"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Czyżby Altus panicznie wyprzedawał akcje portfelowych spółek ?

Większość aktywnych inwestorów na GPW na pewno czytała/słyszała/widziała informacje iż w dniu dzisiejszym aresztowani zostali przez Prokuraturę byli członkowie zarządu Altus TFI Piotr Osiecki i Jakub Ryba (nazwiska podał w komunikacie Altus TFI). Zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej na rzecz

Getback SA ok. 160 mln zł. Wg obecnego zarządu Altus TFI zarzuty im postawione są bezpodstawne link, a Prokuratura wniosła o tymczasowy areszt dla obu podejrzanych link. Nie mi oceniać czy są winni czy nie winni bo to oceni Sąd, ja jednak chciałbym się skupić na konsekwencjach rynkowych (giełdowych) dla inwestorów i spółek. Naturalną reakcją na te wydarzenia był w dniu dzisiejszym potężny spadek kursu Altus TFI o 34% przy obrotach 2,4 mln złotych. Możliwe (tego nie wiem) że inwestorzy obawiają się iż Altus TFI może być zmuszone do zapłaty ewentualnej szkody (czyli ok. 160 mln) a to mogłoby doprowadzić do bankructwa spółki. Kolejnym powodem może być obawa inwestorów o gwałtowny spadek przychodów i zysku spółki w kolejnych kwartałach gdyż klienci TFI prawdopodobnie będą masowo umarzać jednostki uczestnictwa w zarządzanych przez Altus funduszach. Wycofywanie pieniędzy z funduszy wpłynie na niższe aktywa za zarządzanie Altusa czyli na niższe zyski. Ten ostatni wątek jest bardzo ciekawy gdyż wiele wskazuje na to że coś się takiego dzieje lub zapobiegawczo zarządzający funduszami zaczęli sprzedawać spore ilości posiadanych akcji . Wnioskuję to po analizie zachowania w dniu dzisiejszym spółek w których Altus posiada ponad 5% w akcjonariacie. Blisko 20 spółek z dużym udziałem w akcjonariacie funduszy Altus zanotowało dzisiaj spadki, z czego aż dwucyfrowe dotknęły Oponeo, Votum, Elzab, Orzeł Biały czy ZUK.

Jak widać na powyższej tabeli „tsunami” było spore i w przypadku kilku spółek obroty były solidne.
Piszę o tym abyście zwrócili uwagę czy w spółkach które posiadacie w swoich portfelach znajduje się w akcjonariacie Altus TFI bo jeśli jest to każdy musi się liczyć z możliwymi spadkami kursu akcji. Należy też pamiętać iż zarządzający przymuszeni nagłą sytuacją (np. masowa ucieczka klientów i potrzebne środki na wykupy) mogą gwałtownie szukać płynności i nie będą patrzeć czy spółka ma niską wycenę oraz dobre fundamenty a sprzedawać akcje jak leci. 
Oczywiście mogą być i plusy takiej sytuacji czyli jak Altus się wyprzeda z akcji taniej, zdrowej fundamentalnie spółki to z pewnością będzie ją można kupić w niższej i atrakcyjnej cenie.
Jedno jest pewne, najbliższe 2 tygodnie mogą być pracowite wśród zarządzających funduszami Altus i będzie spora zmienność na „ich” spółkach.
Post ten jet formą przestrogi ale też próbą wyjaśnienia spadków kursów akcji wielu spółek w dniu dzisiejszym.
p.s. należy też pamiętać że fundusze inwestycyjne nie inwestują tylko w akcje ale też i obligacje, realne więc też jest iż może się większa podaż pojawić na bardziej płynnych obligacjach.

Informacje o akcjonariacie, wielkości obrotów i skali spadków zaczerpnąłem z portalu bankier.pl

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
92 Comment threads
75 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
JachuSyriuszvan NieuwstadtUnknownŁukasz Konopko Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Jachu
Gość

Trafnie, widzę sporo spółek z listy spada… a Altus wyprzedaje. Pytanie czy już warto kupować ;)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No to wykrakałem … Goodyear chce kupić 100% akcji Dębicy

Walne
Pkt 6 pożyczka na zakup akcji
Pkt 8
Powzięcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabycia maksymalnie 2.567.838 akcji własnych Spółki reprezentujących 18,6% kapitału

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No i sprawdza się teoria że sypanie Altusa to plotki, zobaczymy co będzie na Orle bo tam szykuje się wezwanie już nawet był przegląd opcji strategicznych i mają kilka ofert i myślę że Altus będzie czekał na to wezwanie. Jan

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wartość księgowa 16zł, więc poniżej 12 nikt raczej nie odda. A patrząc na wykres cen zakres 10 lat to jesteśmy w bardzo ważnym punkcie czy będzie przełamanie trendu od 2009r. czy dalej tren wzrostowy.Jan

