca 2016 – zbiorcze zestawienie finansowe za 6 mcy 2016
31 grudnia 2015 – zbiorcze zestawienie finansowe na koniec roku 2015
itd dalej, co pół roku
Marian
Kacperski ma rację. Lub czegoś tu nie rozumiemy wszyscy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak więc rozumiesz to:
1. Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2016 – Download
2. Consolidated financial statements for the year ended 31 December 2015 – Download
3. Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2015 – Download
z oficjalnej strony spółki?
Kacperski

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Kacperski
Kiedy to umieścili na swojej stronie???
Tj. to samo co wysłali na giełdę 30.8 (Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2016).
Uważasz, że umieścili to na swojej stronie 30.6, a wysłali na giełdę dwa miesiące później??? Jeśli tak to udowodnij to (że wstawiono to na stronę agrotonu 30.06

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Agroton cd… Na oficjalnej stronie spółki (http://www.agroton.com.ua/en/key.htm) wykazano, że sprawozdania finansowe za rok ukazują się regularnie pod koniec bieżącego roku. Tak, pomyliłem się, wydało mi się, że to już grudzień, sorry. Wydaje się więc, że sprawozdanie zobaczymy 31 grudnia, więc nie wiem skąd wiesz, że luty/marzec. Loyd, z jednej strony możesz mieć rację, sporo działań spekuły, ale z drugiej to niezła branża, niezłe wskaźniki techniczne. Jest jeszcze coś,zauważyłem, że gdy na biznes radarze w prognozach jest na 'czerwono' (wiemy o co chodzi), kurs idzie w górę). Aviaaml – zgoda, warto poczekać. A co powiesz o dwóch papierach, trochę na nich zarabiam, ale trzymam: Asbis i Arctic. Kacperski.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kupiłem także Agroton, po 3,04. Za kilka dni raport, powinno być dobrze, co roku II półrocze jest zawsze lepsze. Pamiętajmy, w ciągu pół roku kurs akcji zwiększył się o ok. 350%. Wszedłem także w Loyd. Wydaje się teraz bardzo tani (c/z 3,37, c/p 0,18). O Agrotonie znam Twoje zdanie, co sądzisz o loydzie? Warto wchodzić w Aviaaml ? Kacperski

Zgred
Gość

no to dziś wpadło mi trochę Agrotonu po 3,06…
się zobaczy co z tego będzie…

Zgred
Gość

ciekawe jak na tle Astarty plasują się KSG Agro i Agroton….?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.