"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

FAM – czyżby coś zaczynało się dobrego dziać ?

Przypomnę że FAM to spółka która w zeszłym roku opuściła parkiet i od tego czasu zaczęły się problemy drobnych akcjonariuszy. Polecam cały opis sytuacji w moim poście link ale w skrócie chodziło o to że po 4,20zł było wezwanie na które mało akcjonariuszy odpowiedziało uważając że cena nie jest godziwa (zbyt niska). Kurs w ostatnim dniu notowań spadł na 1,80zł czyli 60% niżej od wezwania ale nie w tym rzecz. Po opuszczeniu GPW zarząd spółki (pewnie w porozumieniu z głównym akcjonariuszem) zrobił emisję akcji bez prawa poboru na którą nikt nie mógł się zapisać (żaden drobny nie został dopuszczony do głosowania więc nie było sprzeciwu), następnie zrobiona została wycena przez biegłego rewidenta który ustalił wartość 1 akcji na 0,92 zł !!! a następnie zrobili przymusowy wykup.

Akcjonariuszy FAM było około 1500, wielu stracić mogło ogromne pieniądze (słyszałem o kwotach nawet 0,5 mln zł), wielu nie przystąpiło do żadnego wykupu i mocno walczyli o swoje pieniądze. Poinformowali różne organy naszego Państwa takie jak Premier, Minister Finansów, Minister Sprawiedliwości, KNF, Rzecznik Finansów, ABW, CBA, CBŚP i złożone zostały powiadomienia do Prokuratury.

Nie wiem czy te działania dały efekt a może pozytywnie podziałały ostatnie aresztowania znanych finansistów (Osiecki, Ryba, Chrzanowski czy Kąkolewski -:( ale w dniu dzisiejszym pojawiło się ogłoszenie o NWZA link .

NWZA zapowiada się na przełomowe gdyż może być podjęta uchwała o uchyleniu przymusowego wykupu i powołaniu biegłego do ustalenia ceny akcji do przymusowego wykupu. Przełomem jest też miejsce walnego czyli Warszawa bo dotychczas był to Wrocław oraz to iż wszyscy akcjonariusze (wykupieni i nie) na dzień 18.06.2018 mogą wziąć udział w Walnym (jeszcze rok temu nikogo nie chcieli wpuścić).

Innym ciekawym choć przeze mnie nie sprawdzonym wątkiem który przeczytałem na forum bankiera link jest fakt iż Michał Sawicki z Sawyer nie jest biegłym rewidentem. Osoba ta robiła wycenę FAM do przymusowego wykupu i jeśliby to się potwierdziło to wycena 0,92zł byłaby nie ważna.

Na pewno zaczyna się dużo pozytywnego dziać w temacie FAM (fundamenty raczej są dobre bo ceny cynku spadły o 20% r/r) i czytelnicy bloga (było ich kilku) którzy mają/mieli akcje powinni się zainteresować Walnym bo może to się im opłacić.

ps jeśli czytelnicy bloga mają większą wiedzę w temacie FAM to proszę pisać w komentarzach pod tym postem, miałem akcje więc jestem jak najbardziej tym zainteresowany :-)

avatar
14 Comment threads
31 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
qwertyPiotrArturPan_janZainteresowany w sprawie Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
qwerty
Gość
qwerty

Pan Bielowicki ma odpowiednie korzenie do takich „ruchów” biznesowych.
https://www.parkiet.com/artykul/875433.html

Piotr
Gość
Piotr

Czy sa jakiekolwiek informcje o aktualnym stanie spraw, Nie mam pojecie jak sie zachowac, zostałem z akcjami których nie mam nawet na papierze.

Zainteresowany w sprawie
Gość
Zainteresowany w sprawie

Panowie, z nieoficjalnych informacji, które pewnie zostaną potwierdzone na dniach, Sąd Okręgowy we Wrocławiu, X Wydział Gospodarczy wstrzymał wykonalność uchwał podjętych przez NWZA FAM S.A. w dniu 19 lutego 2019 roku. Oznacza to, że co najmniej do zakończenia postępowania jednego z akcjonariuszy FAM S.A. o stwierdzenie nieważności uchwały nr 3 i 4 NWZA z 19.02.2019, uchwały te należy uważać za niebyłe. W tym stanie rzeczy, dalej skutek wywołuje wykup przymusowy z czerwca 2018. Oznacza to, że aktualnie FAM S.A. nie ma podstaw do żądania zwrotu kwot wypłaconych w ramach wykupu przymusowego. Jeżeli ktoś środki zwrócił to powinien wezwać Spółkę do ich ponownego przekazania. Ingerencja Sądu Okręgowego w opisane działania FAM S.A. była niezbędna, może na pierwszy rzut oka trochę komplikuje dalsze działania, ale nie można pozwolić THC SPV10 prowadzić swobodną akwizycję FAM S.A. na poziomie 92 gr za 1 akcje Spółki (to bandyctwo). Wszyscy wiemy, co wydarzyło się w czerwcu.