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Patrząc na wyniki LCCorp wydaje mi się , że to równie dobra inwestycja. Czekam tylko na info o pobyciu się akcji przez Jonasza naszej giełdy .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No to jednak PBKM nie bylo glupim pomyslem. Robia sie okazje.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Teraz przydałaby się zagranica ,mam nadzieję że zwietrzą okazje i pomieszają szyki .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Moze tak byc, ale wezwania beda w dluzszym terminie. Poki co, to nieograniczone sypanie w rynek. Nie wiemy jednak, czy za cala sytuacja stoi Altus.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Najlepsze aktywa szybko znajdą kupców. Spodziewam się, że na cześć spółek zostaną ogłoszone wezwania (po minimalnej cenie) i mogą zostać wycofane z giełdy. Np Dębica Główny ma 81,39% Altus 6,71% razem 88,1% …i przymusowy wykup.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgadzam się z Tobą Karol …tylko jest jedno ale …
Te spółki w których Altus w likwidacji ma znaczne pakiety nie będą rosły. Po co kupować na rynku skoro można kupić od Altusa z dyskontem.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sama spolka nie ale to istotny komunikat – o ile sie nie myle zasadniczo zatrzymuje to wysypywanie akcji przez te fundusze Altusa w rynek stad zniknie spora podaz akcji; natomiast Altus bedzie mial czas spokojnie to komus sprzedac. Jesl sie myle skorygujcie moj tok myslenia.
/Karol Adx

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie ma sensu zajmowac sie ta spolka. Podejrzewam, ze odplyw bedzie olbrzymi za wzesien. Z reszta czy normalny inwestor powierzylby w tym momencie srodki? Sami sobie odpowiedzcie, czy byscie to zrobili. Jeszcze ustawy implikuja mniejsze wplywy za z zarzadzanie. Nawet jesli Osiecki wygra z wladza, tl potrwa to lata…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

arząd Altus TFI podjął uchwałę o otwarciu z dniem 6 września likwidacji sześciu subfunduszy wydzielonych w ramach Altus Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Parasolowy – podał w czwartek Altus TFI.

W komunikacie podano, że likwidacja obejmuje następujące subfundusze:

– Altus Subfundusz Akcji;

– Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego;

– Altus Subfundusz Aktywnego Zarządzania;

– Altus Subfundusz Stabilnego Wzrostu;

– Altus Subfundusz Optymalnego Wzrostu;

– Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy.

"Z dniem otwarcia likwidacji fundusz nie może zbywać ani odkupywać jednostek uczestnictwa związanych z subfunduszami" – napisano w komunikacie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

uzupełnienie:
"Wartość aktywów netto ww. subfunduszy na dzień 5 września 2018 r. wynosiła 128,7 mln PLN.

Łączna wartość przychodów netto z opłaty za zarządzanie tymi subfunduszami w I półroczu 2018 r. wyniosła 2 094 330 PLN i stanowiła 3% ogółu przychodów Spółki."

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Dzięki Prezesie
Wydawało mi się że dwa tygodnie ,teraz trzeba czekać , czy pojawi sie info .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Orzeł Biały wraca na 2-cyfry. Moim zdaniem do 12zł po wynikach dojdzie. Arkusz na S pusty.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
W ciągu jakiego czasu Altus powinien ogłosić zejście poniżej 5% na akcjach LCCorp ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Elemental dlaczego nie?

Zadłużenie 0,32 CWK 0,45 C/Z 11,31 C/Zo 4,6 roe 3,94

Minusy: nie płaci dywidend, Altus ma 26% akcji

Wykres i średnie kiepskie.
Spółka w obserwacji.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

A ciekawe, ile jest po pierwszym tygodniu wrzesnia…

https://stooq.pl/n/?f=1251462

Milego dnia,

Nieuk.

Syriusz
Gość

Panowie….jak myślicie czy obecna cena jest już atrakcyjna do zakupy Elementalu w średniej perspektywie…..wiem, że to troche wróżenie z fusów ale fundamentalnie to już tania spółka.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

akcje które niby posiada Altus, to akcje prezesa Elementalu który trzyma tam swoje akcje i Altus ich nie sprzeda, jeśli ludzie obawiają się ze Altus będzie sypał akcjami i przez to jest zwała to to jest okazja do kupna. We wrześniu chyba mają być wyniki i jeśli są słabe i ktoś już cos wie to może wychodzić, przy okazji powodować panike u innych, a że zbiega to się w czasie z aferą w Altusie to mamy to co mamy. Po za tym kurs w niecałe 3 m-ce urósł z 80gr na 1.80zł więc cofka musiała nastąpić. Jeśli wyniki będą się poprawiać to ciekawy zbieg zdarzeń powoduje że można kupić spółke w dobrej cenie.
Krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zostane jednak przy tym, ze szykujansie kolejne zatrzania. Widac to po panice na kursach akcji. Swoja droga to jak banki z grupy lc wykazuja straty jak inne pokazuja olbrzymie zyski pomimo niskich stop. Juz nawet w czystej dzialanosci opetacyjnej wynizwzcza 8ch: pko bp, pekao i alior.

