"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Livechat Software – drogi USD to ekstra zyski

https://cdnx.livechatinc.com/investorpl/uploads/2014/03/livechat_logo_2010x1205.jpg

Livechat Software – spółka informatyczna oferująca w modelu SaaS usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów. Główny ich produkt to Livechat czyli narzędzie służące do bezpośredniej komunikacji pomiędzy odwiedzającym stronę internetową firmy a właścicielem.
Kupiłem 150 akcji po 45,51, inwestycja na długi termin (nawet kilka lat), oczekiwana stopa zwrotu ponad 10% rocznie.

Zakup Livechat jest zaprzeczeniem mojej filozofii inwestowania czyli kupowania spółek rozwijających się, tanich z c/z na poziomie 5-6 gdyż jego wskaźnik to aż 38 czyli można powiedzieć że potwornie drogo. Jednak do zakupu tych akcji skłoniło mnie kilka czynników o których poniżej.
Livechat od wielu lat notuje dynamiczne wzrosty przychodów i zysku netto (są to wzrosty na poziomie 50% r/r) i na poziomie zysku netto generuje gotówkę (przepływy operacyjne).
Tak mocny rozwój wynika zapewne z rozszerzania zakresu usług obecnym klientom oraz nieustannego pozyskiwania nowych klientów, w ciągu roku liczba pracowników wzrosła dwukrotnie (do 70) i są to zarówno handlowcy jak osoby obsługujące „starych” klientów. Livechat przekazuje do wiadomości co miesiąc komunikaty o pozyskanych nowych klientach netto (uwzględnia rezygnacje) i np. w miesiącu październiku pozyskała 460 netto nowych klientów i obecnie obsługuje 17.409 co stanowi 36% wzrost (rok temu było 12.744) link raport.
Livechat jest trzecim globalnym dostawcą swojego oprogramowania z 7,2 % udziałem w rynku (przed nim tylko LivePerson i Zopim), rynek ten ma wzrastać średniorocznie o 8,1%. Klientami firmy są np. Orange, Adobe, Samsung, Pizza Hut, Ryanair, amerykański Departament Stanu czy piłkarski Tottenham Hotspur. Istotna jest struktura geograficzna klientów bo dominują ci ze Stanów Zjednoczonych, czyli osiągane przychody są w dolarach amerykańskich (około 90% przychodów firmy). I właśnie dolar jest kolejnym czynnikiem który powinien pozytywnie wpływać na wyniki. W dniu dzisiejszym kurs USD/PLN osiągnął poziom 4,20 i jest to najwyższy poziom od 14 lat, w ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrósł o 10%. W mojej ocenie wzrosty dolara będą nadal trwały i nie wykluczam iż za rok czy dwa zobaczymy 5 zł na „liczniku”, wpływ na to będą miały podwyżki stóp procentowych w USA (szacuję że o 0,5% do końca 2017r.) oraz możliwe wycofywanie kapitałów inwestorów z Polski.
Poniżej stworzona przeze mnie tabelka z prognozą zysków w najbliższych 5 latach, przyjąłem że w zysk będzie rósł co roku odpowiednio o 50%, 40%, 30%, 20%, 10%.

Według powyższej tabeli wynika iż za 5 lat przy założeniu że kurs się nie zmieni c/z będzie na poziomie 10,28 czyli atrakcyjna wycena, przez ten czas zarobi 413 mln i liczę że tyle wypłaci w formie dywidendy co dałoby 40% (czyli 8% rocznie). Co ważne nie uwzględniałem możliwego pozytywnego wpływu kursu dolara którego wykres roczny poniżej.

Aktualne wskaźniki finansowe to c/z 37,46, c/zo 30,34, c/wk 30,32, ev/ebidta 28,56 link wskaźniki, firma 29 listopada prezentuje wyniki za 2 kw (mają przesunięty okres obrachunkowy) i prognozuję zysk netto na poziomie 10,2 mln.

