"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Ubrałem wirtulany portfel fundamentalny w ciuszki Esotiq & Henderson

Esotiq & Henderson to producent działający w segmencie bieliźniarskim na rynku odzieżowym i tekstylnym. W całej Europie sprzedaje swoje produkty pod markami Esotiq (bielizna damska) oraz Henderson (bielizna męska). Ciekawostką jest fakt iż do udziałowców firmy należy Joanna Krupa :-) Kupiłem 300 akcji po 17,50 zł, oczekiwany wzrost kurs ok. 25% w ciągu najbliższego roku, czas inwestycji minimum 4 miesiące.


Decyzję o kupnie akcji podjąłem głównie po informacji o nawiązaniu współpracy z siecią handlową Aldi wg której już od 6 lutego 2019r. kolekcja bielizny będzie dostępna w sklepach tej sieci link .

Niestety nie ma podanej informacji czy produkty Esotiq będą sprzedawane we wszystkich sklepach sieci Aldi całej Europy czy tylko w sklepach w Polsce ale i tak potencjał wzrostu przychodów jest spory (poniżej liczba sklepów Aldi).

Współpraca z Aldi oczywiście nie jest jedynym powodem kupna akcji a jest jeszcze kilka innych. Na podstawie comiesięcznych raportów sprzedaży (przykład raportu poniżej) w których spółka poza wielkością przychodów podaje też osiągane marże można spróbować oszacować zysk netto.

Wg moich wyliczeń na podstawie miesięcznych raportów w 4 kw 2018 przychody wzrosły o 11% r/r, marża na sprzedaży wyniosła 65% (63% rok wcześniej), zysk ze sprzedaży 26,54 mln (wzrost o 13% r/r) a zysk netto mógł wynieść 2,50 mln (więcej r/r o 52%). Niestety szacowanie zysku netto może być obarczone błędem patrząc na 2 i 3 kw 2018 roku, gdyż w 2 kw pomimo niskich przychodów był wysoki zysk netto a w 3 kw wyższe przychody a niższy zysk netto (wpłynęły na to wyższe koszty oraz wyższy podatek dochodowy).

Atrakcyjnie (czytaj nisko) wygląda obecna wycena spółki patrząc na wskaźniki (c/z 5,44, ev/ebidta 4,62, c/wk 0,86), wskaźnik ogólnego zadłużenia na bezpiecznym poziomie 0,52 powinien na koniec roku spaść gdyż spodziewam się mocnych przepływów operacyjnych (4 kw to co roku spływ gotówki do firmy).

Pozytywnie na kurs może też wpływać trwający do 31 grudnia 2022 roku skup akcji link wg którego spółka chce skupić 446.700 akcji w cenie do 45zł.

Obecnie spółka skupiła 94.832 (całkiem sporo) czyli 4,24% kapitału ale ostatnich miesiącach skupowała tylko poza rynkiem (w transakcjach pakietowych) które trochę były problematyczne (po kursie trochę wyższym niż na rynku).

W ubiegłym roku po raz pierwszy spółka wypłaciła dywidendę 1zł i oczekuję podobnej wysokości w tym roku co dałoby 6% stopę dywidendy.

Obecnie produkty grupy sprzedawane są w ponad 300 salonach w Polsce i Europie co oznacza wzrost w stosunku do 3 kwartału 2018 r. kiedy było (slajd poniżej)W przypadku tej inwestycji jest kilka zagrożeń. Spółka importuje większość swoich towarów z Azji więc osłabienie złotówki do dolara może obniżyć marże (kurs ud/pln jest wyższy obecnie o 11% r/r).

Należy też zwrócić na zastrzeżenie biegłego do raportu rocznego (w półrocznym nie było zastrzeżeń) dotyczące zapasów i aktywów niematerialnych (jest ryzyko pojawienia się dużego odpisu księgowego ale bez wypływu gotówki).

Ryzykiem może też być spadająca płynność akcji gdyż w ostatnich 3 miesiącach średnio dziennie obracano 1324 akcjami o wartości ok. 23.000zł.