Jak tylko będę miał więcej informacji, napiszę na forum i przedstawię dokumenty na podstawie których, powinno zwrócić się z żądaniem do FAM S.A. o zwrot środków (92 gr za akcje), a my dalej walczymy o podwyższenie ceny w ramach tego wykupu, tak abyśmy mogli spojrzeć sobie jakoś w twarz co do tej inwestycji.

tomek
Gość
tomek

Rozwód z FAM-em jest jak klasyczny rozwód: bolesny, kosztowny i najlepiej podeprzeć się dobrym prawnikiem. W ramach „normowania” sytuacji po ostatnim WZA sytuacja byłych akcjonariuszy staje się jeszcze bardziej upierdliwa. Akcjonariusze, którzy skorzystali z przymusowego wykupu po 92gr otrzymali właśnie wezwania do zapłaty (zwrotu kwoty wykupu) i zaproszenie do składania oferty sprzedaży akcji w …… nienegocjowalnej cenie 92gr. Oczywiście oferta powinna być złożona osobiście lub poświadczona notarialnie (kolejna wizyta u notariusza, kolejne koszty i czas). Teoretycznie jest możliwość skompensowania kwot poprzez złożenie oświadczenia woli na ofercie sprzedaży (ale jak ma się to do 7 dniowego terminu zwrotu ustanowionego w wezwaniu?). Dodam jeszcze, że w międzyczasie część zdążyła złożyć PIT za rok 2018 (ujmując kwotę z wykupi i historyczne koszty nabycia akcji), który jak rozumiem należy skorygować…

Robert
Gość
Robert

A jak to będzie przy rozliczaniu PIT38, gdy zwrócę do FAM pieniądze za wykupione akcje? Powinni mi przysłać skorygowany PIT8C i wtedy dokonam korekty PIT38. Dobrze rozumiem?

Tantal64
Gość
Tantal64

Dzięki za informacje. A miałem jutro iść do notariusza i wysłać formularz sprzedaży akcji. Więc na razie nie oddałem forsy i nie wysłałem formularza o sprzedaniu po wezwaniu

Tantal64
Gość
Tantal64

Zastanawiam się czy warto odkręcać całą procedurę z odzyskaniem akcji FAM. Czy ponowna wycena nie będzie podobna, 0,92zł za akcję.

Pawel
Gość
Pawel

Przyglądam się już blogowi przez dłuższy czas i wielkie uznanie dla autora za wkład, który poświęca w jego prowadzenie. Niestety patrząc na niektóre wydarzenia (sprawa FAM S.A., Dębicy, teraz planowane przejęcie Gino), w Polsce coraz to gorzej traktowani są akcjonariusze mniejszościowi, a właściciele strategiczni w ogóle się z nimi nie liczą. W przypadku, gdyby ktoś z Państwa czuł się pokrzywdzony działaniami takich podmiotów, w szczególności w przypadku działań związanych albo zmierzających do utraty przez nich statusu spółek publicznych (wezwanie delistujące, przymusowy wykup itp.) zapraszam do kontaktu na adres e-mai: poszkodowani.akcjonariusze@gmail.com . Trzeba bronić swoich praw i walczyć o swoje. Niestety akcjonariusz mniejszościowy stykając się z system i armią prawników odpuszcza a to błąd.

Tomek
Gość
Tomek

Jakie wrażenia po walnym ??

berg
Gość
berg

Witam,

czy jest jakaś Grupa, która reprezentuje pokrzywdzonych akcjonariuszy do której można przystąpić/dać pełmomocnictwo?

Jarek
Gość
Jarek

Żadnego rodeo nie będzie, prawnie wycofają się z poprzedniej decyzji która nie była zgodna z prawem i ustanowią nowy przymusowy wykup zgodnie z prawem, czyli chcą uprawomocnić wcześniejsze działania. A my możemy tylko pomachać i pogratulować sprytu panu który to wymyślił, małym przekręcikiem oskubał ponad 1500 ludzi na kwotę (grubo) ponad 20 mln złotych. Nieźle. Do tego jeszcze sądy i prokuratura z tego co wiem dziwnym trafem zasądzają na korzyść ich (bo oczywiście nie działa sam i ma sztab ludzi którzy czerpią z tego niezłe korzyści, żeby nie być gołosłownym to przykładowo firma SAWYER z Poznania).

slawek
Gość
slawek

nie sprytu tylko taką osobe nazywa sie …………. . nie gram juz na giełdzie przez takie przewały zwykły człowiek prosto mówiąc może tylko zostać w przenośni ,,okradziony<, bo jak nazwać te kity że kupisz dobrą firme fundamentalnie na długi czas to zarobisz. no to dobry przypadek FAM

