"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Szacunki zysków za 1 kwartał 2019 spółek z blogowych wirtualnych portfeli

dodano 31.05.2019 Enter Air – analiza gorszych wyników które okazały się lepsze link


Esotiq – analiza gorszych wyników link


30.05.2019 Cdrl – krótka analiza niespodziewanie słabszych wyników w wątku spółki link


Fasing – znacznie lepsze od moich oczekiwań jak i r/r wyniki link


24.05.2019 Vistula – analiza sporo gorszych wyników od moich szacunków na forum spółki link


Eurotel – analiza bardzo dobrych wyników link


Delko – analiza gorszych od moich oczekiwań na forum spółki link


14.05.2019 –Telestrada – wyniki o 6% lepsze od moich szacunków a krótka ich analiza w wątku o spółce link


Unimot – wyniki na poziomie zysku netto przebiły moje najbardziej optymistyczne szacunki, trzeba jednak zauważyć że dużo w tym pomogły przeszacowania zapasów i działalność finansowa


Ambra – wyniki odrobinę gorsze od moich szacunków (0,22 mln) a wpłynęły wyższe koszty marketingu (1,5 mln) nowych lekkich alkoholi


Asbis – wyniki lepsze od moich oczekiwań, kilka zdań o wynikach na forum link


IRL – krótkie podsumowanie świetnych wyników link


Maruderzy zakończyli publikację raportów rocznych za 2018 rok a część spółek już opublikowała raporty finansowe za 1 kwartał 2019 r. więc najwyższa pora abym przedstawił swoje szacunki. Szacunki moje dotyczą firm których akcje znajdują się w wirtualnych portfelach prowadzonych na blogu i dotyczą ostatniego kwartału czyli okresu od 1.01.2019 r. do 31.03.2019r.


Od razu zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.

Wyniki za 1 kwartał 2019 mogą być mocno nieprzewidywalne ze względu na obowiązujące od tego roku zmiany księgowe wymuszone przez MSSR 16 (wzrośnie Ebidta, zysk netto lekko może się zmienić i znacznie wzrośnie wykazywane zadłużenie które wcześniej trochę było ukryte), dojdą w większości firm wyższe ceny energii oraz paliw. Powyższe ryzyka wpłynęły że każdej spółce odjąłem profilaktycznie 1 mln zysku aby się zbyt mocno i negatywnie nie zaskoczyć. Gwiazdą wyników oczekiwałem że będą Ropczyce i to się potwierdziło bo w opublikowanym już raporcie spółka  pochwaliła się aż 450% wzrostem zysku netto. Największy spadek zysku (-30%?) może dotknąć Fasingu ze względu na wysoką bazę i energię która jest jej istotnym kosztem.

Ambra – oczekuję 6% wzrostu przychodów, poprawy marży ze sprzedaży i 0 zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej. Rok temu było 0,3 mln jednorazowych przychodów, dojdą wyższe koszty energii i paliw a jest to najmniej istotny kwartał w roku stąd lekki spadek zysku.

Asbis – spółka zaraportowała już 17% spadek przychodów w 1 kwartale (rok wcześniej mieli jakieś extra niskomarżowe przychody ) i przy lekkiej poprawie marży oczekuję 27% spadku zysku netto do 1,25 mln usd.

Cdrl – w przypadku tej spółki jest dużo ryzyk na 1 kwartał (napisałem tutaj) i wyniki są jedną wielką niewiadomą. Wynika to z faktu iż przejęte zostały spółki mogły wygenerować dodatkowe koszty (finansowe, prawne) oraz możliwa jest sezonowość przejętych spółek tak jak się dzieje w przypadku Cdrl. Zakładam 1,5 mln straty i każdy lepszy wynik będzie niespodzianką. W przypadku Cdrl oczekuję trwałej poprawy zysków począwszy od 2 kwartału 2019.

Delko – w analizie kupna spółki link napisałem iż szacuję 3,1 mln zysku w 1 kwartale 2019 i „słowo się rzekło” choć koszty prawne przejmowanych spółek pod koniec kwartału oraz koszty energii i paliw mogą sprawić że zysk będzie jednak niższy bo ok. 2,5 mln.

