"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Telestrada – spadek amortyzacji to wzrost zysku netto

Telestrada jest operatorem telekomunikacyjnym, działającym na rynku usług biznesowych (hurtowych) i domowych (detalicznych). Świadczy usługi telefonii komórkowej, mobilnego dostępu do internetu, dostępu do internetu w oparciu o łącza dedykowane DSL, aDSL itp.
Kupiłem 180 akcji po 19 zł, okres inwestycji do 12 miesięcy, oczekiwany zarobek 5-15%.

Powody tego pewnie dla wielu osób niezrozumiałego zakupu (niska płynność związana z newconnect) są dwa główne. Pierwszy to fakt iż 16 sierpnia 2017r. jest ostatni dzień do nabycia prawa do 8% dywidendy (zakup na IKE) a drugi i najważniejszy powód to spodziewany skokowy wręcz wzrost zysku w tym roku. Telestrada pod koniec 2014 roku nabyła od Exatela Niezależnego Operatora Międzystrefowego oraz nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzielonego z MNI Centrum Usług S.A. Poza faktem że wówczas skokowo skoczyła im wówczas baza abonamentów oraz struktura telekomunikacyjna to przez 2 lata w formie amortyzacji odliczali zakup od MNI przedsiębiorstwa. Amortyzacja (czyli koszt księgowy a nie gotówkowy) rocznie wynosiła około 5,5 mln link przepływy a od tego roku (po upływie 2 lat od zakupu firmy od MNI) amortyzacja będzie kwartalnie mniejsza o jakieś 1 mln i o tyle powinien wzrosnąć zysk netto. Widać już to po wynikach za 1 kw gdzie zysk wzrósł o 1,4 mln a amortyzacja zgodnie z raportem finansowym spadł do 0,443 mln. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ujemna baza za 2 kw 2016 ( strata 0,405 mln) a było to związane nie tylko z wysoką amortyzacją ale sprzedażą w ramach grupy spółki NOM do Infotela i na tym została wygenerowana strata. Księgowanie to miało być skorygowane w kolejnych kwartałach ale nie mam pewności że było (nie widziałem tego w raportach). Szacuję że Telestrada w 2 kw 2017 pokaże minimum 1,5 mln zysku netto przy 0,405 mln straty rok wcześniej czyli progres ogromny. Łącznie za pierwsze półrocze zysk netto może wynieść około 4,5 mln przy 1 mln rok wcześniej (wzrost o 350%). Szacuję że w całym 2017r. Telestrada powinna zarobić 9 mln co da spadek c/z na 6,5. Należy też dodać że na poprawę zysku netto ma także wpływ przeniesienia większości usług dla klientów na sieć GSM (z kabla) co sprawia że rentowność firmie wzrasta (jest mniejszy koszt utrzymania łącza). Do końca roku w związku z migracją klientów na łącze GSM, klienci Ci otrzymywali 6 miesięczny rabat na abonament i wg mojej wiedzy obecnie już tego nie ma (lub jest na małą skalę).  
Z istotnych rzeczy należy dodać fakt iż na przejęcie NOM został zaciągnięty kredyt inwestycyjny link na kwotę 24 mln a którego do spłaty pozostało już tylko 1,5 mln (na koniec 1 kw 2017r). Pozytywnie to powinno wpłynąć w przyszłości na koszty finansowe (spadek) oraz na wielkość wypłacanych dywidend (wzrost).
W 2016r. Telestrada nabyła link prawa użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 7932 m2 oraz
posadowionych na nim budynków zlokalizowanych przy Al. Krakowskiej 22A w
Warszawie za kwotę 4,8 mln PLN. Około połowy nieruchomości przeznaczona
zostanie pod budowę siedziby firmy z opcją rozwoju usług
inteligentnych, kolokacyjnych i hostingowych a także z możliwością
wynajmu biur dla podmiotów zewnętrznych. Druga połowa nieruchomości
może zostać odsprzedana lub wykorzystana na cele rozwojowe, których na
dzień dzisiejszy Zarząd nie precyzuje. Szacowany koszt prac budowlanych to około 3 mln i część tych kosztów już została poniesiona.
Co ciekawe, pomimo notowania akcji na newconnect w akcjonariacie znajduje się Quercus TFI które posiada 7,24% akcji i jak widać płynność mu nie przeszkadza.
Jeśli chodzi o wskaźniki finansowe to są one na średnim poziomie link, c/z 8,50, c/wk 3,28, c/zo 6.
Technicznie w średnim terminie mamy trend wzrostowy a krótkim terminie trend boczny w zakresie 16-21.
Moje zagranie jest proste i nie zachęcam nikogo do kopiowania, 14 sierpnia jest raport (powinien być bardzo dobry) a 16 sierpnia jest ostatni dzień na wysoką dywidendę i liczę że do 16 sierpnia kurs urośnie (może 5-10%) i wtedy sprzedaję. Gdyby jednak nie było oczekiwanego przeze mnie wzrostu to jestem w stanie trzymać akcje nawet kolejny rok i odebrać kolejną wysoką dywidendę (realnie jej wysokość może wzrosnąć do 2 zł).

