"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Wittchen – odrobina „luksusu” w okazyjnej cenie ?

W minionym tygodniu czytelnik bloga zwrócił moją uwagę na spółkę Wittchen której kurs mocno spadał w zasadzie bez powodu (?) i w miesiąc stracił aż 30% (w rok 40%). Po znakomitych wynikach za 3 kwartał 2018 opublikowanych w ostatni piątek postanowiłem się przyjrzeć tej spółce.

Wittchen produkuje i sprzedaje głównie galanterię skórzaną choć faktycznie oferta firmy jest znacznie szersza: torby, portfele, szale, parasole, obuwie, paski itp.
Patrząc na wskaźniki finansowe które są na najniższych historycznie poziomach Wittchen wydaje się nisko wycenianą spółką.

Patrząc też na rosnące przychody i zyski w ostatnich latach wydaje się że spółka rozwija się wzorowo pod kątem fundamentalnym.

Jeśli jest tak dobrze jako powyższe tabele wskazują to czemu kurs jest tak nisko i trwa dosyć silny trend spadkowy ? Oczywiście nie znam powodów tak niskiej wyceny, jednak jest pewnie kilka tego powodów.
Spółka większość sprzedawanych przez siebie produktów importuje głównie z Chin (z Europy w mniejszym stopniu) i istotne są dla niej kursy walutowe. Korzystny więc jest silny polski złoty do dolara jak i do euro (niższe czynsze w galeriach handlowych). Doskonale to widać na wykresie usd/pln gdy dodatkowo na niego naniesiemy zysk netto.
Jednak nie do końca wpływ waluty na wyniki jest oczywisty gdyż spółka się zabezpiecza przez wahaniami kursowymi i gdy złotówka się osłabia to wykazuje jednorazowe zyski finansowe i na odwrót. Doskonale to widać porównując 9 miesięcy 2018 do 2017 roku. W obecnym roku wykazuje 0,2 mln przychodów finansowych (to przecież nie jest możliwe gdy się posiada kredyty) przy 3,8 mln kosztów finansowych rok wcześniej.
Czynnikiem który wpłynął pozytywnie na wyniki 3 kwartału a negatywnie wpłynie na 4 kwartał jest współpraca z Lidlem (odbywa raz lub dwa razy w roku, jest wysokomarżowa).
Doskonale czynnik Lidla widać w prezentowanych przez spółkę miesięcznych raportach sprzedaży gdy sprzedaż we wrześniu 2018 (3 kwartał) była wyższa o 10 mln r/r a w październiku 2018 (4 kw) niższa o 11,2 mln.
Za spadki kursu w ostatnim czasie odpowiedzialny raczej był akcjonariat w którym poza głównym akcjonariuszem z 72% akcji znajduje się dużo funduszy, głównie TFI których w akcjonariacie jest ok. 13% link. W zasadzie cały rok trwają umorzenia w funduszach akcyjnych i możliwe jest że fundusze zmuszone są sprzedawać akcje większości spółek bez względu na ich potencjał fundamentalny i aktualną wycenę.
Technicznie kurs znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym który w ostatnim miesiącu mocno przyspieszył a czy piątkowa sesja z wysokimi obrotami i dużym wzrostem będzie przełomowa to czas pokaże.

Podsumowanie: oceniając wyniki Wittchena z perspektywy obecnego roku aktualna wycena wygląda na niską. Należy jednak pamiętać iż wzrost zysku w tym roku o 200% jest trochę mylący gdyż wpłynęły na to różnice kursowe (w 2017 negatywny wpływ a w 2018 pozytywny) oraz przesunięcie sprzedaży do Lidla z 4 kw na 3 kw. Czynnikiem który będzie wpływał negatywnie na przyszłe wyniki jest wzrost kursu usd/pln i należy na dzień dzisiejszy zakładać iż przyszły rok może być z niższym zyskiem netto. Na pewno negatywnie mogą też wpłynąć rosnące koszty pracy i energii których raczej nie uda się zneutralizować rosnącą sprzedażą. Wg moich szacunków spółka zarobi w tym roku 30-32 mln zł a w przyszłym pewnie mniej bo ok. 25-28 mln (c/z 7-8 w tych latach). Mocno na plus spółki jest niskie zadłużenie (rośnie ono okresowo przed 4 kwartałem czyli szczytem sprzedaży) oraz regularnie wypłacane dywidendy – możliwe 90 groszy w przyszłym roku czyli 8% stopa dywidendy.