Esotiq – wyliczenia zysku napisałem tutaj, oczekuję odrobinę wyższego zysku r/r.

Eurotel – oczekuję poprawy przychodów o 10% przy kontroli kosztów i lekkim spadku marży ze sprzedaży. Zysk netto może być wyższy z 5% r/r ale w przypadku tej firmy MSSR 16 może trochę namieszać w końcowym wyniku.

Enter Air – oczekiwania odnośnie zysku napisałem w analizie wyników link.

Fasing – wysoka baza i wyższe koszty energii = spadek zysku o ok. 30% r/r.

IRL – oczekuję wyniku podobnego r/r choć możliwa jest pozytywna niespodzianka tak jak w poprzednich dwóch kwartałach. Wydaje mi się że powoli efekt dynamicznych wzrostów cen energii powoli wygasa.

Livechat – wyniki zawsze szacuję porównując kw/kw a nie r/r. Nie będzie już niespodziewanej premii dla zarządu (uzyskałem w firmie takie informacje), kurs usd/pln był wyższy o 1% a baza klientów wzrosła o 3%. Oczekuję 14,6 mln zysku czyli 14% wzrostu r/r.

Ropczyce – wyniki już znane, ich analiz tutaj

Telestrada – od tego roku nie będzie już niższego podatku związanego z rozliczaną stratą podatkową dlatego w każdym kwartale tego roku przewiduję spadek zysku o ok. 20% r/r.

Vistula – szacując miesiąc temu zysk link oczekiwałem 2 mln zysku ale inne księgowanie związane z MSSR 16 może obniżyć zysk do 1 mln w 1 kw 19.


W tabeli z szacunkami znajduje się pozycja „Pozostałe” a w niej spółki które mogą w najbliższych tygodniach (jeszcze nie podjąłem decyzji o kupnie) pojawić się w moich portfelach lub znajdują się w moim prywatnym portfelu. Są to spółki które mogą pokazać mocną poprawę wyników lub coś ciekawego może się wydarzyć w najbliższym czasie.

Unimot – spółka podała szacunki jednostkowej Ebidty 19,1 mln (rok temu ok. 3 mln straty Ebidty) co może sprawić że skonsolidowany zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej (ten jest ważniejszy i różni się od zysku netto) wyniesie ok. 9 mln zł (rok temu wyniósł 1,7 mln).

Trans Polonia – rok wcześniej było 2,9 mln teoretycznie jednorazowych kosztów (1,45 różnic kursowych i 1,45 kosztów nieudanego przejęcia) co dało 0,98 mln straty netto. Obecnie ujemnych różnic kursowych może być 0,7 mln, dojdą wyższe koszty paliwa i nie będzie prawnych kosztów przejęcia dlatego oczekuję 1 mln zysku netto.

Pragma Faktoring – dzięki sprzedaży spółki zależnej Lease Link spółka powinna wygenerować 10 mln zysku netto przy 1,2 mln zysku rok wcześniej. Oczekuję też informacji o wysokiej, nawet 20% dywidendzie.

Podane wyniki za 1 kw 2019 w większości pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Na koniec wrzucam jeszcze tabelkę z szacunkami i ich realizacją za 4 kwartał 2018r. Jak widać poniżej trafiłem w punkt z wynikami Stalexport, blisko oszacowałem wyniki Asbis, Livechat, Ropczyce czy Maxcom ale w przypadku BAH, Fasing i PCM oczekiwałem zysku a była strata.  Największą pozytywną niespodzianką były wyniki Ambry w przypadku której niedoszacowałem aż 15 mln zysku (75%) i mam nadzieję że od tych wyników Ambra będzie pokazywała coraz lepsze wyniki. Rozczarowaniem były wyniki Esotiq gdyż publikowane co miesiąc raporty z przychodami i uzyskanymi marżami wskazywały na wyższy zysk netto ale koszty sprzedaży i zarządu „zabiły” wręcz wynik.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.