Sprzedane pozostałe 100 akcji po 27,20 w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym, całkowity zysk na tej pozycji to 24% (k: 200 x 25,60zł, k: 100 x 29,60zł, s: 200 x 35,30, s: 100 x 27,20, dywidenda 283 zł).
Także w drugim portfelu sprzedane pozostałe 100 akcji po 27,20 w Wirtualnym Portfelu Dywidendowym, całkowity zysk na tej pozycji to 24% (k: 200 x 25,60zł, k: 100 x 29,60zł, s: 200 x 35,30, s: 100 x 27,20, dywidenda 283 zł).
Wzrost kursu od kupna 54% (od 25,60 do 39,60).
Głównym powodem zamknięcia pozycji jest utrata zaufania do zarządu a zarazem głównych akcjonariuszy spółki którzy pomimo ubiegłorocznych zapowiedzi iż posiadane własne akcje zostaną umorzone zmienili ich przeznaczenie na program motywacyjny. Program ten na chwilę obecną jest śmieszny (opierając się na uchwałach z WZA) gdyż będzie uzależniony od obecności w pracy pracowników a akcje dostaną Ci którzy nie przekroczą 30 dni nieobecności w roku z powodów innych niż urlop wypoczynkowy (tak w wielki skrócie).
Kolejnym powodem sprzedaży są ostatnie 2 niezbyt pozytywne artykuły w Gazecie Parkiet. W pierwszym z 1 lipca 2019 Prezes firmy stwierdza że od 2 kwartału obserwują spowolnienie na głównym obsługiwanym przez nich rynku tj. w europejskim hutnictwie żelaza i stali, które ma wciąż około 50% w strukturze przychodów. Drugi artykuł z dnia dzisiejszego również niezbyt ma dobrą wymowę gdyż ich znaczący kontrahent czyli huta ISD Częstochowa złożył wniosek o upadłość. Około 10 mln generowali rocznie przychodów od tej huty ale uważam że trzeba zakładać iż pewnie kilka milionów nie spłynie należności z tej huty i Ropczyce będą musiały zrobić odpisy (tego w artykule nie ma tylko jest to mój domysł).
Nie ukrywam iż to co wydarzyło się w ostatnich 2 miesiącach w spółce mocno mnie zawiodło (mam na myśli program motywacyjny) gdyż wysoko oceniałem potencjał spółki jak i kursu.
Pozycja powinna być natychmiast zamknięta po informacjach o braku umorzenia akcji i to jest nauka na przyszłość.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce).
Cześć wszystkim. Co uważacie o Ropczycach? Czy przy obecnej wycenie, deklarowanej corocznej dywidendzie, planach rozwoju oraz ostatnim raporcie finansowym nie jest to dobra inwestycja długoterminowa? Wydaje się, że pomimo programu motywacyjnego, spółka w dłuższe perspektywie powinna wrócić na dobry poziom wyceny giełdowej. Czy to nie jest promocja i czas na kupno? :-)
Wartość księgowa na akcje to ponad dwukrotność obecnej ceny za akcję.
Baza dwóch najbliższych kwartałów jest bardzo wysoka i niestety trzeba zakładać że nie do pobicia. Dlatego jak ktoś myślał o zakupie to musi mieć to pod uwagę. Program motywacyjny raczej przekreślił u większości inwestorów chęć posiadania akcji tej spółki.
Uchwalili wskaźniki do programu na 2019:
” EBITT / _0,85*EBITB_ ≥ 1 i ZNT / _0,85*ZNB _ ≥ 1
oraz
1 ≤ [EBITT / _0,85*EBITB_] * 0,7 + [ZNT / _0,85*ZNB_] * 0,3 ≤ 1,15
gdzie:
EBITT – zysk operacyjny osiągnięty w 2019 roku;
EBITB – zysk operacyjny przyjęty w budżecie na 2019 rok;
ZNT – zysk netto osiągnięty w 2019 roku;
ZNB – zysk netto przyjęty w budżecie na 2019 rok. ”
Czyli w praktyce ebit i zn mogą być niższe o 15% o budżetu (pytanie czy jest on znany inwestorom???). No i wychodzi że w przypadku zrealizowania budżetu na poziomie 100% na ebit i zn nie będzie spełniony ten drugi warunek gdyż wskaźnik wyniesie 1,18. Czyli zrealizowanie budżetu nie jest w interesie osób zakwalifikowanych do programu:-)
http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,420661
:-) Panowie się jednak skapnęli a raczej im ktoś powiedział i zmienili formuły. Teraz jest:
„EBITT / _0,85*EBITB_ ≥ 1 i ZNT / _0,85*ZNB_ ≥ 1
to
1 ≤ _EBITT/EBITB_*0,7 + _ZNT/ZNB_ * 0,3 ≤ 1,15”
Dalej jest źle bo co ma znaczyć „to” między warunkami. Powinno być „oraz”.
http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,420773
Wczoraj trochę wyjaśniali na https://akcjonariat.pl/start-aktualnosci-czytaj?cmn_id=8658
Przy definiowaniu celów został uwzględniony wynik na działalności operacyjnej i wynik netto. Rada określiła jednocześnie wartości graniczne do zrealizowania dla zysku operacyjnego i zysku netto na poziomie 85% założeń budżetowych. Jednocześnie przyjęte zostały wagi dla tych parametrów na poziomach 70% i 30%, odpowiednio dla EBIT i wyniku netto. Jeśli chodzi o wyniki do zrealizowania, założone w budżecie na 2019 rok to mogę powiedzieć, że są ambitne. Niestety nie podajemy danych liczbowych z racji tego, że spółka nie publikuje prognoz finansowych – komentuje Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.
Dzięki Prezesie ale w zasadzie to nic nie wyjaśnili bo to co podali to wynika z formuły (tej dzisiejszej) a kwot budżetowych i tak nie znamy. Zresztą po co ustalać budżet na x skoro jego zrealizowanie na 85%x wystarczy zarządzającym. Jeśli już to powinno się to jakoś uzależnić od % realizacji budżetu i za 85% dać nie 100% premii (czyli akcji) tylko odpowiednio mniej. W tej sytuacji zarządzający zrobią wszystko żeby nie zrealizować ostatnich 15% budżetu (tym bardziej więcej) tylko postarają się to przesunąć na przyszły rok (w każdej spółce msr-owej są na to sposoby).
Sytuacja z programem motywacyjnym rzeczywiście jest dziwaczna.
Taki FAM, tylko trochę inaczej to wymyślili, ale efekt ma być podobny..