"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Czyżby TFI Altus sprzedał wszystkie akcje Eurotel ?

Gdy w październiku pisałem analizę spółki Eurotel link zwracałem uwagę na możliwą podaż 185.357 akcji ze strony mającego poważne kłopoty TFI Altus. Po piątkowej sesji możliwe że nastąpił przełom gdyż prawdopodobnie Altus sprzedał wszystkie posiadane akcje Eurotela.


W dniu 8.10.2018 TFI Altus poinformował link o zmniejszeniu udziału w akcjonariacie Eurotela do 185.357 akcji co spowodowało zejście w akcjonariacie poniżej 5%.

Od tego czasu nie ma już oficjalnych informacji o ilości posiadanych akcji Eurotela i dlatego tylko na postawie obrotów na akcjach można domyślać się o całkowitym wyjściu Altusa z akcjonariatu. Analizując transakcje w okresie od 8 października 2018 (zejście poniżej 5%)  można wskazać dni kiedy były nienaturalnie wysokie obroty jak na tą spółkę które moim zdaniem świadczą o sprzedawaniu akcji przez Altus.
Ponadto od kilku dni na poziomie 17zł trwała wymiana akcji (wyglądało mi że to nie są umówione transakcje ale mogę się mylić) i w momencie gdy pojawiało się kupno na 17zł natychmiast akcje były sprzedawane w tej cenie (pewnie przez Altus). W piątek o 15:33 wydaje mi się (obserwowałem długo notowania) zostały zebrane ostatnie akcje posiadane przez Altus a kolejne oferty kupna nie zostały już zrealizowane.
Na pewno ktoś zapyta dlaczego tak istotna jest sprzedaż akcji przez Altusa ?
Jak dla mnie bardzo ważna gdyż w większości podaż akcji ze strony Altusa sprawiła iż kurs Eurotela w 6 miesięcy spadł blisko 40% a inwestorzy pomimo dobrych wyników Eurotela „bali” się (przynajmniej ja tak miałem) kupować akcje.
Nie jestem technikiem ale piątkowa (oby przełomowa) sesja poparta rekordowymi obrotami oraz rosnący wskaźnik A/D wskazujący na akumulację akcji są dla mnie pozytywnym sygnałem dla posiadaczy akcji. Nadchodzącym tydzień będzie istotny gdyż będzie badanie popytu czy faktycznie skończyła się podaż z Altusa.
Z pozytywów należy też wspomnieć o ostatniej rekomendacji Domu Analiz SII z zaleceniem „kupuj” z 12-miesięczną ceną docelową 32,07zł czyli 86% potencjał wzrostu kursu (link do rekomendacji).

Przechodząc do wyników to w 3 kwartale 2018 były gorsze r/r na poziomie zysku netto o 7% ale gdy szacowałem zyski spółek (robię tak co kwartał) napisałem link:

Nienaturalność w mojej ocenie wynikała iż w 3 kw 2017 zysk był znacznie wyższy od sąsiednich kwartałów 2017 roku jak i 3 kw 2016.

Muszę też podkreślić iż zysk netto w 3 kw 2018 jest wyższy od moich szacunków

W 3 kwartale zauważalny jest spadek marży do 18,42% z 21,15% rok wcześniej a po 3 kwartałach 2018 roku spadek marży jest z 20,11% do 17,91% – to należy traktować jako ostrzeżenie i obserwować tendencję w kolejnym kwartale.

Analizując segmenty sprzedaży można dostrzec iż po 9 miesiącach 2018 roku spada sprzedaż i zysk brutto ze sprzedaży produktów T-Mobile i Play a rośnie sprzedaż iDream (Apple). Gdyby udało się zatrzymać kurczenie się biznesu T-Mobile i Play to otwierane kolejne salony iDream (w 1 półroczu otwarto salon w Gdańsku a w 4 kwartale planowane jest otwarcie kolejnego salonu w Krakowie) mogą podnieść zyski.

Bardzo dobre w ostatnim okresie są przepływy operacyjne (najważniejsze w zasadzie w firmie) które lepsze są o 40% r/r, poprawił też się r/r bilans gdyż jest wyższy wzrost aktywów obrotowych od zobowiązań.

Analizując Eurotelu należy też wspomnieć o decyzji Urzędu Skarbowego który nałożył na firmę zaległy podatek w kwocie około 2,5 mln wraz z odsetkami link. Zarząd firmy nie zgadza się z argumentami US i zamierza się odwoływać do wyższych instancji, jednak uważam iż należy pesymistycznie zakładać iż będą musieli go zapłacić. Ewentualna zapłata podatku zapewne wpłynie na niższą dywidendę w przyszłym roku która wówczas może wynieść ok. 1,60zł na akcję (9% stopa dywidendy).

