"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Asbis „gwiazdą” GPW 2020 roku

Rok 2020 zapisał się w historii, jako jest z najbardziej zmiennych na rynkach finansowych. Rozprzestrzeniająca się pandemia Covid-19 sprawiła, iż indeksy giełdowe zanotowały wieloletnie dołki, a ceny ropy pierwszy raz w historii zanotowały ujemne ceny. Jednak po spektakularnych spadkach na przełomie marca/kwietnia, nastąpiło równie spektakularne odbicie, podczas którego indeksy mocno wzrosły, a wiele kursów akcji spółek wzrosło kilkaset i więcej procent.

Wśród takich spółek były walory Asbis, której kurs akcji od marcowego dołka wraz z wypłaconymi dywidendami przekroczył 500% stopy zwrotu.

W tym miejscu należy podkreślić, że kurs akcji rósł wraz ze stale poprawiającymi się wynikami, które spółka raportowała. A wyniki te, nie ma co ukrywać były świetne, najlepsze w historii działalności Grupy Asbis.

Asbis w 2020 r. osiągnął najwyższe w swojej historii przychody (2,366 mld USD), które były wyższe r/r o 23,58% (1,914 mld USD). Co ważne, dynamiczne wzrosty przychodów nie przełożyły się negatywnie na marże brutto ze sprzedaży, która wzrosła z 5,43% do  5,84%. Była ona wysoka ale nie rekordowa, bo w 2013 roku (przed agresją militarną Rosji na Krym/Ukrainę) spółka potrafiła osiągać 6% marżę.

Wzrost marży (szczególnie w 4 kw 2020) oraz wzrost przychodów sprawił, że zarówno zysk Ebit (z działalności operacyjnej), jak i zysk netto były na najwyższym poziomie w historii (piękne wygląda ostatni zielony słupek na wykresie ?). Ebit wzrósł r/r o 71%, natomiast zysk netto jeszcze więcej bo 139%.

Czy Asbis może kontynuowań poprawę wyników w 2021 roku i czy kurs akcji ma jeszcze potencjał do wzrostu, starałem się odpowiedzieć w analizie którą zamieściłem na Portalu Analiz link.

Zachęcam do przeczytania analizy oraz dołączenia do społeczności Portalu Analiz, czyli blisko 1.100 abonentów, którzy aktywnie na forum i czat, wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami inwestycyjnymi.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.