"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Livechat – premia zarządu i amortyzacja psują wynik

Nie lubię gdy mnie spółka zaskakuje wynikami a tak się dzieje już drugi kwartał z rzędu. Przez wiele kwartałów zysk w zasadzie przewidywałem w punkt a teraz dosyć mocno przestrzeliłem ze swoim szacunkiem link (oczekiwałem 14,6 mln zysku a było 13,74 mln). Dlaczego tak się dzieje ?


Przypomnę że w poście link przyjąłem sobie założenia jak mogę wyglądać przez najbliższe 10 lat zyski firmy, wypłacane dywidendy, wzrost kursu czyli w skrócie ile można będzie zarobić (czy cokolwiek można będzie zarobić). W swoich założeniach przyjąłem iż co miesiąc baza klientów ma rosnąć o 100 klientów, kurs usd/pln ma być powyżej 3,70 i ma być brak kosztów inwestycyjnych. Przez 4 miesiące od napisania posta baza klientów rosła średnio miesięcznie o 204 a kurs średni 3,75 czyli teoretycznie jest lepiej.Jednak niestety 3 warunek zaczyna bić w koszty czyli inwestycje a konkretnie amortyzacja. We wczoraj raportowanym 3 kwartale ich roku obrotowego (mają przesunięty okres obrachunkowy) amortyzacja była wyższa 0,326 mln a w 2 kwartale o 0,282 mln czyli mamy częściowego winowajcę niższego zysku.

Jednak powyższe jestem w stanie zrozumieć bo inwestycje powinny się w przyszłości przełożyć na wyższe zyski ale jest jeszcze kolejny czynnik który mocno pogorszył wynik a mianowicie premie zarządu.

Jak widać na powyższym screenie Rada Nadzorcza 26.10.2018 roku przyznała premię Zarządowi za wyniki Spółki w roku 2017/2018. Po 3 kwartałach wynagrodzenie zarządu wraz z premią jest wyższe aż 0,757 mln zł. Porównując to z raportem za 2 kw można wyliczyć iż w samym 3 kw wzrost ten wyniósł aż 0,44 mln. Dodam jeszcze że w 1 kw wynagrodzenie było identyczne r/r czyli łącznie 0,09 mln a w poprzednim roku obrotowym nie było żadnych premii zarządu.

Jeśli w samym 3 kwartale uwzględnimy efekt premii (0,44 mln zł) oraz amortyzacji (0,326 mln zł) to mamy łącznie 0,766 mln większych kosztów. Po dodaniu do raportowanego 13,74 mln zł otrzymalibyśmy 14,5 mln zł czyli prawie zgodnie z moim szacunkiem (14,6 mln) i konsensusem PAP 14,7 mln. Trzeba też zauważyć że przez 9 miesięcy mocno wzrosła liczba pracowników z 78 do 131 a teoretycznie (podkreślam teoretycznie) nie odbiło się to na zysku.

Mam świadomość iż nie jesteśmy w stanie poznać uchwały Rady Nadzorczej w sprawie przyznania premii zarządowi ale dobrze byłoby wiedzieć czy w 4 kwartale też będzie ona wypłacona czy już nie.

W zasadzie na tym można byłoby skończyć omawianie wyników bo do pozostałych części raportu nie ma co się przyczepić. Widać poprawę bilansu (wzrost kapitałów własnych, wzrost gotówki w kasie), mocne i lepsze r/r przepływy operacyjne (o 3 mln zł), poprawa (spadek wskaźników finansowych) bo obecne c/z to 12,11, c/wk 12,49 czy ev/ebidta 8,91 (najniższy historycznie poziom). Nadal na wysokim poziomie są rentowności kapitałów własnych ROE (103,18 %) i rentowności aktywów ROA (91,75 %).

Z interesujących rzeczy które można wyczytać w raporcie to nadal stabilny wskaźnik odejść churn (3%).

Ponadto w przyszłym kwartale kalendarzowym ruszy komercyjna premiera HelpDesk czyli domeny zakupionej kilka miesięcy temu.

Podsumowując: gdyby nie 2 opisane wyżej czynniki to wyniki byłby zgodne z oczekiwaniami rynku i z pewnością nie byłoby takiego spadku kursu w dniu dzisiejszym. Patrząc na zamknięcie sesji można się spodziewać iż kurs spadnie jeszcze kilka % ale nie oczekuję aby pogłębił październikowe dołki w okolicach 21 zł (nadal obowiązuje trend spadkowy).

W mojej ocenie będzie następowała dalsza poprawa wyników choć dochodzenie do zakładanych przeze mnie wielkości zysku wydłuży się o jakieś 3 kwartały. Zazwyczaj stosuję zasadę że jak mnie spółka zawodzi opublikowanymi wynikami to wyrzucam ją z portfela, jednak w przypadku Livechat daję jeszcze szansę. Uważam że spółka jest zdecydowanie więcej warta i kwestią czasu będzie wzrost jej kapitalizacji.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron internetowych: parkiet.com (wykres techniczny) oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Livechat w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link ,przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
NieukPrzemekKarol AdxPrezesLukasz Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Przemek
Gość
Przemek

„Jak widać na powyższym screenie Rada Nadzorcza 26.10.2018 roku przyznała premię Zarządowi za wyniki Spółki w roku 2017/2018. ” Oni mają rok obrotowy który skończył się 31.03.2018 – a RN przyznaje premię pół roku później????? Dziękuję bardzo za coś takiego. Oczywiście, że wynagrodzenie ich dotąd były bardzo niskie, za niskie. Ale to też byłpewien plus i wiarygodność spółki/właścicieli, a teraz po prostu pozyskanie klientów spada, to kasę wyciągamy przez wynagrodzenie zarządu.

„Trzeba też zauważyć że przez 9 miesięcy mocno wzrosła liczba pracowników z 78 do 131 a teoretycznie (podkreślam teoretycznie) nie odbiło się to na zysku.: – tak to prawda, ale zobacz Przemek o ile zwiększyły się WNIP-y zapewne tam są alokowane te wynagrodzenia (+ chyba toe domeny co kupili to też tam wrzucili – ale piszę z pamięci więc na 100% nie wiem).
To oczywiście nic złego, pytanie czy przełoży się to w przyszłości na wzrost sprzedaży i zysków.
Bez dwóch zdań w chwili obecnej LVC nie jest spółka wzrostową tylko dywidendową, a to implikuje inne mnożniki.

Lukasz
Gość
Lukasz

Raczej powinno się odchodzić od spółek, które stosują taki system wynagradzania. Wygląda, że gdy już mocniej wkręcili się w biznes, zaczynają na nim żerować. Może następnym razem wypłacą zarządowi x4? I nagle zabraknie na dywidendę?
Prezes, musisz mieć sporo zainwestowane skoro nie wywalasz spółki z portfela

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.