Po tegorocznych zmianach w wyglądzie bloga, na pasku po prawej stronie, umieściłem listę spółek które obserwuję jako potencjalne inwestycje. Są to spółki które zostały przeze mnie wyselekcjonowane i spełniają w dużym stopniu moje kryteria inwestycyjne choć nie wszystkie jednocześnie. Znajdują się tu spółki mające niska wycenę np. Cognor lub/i płacące ponadprzeciętne dywidendy np. Atal lub/i szykujące się istotne wydarzenie w spółce np. CD Projekt lub/i oczekuję dalszego wzrostu biznesu np. Auto Partner. Lista tych spółek regularnie jest przeze mnie modyfikowana i spółki z niej „wypadają” gdy np. wycena robi się zbyt duża czy perspektywy pogarszają a „wskakują” na listę zazwyczaj z odwrotnych powodów czyli robi się niska wycena, perspektywy się poprawiają a może szykuje się extra wydarzenie (wezwanie, skup, dywidenda, premiera gry itp). Co oczywiste na liście tej nie ma takich spółek jak Ropczyce, Livechat i kilku innych bo one są już w blogowych portfelach. Spółki z tej listy nie znalazły się na razie w portfelach z różnych powodów ale głównie to oczekiwanie na dalsze spadki na giełdach. Istotnym też czynnikiem ryzyka „wiszącym” nad większością spółek jest problem drogiej energii od tego roku, dopóki nie będzie pewności że faktycznie nie będzie podwyżek (mam wątpliwości czy UE nie zakwestionuje tego) w tym roku to dopóty nie będę się spieszył z zakupami akcji.
Postanowiłem wprowadzić stałą pozycję na blogu (aby nie pisać głównie o spółkach portfelowych) i będę regularnie (1-2 razy tygodniowo w zależności od wolnego czasu) publikował analizy tych spółek. Nie będą to profesjonalne analizy tylko w moim stylu, jak widzę wyniki tych spółek, jakie perspektywy na przyszłość, dlaczego warto się zainteresować spółką itd. Żeby nie wyróżniać żadnej ze spółek analizy będą alfabetycznie i pierwszą będzie spółka AB SA (dzisiaj mocno wzrosła). Nie będę natomiast robił analiz spółek znajdujących się na liście czyli Atal, Cognor, Decora, Delko, Maxcom i Wittchen gdyż tych spółek analizy były na blogu w ostatnim czasie.
Jeśli jakiś czytelnik bloga uważa że brakuje na tej liście perspektywicznej spółki i jak w komentarzu pod tym postem odpowiednio swoją tezę uzasadni to obiecuję że każdego typ przemyślę i może umieszczę na liście do obserwacji (może od razu do kupna do portfela) i analizy. Typy czytelników z odpowiednim uzasadnieniem (to ważne) z doświadczenia wiem że są często pomocne i można trafić na „perełkę” (kiedyś iAlbatrosa czytelnik podpowiedział i można było solidnie zarobić nawet kilkaset %).
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Prezesie, Tim i Mennica
Tim- rosną obroty rekordowe sprzedaże w 2018r. Wpadła też dywidenda ok. 15%. Może na liście rezerwowej?
Mennica- taki trochę deweloper stabilny na zawirowania płaci dywidendę. Warto przyjrzeć się spółce? Monopolista w branży bicia monet ;-)
Proszę kilka słów.
Na temat TIM możesz poczytać w „Poście dyskusyjnym”, mnie nie przekonuje ze względu na wysoką wycenę i Altus w akcjonariacie. Jedyne co może dać sygnał do wzrostu to wysoka dywidenda gdyż mają kasę zarezerwowaną na funduszy dywidendowym.
Mennicę kiedyś (z rok temu analizowałem) i zawsze była dla mnie zbyt wysoka wyceniana. Te monety to raczej płaski biznes ale dużego kopa mogą im dać tereny po starym FSO w Warszawie na którym mają budować osiedla. Na chwilę obecną nie bardzo widzę pod co można zagrać.
Pisałeś kiedyś Prezesie, że nie lubisz developerów, a tutaj widzę Atal. A może dołączy tez Dom Development? Co prawda sprzedaż za IV kw. będzie gorsza q/q ale należy pamiętać, że 2017 był rekordowy, Ale w tym czasie ceny mieszkań poszły w góre więc przychody powinny być na zbliżonym poziomie. Z drugiej strony wzrost kosztów – szczególnie w I kw., potem już koszty unormowały się. Duży bank ziemi, co istotne w aspekcie drożejących gruntów, mają więc na czym budować i kupili to w dobrej cenie, co pozytywnie powinno wpłynąć na kolejne wyniki. Popyt na mieszkania wciąż duży, No i długoletnia historia dywidendowa, która w tym roku może przekroczyć 10 %. Istotne też że cena spadła w ostatnim roku z około 90 zł, do 60 zł. już jest tanio czy Twoim zdaniem jeszcze warto poczekać na obniżkę.
Nie lubię deweloperów (szczególnie od powierzchni komercyjnych czyli budujących i zarządzających biurowcami) ze względu na skomplikowaną rachunkowość i mocne powiązanie z branżą budowlaną której unikam jak ognia. Atal wydaje mi się taniej wyceniany, przed chwilą podał dane ile przekazał nieruchomości klientom (czyli uwzględni w wynikach) i wygląda na to że jest spory spadek. Teraz wydał 374 lokale a z tego co liczę na szybko to rok wcześniej było to 640 lokali. Tak jak pisałem tutaj może być nawet 15% corocznych dywidend a DD pewnie w okolicach 10%.