Od strony technicznej kurs jest w trendzie wzrostowym który powinien być kontynuowany ale możliwa jest korekta nawet do 42,50 (wówczas dokupuję 50 akcji) link wykres

W przypadku tej firmy nie widzę poważniejszych ryzyk, jedyne ale chyba nierealne to wyłączenie na zawsze internetu :-)

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek

avatar
15 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Adi1Krzysztof.WSpekulantPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Piszesz o braku zagrożeń dla spółki. Moim zdaniem jest jedno "ale", które pojawia się w związku z dzisiejszymi obrotami. Chodzi o przejęcie spółki. Gdyby pojawił się taki temat, a jak wiemy w tej branży nie jest to rzadkość, aktualna kapitalizacja może się wydawać wystarczająco atrakcyjna dla akcjonariuszy. A wtedy może być po wzrostach. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś z dużych graczy branżowych nie połakomił się na livechat…

Krzysztof.w
Gość

Wielkie dzięki za obszerną analizę i swoje wnioski. Pozyskiwanie klientów wciąż istnieje, więc to dobrze, chociaż nie tak wielkie jak oczekiwałeś. Jednak to na plus, że jest wzrost. Chcę zakupić akcje w ramach IKZE, więc nastawiam się na długotrwały okres. Pozdrawiam

Krzysztof.W
Gość

Witam. Jak oceniasz podane wyniki za II kw, czy spełniły twoje oczekiwania. Chcę zakupić akcje po 48zł, myślę, że przy korekcie osiągnie tą cenę. Z góry dzięki za opinię

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam akcje w DB powiedzcie proszę co będzie z moimi akcjami jak biuro ogłosi upadłość? Czy zostaną u mnie na koncie czy będą może jakieś problemy?

Adi1
Gość

Ja mam rachunki i w BOŚu i w DB Makler uważam że BOŚ ma najlepszą platformę do składania zleceń jest przejrzysta i łatwa w obsłudze do tego jest jeszcze BOSSA Skaner przydatne narzędzie do sprawdzania na szybko starszych wyników NOL3 też jest świetny ale ma ograniczoną liczbę alarmów a w statice można ustawić nie ograniczoną liczbę alarmów (i do tego ją używam) dodatkowo w DB Makler można modyfikować liczbę akcji do kupna lub sprzedaży w zaczętym zleceniu w BOSSie niestety jest to nie możliwe (trzeba anulować zlecenie) za to w db Makler można sprawdzić historię transakcji tylko rok do tyłu a w BOSSie bez ograniczeń no i w BOSSie nie opłaca się robić małych zleceń (ja mam prowizję 5zł a od zlecenia o wartości od 1724.13 0.29% a w DBMakler płacę tylko 1.9zł do 1002)

Spekulant
Gość

Dzięki za opis już mam powoli jakiś obraz tych rachunków.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Korzystającym z Deutsche Banku radzę się wstrzymać na razie z przenosinami. Jest spora szansa, że inne biura maklerskie będą o was walczyć (promocjami).

Leigh

Anonimowy
Gość
Anonimowy

witam powiedz prezesie co myślisz o rank progress c/wk 0,21 , c/z 7,3 wyniki drugi kwartał z rzędu ładne a kurs na razie w trendzie bocznym podobno niebawem mają sprzedać jedną z galerii co da niezły zastrzyk gotówki.

Krzysztof.W
Gość

Prezesie myślałem, że niskie C/Z to u ciebie żelazna zasada. Podobnie uważam, że Livechat to przyszłościowa spółka, jeśli z czasem dołożą virtualizację to podwyższą swój standard. Obecnie dolar drogi i to na plus dla spółki, jednak mały minus wg mnie to, że 90% to przychody w USD. Jednak po twej wgłębliwej analizie biorę spółkę pod obserwacę i zakup.

Spekulant
Gość

Dziękuje za informację,pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pko Bp i Pekao Sa to najgorsze biura maklerskie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

pkobp ma ciekawą ofertę w tej chwili

Spekulant
Gość

Witajcie przepraszam że nie na temat ale nie wiem pod którym postem mógłbym to zamieścić ale może coś podpowiecie
Szukam jakiegoś domu maklerskiego aby mieć alternatywe a nie zostać na lodzie gdyby rzeczywiście okazało sie ze BM Deutsche Banku sie zamyka a własnie tam mam rachunek…Może macie jakieś sugestie prubuje porównywać te biura i albo jest opłata za prowadzenie konta,darmowe ale nie ma aplikacji do analizy,albo z opuznieniem 15 min nie w czasie rzeczywistym,wysokie prowizje lub inne opłaty czy też problemy z pojawiające sie z dostepem…Alior wygląda dość ciekawie ale może coś podpowiecie jeszcze pod rozwage…
dzieki i pozdrawiam.
Spekulant

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Prezes

Technicznie to nie kupiłeś za dobrze tego Livechata. Moim zdaniem kurs jeszcze spadnie do 44zł. Wyniki dopiero 29 listopada to jeszcze trochę może pobujać…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć. Co sądzisz o Loyd. Otrzymuję sygnały, że to może być strzał w 10. M

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.