"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Delko – dynamiczny rozwój dzięki przejęciom

Delko – ogólnopolski dystrybutor produktów chemii gospodarczej, artykułów higienicznych czy kosmetyków.
Kupiłem 300 akcji po 10,70 na okres 2-18 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%.

Podobno się dwa razy do tej samej rzeki nie wchodzi a tym bardziej nie kupuje tych samych akcji ale lubię powracać do firm na których wcześniej zarabiałem tym bardziej jak są przesłanki fundamentalne. Jest to mój trzeci zakup akcji Delko na przełomie ostatnich 6 miesięcy i liczę że ponownie zarobię jak to było wcześniej. Od poprzedniej mojej analizy z 7.11.2016r. link analiza zgodnie z moimi przewidywaniami firma podała lepsze wyniki za 3 kw i tak przychody r/r wzrosły o 15 % a zysk netto o 46%. Tak dynamiczna poprawa wynika na pewno z faktu iż w 4 kw 2015r. Delko kupiła dwie spółki współpracujące z nią od wielu lat
Doktor Leks i Delko Esta za 26,65 mln (dlatego pogorszył się trochę
bilans przez zwiększenie się zobowiązań) a dzięki tym akwizycjom zarząd
szacuje że przychody zwiększą się o 60 mln a zysk brutto o 3,7 mln
rocznie (zysk netto 3 mln) (nie licząc efektów synergii). W styczniu 2017r. Delko przejęła za 11 mln także RHS z Wielunia link która prowadzi 24 samoobsługowe sklepy Sedal, wraz z hurtownią i 7 nieruchomościami. Wpływ na przychody w 2017r. to 105 mln a wpływ na zysk netto od 2018r. 1,5 mln. Delko dynamicznie rozwija własną sieć franczyzową Blue Stop (coś na kształt żabki) która obecnie liczy 328 sklepów link Blue Stop. Wpływ na zakładaną dalszą poprawę wyników ma także bogacenie się naszego społeczeństwa, spadek bezrobocia i program 500+ który istotnie zwiększył dochody rodzin w mniejszych miejscowościach a tam działa głównie Delko. Wzrost sprzedaży widać np. po Biedronce której przychody w 4 kw wzrosły o 10,5% link.
Z pozytywnych rzeczy można dodać iż firma co roku wypłaca dywidendę na poziomie 2-3% co może nie jest wartością ogromną ale świadczy iż firma pamięta o swoich akcjonariuszach.
Jeśli chodzi o wskaźniki finansowe link to Delko jest dosyć nisko wyceniane gdyż c/z 6, c/zo 4,55, c/p 0,12, c/wk 1,17 a ev/ebidta 8,17 (tu mogłoby być niżej), bilans prawidłowy choć rzucają się w oczy wysokie zobowiązania (niższe od aktywów obrotowych), ujemne przepływy operacyjne które mogą wynikać z rosnącej sieci franczyzowej.

Dzisiaj o sytuacji technicznej nietypowo, gdyż o analizę poprosiłem senseja który pomaga mi od strony informatycznej prowadzić bloga, dlatego odsyłam do analizy senseja .

Największym ryzykiem w mojej ocenie dla wyników firmy jest wzrost obciążeń płacowych (wzrost minimalnego wynagrodzenia od stycznia do 2000zł brutto – chociaż to może być problem franczyzobiorców ) a dla kursu fakt iż sprzedającemu który dzisiaj obniżył mocno kurs zostało około 4000 akcji (jak sprzedawał to pokazywał wszystkie akcje) i może dalej sprzedawać spychając kurs do poziomu wsparcia w okolicach 10 zł.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Zbigniew ParkaMarcin R.PrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Zbigniew Parka
Gość

Może przyspieszą podanie wyników gdyż trzeba by sie podzielic dywidendą- tak zawsze bywało w marcu. Tak więc 3- mamy mocno.

Marcin R.
Gość

A kiedy wyniki za 4 kwartał??

Marcin R.
Gość

Jak ostatnio napisałeś że dokupiłeś Delko to napisałeś że wkrótce wyniki. Myślałem że wcześniej może za 4 kwartał będą . Te daty co napisałeś to znałem. Ale dzięki :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie a pokusilbys sie o prognoze wynikow za 2016 i 2017 ?

L.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.