"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Stawiam na wzrosty średnich spółek – kupiłem ETF na mWIG40

Beta ETF mWIG40TR (tak prawidłowa nazwa brzmi) zapewnia indeksowe inwestowanie w spółki o średniej kapitalizacji notowane na GPW.

Kupiłem 100 sztuk po 52,60 zł (pozycja początkowa, możliwe jej zwiększenie pod koniec obecnego roku) do Wirtualnego Portfela Fundamentalnego, oczekiwany okres inwestycji 3-5 lat, oczekiwana stopu zwrotu to ok. 10% rocznie.


Inwestycja w ETF jest konsekwencją opublikowanego przeze mnie w czerwcu postu link w którym napisałem że spółki z indeksu mWIG40 mogą być beneficjentem PPK który rusza od lipca.

Wówczas moje oczekiwania w ten sposób uzasadniałem:

Jak wiadomo trudno fizycznie i mało opłacalne byłoby kupno każdej z 40 spółek indeksu mWIG40 dlatego czekałem na produkt który da możliwość kupna wszystkich tych spółek w jednej transakcji. Oczywiście były produkty zbliżone do moich oczekiwań np. kontrakt na mWIG40 FW40 czy fundusz indeksowy IPOPEMA m-INDEKS odwzorowujący mWIG40 – ale każdy miał swoje wady i zniechęcał do kupna.

Beta ETF mWIG40TR który zadebiutował w czwartek na GPW spełnia moje oczekiwania ze względu na prostotę (kupując jeden ETF inwestuję aż w 40 spółek z indeksu mWIG40) oraz niską cenę (opłata za zarządzanie 0,8 % rocznie, kupno w dm boś 0,1%). Dla mnie istotne jest że odwzorowuje dochodowy indeks mWIG40TR który przy obliczaniu wartości bierze pod uwagę nie tylko zmianę kursów akcji ale też dochody z dywidend które są reinwestowane w fundusz (teoretycznie jest szansa że będzie ciągle rósł i na pewno lepiej zachowywał się niż indeks mWIG40).

Wydaje mi się że nie ma sensu skupiać się na technicznych zawiłościach ETFa a bardziej na spółkach które znajdują się w samym indeksie mWIG40.

W przypadku większości spółek (ok. 60%) znajdujących się aktualnie w tym indeksie (20 września z indeksu wypadną Trakcja i Polimex a wejdą BNP Paribas i Ten Suare Games) oczekuję że w tym i kolejnych latach poprawią swoje wyniki (zyski) czyli zgodnie z zasadami warto w nie inwestować. Ponadto wiele z tych spółek jest obecnie notowanych w pobliżu swoich rocznych a nawet wieloletnich minimów więc szansa (nie prawdopodobieństwo) jest na zmianę trendu w przypadku napływu nowej gotówki na GPW.

Przechodząc do napływu gotówki na GPW to pierwsze wpływy do PPK od pracodawców zatrudniających ponad 250 osób w pesymistycznym wariancie mogą pojawić się dopiero w grudniu 2019/styczniu 2020 roku a nie jak wcześniej uważałem od września 2019 r a wynika to z długiego czasu danego pracodawcom przez ustawodawcę na wybór odpowiedniego PPK.

Na stronie PZU link jest fajnie zilustrowane jak wygląda harmonogram wdrożenia PPK w firmach.

Kolejne terminy pierwszych wpłat dla niższych progów wyglądają tak:

Mam świadomość że wpływ na indeks mWIG40 i całą GPW nie będzie miał tylko startujący program PPK a wiele innych czynników, jednak obecne moje nastawienie jest pozytywne co do wzrostów na giełdach. Wydaje mi się że na „naszym podwórku” główny podażowy czynnik czyli OFE ze względu na „suwak” zostanie rozbrojony ze względu na całkowitą likwidację OFE a jeśli chodzi o indeksy światowe, głównie USA nadające kierunków giełdom, liczę na wzrosty w najbliższych 12 miesiącach. Trumpowi starającemu się o reelekcję w 2020 roku będzie zależało na giełdowych wzrostach gdyż „szczęśliwy i zarobiony wyborca” chętniej odda na niego głos. W mojej ocenie obecna wojna handlowa USA-Chiny jest pod publikę i w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia które zostanie ogłoszone „wielkim sukcesem Trumpa i USA” :-)

W zasadzie są to główne powody inwestycji w ETF i żeby było jasne jest to jak na razie mała pozycja bo jednak jest dużo zagrożeń obecnie na rynku, nie mam też 100% pewności że polskie spółki będą poprawiały wyniki ze względu na choćby rosnące koszty wynagrodzeń, energii czy wiszący nad bankami niekorzystny wyrok TSUE.

Jednak mam nieodparte wrażenie i nadzieję że PPK mogą rozpocząć wieloletnią hossę na GPW pod warunkiem że uda się rządowi przekonać do tego programu jak największą liczbę pracowników oraz do pozostania jak największej liczby uczestników w przekształcanym OFE.

Uwaga – podczas dwóch pierwszych sesji (czwartek i piątek) na fixingu mocno (o ok. 0,3%) zostały obniżone notowania dlatego jeśli ktoś zamierza kupić ten etf to sugeruję z kupnem ustawić się kilka minut przed 17 bo może będzie taniej.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych na stooq.pl, pzu.pl oraz ogólnodostępnych w internecie.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.