Jarek
Gość
Jarek

Tak, też chcę się wycofać z giełdy polskiej oraz z funduszy (ale to inny temat). Niestety sprytu nie można odmówić panu Grzegorzowi Bielowickiemu właścicielowi Tar Heel Capital bo żeby zrobić taki przekręt to mało kto może się pochwalić. Oczywiście uczestniczy w tym parę innych osób, między innymi Sławomir Chrzanowski, dziwna zbieżność nazwisk z panem o podobnym nazwisku zamieszanym w aferę KNF jak już wszyscy wiedzą. Niestety my szaraczki jesteśmy praktycznie bezbronni, to znaczy zbyt ubodzy żeby wyciągnąć odpowiednie działa i to pan Bielowicki ‚sprytnie’ wykorzystuje, jak sam opisuje „Gram na boisku, które znam”. Nie opisuję tutaj jego sprytu w znaczeniu pozytywnym jak wiadomo ale negatywny spryt też istnieje. Kolejnym przykładem jest jak wykorzystać pieniądze ludzi i nie ryzykować swoich, otóż w 2017 roku wziął kredyt od mBank na to żeby wycisnąć ludzi z których część posiada konta w tym banku. Czyż to nie spryt grać czyimiś pieniędzmi żeby ‚ograć’ tych od których (pośrednio) się pożyczyło? A w razie czego jak przegra to będzie problem mBanku i nasz, nie jego. Jest osoba która już zainwestowała ogromne pieniądze i ogromną ilość czasu na walkę z tą grupą Bielowickiego, niestety na razie ‚sprytny’ jest o dwa kroki z przodu. A jak się czyta pisma od sądów i prokuratorów (wcześniej były jeszcze inne instytucje jak KNF – to jeszcze za czasów pana Chrzanowskiego) to ręce opadają, i nie ma co się dziwić, że w tym kraju mamy takie afery jak getback czy amber gold. Teraz przyszła kolej na „Przekręt Bielowiskiego” ale jakoś to jest mało medialne bo i skala dużo mniejsza niż te wcześniejsze i generalnie z tego co widzę żadne media nie są zainteresowane tą aferą. We wtorek będę razem z ponad 20-oma innymi poszkodowanymi na walnym, zobaczymy, ale oczywiście jak napisałem wcześniej nie spodziewam się żadnego przełomu czy pozytywnego kroku, ten pan doszedł już tak daleko że teraz nie może się już cofnąć bo straci wszystko, on próbuje tylko ratować sobie skórę wykazując dobrą wolę i wykonuje ruchy wyprzedzające sąd.
Do pana ‚berg’, tak jest taka grupa, ja do niej należę ale jak napisałem wcześniej mamy związane ręce bo my musimy działać ‚bardzo’ zgodnie z prawem i ci uczciwi prawnicy rozkładają ręce, już nie raz słyszałem „no faktycznie zostaliście oszukani ale to jest bardzo trudny temat i właściwie to bym się tym zajął jakbyście zapłacili …dziesiąt tysięcy złotych, ale oczywiście nie wiadomo co sąd zasądzi i żadnej gwarancji nie daję”. Tak wygląda u nas prawo, nie ważne czy coś jest białe czy czarne, jak prawnik (lub sąd) powie że coś jest czerwone to znaczy że tak jest i nic nie zrobisz, tu prawa fizyki czy matematyki czy nawet logiki nie działają.

Jacek
Gość
Jacek

To się rodeo zacznie od nowa :)

Gdzie znalazłeś informacje, że wycenę do przymusowego wykupu musi robić biegły rewident? 80% z tego towarzystwa nie wie co to wycena, a co dopiero jak by mieli ją robić.

Jacek
Gość
Jacek

To się dopiero rodeo zacznie od nowa :)

Od kiedy to do przymusowego wykupu wycenę musi robić biegły rewident? No ta bene to by było śmiesznie, jak 80% biegłych nie zna się na wycenach :)

Przemek
Gość
Przemek

(Art 406, par 2) KSH mówi:

Akcje na okaziciela dają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki niepublicznej, jeżeli dokumenty akcji zostaną złożone w spółce co najmniej na tydzień przed terminem tego zgromadzenia i nie będą odebrane przed jego ukończeniem. Zamiast akcji może być złożone zaświadczenie wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej mających siedzibę lub oddział na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, wskazanych w ogłoszeniu o zwołaniu walnego zgromadzenia. W zaświadczeniu wskazuje się numery dokumentów akcji i stwierdza, że dokumenty akcji nie będą wydane przed zakończeniem walnego zgromadzenia.

slawek
Gość
slawek

witam a jak sie z nimi skontaktować zeby wziąc udzial w walnym zgromadzeniu?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.