"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Czy Asbis pokaże w 3 kw 2018 wzrost zysku o ponad 50% r/r ?

W środę Asbis opublikował nowe prognozy roczne przychodów i zysku netto link które nie ukrywam są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.
Spółka oczekuje przychodów pomiędzy 2,1 mld USD – 2,2 mld USD a zysk netto 11,50 mln USD – 13 mln USD.

Szacując co kwartał zyski spółek których akcje znajdują się obecnie w Wirtualnych Portfelach przyjąłem iż Asbis w 3kw18 odnotuje spadek zysku o 50% r/r a możliwe że będzie ponad 50% wzrostu zysku link.
Analizując powody takiego rozstrzału dochodzę do wniosku że powinienem bardziej brać pod uwagę kurs rubla i juana a nie rubla i dolara, nie uwzględniłem też faktu iż nawet przy spadku marży to dynamicznym wzrostem przychodów (wzrost wyniesie ok. 46% r/r) uda się osiągnąć wyższe zyski.
Rok 2018 już się kończy dlatego podane przez spółkę prognozy zysku powinny zostać zrealizowane i nie powinno być większych zaskoczeń w wynikach. Zakładając że spółka zarobi w całym roku 12,25 mln USD (środek z przedziału prognozy 11,50 mln USD-13 mln USD) to można spróbować oszacować ile może zarobić w samym 3 kwartale jak i całym roku.

Wg powyższych wyliczeń zysk netto w drugim półroczu 2018 wzrośnie r/r o 58% czyli o kwotę 3,40 mln USD.

Wg historycznych wyników za 2 i 3 kw roku 2016 i 2017 ustaliłem jaki średni % stanowi 3 kwartał w wynikach 2 półrocza i po przełożeniu danych na prognozę zysku w 2 półroczu 2018 wyliczyłem iż hipotetyczny zysk w 3 kw 2018 wyniesie 3,255 mln USD i będzie wyższy o 56% r/r.

Na koniec jeszcze próba szacunku c/z po wynikach za 3 kw 2018 i za cały 2018rok.

Podsumowując: na podstawie najnowszych prognoz Zarządu i powyższych wyliczeń można zakładać że wyniki Asbisu w obecnym półroczu będą dużo lepsze r/r. Zysk w 2 półroczu może wzrosnąć o 58% a w samym 3 kw 2018 o 56% co spowodowałoby spadek wskaźnika c/z odpowiednio do 3,51 i 4,30. Obecne dynamiki wzrostu przychodów i zysku są bardzo wysokie ale w związku z coraz wyższą bazą trudno oczekiwać aby spółka nadal tak szybko rosła.  Wydaje mi się że dalszy progres na poziomie 10% r/r powinien być kontynuowany dlatego obecna kapitalizacja spółki wydaje się niska, nie współmierna do osiąganych zysków i wypłacanych dywidend przez spółkę.
Ryzyka w przypadku tej spółki są niezmienne czyli dalsza izolacja Rosji (głównego odbiorcy ich produktów) która może doprowadzić do ubożenia tamtejszych konsumentów czy upadłości kontrahentów, słaby sentyment do małych i średnich spółek na GPW oraz coraz większe
ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty).
Warto jednak zauważyć że kurs Asbis jest pod dużych spadkach gdyż od szczytu w kwietniu 2018 spadek sięgał już 35% więc realne jest duże odreagowaniu spadków któremu powinny pomóc rekordowe wyniki.

Zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i
odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są
żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych
przez spółkę, z narzędzi technicznych na parkiet.com i stooq.pl oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
2 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PiotrMaxPrezesRobson Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Robson
Gość
Robson

Co myślisz o spółce przed wynikami za 4q?W 4q spółka wypracowuje najwyższe przychody i zyski…..

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Technicznie fzktycznie fajnie, ale po pierwsze to dystrybutor a po drugie zarejestrowany na Cyprze. No, ale tez sie czaje na ta spolke.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

niestety kurs wyskoczył już kilkanaście % do góry i okolice 2.90 jest linia oporu.
jak skoryguje do 2.60 można się zastanowić nad kupnem. jednak bym się z tym nie śpieszył.
przy obecnym słabym rynku każdy zakup jest ryzykowny.
pirx

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.