Nieuk.

Karol Adx
Gość

LC corp został sprzedany w najlepszym momencie dla niego; do tego LC potrzebował kapitałow na dokapitalizowanie banku – dziwi mnie tylko ze GNB usilnie jest ciagle nie rentowny ale to wynika po czesci z inzynieri finansowej a patrzac po kursie getin i ideabanku za 3q pokaze potezna strate; wydaje mi sie ze LC nie ma za duzo gotowki wolnej – inaczej podbilby kursy zbierajac akcje z rynku przez zaprzyjaznione instytucje na ich rachunek.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To jest bardzo moliwe. Altus klamal i to w zywe oczy odnosnie Gwtbacku. A grupa bankowa lc.zawiazune rezerwy w przypadku getbacku. A w miedzyczasie lc corp zostaje kupiony za "grosz3". To sie spina w calosc.

Milego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobry komentarz dzisiaj padl o wspieraniu bankowych tfi. No, ale jesli wadza ma racje, to mamy wszyscy. Moim zdaniem sa podejmowane ruchy pod zatrzymanie LC. A juz widze naglowki artykulow w swiatowych gazetach…

Milego wieczoru,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak naprawde mozemy sie pobawic we wrozbite Macieja…w komunikacie prokuratury bylo, ze zarzad altusa dzialal w porozumieniu z pinokiem. Moga byc zarzuty postawione za dzialania w zorganizowanej grupie przestepczej. To jest tak naptawde najwazniejsze…malwersacji na rynku jest sporo,ale co ciekawe altus kupowal obligi od getbacku. Dziwnie duzy % i wszystko dziwne.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ku pamięci
W 2007 r. CBA zatrzymało Dr. medycyny Prof Jana Podgórskiego. postawiono mu 50 zarzutów, Sprawę nagłośniły media. Dr Jan Podgórski spędził 10 miesięcy w więzieniu. Po 4 latach został uniewinniony z wszystkich zarzutów.

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/podgorski-upokorzyli-mnie,138863.html

http://www.zw.com.pl/artykul/570390.html

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na Wig80 wsparcie 11.800-12.000 … a jest 11.785 … jak padnie to widzimy 9500-10500.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Jeśli mu nic nie udowodnią,moze się to dodatkowo skończyć pozwem zbiorowym akcjonariuszy ,wówczas to już będzie sprawa polityczna .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pomalu robia sie okazje. Wielton, 11bit, Amica etc.. W takim trudnym okresie dla gieldy lepiej kupowac "sprawdzone" spolki. Jak spolka nie zmienia fundamentow.

A tak swoja droga to czy to jest normalne, ze jedno z największych pozabankowych traci prawie 40%…? Ladne pieklo nam urzadzil Altus. I to nawet nie chodzi, ze prawie wszystko leci…Zostaly obnazone meandry dzialan branzy finansowej. GetinNoble leci tak, jak spolka mialaby zbankrutowac. A w tle afera Getback i prawdopodobnie kolejne zatrzymania. Jak zyc?;)

Altus tez klamal naszego Prezesa ws. tej spolki. A jak beda za3mania w bankach LC to lawina przyspieszy.

Pozdrawiam,

Nieuk.

van Nieuwstadt
Gość

A co myślicie o takiej spiskowej teorii że rząd odbierając licencję Altusowi i Trigonowi czyści sobie przedpole i pozbywa się konkurencji TFI, które mogłyby zarządzać środkami z PPK? Dzięki temu większy kawałek tortu z PPK dostaną towarzystwa, które są kontrolowane przez skarb państwa.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja tez nie mam zdania na temat, jaka faktycznie jest prawda. Jednak dowody musialy byc mocne-bo aresztowali go po zatrzymaniu. Moim zdaniem musialo byc jakies kryzysowe posiedzenie w rzadzie. Nie zmienia to faktu, ze jest to bez predensu a dzialania sa ekstraordynaryjne. A kto najwiecej traci-My.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Atlasest – ładne wyniki.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To nie są dobre wyniki. Proszę wczytać się w raport. Tylko cyferki ładnie wyglądają. To co powoduje że one tak dobrze wyglądają to nie działalność operacyjna tylko przeszacowania. Poza ty firma zarządzająca wydoi ze spółki każde euro w gotówce.
hajer

Unknown
Gość

Dzięki wielkie za odpowiedzi!

MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zd3cydowanie tak jest jak piszesz. Fundamenty i techn8ka nie maja znaczenia.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Unknown
Gość

Jaką przyjąć strategię? Stopy padają, ale jeśli spadki są dość niezrozumiałe, chyba lepiej grać bardziej długoterminowo? Zacząłem się "bawić" w gpw i trafiłem na ciekawy czas ;)

MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, a Decora?
marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czemu Alumetal, Ciech, wszystko leci na łeb??

MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ciekawa dyskusja o Altusie na forum stockwatch.

link
https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-4942p4_ALTUSTFI.aspx

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Rejestracja to nie sprzedaż.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

sprzedaż, bo samochód ma PIERWSZEGO właściciela w dokumentach. Można spodziewać się w związku z tym obniżek cen, bo auto jak by nie patrzyć jest z 2 ręki, a po odsprzedaży przez kupującego w przyszłości jeszcze mocniej straci na wartości, bo będzie 3 wpis zmiany danych właścicielskich – to drenuje cenę, ale oczywiście ten argument nie dotyczy już BAH, choć ja bym mocniej w związku z tym dusił cenę przy zakupie z salonu. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

BAH – rekordowa sprzedaż w sierpniu.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie prawdziwe pi$$$$ęcie będzie dopiero wkrótce. Jeśli spełni się przepowiednia "biznesinsajdera" to wyobraźcie sobie tą podaż z FIZów i wszystkiego do likwidacji. Jak narazie to raczej sypią pewnie z otwartych pod wpływem bieżących odkupów, a pomyślcie jak odbiorą licencję i postawią w stan likwidacji FIZ-y i otwarte – to będzie takie pi$$$$$ęcie jak likwidatorzy zaczną to wszystko upłynniać że hohohohoho…
Pozdrawiam
Roman

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wyprzedaż jest dla mnie oczywista. Zagranica sie dowiedziala. Szczególnie Norwegia.

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Ktore TFI beda wygranymi po tym kryzysie? Dlaczego Murapol sprzedał Skarbiec TFI jesli mogl go wykorzystać do rolowania swoich obligacji? Dlaczego jest tak zmasowany atak na aktywa ktore swoja twarza firmowal Osieckiego (a raczej atak na jego spolnikow)?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tez o tym myslalem. To wisi w powietrzu. Dobra uwaga.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przeczytałem sobie to 2x i przyszło mi do głowy takie story: Buczek w Radzie Wierzycieli GBK, Rada wnioskuje do UKNF w dużym uproszczeniu temacie Trigona… Altus traci wiadomo jak i dlaczego=ktoś zyskuje… pisałem w innym poście jak chu$ki z PZU/Pekao wypisują do ludzi, aby Ci lokowali kasę w ich funduszach, ale może część przejść też do Quercusa… ciężko przewidzieć zachowania ludzi spanikowanych, ale ja na razie konsekwentnie będę trzymał akcje QRS. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Nie do konca sie zrozumielismy. Musza informowac o zejsciu z progu 10%. Kazda transakcja musi byc udokumentowana.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Mylisz sie. Musza informowac. Przekroczenie 5% jest bardzo wazne.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

To juz nie jest smieszne.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kurdeszz blaaska za mna chodzi jakas spekula…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja chwyciłem dzisiaj PBKM. Dziękuje Altus tfi

Nieuk

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Procedura wykupu jednostek TFI

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-dlugo-sie-sprzedaje-jednostki-funduszu-inwestycyjnego

Zgodnie z art. 89 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz ma obowiązek odkupić jednostki na żądanie uczestnika. Ustawa wskazuje jednak dwie sytuacje, w których fundusz może na okres dwóch tygodni taką możliwość zawiesić. Może się tak zdarzyć, jeśli, po pierwsze, w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10 proc. wartości aktywów funduszu albo, po drugie, nie można dokonać wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszu z przyczyn niezależnych od funduszu.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A wiecie może czy tyczy się ten przepis tylko Otwartych Funduszy czy także FIZ-ów ??? Wydaje mi się że FIZ nie może zawiesić odkupu na 2tyg.
pozdrawiam
juri

Anonimowy
Gość
Anonimowy

FIZ reguluje sie swoimi uprawieniami w statusie. Pozatym w FIZie masz glownie zaparkowane akcje duzych inwestorow w celu optymalizacji podatkowej – zysk nie podlega opodatkowaniu do momentu jego wyplaty. Raczej malo FIZ bylo ofertowanych drobnicy od tego byly Otwarte/Dedykowane Fundusze..

/Karol Adx

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A jak wygląda sprawa z likwidacją FIZ? Jeżeli statut nie wyszczególnia jakoś tego procesu to może jakoś prawo to odgórnie reguluje? Czy można z dnia na dzień otworzyć likwidacje? Załóżmy ze fiz ma problemy z płynnością i nie może upłynnić wystarczającej ilości aktywów i nie ma kasy na odkup.
pozdrowienia i dzięki za informacje
Juri

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, chodzi mi o taki run na FIZ-a gdzie załóżmy że w portfelu mają mnóstwo totalnie niepłynnego lub nienotowanego na rynku regulowanym "towaru". Jakie maja wyjście – zawieszenie notowań, otwarcie likwidacji, częściowy wykup?
Pozdrawiam Prezesa i ekipę
juri

Anonimowy
Gość
Anonimowy

PBKM to bardzo fajna spółka, ale wykres i średnie ma do bani, i do tego mnóstwo fundów w akcjonariacie.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zobaczcie jak znowu leci PKBM. Altus mial ponad 15%…