Zgodnie z zasadami Wirtualnego Portfela Dywidendowego po piątkowym kursie zamknięcia 17,20 zł dobrałem 200 akcji.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji podanych prze spółkę, ze stron stooq.pl, parkiet.com, biznesradar.pl oraz rekomendacji domanaliz.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Eurotel w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
13 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Przemek StaniszewskiSaszKasalmonMarcin R.Prezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

@Przemku Drogi;) Jestem przekonany, że bloga czytają i Kowalscy izw. "grubasy". Ale suma summarum najważniejszy jest w tym wszystkim timing.

Nieuk.

Przemek Staniszewski
Gość

Prezesie, ale że taki ruch na GPW wywołałeś swoim artykułem – szacun :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Słuchajcie krótko: pisałem wyżej o ewentualności wypowiedzenia umowy? SII zwraca uwagę, że ETL (i inni również – dobrze, że zwróciliście na to uwagę, bo błędnie się wyraziłem) ma w tej kwestii tyle do powiedzenia co Żyd za okupacji. Przyszedł nowy Zarząd PLY? Może chcieć coś gmerać w sieci sprzedaży? Ewentualne zmiany będą miały wpływ? Odp. na pytania są twierdzące… a zatem tylko i wyłącznie z tego powodu może to mieć fundamentalny wpływ na Spółkę.

Nie jestem nastawiony negatywnie, wręcz przeciwnie, ale obserwuję PLY i chyba nikt nie wie dokąd to zmierza (???) chętnie posłucham uwag… zachęcam jednak poczytać założenia nowej strategii i co ma być przez PLY "promowane" sprzedarzowo (jakie usługi+pokrywa się to z tym co pisze Przemek – call centra, internet). Nie mniej Sukcesy PLY będą przekładać się na lepszy performence tego segmentu również w ETL.

W kwestii VAT – nic dodać nic ująć. Państwo potrzeby ma, ofiary sprzedaży sprzętu już są (Action, ABC Data), natomiast w analizie SII jest napisane, że sprzęt jest własnością operatora, dopiero nie sprzedany po +set dniach (nie pamiętam ilu, trzeba zajrzeć) przechodzi na rachunek ETL… a zatem ryzyko, że T-mobile, czy Play chachmęcili przy zakupie jest znikome… zakładam, że kupują bezpośrednio u 1 importera marek sprzętu… tak samo chyba jest z produktami Apple, że zostali oficjalnym partnerem, to przecież, że kupują od innych corpo, a nie małych spółek zoo, które potem VAT-u nie płaciły (tak było w przypadku Action). ŁD.

Przemek Staniszewski
Gość

"Oczywiście zmiennych mających wpływ na wynagrodzenie jest wiele… ale nie chciałbym się obudzić next day z inf., że Zarząd Play zmienia sposób rozliczania sprzedaży i "dopuszcza" innych zarządzających siecią." Przecież Eurotel nie ma wyłączności na sieci dystrybucji Play – ani również T-mobile. ma po prostu swoje własne salony i agencyjne ale są też inni dystrybutorzy. W wypadku T-Mobile OEX (konkurent notowany na GPW) chyba nawet ma więcej salonów albo porównywalnie zresztą chciał on wchodzić do Play-a też – nie pamiętam jak się skończyło. To jest dość normalna sprawa – przecież Eurotel tez tak zdobył Play-a wiele lat temu, ze skonsolidował kilku dystrybuturów, bo wcześniej miał tylko T-Mobile.
Bardziej bym się obawiał sprawy podatkowej (to nie musi być koniec – kolejne lata to też ryzyko) – i nie chodzi tutaj o optymalizację podatkową tylko raczej, IMHO, o karuzele VAT-owskie i ich nawet nieświadomy udział w tym – US przychodzi do tego co istnieje teraz i ma kasę a nie do tych co okradli. I sprawa longterm – runek mocno nasycony (ilośc kart > ludności) i zabójcza konkurencja cenowa (za 30 zł miesięcznie masz praktycznie wszystko obecnie). d) W wypadku substytutów największym problem wydaje się być długoterminowy trend związany z przenoszeniem zawierania umów z salonów fizycznych do internetu czy call-center a w wypadu przedłużeń do nowych działalności typu wirtualne karty e-SIM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja cały czas mam na radarze Asbis, ale z tylu mojej głupiej lepetyny widzę jednak zagrożenia:

1. Spółka zarejestrowana na Cyprze.
2. Bardzo niskie marże przy olbrzymich przychodach. To w sumie cała bolączka tej branży.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja nie mówię, że to zła spółka…Nie widzę jednak perspektyw przed tą branżą. Firma ma sporo kasy-to fakt. No,ale to nie implikuje aprecjacji kursu.

