"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Efekt – przed nami Efekt-owne wyniki

Sprzedałem Efekt !!!

 

Efekt – prowadzi w Krakowie największy w Malopolsce kompleks handlowy „Rybitwy” oraz dwa czterogwiazdkowe hotele.

Kupiłem 600 akcji po 24,50 (jest to moja największa pozycja w portfelu), oczekuję wzrostu 20-50% w okresie najbliższych 9 miesięcy.

Dla mnie biorącego głównie pod uwagę w inwestycjach fundamenty firm to Efekt jest „perłą” wśród takich firm a składa się na to wiele czynników. Na pewno atrakcyjne wskaźniki finansowe jak: c/zo 3,76, c/wk 1,36, c/p 0,97, ev/ebidta 6,72 czy c/z 5,88 które ja uważam za niższe 4,27 (do zysku netto dodaję amortyzację i odejmuję capex czyli bieżące inwestycje) i temat amortyzacji jest tutaj istotny, Efekt kilka lat temu wybudował 2 hotele i poniósł wtedy duże koszty budowy które obecnie rozlicza w formie amortyzacji, jest to czynność księgowa która nie zmniejsza stanu gotówki tylko pomniejsza zysk netto – czyli w kasie jest lepiej niż na papierze :-) Ta amortyzacja to około 3 mln zł rocznie i będzie jeszcze trwała kilkanaście lat. Wielu inwestorów patrzy głównie na c/z a nie Ebidta (zysk operacyjny + amortyzacja) a to błąd. Bilans firmy jest prawidłowy choć rzucają się w oczy spore zobowiązania finansowe (kredyty na budowę hoteli), jest także wisienka na torcie czyli przepływy operacyjne (podstawa każdej firmy) które wyniosły w ostatnich 12 m-cach aż 12,5 mln przy kapitalizacji 42 mln i zysku netto 7,1 mln. W ubiegłym roku hotele weszły do znanej sieci Best Western i od tego czasu mocno poprawiły się wyniki, ponadto dzięki Światowym Dniom Młodzieży które podniosły obłożenie i ceny w hotelach oraz panującej modzie na Kraków spodziewam się rekordowych być może szybko niepowtarzalnych wyników za 3 kw 2016. Oblężenie wręcz Krakowa potwierdza tekst z raportu giełdowej spółki Metropolis „Na rynku turystycznym  zainteresowanie miastem Kraków już w I
półroczu 2016 roku, czyli jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży,
było rekordowe. Szacuje się, że liczba turystów w całym roku przekroczy
10 mln, co oznacza najlepszy wynik w tysiącletniej historii miasta „.
Na lepsze wyniki powinny także wpływać spadające koszty odsetkowe od spłacanych regularnie kredytów, bogacenie się społeczeństwa (także program 500+) oraz zmiana upodobań noclegowych turystów (kiedyś na kwaterach a teraz w hotelach). W ostatnim czasie Efekt został dostrzeżony przez analityków giełdowych którzy widzą w nich spory potencjał wzrostowy: sii.org.pl link , obs link , analizy-rynkowe.pl link.  Od strony technicznej to kurs jest w trendzie wzrostowym i bardzo ładnie trzyma się linii trendu wykres .
Ryzyka jakie widzę to wzrost kursu chf/pln (Efekt ma 3,5 mln CHF kredytu i mocniejsze osłabienie złotówki obniża zysk netto), słaba pogoda i brak „mody” inwestorów na akcje Efektu.

Dodano 14.11.2016
W ostatnich dniach sprzedałem wszystkie akcje Efektu
8.11.2016  358 akcji po 29,40
9.11.2016  117 akcji po 28,97
14.11.2016  125 akcji po 29,96
Łączny zysk na pozycji  to 20% – sprzedaje akcje gdyż obecnie jest większe zainteresowanie akcjami, oczekiwane są świetne wyniki i łatwiej mi wyjść z takiej pozycji, dodatkowo przy 30 zł (lub 36 ) jest istotny opór który może wymusić korektę.