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na Ferro poszło po 12,70 … 720 tys akcji w pakietach (całkowity obrót 840 tys)
Altus miał 965 tys tj 4,55%
Government of Norway 1,03 mln tj 4,85%

Pozostałe fundy mają powyżej 5% więc musiałby podać info o ewentualnej sprzedaży.
Wszystko wskazuje, że sprzedawał Altus (ewentualnie Norwegowie)

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Altus nie będzie ładował w rynek 1,3 mln akcji Orła, bo przy obrocie 10k akcji dziennie trwałoby to latami. Puszczą pakiet pewnie wraz z wezwaniem za cenę oferowaną przez inwestora albo jak ich przyciśnie to wcześniej za 8-9 zł. Pewnie teraz płyną do Altusa szerokim strumieniem oferty przejęcia ich aktywów.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

(…) może tak być (oferty), wystarczy popatrzeć na pakietówki dziś na Ferro. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Orzeł … ciekawa spółka. Jest na mojej liście obserwacyjnej.
Płaci dywidendy (nieregularnie). Wskaźnik zadłużenia 0,27 … stosunkowo niska wycena.

Jest tylko jeden mały problem Altus ma 8% akcji, a dziś Altus znowu na dolnych widłach.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ni to pojawia sie okazje na spolkwch portfelowych Altusa…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgadza się. Na kilku spółka przereagowane spadki. Np. Orzeł Biały po 9 zł to moim zdaniem okazja. W perspektywie dobre wyniki półroczne za tydzień, no i może coś z przejęciem się zadzieje. A jeśli z przejęciem to pewnie nie niżej niż za 12 zł. 25% do zarobienia.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Altus idzie na dno . Chcieli fuzji , bo po połączeniu księgi Altusa poszłyby na przemiał i wszystkie wałki byłyby historią .
ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej ,,Spółka" lub ,,ALTUS TFI") informuje, iż
w dniu dzisiejszym Spółka otrzymała od Zarządu Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej ,,Esaliens TFI") oświadczenie o odstąpieniu od planu połączenia ALTUS TFI oraz Esaliens TFI, który został uzgodniony przez zarządy obydwu towarzystw w dniu 31 lipca 2018 r. (Plan Połączenia)
Jako powód odstąpienia Zarząd Esaliens powołał konsultacje z akconariuszami oraz Radą Nadzorczą Esaliens TFI, w wyniku których Zarząd Esaliens TFI stwierdził brak możliwości uzyskania w obecnej sytuacji wymaganej kwalifikowanej większości głosów za przyjęciem Planu Połączenia na walnym zgromadzeniu Esaliens TFI. W związku z odstąpieniem przez Esaliens TFI od planu połączenia, obydwa towarzystwa zamierzają zawrzeć porozumienie w sprawie zawieszenia prac dotyczących połączenia spółek.

Piter

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na TIM też się zaczyna dziać… a mnie akurat spodobało się, że uruchamiają bardzo nowoczesny magazyn. Wg. Prezesa wyniki mają się dalej poprawiać (nie tylko 1kw.). ŁD.

Karol Adx
Gość

Większość wyprzedaży jest spowodowana raczej przez inwestorów którzy przewidują wyprzedaż w Alusie – stad tylko niektórych spółek spada. Brak popytu i słaba płynność zabijają kurs.
Altus wg mnie jeśli będzie sprzedawał niektóre akcje to pakietówkami – oczywiście z dyskontem. Tylko dla bardziej płynnych podmiotów będzie rzucał w rynek.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W ACG Altus TFI ma ponad 7%, i nie widać żeby coś próbował sprzedawać.

Rafff

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Piotr O. jest ostro stukniety. Pojdzie siedziec. Nawet nie za Getback…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, dzisiaj leci ostro kurs OrzełBiały. Czy myślisz, że ma to związek z Altusem czy spadającymi cenami ołowiu. W ostatnich 3 miesiącach ceny ołowiu spadły o 15%.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Widzę że ktoś wyprzedaje LC Corp .Transakcje ,chyba umówione ,duże zlecenia błyskawicznie znikają .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Target wladzy to LC. Altus sie wyprzedaje. A tak swoja droga-to nie zastanawia Was to, ze bogaty deweloper zostal oddany za pol darmo…? A kto przejal wiekszosc akcji? Altus i ostatnio pozbywal sie…Ciekawe zestawienie w korelacji z getbackiem…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Fandzolisz jak sarmata zza Brynicy. "Target władzy", jakie duże słowa. Mam pytanie. Kogo ta władza wsadziła z wyrokiem? Znowu tak jakoś wyjdzie że z dużej chmury wiadomo co. Po cichu się rozejdzie. Z aresztu powychodzą. Jakieś tam wyroki ktoś w zawiasach dostanie albo w ogóle nie będzie winnych. Mogę się założyć.
hajer

Zgred
Gość
Karol Adx
Gość

Te akcje nie beda wysypane w rynek – one zostana przeniesione do innego TFI.