Wracając do DD to w przypadku Deweloperów trzeba pamiętać że teraz oddawane i księgowane w przychodach są mieszkania których budowy i sprzedaż zaczynała się 2-3 lata temu i wtedy były niższe koszty więc realne jest że marże nie będą obecnie takie dobre ze względu na duży wzrost materiałów i kosztów pracowniczych. W przypadku Atalu i DD nie widzę sensu na siłę kupować akcji aby nie oparzyć się tak jak w zeszłym roku na PCM. Jeśli ma być wysoka dywidenda ale możliwy jest spadek zysków w przyszłości to czasem lepiej odpuścić i nie łasić się na dywidendę.
sorry że tak trochę chaotycznie napisałem ale nie mogę się dzisiaj skupić.
Dzięki za odpowiedź. Zgodnie z tytułem tego posta, chciałem jedynie wskazać DD jako kandydata do obserwacji, skoro jest Atal.
W nawiązaniu do danych dot. sprzedaży to w całej developerce ten IV kw. wyglada słabo, trochę dziwne bo popty wciąż istnieje, więc pytanie z czego wynikało ograniczenie, czy kwestia banku ziemi, czy procedury administracyjne, czy może widząc obniżającą się marżowość wstrzymali niektóre inwestycje.
W uzupełnieniu Twojej informacji dot. liczby sprzedanych lokali wrzucam linka do zbiorczej informacji nt.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedaz-lokali-przez-deweloperow-w-IV-kwartale-2018-roku-7636368.html
Pisałeś o EUR, moja rekomendacja jest negatywna. Nie mogę pisać o szczegółach, ale ostatnie przykre przygody (1.5 roku) mają solidne podstawy. Popyt może pokazywać coś innego, ale na koniec będzie masakra.
Dzień dobry Prezesie,
Z BAHu powoli wychodzę ze stratą, nie będę czekał na cud. Ktoś pisał o możliwych wzrostach 20-30%, tylko kiedy to ma nastąpić? W marcu się zapewne zagotuje, więc pozostało ok. 8 tygodni.
Wszedłem w CDR po 149 i dokupuję. Zamierzam też wejść w KGH delikatnie.
Przypomnę że w akcjach mam ok 20% aktywów, reszta śpi spokojnie i czeka na lepsze czasy.
Pozdrawiam
DM
ps. Zastanawiam się też na PCM, po przeczytaniu Twojej reko.
Bah teraz będzie miał szarpany kurs tzn. pewnie powolny spadek w kierunku 1,30zł i spore podbitki jak będą dywidendy zatwierdzane. Oczywiście jest też oczekiwanie na pozytywne informacje które moim zdaniem wcześniej lub później nastąpią ale do tego czasu kurs może jeszcze spaść. Ja mam w portfelu wirtualnym małą pozycję i pewnie będę w okolicach dywidend (jak będą) podkupował i sprzedawał tuż przed dniem dywidendy. Na chwilę na tą spółkę taka jest strategia
BAH – No to ciekawie to nie wygląda wg Ciebie…
Jakie istotne wydarzenia w CDR mają wystąpić? Co do Ciebie doleciało?
Pozdrawiam
DM
Cyberpunk 2077 to wydarzenie pod które pewnie warto grać, moim zdaniem jak będzie oficjalne info kiedy premiera gry to wtedy kurs może te 20% jeszcze urosnąć (chyba że zostanie wcześniej zdyskontowana już gra). Niestety z Cdr mam o tyle problem kiedy najlepiej wejść bo sporo było kiepskich po drodze informacji, szczególnie roszczenia Sapkowskiego który mogą spółkę kilkadziesiąt milionów kosztować.
Co do BAH to aż tak nieciekawie to nie wygląda (są analizy na blogu) bo wycena zrobiła się na prawdę niska ale jak na razie może nie być pozytywnych informacji aby kurs urósł.
Teraz wychodzić z bah? Moim zdaniem nie ma sensu. Ja zrobiłem głupotę i czekałem aż przyszedł ten pierwszy dzień, kiedy nie można było wyjść bez 50 procent straty. Na szczęście mam małą pozycję i będzie mi ona służyła w najgorszym przypadku do optymalizacji podatkowej, jeśli będę miał zyski z innych akcji.
Prezesie, czy masz jeszcze Bloobera? Zastanawiam się, nad jakąś strategia wobec tych akcji. Na razie mam kupione za jakieś 40 zl i czekam na zwyżkę do około 50 złotych. Jeśli ogłoszą jakieś dobre info, to się doczekam.
Waterloo
Aż takiej straty na tym nie mam. Ale -8% mi wystarczy, szczególnie że mogę się podłączyć pod trend CDR, który ładnie rośnie od kilku dni, a jak coś o BAHu pozytywnego wyjdzie to można się zawsze przerzucić.
Na CDR jest dziś szał ale to dobrze, da nam zarobić, odwrotnie za to na BAHu, dołek coraz głębszy.
No nie wiem czy taki znowu szał na CDR a Bah może być właśnie dobry czas na powolną akumulacje
W temacie cdr warto śledzić jak duże fundy zwiększają swoje S na CDR – na stronie knf jest rejestr pozycji krótkich. Pod swingi i zagrania techniczne tak, ale w portfel fundamentalny to nie wziąłbym.