Ps. Uwielbiam się z Tobą nie zgadzać;) Zawsze to ciekawą dyskusją skutkuje;)

Pozdrowienia,

Nieuk.

SaszKa
Gość
SaszKa

Eurotel to jest dobra spółka dywidendowa, do tych 22 – 23 PLN przed dywidendą raczej doleci o ile w 4 kwartale czymś nie zaskoczy.

Za szybko wybił bo chciałem jeszcze dokupić, a nie zdążyłem :P

Ktoś wie czemu tak ASBIS dzisiaj spada ?? bo myślę żeby może wziąć trochę

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przeczytałem b. uważanie analizę SII o Spółce… zastanawiam się, czy obecne zmiany w PLY nie wpłyną na ETL-a? Wystarczy, że wypowiedzą umowę z jakiegoś powodu i tracą 1/3 w dużym uproszczeniu przychodów za np. 2 lata (zależnie od okresu wypowiedzenia). Zarządzanie sieciami operatorów cały czas traci udział w przychodach… w PLY jest nowy Zarząd, PLY tnie koszty i CAPEX, bo będzie ograniczać zadłużenie… kto wie co komuś przyjdzie do głowy.

Nie mniej ja dziś dzięki temu wpisowi przytuliłem skromne 10% na skromnej kasie… wzorem Prezesa. Nie często zdarzają mi się takie ruchy. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Olej SII. Nic nie zrobili dla inwestorów i działają we własnym interesie. Sprawa Getback ukazała całą prawdę. A te rekomendacje. Masakra.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

moment, moment… czytałem, nie znaczy, że interesują mnie ich oczekiwania… natomiast b. dokładnie opisali poszczególne segmenty przychodów (historycznie), mnie to akurat interesowało, bo opisali powody spadków wpływów od obu operatorów. Poza tym pisali właśnie o zagrożeniach z tym związanych (spadki przychodów i MAŁY wpływ ETL na kształt rozliczeń za zarządzanie siecią z operatorami). Dla mnie to fundamentalna inf. Dlatego skojarzyło mi się to ze zmianą warty w PLY i ich nową strategią sprzedażową. Oczywiście zmiennych mających wpływ na wynagrodzenie jest wiele… ale nie chciałbym się obudzić next day z inf., że Zarząd Play zmienia sposób rozliczania sprzedaży i "dopuszcza" innych zarządzających siecią. Inf. była by ceno twórcza, to są corpo, nigdy nie wiesz co szykują.

Z ciekawych inf. spodobało mi się, że zainteresowali się fotowoltaiką… same początki. Ale jest to niewątpliwie inf., że o rozwój podstaw. biznesu ŁATWO nie będzie. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No i super:) Gratulacje. No, ale na ten moment to są wyżyny. Spółka się nie rozwija-brak zapowiedzianych akwizycji.

Nieuk.

salmon
Gość

I już 19,15. Efekt Prezesa? :)

Marcin R.
Gość

Ale trafiłeś ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

ETL jednak urósł – punkt dla Ciebie Prezesie.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Już jedna taka firma była która dostała kopa w dupę od swojego pana. To BAH. Tu analogicznie, jak dostaną kopa od Appla to leżą i kwiczą.
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy ktoś wie jaki termin wypowiedzenia umowy dystrybucji Appla ma Eurotel?
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kolejna wątpliwość co do Eurotela to kontrola celno-skarbowa w wyniku której naliczono karę za 2013 rok w wysokości 2,6 miliona. Podkreślam, za 2013 rok, a może spółka tak samo rozliczała się w latach kolejnych…2014,2015,2016,2017. Jak coś znaleźli w 2013 to uwierzcie mi że będą grzebać dalej. Wniosek jeden. Zalecam ostrożność.
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, nie obraź się ale to samo czytałem o BAH. I dobrze że do słów "nie możliwe" dodałeś "raczej".
Miłego wieczoru.
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

I nie muszą dystrybucją zajmować się sami. Mogą po prostu zmienić firmę dystrybucyjną. To prostsze niż w przypadku producenta aut.
tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To nie jest negatywne podejście. Raczej racjonalne i ostrożne. Niestety taka jest sytuacja na rynku że trzeba mieć oczy szeroko otwarte.
Uwierz mi że firmy ciągle szukają optymalizacji podatkowych. Pierwszy przykład na czasie, poczytaj jak już zaczynają kombinować aby obejść ograniczenia związane z nową ustawą o leasingu.
tom

Przemek Witkowski
Gość

Spółka ze strony technicznej prezentuje się bardzo dobrze i daje szanse na wzrosty w dłuższym terminie.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.