"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

PCM – wyniki gorsze od oczekiwań

PCM opublikował raport roczny za 2017 r. i niestety wyniki 4 kwartału były znacznie gorsze od tych rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 5,7 mln i spadł aż o 31% r/r przy moich szacunkach 5% spadku. Analizując wyniki widoczna jest presja na marże w segmencie leasingu operacyjnego jak i segmencie leasingu finansowego, wzrosły też koszty koszty z tytułu napraw i serwisu ale to jest związane z większym wolumenem. 

Warto zacytować wypowiedź prezesa PCM Jakuba Kizielewicza które trochę wyjaśniają gorsze wyniki link:
„”Wyniki finansowe spółki są na porównywalnym poziomie r/r
pomimo wzrostu aktywów. Jest to głównie wynik naszych inwestycji
rozwojowych, takich jak wsparcie marketingowe dla naszej platformy
e-commerce Master1.pl, kampania reklamowa pod hasłem ‚Motorewolucja’
oraz rozwój nowej linii biznesowej (wynajem krótkoterminowy
MasterRent24). Szacujemy, że koszty związane z tymi projektami, które
bezpośrednio obciążyły wyniki, wyniosły ok, 2,3 mln zł. W naszej ocenie,
są to inwestycje, które przełożą się na wzrost naszego biznesu oraz
pozwolą nam uzyskać szereg synergii kosztowych pomiędzy biznesami grupy.

W 2017 podstawowe marże usługowe naszego biznesu rozwijały się
stabilnie i proporcjonalnie do rozwoju naszej floty. Zakładamy
kontynuację tej tendencji w kolejnych kwartałach”.
Pomimo gorszych wyników nie zmienia to moich oczekiwań odnośnie dywidendy, oczekuję 3 zł dywidendy co da 12% stopę. Przypomnę że dywidenda jest wypłacana z zysku jednostkowego a polityka dywidendy przewiduję wypłatę do 100% tego zysku. 
Od strony technicznej zgodnie z analizą link wsparcie jest na 24,50zł ale mam wątpliwości czy wytrzyma. Obecne c/z 8,40 to jak na spółką dywidendową to nie jest dużo ale perspektywa gorszych wyników w przyszłości jest negatywna dla kursu.
PCM znajduje się w moich obu portfelach fundamentalnym i dywidendowym więc jest istotne, jako że firma podała złe wyniki powinien zamknąć tą pozycję jednak podejmuję ryzyko i trzymam akcje do dywidendy (nie wiem czy do dnia dywidendy czy do jej ogłoszenia) i liczę na pozytywną reakcję kursu jeśli będzie ze stopą dywidendy 12%. Niestety jeśli dywidenda zostanie ogłoszona jak w ubiegłym roku czyli w połowie maja to do tego czasu kurs może kilka % jeszcze spaść. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
3 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
AnonimowyPrezesUnknown Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Napiszcie teraz coś przy kursie 14,50 zł/walor – czy dokupić czy pozbyć się, a jak poleci na 9,50 zł to odkupić!! Niestety dla tej spółki polityka kolejnych władz po/pis jest zabójcza /włączenie OFE do ZUS-u/. Najlepiej byłoby, żeby dobra firma z zagranicy wykupiła więcej walorów od 'naszych OFE' – byłaby wtedy nadzieja na odbicie kursu, a tak to stanie się to samo co z pge upadek z okolic 20 zł na marne 9 zł….

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, kolejne wsparcie chyba w okolicach 22 zł – tam może coś łapnę…

Jaccek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej,

wszystko leci, rynek jest mega słaby. Tragedia.

Pozdro
Apacz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

U mnie też pesymizm :-(.
Z ciekawostek członkowie RN PCM wykorzystali przeceną do kupna niezłych pakiecików akcji. Brak mi tych 300k PLN (oraz wiedzy RN), bo bym zrobił tak samo :-)

Teraz podobnie jak Prezes, zastanawiam się czy "wychodzić" z wszystkiego (mam 5 spółek dywidendowych, oprócz PCM) czy czekać na ogłoszenie dywidend i liczyć na odbicie kursu.
Pozdrawiam
Marek123 J (stały czytelnik)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, zgadzam się z Tobą odnośnie wychodzenia funduszu. Zbyt dużo akcji "przewaliło" się ostatnio i dzisiaj moim zdaniem dalej ktoś sypie. Niebawem się dowiemy kto opuścił pokład. Uważam również, że pojawią się "nowi" kupujący z rady. Trzymam nadal akcje, a czas pokaże, czy był to dobry wybór. Pozdrawiam.

Jaccek

Unknown
Gość

Obawiasz się kolejnych kwartałów? Czy MasterRent24 nie jest kosztem jednorazowym? ink

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pisałeś Prezesie, że dywidendę wypłaca się z zysku jednostkowego. Wobec tego jeśli "W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2017 r. wyniósł 37,33 mln zł wobec 28,12 mln zł zysku rok wcześniej.", to dywidenda powinna być wyższa niż ostatnio (2,36zł)? Jeśli zysk jednostkowy wzrósł ~30% to i dywidenda mniej więcej o tyle wzrośnie?
CR

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.