Napisałem tego posta aby pokazać iż po trwających spadkach na giełdach coraz więcej pojawia się nisko wycenianych spółek. Wittchen jest jedną z takich spółek choć na pewno jest to spółka z ryzykami np. duży wpływ waluty usd/pln na wyniki. Zaznaczam że nie zachęcam do zakupu akcji tej spółki a ewentualny zakup każdy powinien sam przemyśleć. Nie posiadam akcji Wittchen w portfelach prowadzonych na blogu ale nie wykluczam iż w przyszłości akcje tej spółki mogą się w nich pojawić.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych
przez spółkę, z serwisów stooq.pl, parkiet.com, biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Łukasz KPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Faktycznie-przegapilem info z pierwszej dekady listopada. Finansowanie dluzne na pewno jest tansze, ale to nie zmienia faktu, ze problem istnieje. Spolka takze nie wyplacila dywidendy. Z reszta ja widze inne, fundamentalne zagrozenie: core business polwaxu staje sie co raz wazniejszym segmentem dzialanosci dla koncernow panstwowych. I to jest olbrzymie zagrozenie. Z powiedzmy "outsourcingu" zaczynaja olbrzymie srodki wykladac na spolki zalezne.

I jeszcze jedno-abstrahujac od bardzo bardzo slabego rynku-marniutka reakcja na wyniki, ktore zapewne będą gorsze.w najbliższej przyszłości.

Miłego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bez obrazy, ale co ma piernik do wiatraka…? Inna branza, inny profil…Jeszcze emisja tam ma byc…Nie jestem za żadną z tych spółek, ale Polwax to raczej czekaja cienkie okresy…raport byc moze dobry, ale rynek dyskontuje przyszlosc nie historie…to raczej się robi papier spekulacyjny.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Coś ci się chyba pomyliło, bo nie będzie żadnej emisji.

Mariusz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć, jeśli chodzi o spółki dobre fundamentalnie i nisko wyceniane to polecam przyjrzeć się spółce POLWAX. Myślę, że to jest ciekawa alternatywa do Wittchena :)

Łukasz K
Gość

Oczywiście C/WK jest na niskim poziomie. Prezes spójrz na rozwój sieci sprzedaży, sprawdź ile nowych salonów otworzyli w ciągu ostatniego roku i jak rozwinęli platformę do sprzedaży online.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Historycznie kurs faktycznie osiągnął najniższy poziom, jednak nadal jest wyceniany 75% wyżej od wartości księgowej firmy. Przychody i zyski wzrastają wzorcowo z okresu na okres. Czy wartość marki jest tak dobra aby obecny kurs do zakupu był atrakcyjny – mam wątpliwości. Czapki z głów za analizę.
Rafał

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak zgadza się Prezesie. W ostatnim okresie średnia c/wk dla sektora wynosi 1,68 dla Wittchen 1,75 czyli są tez spółki o niższym c/wk wiadomo znajdują się wśród nich też spółki o niższej renomie niż Wittchen. Spółka jest notowana na rynku krótko – od 2015 roku, poruszała się w kanale od 10,5 (ostatnia sesja) do 23zł. Możliwe, że ostatnio był dołek. Kurs wzrósł blisko 10%. Nie mam jednak pewności czy jest to dobry moment na kupno. Faktem jest, że spółka warta jest obserwacji i ewentualnego zagrania pod dywidendę.
Rafał

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z polskiej odzieżówki, fundamentalnie to tylko LPP, Bytom, Vistula, CDRL i Wittchen. Obecnie najciekawiej wyglądają CDRL i Wittchen. Są to też firmy, które mają szanse na spory rozwój w przyszłości. LPP to stabilny biznes, ale niestety wycena jest dość wysoka. Jak przyjdzie poważna korekta, to kurs spadnie z 50% w dół. CDRL i Wittchen nie mają już z czego praktycznie spadać.
Vistulę i Bytom też trzeba omijać, bo nie wiadomo jak kurs zachowa się po połączeniu. Na CCC w ogóle nie zwracam uwagi, ponieważ jest kosmicznie wycenione i ma ogromne zadłużenie. Witać też w jakim trendzie się znajduje.
Wittchen już sporo spadł, ma gdzie rosnąć.
CDRL też wygląda fajnie technicznie. Największe obroty przy spadku na 22zł. Dno uklepane przy 20zł, obecnie systematycznie do góry. Wyniki w tym roku będą rekordowe, zarząd kupował już akcje (freefloat 15%). Nie zdziwię się jak dywidendy nawet 2zł będzie. Szkoda, że po świetnych wynikach za 3Q w ogóle nie było obrotu. Handel tu zamarł…

Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niestety, ale skup akcji nie będzie miał dużego wpływu na kurs akcji. Skup trwa chyba do 2022 roku i to niewielka ilość akcji. ok 1%. Co do powierzchni handlowej, to CDRL nie zanotował dużego wzrostu i o tym było wiadomo. Od dawna spółka zaznacz, że w Polsce jest już monopolistą, jeżeli chodzi o klientów klasy średniej i wyższej. Więcej sklepów już w Polsce nie wmieszczą. Tutaj gra idzie pod sklep internetowy, który próbują rozwinąć i efekty tego widać chodź mogłoby być lepiej. Ciężko powiedzieć jak wygląda struktura zagraniczna, ale cały czas firma zyskuje nowych odbiorców i rozwija swoją sieć za granicą. Niestety nie widać tego w miesięcznych raportach sprzedaży, a większy update zagranicy pojawia się wraz z raportem rocznym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.