Autor analizy zastrzega że może posiadać Beta ETF mWIG40TR w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będą dostępne zazwyczaj po 24 godzinach.

avatar
9 Comment threads
14 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
DamianAdamRobertŁukaszSebastianD Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Damian
Gość
Damian

Czy można kupić ten etf w santanderze? A jeśli nie, to gdzie?

Robert
Gość
Robert

kiedys pisalem o odnawialnych źródłach energii jak columbus czy novavis

to jest pszyszlosc inwestycji

Adam
Gość
Adam

Obym był złym prorokiem ale wig40 podwójne denko to najmniejszy wymiar kary … częściowo wina banków frankowych z tego indeksu – https://stooq.pl/chart.html?id=6140&nr=01

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

Ja bym tu sie nie martwił. W indeks mozna inwestowac na usrednianiu ( polecam metode vca) i w dlugim terminie tu nie ma opcji stracic. Wyrok tsue jest dla mnie przesadzony. 60 mld zlotych to jest w opcji 100 proc wyrokow dla klientow, a to polskie sady beda je rozpatrywac indywidualnie. Dodatkowo wyroki te nawet niekorzystne beda wyplacane w dluzszym terminie. Polityczne naciski na sady tez nie beda bez znaczenia. A co jeśli wyrok bedzie jednak korzystny? Co jesli negatywny wyrok jest już w cenach?duzo juz banki spadły. Ja juz kupilem mwig40 i bede go dobierac regularnie, tak naprawde spadki po tsue bylyby mi na reke, wole wiecej dobrac nizej. Zalezy kto pod co gra. Jesli zgodnie z artykulem Prezesa na kilka lat to nic ten wyrok i ew spadki nie zmieniaja. Prowizja na zakup etf jest obniżona i przedluzyli ja bezterminowo. Widac ze gpw szykuje ofensywe promocyjna (etf mwig40, inpzu, obnizone prowizje tfi pko bp, obnizone prowizje kupna etf,mozliwy etf na swig80, plotli o uzgodnionym dodruku w nbp miedzy rządem a nbp, cykl 16 letni rynkow wschodzących, drogi dolar sklaniajacy do zakupow w krajach wschodzacych, inflacja napedzajaca zyski spolek). Hossa rodzi sie w bolach i nie wiem czy po tsue czy za rok, ale lepiej zaczynac zbierac, bo potencjal do spadkow jest 15 20 proc do poziomow 2016 a do zyskow sporo wiekszy.

Adam
Gość
Adam

Aktualizacja https://stooq.pl/chart.html?id=6425&nr=01 wyglada , że 3200 welcome.

Tedi
Gość
Tedi

Cześc Prezes
Chciałem zapytać czy w mbanku tez można kupć ten etf i jak to zrobić.
Pozdrawiam

luke
Gość
luke

A co ze spreadem przy zakupie ETF-a. Przy niskiej płynności to będzie pewnie 3% i to również wziąłbym pod uwagę jako koszt.

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

Spread jest 0,3% około. Niewiele większy niż w BetaETFWIG20TR (0,2%).

Adam
Gość
Adam

A jak wygląda sprawa dywidend, trafiają do nas czy ma je dla siebie fundusz wystawiający etf-a, pozdr.

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

Dywidendy są zawarte w kursie. Dlatego jest on lepszy niż goły mWIG40, sprawdź na porównanie, które wkleił Prezes.

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

BETAETFWIG20TR zarabia aktualnie ok 90 tys, zł rocznie (0,4% x 22,6 mln) to bardzo mało… Dlatego prawdopodobnie podwyższyli opłatę za zarządzanie do 0,8%, Koledzy na forum przekonywali mnie, że to niby mało, że fundusz ma 40 spółek to musi być droższy, ale mnie to specjalnie nie przekonuje. Moim zdaniem jest drogi. Jeśli ten etf będzie mieć równie niską popularność to trzeba się liczyć z ich zamknięciem i jest o tym w prospektach. Pieniądze się odzyska, tylko pytanie czy w dogodnym na rynku momencie. Ja również zakupiłem w czwartek jednostki, ale nie lecę na hura, bardziej traktuję to w kategorii „eksperymentu”, bo pytanie czy nie podwyższą opłat, czy nie zlikwidują go. Bałbym się go uśredniać w dół za większą kasę.

Adam
Gość
Adam

Czy ten Beta ETF mWIG40TR w przypadku spadków wymaga uzupełnienia depozytu i czy to jest związane z jakąś dźwignią, pozdrawiam. I co z wygasaniem.

Karol Adx
Gość
Karol Adx

Sugeruje zaglądać na kartę produktu inwestycyjnego – odpowie ci to na większość twoich pytań. Obecnie jest to bardzo mały fundusz który może wykorzystywać produkty strukturyzowane, natomiast kupujący go nabywa jednostki. Prowizja dość wysoka jeśli chodzi o naśladowanie indexu – wydaje mi się ze dośc łatwo samemu odzwierciedlać taki index jeśli ktoś chce uniknąć prowizji.

kurekq
Gość
kurekq

A nie lepiej wyselekcjonować naszym zdaniem najlepsze X spółek z mwigu i w nie zainwestować? Czyżby Twoja wiara w skuteczne zdolności selekcyjne na dzisiejszym rynku spadła? :)

Tom
Gość
Tom

Moim zdaniem lepiej wybrane spółki i zarobić więcej niż 10% rocznie

Michał
Gość
Michał

Dywersyfikacja

SebastianD
Gość
SebastianD

Nie widzę możliwości wzrostu jakichkolwiek etf na naszej giełdzie.Za dziesięć lat przypomnę ten post.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.