Podsumowując: Esotiq & Henderson wydaje się nisko wycenianą firmą (patrząc np. na wskaźniki finansowe), która dzięki nawiązanej współpracy z Aldi oraz poszerzaniu powierzchni handlowej (nowe salony) ma szanse zwiększyć przychody i zyski dzięki poprawie marż która jest obecnie priorytetem zarządu. Trwający skup akcji i możliwa dywidenda powinny dodatkowo wspierać kurs.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, portalspozywczy.pl, aldi.pl oraz portalu ekonomicznego biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Esotiq & Henderson w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Poniżej tak jak zapowiadałem załączam profesjonalną analizę techniczną wraz z opisem wykonaną przez gpwatak.pl

Spółka Esotiq z dziennym średnim obrotem w wysokości parunastu do parudziesięciu tysięcy złotych, nie należy do spółek o płynności, która pozwalałaby na zaangażowanie większym kapitałem. Wskazuje na to także ilość dziennych transakcji, która wynosi do 10 transakcji na sesję. Jest to zatem walor o niskiej popularności, a takie nierzadko lubią pozytywnie zaskakiwać. W końcu pieniądz lubi spokój, niezależnie od kontekstu. Z perspektywy długoterminowej kurs miał za sobą wyraźne wahania cenowe wynoszące ruch cenowy z 20 PLN na 44 PLN (01.-07.2015) oraz z 44 PLN na ~7 PLN (07.2015-07.2016). Notując swoje historyczne minimum 05.08.2016 r. kurs wykonał jego retest zaledwie kilka tygodni później wskazując brak chęci jego pogłębienia. Było to także miejsce, w którym doszło do olbrzymiej wymiany akcji i jak się okazuje punkt ten był istotny dla przyszłego trendu. Późniejsza, trwająca pół roku, konsolidacja kursu przy 10 zł pozwoliła na dokonanie akumulacji akcji i przy odpowiednim zaangażowaniu popytu doszło do utworzenia silniejszego impulsu wzrostowego, który trwał dobre pół roku. Nowy lokalny szczyt został utworzony 26.01.2018 r. i to od niego trwa aktualna przecena.Od początku 2018 r. możemy mówić ponownie o trendzie spadkowym, który nie pozwala bykom na zainicjowanie silniejszego odreagowania, chociażby do powrotu trendu bocznego. Czego można spodziewać się od kursu w najbliższych dniach czy tygodniach? Trend spadkowy w krótkim terminie pozostaje bez zmian respektowany, a do jego zmiany niekoniecznie potrzebna będzie duża wymiana akcji – taka miała miejsce ostatnia dn. 12.09.2018 i nie miała żadnego wpływu na kurs akcji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zanegowanie spadkowej sekwencji, która objawia się sekwencją niższych dołków. Oznacza to tym samym, że kurs aby wejść w trend wzrostowy nie może ponowić minimum na poziomie 16,00, a najlepiej na 16,40 – tam utworzyło się chwilowy wyższy dołek i należy wyczekać czy ma on wystarczającą wymowę. Z drugiej strony można powoli dopatrywać się wyłamania z linii trendu spadkowego, kiedy dnia 21.01.2019 doszło do utworzenia większej białej świecy na lekko podwyższonym wolumenie. Niemniej dla pełnej satysfakcji, byki muszą sforsować poziom ~18 zł, czyli ostatnie szczyt i dopiero to powinno ruszyć kursem w kierunku potencjalnie nawet 20,27 zł, gdzie aktualnie znajduje się długoterminowa średnia krocząca.


Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach.Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
DM*********MarcinRafNieukPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
DM*********
Gość
DM*********

Dzięki Prezesie. Zarobiłem 5%. Podoba mi się ta spółka, ale jak patrzę na obecną płynność to …

Marcin
Gość
Marcin

Duże pakietówki po 18,15 chodzą…

Nieuk
Gość
Nieuk

Super analiza:) Myślałem, że nie wspomnisz o Dżoanie hehe:) Jest tam jednak konflikt akcjonariuszy. Capital Partners też nie działa dobrze…Z innej beczki-zyski zostały generowane, bo wydzielili markę Ewy Minge.

Mają fajny model biznesowy-podobny do Cdrl. Koszty zrzucamy-zyski przyjmujemy:)

conquistador
Gość
conquistador

Gratuluję refleksu na podaną informację. Co myślicie o spółce Sescom jako opcji do kupna? Tutaj analiza z sierpnia https://www.domanaliz.pl/wp-content/uploads/2018/08/Rekomendacja_Sescom_2018_08_27.pdf

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.