W przypadku tej inwestycji główne ryzyka są dwa: niska płynność waloru związana z niskim ff i notowaniem na newconnect oraz powolny i nieunikniony spadek przychodów (starzenie się klientów, konkurencja czy rezygnacja z łączy kablowych).
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.

ps dzisiaj analiza niezbyt profesjonalna ale okres wakacyjny i mało czasu :-)
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja
powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
ZgredAnonimowyPrezesAndy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

pzdr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tutaj mała analiza a jak ktoś ma abonament to link do szczegółowej Pawła Bieńka jest w artykule
https://wiadomosci.stockwatch.pl/8-spolek-z-najwyzsza-stopa-dywidendy-w-sierpniu,akcje,198079?utm_source=HP20&utm_medium=male
Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mnie sie nie udało myślałem że zejdzie poniżej 19 zł .Teraz nie mam możliwości kupna bo nie mam dostepu do kompa a przez telefon dziwnie sie logować (podobno nie jest to bezpieczne)Ciesze sie Prezes że przypomniałeś sobie o telestradzie .Jeżeli chodzi o kryzys to pieniądze (złotówki )w przypadku wojny nie bedą miały znaczenia ,akcje chyba też nie a bardziej fizyczne złoto bo to od zawsze było w cenie w czasie wojen.Pozdrawiam

Andy
Gość

@Prezesie, jestem zaskoczony Twoimi ostatnimi wyborami, ponieważ trochę nie pasują one do ogólnej koncepcji strategii jaką sobie obrałeś.
Zarówno AutoPartner jak i Telestrada mnie absolutnie nie przekonują, jednak staram się zrozumieć decyzję o ich zakupie i będę kibicował z boku.

Trzeba mieć również na uwadze najaprawdopodobniej nadciągającą w końcu poważniejszą globalną korektę za sprawą słów Trumpa i obaw związanych z Koreą Płn.
Niestety nieuchronnie uderzy ona też w emerging markets i automatycznie zepchnie szeroki rynek na jeszcze niższe poziomy.
W takim wypadku, zdecydowanie akumulowałbym gotówkę pod przyszłe inwestycje i wstrzymał się z tego rodzaju zakupami, które mam wrażenie są robione "na siłę".
Ale oczywiście to Twoja świadoma decyzja o zaangażowaniu i oby przyniosła ona zrealizowanie % celu o którym piszesz.

Swoją projekcję dotyczącą prawdopodobnej korekty przedstawił dzisiaj Wojciech Białek na swoim blogu. Oczywiście nie należy jej brać za pewnik, jednak bez wątpienia chwilowe(?) czarne chmury zaczynają się zbierać nad rynkami:

http://wojciechbialek.blox.pl/2017/08/Najwyzsza-pora-na-korekte.html

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.