"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Inter Rao Lietuva – lider dywidend na GPW w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym

Inter Rao Lietuva (skrót IRL) – litewski dostawca
energii elektrycznej, sprzedaje energię na Litwie, Estonii, Polsce oraz
zajmuje się wytwarzaniem energii z własnej farmy wiatrowej. 
Kupiłem 600 akcji po 11,70 zł, oczekiwany wzrost 10-15% w okresie 6 miesięcy.
Dwukrotnie posiadałem akcje IRL we własnym portfelu i nie zarobiłem na nich dlatego liczę że może zostanie przełamana zła passa w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym. Po bardzo słabych wynikach za 1 kw 2017 sceptycznie podchodziłem do całego roku, jednak wyniki 2 i 3 kw okazały się lepsze r/r zarówno na poziomie przychodów jak i zysku. Aktualnie głównie dzięki dobrym warunkom wietrznym które korzystnie wpłyną na produkcję energii z własnej elektrowni wiatrowej i dadzą ekstra przychody, dosyć zachowawczo oczekuję że zysk netto w 4 kw będzie podobny do tego rok wcześniej. Zakładam że w całym roku grupa IRL zarobi 8,6 mln euro co przy kursie eur/pln 4,20 da 36 mln zł zysku. 
Patrząc na niskie wskaźniki finansowe link c/z 6,52, c/zo 5,60, c/wk 3,68, ev/ebidta 5,46 oraz ładny bilans i świetne przepływy operacyjne zacznie wyższe od zysku netto uważam że firma jest niedowartościowana. Warto w tym miejscu wspomnieć iż zysk netto mocno jest zaniżany wysoką amortyzacją wybudowanej farmy wiatrowej.

W przypadku IRL dla mnie bardzo ważne jest iż jest to firma dywidendowa,
wypłacająca co roku blisko 100% zysku (uwaga potrącają 15% podatku) i spodziewam się iż będzie podobnie w przyszłym roku. Przy niezmienności w 4 kw zysku jednostkowego z którego wypłacana jest dywidenda, firma osiągnie 8,6 mln euro zysku który w całości zostanie przeznaczony na dywidendę, co da 0,43 Euro dywidendy na akcję czyli 1,8zł (przy kursie eur/pln 4,20) i 15% stopę dywidendy.
Od strony technicznej krótkoterminowo kurs przebywa w trendzie bocznym, długoterminowo mamy trend spadkowy.
Moje zagranie jest dosyć proste, liczę na dobre wyniki 4 kw 2017 które przełożą się na 15% stopę dywidendy, a oba te czynniki spowodują znaczny wzrost kursu.
W przypadku tej inwestycji uważam że główne ryzyka to słaby sentyment do małych i średnich spółek na GPW oraz coraz większe
ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty). Należy też pamiętać że do 2020 roku IRL ma zagwarantowaną przez rząd Litwy stałą ceną odbioru energii wytworzonej przez wiatraki która jest wyższa blisko 200% od aktualnych cen rynkowych, po 2020 roku ceny energii jak i wyniki mogą drastycznie spaść.

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja
powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
avatar
16 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Karol AdxVonmigalOBSPiotrekJohny Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sprzedałeś Prezesie Getback? Tomasz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam. Dzięki za odpowiedź. Masz rację ale w necie jest dużo niesprawdzonych i czasami wykluczających się informacji. Co do stresu to masz rację.Przeżywałem to z bogdanką swego czasu gdzie kupowałem i sprzedawałem na przemian. Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Prezesa. Mam dwa pytania. Pierwsze o spółkę berling wygląda mi na nisko wycenioną C/Z 9,C/WK poniżej 1.0. Poprawia zyski. Nie wiem skąd importują asortyment ale jeżeli rozliczają się w dolarze to ok. Płacą dywidendy. A kurs wydaje się atrakcyjny. Drugie pytanie bardziej prywatne od 3 lat inwestuję dywidendowo ale nie mam dużej wiedzy na temat inwestowania. Przeczytałem parę książek i trochę w necie szukam informacji ale poważnie myślę o jakimś szkoleniu lub kursie giełdowym chociaż te nie należą do tanich. Tylko czy warto. Ewentualnie może polecisz coś ciekawego. Pozdrawiam. Seba

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej Prezes. Mam do Ciebie Pytanie o spółkę Makolab (MLB) z newconnect? Możesz rzucić okiem na jej sprawozdania finanse szczególnie Rachunek zysków i strat i przepływy pieniężne? Z góry dzięki
Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

Vonmigal
Gość

Prezesie Rady ! Mam 4 Fun kupione po 6,05. Jakie będzie twoim zdaniem maksimum ? 4 Fun rośnie i rośnie….

Karol Adx
Gość

Ustaw sobie SL z kursem o 10% niżej, i podnoś go co tydzień tak aby był 10% niżej niż kurs dnia, lub SL kroczącego jeśli twoje biuro maklerskie pozwala. Rozwiąże ci się problem szczytu automatycznie.

Piotrek
Gość

Jak wygląda takie wezwanie? Wystarczy odpowiedzieć za pośrednictwem biura maklerskiego i po wszystkim? Czy wzywający może się jeszcze wycofać czy jest zobowiązany do zakupu wszystkich akcji na które ogłosił wezwanie? Jeśli zysk miałby być pewny to dobre i te kilka procent :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

WITAM
Prezesie doradź co robić z WDX, mało informacji na forach
Pozdro
Krzygib

Johny
Gość
Johny

Prezesie, mozesz strescic analize VINDEXUSa ze Stockwatcha?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sorry , kupione wczoraj czyli po 11,70.
Pozdr.
Jaro

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Może to niezbyt istotny szczegół , ale kurs kupna miał być równy kursowi zamknięcia a dziś Interaolt zakonczył sie 11,99 zl a nie 11,70.
Pozdr.
Jaro

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam
Prezes co myślisz o debiucie R22, TOWER INVESTMENT, jestem bardzo ciekawy twojej opinii
Pozdro
Krzygib

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wzrost wartości dolara i euro w stosunku do rubla może firmie zagwarantować dodatkowe dochody w przypadku takiego rozwoju sytuacji. Tak jak to było w roku 2015. Nie wiem czy dobrze to myślę Seba.

OBS
Gość

Kluczowe dla wyników IRL było otwarcie mostu energetycznego pomiędzy Szwecją i Litwą, co nastąpiło w grudniu 2015 r.
Spowodowało to znaczne spadki cen energii na Litwie i tym samym marże jakie osiągał IRL importując prąd z Rosji.
http://biznesalert.pl/interkonektory-obnizaja-cene-energii-litwie/

OBS
Gość

A tu o ryzyku odcięcia interkonektorów z Rosją : http://biznesalert.pl/litwa-energia-rosja/

OBS
Gość

2/3 kupionej energii w 2017 r. przez IRL pochodzi z Rosji.
W podziale segmentowym wynik na handlu energią to 6,55m EUR, a wynik na produkcji 1,15m EUR.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W przypadku IRL dodatkowym ryzykiem jest główny akcjonariusz kontrolowany przez państwowy rosyjski sektor energetyczny, co może przekładać się na negatywny sentyment do spółki.
Piotrek

Kryza
Gość

Jak bardzo spadna wyniki po 2020 z powodu wiatrakow?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Biuro maklerskie potrąca 15%, a potem 4% dopłaca się w rozliczeniu rocznym.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kto i dlaczego potrąca 15% podatku od dywidendy?
U nas biuro maklerskie potrąca 19.Czy w przypadku spółki litewskiej obowiązują inne zasady?
Marek

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.