Aktualny stan portfela – link Blogprezesa

avatar
9 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
WojetekPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zastanów się nad formułą bloga. Blog pokazuje zawsze na stronie startowej najnowsze wpisy. Informację, że sprzedałeś Efekt zauważyłem przypadkowo. Bo ona funkcjonuje w Twoim starym wpisie dot. Efektu. W spisie obok mimo, że dołączyłeś informację o Efekcie dzisiaj – wciąż jest informacja, że jest tylko jeden wpis dotyczący tej spółki. Ciężko komuś będzie – np. mnie – wejść na Twój blog i dowiedzieć się o ostatnich wpisach, jeśli każdy wpis nie będziesz traktował jak NOWY. Tak rób, wtedy wchodząc na blog czytamy kolejno chronologicznie wpisy. Nie każdy ma ochotę przeglądać kilkanaście wpisów pod nazwą spółki, szukając czy czegoś nie ma nowego. Czasem nie każdy identyfikuje daną spółkę, ale przeczyta chętnie najnowsze wpisy. Pozdrawiam A

Wojetek
Gość

Witam na blogu :). Dobry ruch z Twojej strony – bo wpisy od początku na forum sw czy bankierze miałeś "blogowe" a nie typowe dla forów. Ładny design (tylko ostrzeżenie o cookies się gryzie z topem i nie idzie go łatwo kliknac). Jestem pod wrażeniem ostatnich inwestycji – ONC odpuściłem bo było bardzo wysoko a tym czasem poleciało duuzo dalej. Danks wtopa, ale EFK i BRiju bardzo ładnie sobie radzą na obecnie słabym rynku. Wracając jeszcze do EFK – bardzo ciekawy temat fundamentalnie i pewnie urośnie do tych 30 zl- tam jednak stare opory i to bardzo mocne. Dlatego obecnie do wejścia mały potencjał (10-15%). Podobnie Briju już dotarło do oporów (sprzedawałes tam ?), więcej okazji chyba będzie po wyborach…

Wojetek
Gość

Avie ciągle zbieram – teraz jest w korekcie więc można próbować. Technicznie pierwszy sygnał kupna był ok 3,8 a obroty zdradzały zainteresowanie większego kapitału jeszcze wcześniej (ok 3 zł). Docelowo są szanse na poziomy 7-8 zł na tym.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mieszasz gościu. Info o wykupie jest wczoraj.Wcześniej były tylko dywagacje i przypuszczenia, ale skąd możesz wiedzieć. Angielski dla Ciebie to jak sam piszesz czarna magia. Więc nie kłam. To raz. Nie ma teraz żadnej spekulacji, patrz na wskaźniki. gdzie indziej to dla Ciebie analiza fundamentalna jest ok, tutaj nie patrzysz na fundamenty. Co do dywidendy znowu kłamiesz. Nie ma nic takiego, że za 3-4 lata. Całkiem prawdopodobne jest, że będzie bardzo szybko, ze względu na wzajemne rozliczenia spółki i prezesa. Cienki Bolek z Ciebie. Co widac po portfelu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Chyba z Agrotonem rzeczywiście się Pan spóźnia. Ciekawie piszą teraz na forum Agrotonu. Odkupienie przez firmę obligacji, mało do spłaty (teraz 7 mln), możliwość dywidendy w przyszłym roku. Może jeszcze Pan zdąży? Pozdrawiam Anna.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Oglądałam Pana portfel. Z jednej strony wygląda Pan na inwestora znającego się na rzeczy, lub inaczej, grubszą rybę w tym takim naszym małym zakresie, wiem, że tzw. grubasy inwestują setkami tysięcy i więcej. Inwestującego więcej, z drugiej kupuje Pan akcje czasem za 1000 – 2000 zł. Agroton ma dzisiaj zwyżki, więc nie trafił Pan z komentarzem poprzedniemu. Aha, lubię formę na Pan. Ciekawi mnie i forum bankiera i podane przez Pana blogi, jak i Pański.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Obyś miał rację. Danksem też się tak Pan zachwycał.Choć strzał w Onico był udany. Co Pan myśli o Agrotonie? Darek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gratuluję bloga Prezesie!
A w temacie Efektu-jak prognozujesz zachowanie kursu w najbliższym czasie – po wynikach?
Pozdrawiam

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.