Jake Grabowski
Gość

Jeśli sprzedają to muszą uważać aby nie sprzedawać z zyskiem bo w dzisiejszych czasach można za to zostać aresztowanym.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ewidentnie Kakol sypie. Nie ma nic do stracenia. Potencjalne za3mania to ludzie z Trigonu a target wladzy to LC. Zgadzam sie z naszym Prezesem, ze tam cos bylo "pod stolem", bo jesli jest kupujacy-to zwykla transakcja rynkowa…ale…"biala ksiega: Altusa ws. Egb. Jeszcze dochodzi wiedza Rady Wierzycieli, ktora my nie dysponujemy.

Trzeba tez miec w tle to, ze jesli sie zatrzymuje CEO lub szefa rady nadzorcze jednego z największych tfi, to dowkdy musza byc spore. To sa implikacje, ktore bezpośrednio sie przenosza na wycene portfeli.

Pozdrawiam,

Nieuk.

OBS
Gość

Dobrze Przemek, ze zwróciłeś na to uwagę.
Od lutego do końca lipca wartość aktywów w funduszach akcyjnych polskich Altusa zmniejszyła się z 815 mln zł do 485 mln zł.
Muszą sprzedawać akcje, żeby mieć na umorzenia, które teraz zapewne jeszcze przyspieszą.

A informować muszą tylko, gdy przekraczają próg.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeśli chodzi o Dębicę, to jedna z ciekawszych spółek, które ma w swoim portfelu Altus (drugą która mnie potencjalnie interesje jest AutoGaz). Wracając do Dębicy i ewentualnego kupna można rozważyć pod dywidendę – 12 września, warto zauważyć, że dwa dni wcześniej podają wyniki półroczne, a w świetle informacji
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedaz-opon-do-aut-osobowych-dostawczych-i-SUV-spadla-w-I-polroczu-o-5-proc-rdr-PZPO-7607059.html
wszystko rozbija się jak zwykle o pytanie, kiedy wejść?
Które jeszcze spółki z "oferty" Altusa obserwujecie. Pozdrawiam Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Interesuje mnie PBKM. W piątek spadek na obrotach (0,7mln) tylko nieznacznie większych niż średnia z ostatniego pół roku. Altus ma akcje warte prawie 52mln. Wierzę w spółkę, kurs już wydaje się interesujący, ale mam chyba tendencje do łapania noży. Jaką przyjęlibyście strategie na wejście? Czy dalsze spadki są nieuniknione?

MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niestety nie mam dostępu, ale wrzucam jeśli ktoś ma i przeoczył: https://strefainwestorow.pl/fundamenty-i-spekulacja/20180830/fundamenty-i-spekulacja-fis-pozorne-zalamanie-zyskow-w-pbkm-w-ii-kw
Jestem ciekawy jak przekonujące są wnioski autora.

MG

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wyniki na pierwszy rzut oka rzeczywiście wyglądają nie najlepiej. Jednak po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe moim zdaniem są więcej niż zadowalające. Tu macie oficjalny komentarz:
– Dla porównania wyników rok do roku podajemy przekształcone wyniki pierwszego półrocza 2017 (zgodnie z MSSF 15) i skorygowane wyniki w 1H 2018 o m.in.: koszty programu motywacyjnego i przychody z tytułu zwrotu VAT na Węgrzech oraz koszty związane z procesami akwizycyjnymi, które ponieśliśmy w pierwszym półroczu. Dane raportowane bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych i zmian w zasadach rachunkowości nie odzwierciedlają rzeczywistego obrazu wyników spółki w pierwszym półroczu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Po skorygowaniu zysk operacyjny EBITDA i zysk netto są w pierwszym półroczu na sporym „plusie”, odpowiednio o 14% i ponad 30%. – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM. – Zawracam uwagę na 22% wzrost w pierwszym półroczu tego roku przychodów z usług medycznych związanych z wytwarzaniem produktów ATMP na bazie komórek macierzystych. Wynika on z rosnącej liczby pacjentów leczonych komórkami macierzystymi, którzy w terapiach eksperymentalnych korzystają z produktów ATMP wytworzonych przez PBKM. Już około 1000 pacjentów zostało poddanych terapii z wykorzystaniem naszych produktów leczniczych – dodaje Jakub Baran.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ni3 dalo mi to spac…Zagadka rozwiazana. Altus wyprzedawal LC Corp. Chcieli zrzucic odpowiedzialnosc. Maja przechlapane.

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Z tym portfelem jest jeden istotny problem – nie wiadomo czy to sa akcje zaparkowane w Fiz'ach czy posiadane bezpośrednio przez fudusze TFI – wg mnie sa to akcje zaparkowane w fiz'ach; w przypadku fizow podaży nie będzie -lepiej zaglądać na sprawozdanie roczne TFI aby sprawdzić ich portfel – w przypadku umorzeń certyfikatów to te akcje będą sypane

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wartość portfela Altusa to 1,03 mld z czego 131 mln mają w akcjach Dębicy … Sprzedaż w przyśpieszonej księdze popytu … i chętni z 20% dyskontem się znajdą …i już mają 100 mln …to samo mogą zrobić z innymi spółkami.

