"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Livechat kolejny kwartał zawodzi

Marnym pocieszeniem jest fakt iż kolejny kwartał (4 z rzędu) trafniej typowałem zysk netto (15,5 mln) niż średnia prognoz analityków wg konsensusu PAP (15,8 mln) gdyż spółka ponownie pokazała wyniki poniżej wszelkich oczekiwań (14,7 mln).


Nie ukrywam iż coraz bardziej w mojej ocenie optymistyczne wypowiedzi/działania zarządu z ostatnich miesięcy nie mają jeszcze odzwierciedlenia w raportowanych wynikach. Chodzi mi głównie o wypowiedź sprzed miesiąca prezesa spółki link “Już od dłuższego czasu obserwujemy trend zgodnie z którym nasze przychody rosną szybciej niż liczba klientów. To przede wszystkim efekt sukcesów w zakresie upsellingu – migracji klientów na wyższe plany abonamentowe i dosprzedaży stanowisk. Nasi klienci widzą, że LiveChat przynosi im wymierne korzyści i chcą z niego korzystać bardziej intensywnie” – wyjaśnia Ciepły. Analizując najnowszy raport spółki za 1 kwartał jej roku obrotowego nie dostrzegam aby klienci więcej płacili za swoje usługi a wzrost przychodów wynika wprost ze wzrostu bazy klientów i wzrostu kursu ud/pln.

Doskonale to widać gdy porównamy wyniki sąsiadujących ze sobą kwartałów (tak jest najlepiej bo zbliżone są warunki gospodarcze) czyli 4 kw i 1 kw ich roku obrotowego.

W powyższej tabeli uwzględniłem średni kurs usd/pln (ok. 95% przychodów firmy), liczbę klientów w kwartale (uwzględniałem dane miesięczne) i jasno z niej wynika że gdyby przychody 4 kwartału powiększyć tylko o wzrost kursu usd/pln (kw/kw) i wzrost bazy klientów (kw/kw) to przychody wyniosłyby 30,495 mln i byłyby wyższe o 1% od oficjalnie raportowanych 30,177 mln. Mój wniosek z tego badania to średnio w 1 kw pojedynczy klient dostarczał firmie mniej przychodów niż w kwartale poprzednim.

Drugą rzeczą o jaką mam uwagi to wynagrodzenia z premią zarządu o której pisałem w poprzedniej analizie link. Po wynikach za 3 kwartał ich poprzedniego roku obrotowego otrzymałem informację z firmy (z relacji inwestorskich) iż premia Rady Nadzorczej z 26.10.2018 została w całości rozliczona w ciężar 2 i 3 kwartału. Jednak w 4 kwartale w którym miało nie być już premii nastąpił bardzo mocny wzrost wynagrodzeń zarządu gdyż wzrosły one o 555% z 90.000zł do 589.276,42 (nie wiem czy to jednak była premia czy podniesione wynagrodzenie). Mocny wzrost wynagrodzeń był również w 1 kwartale czyli w ostatnim raporcie gdyż pensje wzrosły o 150% z 90.000zł do 225.000zł. Poruszam ten temat bo mocny wzrost wynagrodzeń zarządu raczej nie był uwzględniany w szacunkach (przynajmniej przeze mnie) tym bardziej że miałem informacje iż premie były rozliczone.

Żeby było jasne nikogo nie oskarżam o wprowadzanie w błąd i mijanie się z prawdą bo jest możliwe że ja coś pokręciłem i jeśli to jest mój błąd to z góry przepraszam.

Przechodząc już do wyników za 1 kwartał oceniam je negatywnie. W spółce mocno wzrosły koszty ze względu na wzrost wynagrodzenia z 99 rok temu do 147 osób. Doskonale to widać we wzroście usług obcych bo tam są księgowane wynagrodzenia (pracownicy nie są na umowie o pracę a na własnej działalności).Wzrost zatrudnienia jak na razie raczej się nie przełożył na poprawę zysków, może tak się stać za kilka kwartałów ale do tego czasu koszty z tego tytułu będą ciążyły na wynikach. Marża ze sprzedaży minimalnie wzrosła r/r do 84,33% z 83,99% (zasługa mocnego dolara) ale już marża Ebit spadła z  69,03% do 60,30%. Widoczny był też wzrost amortyzacji 0,46 mln (obniżył zysk netto) ale niestety mocny wzrost Capexu o 1,2 mln) w kolejnych kwartałach będzie powiększał amortyzację.

Główny pytanie teraz należy postawić co dalej (z kolejnymi wynikami i pozycją w wirtualnym portfelu dywidendowym ?

Na chwilę obecną korzystny kurs usd/pln sprawia iż wyniki obecnego kwartału będą lepsze r/r ale nie będzie to jakiś dynamiczny wzrost. Zakładam że przychody wzrosną o 19% r/r do 31,7 mln (2% wyższy kurs usd/pln kw/kw i 3% wyższa baza klientów kw/kw) a zysk netto wyniesie ok.  15,3 mln (wzrost o 8,5% r/r) a c/z spadnie do 15,70. W kolejnych kwartałach uważam że nie należy spodziewać się dynamicznych wzrostów zysku, zakładam że 5% wzrostu to wszystko i to pod warunkiem nadal mocnego dolara.

W świetle tych założeń bardzo mocno skróciłem pozycję w wirtualnym portfelu dywidendowym, pozostała mała 1,5% kapitału pozycja i raczej bliżej mi do sprzedaży niż do dokupienia akcji. Spółka jest obecnie notowana w okolicach swojej wartości godziwej którą określam na 40zł.

Nie zamykam do końca pozycji bo jest realne że spółce przysługuje ulga podatkowa IP Box (Spółka złożyła wniosek o indywidualną interpretację do Urzędu Skarbowego i oczekuje na takową) i jeśli będzie mogła z niej skorzystać to efektywna stopa podatku CIT może wynieść 5% (a nie 19%), a zysk netto w przyszłości może wzrosnąć o ok. 10 mln rocznie.

Pisząc analizę korzystałem z aportu opublikowanego przez spółkę.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje stronach myfund.pl pod tym linkiem i/lub na biznesradar.pl pod linkiem Wirtualny Portfel Dywidendowy

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby tego dokonujące w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej jak będzie kolejna analizowana spółka). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach od publikacji.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.