Pewnie wystawią na sprzedaż wszystko, a sprzedadzą to na co znajdą się chętni w pakietówkach.

Pytanie ile będą musieli sprzedać?

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

nie wykluczone, że poczekają do odcięcia DY w drugiej połowie miecha… nie ukrywam, że wchodzę w ten temat do swojego emerytalnego w zależności od sytuacji. ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

szczerze? Tylko na to czekam, mam cierpliwość i będę co lepsze brał, ja akurat nie muszę mieć tu i teraz (dziś). ŁD.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Akcje Dębicy stanowią ok 13% portfela Altusa. Jeśli sprzedadzą coś innego to udział Dębicy w ich portfelu wzrośnie i to dużo. Czy to rozsądne w przypadku funduszu mieć tak dużą pozycję w jednych akcjach? Nawet jeśli jest to Dębica.

W przypadku funduszu spodziewałbym się, że udział jednej pozycji to max 7-8% … 13% udział jak na fundusz to bardzo dużo.

Pozdrawiam Jacek

L.
Gość

Portfel akcyjny Altusa:
https://stooq.pl/h/?i=100b

Zgodnie z załączonym tam obrazkiem pierwsze 16 pozycji to 80% portfela. W tych 16, nie ma płynnych spółek z WIG20.

Pozycja pierwsza – obrót w piątek 76 tys, druga 23 tys., kolejne trochę lepiej, pozycja ósma – obrót 80PLN złotych.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiedzieli. To jest pewwne. Swietna wypowiedz. Cala GPW opiera sie na zaufaniu. Od A do Z. Osiecki juz wczesniej mi smierdzial, ale to co zrobili teraz, to nie bede nawet tego komentowal. Dno.

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Niestety psychologia tłumu działa inaczej – przykład z ostatnich miesięcy to Querkus i duże umorzenia w funduszach mimo ze ryzyko obligacji GbK zostało zdjete wczesniej zwykli inwestorzy dalej umażali jednostki. Tfi już jedna fale umorzeń miało dwa miesiące temu; nie spodziewałbym się wielkiej fali wyprzedaży, zabójcze dla kursów jednak będzie brak płynności na walorach – ile odpłynie z Altusa to sie przekonamy. Ja uważam ze ich wyrok padnie w drugiej instancji, obecnie GBK to sprawa bardzo polityczna stąd sąd który nie jest już w pełni nie zalezny może grać tak jak mu zakreśla odgórnie ale zgodnie z literą prawa. Co do dat ustapienia z zarządu – po prostu wiedzieli znacznie wczesniej co ich może czekać i jak to się negatywnie może odbić na ich biznesy stąd usunęli sie ze stanowisk. Napewno warto wstrzymac sie z zakupami akcji Altusa do wygaśnięcia drugiej fali spadkowej…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Asseco nie ma wśród akcjonariatu gorących TFI ,drugi kwartał dobre wyniki i leci .Kupiłem trochę po 42 ale pewnie trzeba się pozbyć i chyba dać sobie na przeczekanie .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Teoria moim zdaniem strasznie naciągana i nieprawdziwa.
Majątek własny TFI a pieniądze wpłacane do funduszu na zakup jednostek to są dwie różne rzeczy.
Pieniądze wpłacone do funduszu, są traktowane jako wydzielony majątek a TFI tylko nim zarządza. Nawet bankructwo TFI nie może wpływać na majątek zarządzany przez ten fundusz. TFI nie może z niego pokrywać np. własnych zobowiązań, zobowiązania może pokrywać tylko z własnego majątku lub go obciążając kredytami itp.

TFI nie będzie sprzedawać jednostek dlatego, że może mieć w przyszłości jakieś zobowiązania, bo nie może pokrywać swoich zobowiązań z majątku klientów.
Dodatkowo o bezpieczeństwo majątku uczestników funduszu dba bank depozytariusz.

Tylko, ktoś niedoinformowany będzie umarzał jednostki.
To jest troche tak jak z lokatą w banku. Bank bankrutuje środki wypłaca BFG poprzez inny bank. Tutaj jest Bank depozytariusz, który decyduje co się dzieje z jednostkami w takich nietypowych przypadkach. Nie znam dokładnie procedury ale te udziały są na 100% bezpieczne.

Mniej więcej tak to wygląda. A poza tym teoria o bankructwie Altusa jest mało realna ale jak Lehman splajtował to każdy może.

aleks

dedek
Gość

Zacieram rączki na zakupy. Akcje kupione za ułamek wartości pod dywidendy dadzą setki procent jak kiedyś wróci koniunktura.

Jarek Turek
Gość

No raczej mi się wydaje że milionowe afery były,są i będą.Magia pieniądza przewraca panom w białych kołnierzykach.A to że im grożą wysokie wyroki odsiadki to i tak raczej ich nie powstrzyma przed takimi numerami.
Ciekawe jak się skończy/skończyła afera ze sprzedażą akcji Krezusa przez jedną panią?

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

A pamietasz jak Ciebie zdenerwowalem i napisales mejla do relacji inwestorskich Altusa? Sklamali Cie w zywe oczy. Ta ich odpowiedz nie jest zwykla. To jest dowod w sprawie…

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Stooq ma dane o akcjonariacie z http://quantresearch.pl/

Łukasz Konopko
Gość

Dane na temat udziałów poniżej 5% nie są precyzyjne, ponieważ akcjonariusze nie mają obowiązku o nich informować. OFE podają takie dane, ale chyba tylko raz w roku.

Z kolei źródeł informacji na temat udziałów powyżej 5% jest znacznie więcej i aktualizacje są częstsze.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Altus jest przegrany. Szczegolnie wizerunkowo. Zobaczcie sobie na daty, kiedy z zarządu przeszedl do rady nadzorczej. Przypadek?

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Trigon TFI także na celowniku

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wierzyciele-GetBacku-prosza-KNF-o-uniemozliwienie-przeniesienia-dzialalnosci-przez-Trigon-TFI-7612491.html

Należałoby unikań inwestowania w spółki w których duże udziały mają fundy.

Może zrobić się mała lawina.

1. Po spadku o 34% Altusa cześć osób w piątek lub poniedziałek umorzy jednostki funduszu.
2. Spółki Altusa spadają najmocniej co wpłynie na wycenę … i kolejny powód do umarzania.
3. Fundusze lubią inwestować stadnie w ulubione spółki. Jak straci Altus to stracą i inne. Kolejne umorzenia.

I na koniec pozytyw. Altus może sprzedawać akcje dobrych spółek nie patrząc na cenę. To będzie dobra okazja do kupna.

Wiem może przesadzamy zagrożenie, ale ostrożność nie zaszkodzi.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Afera Getback przybiera coraz to większe rozmiary i chyba już nawet przebiła aferę Ambergold. Pytanie kto na tym najwięcej skorzystał, banki wyzerowały się z wierzytelności za które getback drogo płacił i kto jeszcze …. Radek

Arkadiusz Stańczak
Gość

Nie wiem jak bardzo zareaguje rynek, ale to szambo może się rozlać mocniej. Powód ?

Przez GetBack po tyłku może oberwać Altus. Altus zaczyna szukać kapitałów na ewentualną czkawkę GetBack, umarzane są przez ostrożnych jednostki, przez co spadać mogą kursy spółek.

Ale to może być nie koniec.

Widząc tąpnięcia na akcjach spółek, po tyłku w drugim rzucie mogą oberwać inne fundusze, posiadające w swoich portfelach wyprzedawane spółki, a w efekcie kolejne umorzenia w innych TFI i dalsze pogłębianie spadków.

Nie wiem jak rynek jest podatny na taki scenariusz. Wielkiego trzęsienia raczej nie będzie, ale to pokazuje, jak błyskawicznie mogłoby się zrobić na giełdzie, gdyby pojawił się temat dotykający mocniej działalności TFI, który rzeczywiście mógłby wywołać efekt domina.

Marcin R.
Gość

"Jedno jest pewne, najbliższe 2 tygodnie mogą być pracowite wśród zarządzających funduszami Altus i będzie spora zmienność na "ich" spółkach."

Czemu akurat 2 tygodnie, a nie tydzień lub trzy?

Pozdrawiam

Marcin R.
Gość

Ok, dzieki ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie na które spółki zwrócić uwagę bo uważam że będzie to okazja do zakupów. Jak minie panika to kurs powinien wrócić do obecnych poziomów i teraz jest czas na zakupy a nie na sprzedaż. Radek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Żeby było jasne Altus nie ma tyle udziału w Elementalu – jest to udział Jarskich czyli założycieli, które to udziały są tylko zarządzane przez Altusa tak wiec powyższa tabelka jest nie prawdziwa jeśli chodzi o Elemental

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bardzo trafny post Prezesie.

W mojej 12 spółek Altus ma udziały tylko w jednej i to poniżej 0,1%. (dlatego, że unikam spółek z funduszami)

Jeśli Altus zacznie sypać … po dzisiejszym spadku ruszy lawina umorzeń. To będą zmuszeni do walenia akcji w rynek. Nawet 1% udział może spowodować spory spadek. Tym bardziej, że może być odpływ kasy z innych TFI.

Wnioski:
Wstrzymać się z kupnem spółek w których udziały ma Altus.
Przeanalizować czy nie sprzedać akcji w których udziały ma Altus.

I coś co mnie czeka. Zrobić analizę spółek które posiada Altus. Które warto kupić jak będą sprzedawać.

Pozdrawiam Jacek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Osiecki nie jest w Zarzadzie. Chcial przehac LOT. Maja uklady.

Nieuk.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.