Kupiłem 400 akcji po kursie 8,75 na okres 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-50% (ze względu na wysokie otwarcie obniżyłem wielkość pozycji i oczekiwany zysk) .
Zapowiadałem w poprzedniej analizie spółki link (zachęcam do przeczytania bo w niej swoje założenia tłumaczę) iż spółka trafi do wirtualnego portfela dywidendowego po spełnieniu pewnych warunków i w związku z ich spełnieniem akcje Delko trafiają do portfela. Spółka przejęła w tym roku kilka sieci ogólnospożywczych i dzięki temu liczę na dalszą poprawę wyników, nie tylko dzięki konsolidacji ale także synergiom zakupowym.
Moim zdaniem można ufać słowom prezesa spółki iż wyniki w 2019 roku powinny się poprawić bo jak do tej pory potwierdzały się jego słowa (może z wyjątkiem wzrostu kursu), np. w raporcie półrocznym napisał iż Grupa osiągnie lepszy wynik w 2018 niż w 2017 i pomimo słabszego 3 kwartału 2018 raport za 4 kwartał okazał się świetny i nadrobił z nawiązką całoroczny wynik.
Tak jak napisałem powyżej wyniki za 4 kwartał były świetne i prawie pod każdym względem lepsze r/r (tylko przychody w zasadzie płaskie). Mamy wzrosty: zysku netto o 676%, zysku operacyjnego o 299%, marży ze sprzedaży (marża ta nietypowo uwzględnia koszty sprzedaży i ogólnego zarządu) z 1,07% do 3,08%, amortyzacji o 2% czy przepływów operacyjnych o 266%. Poprawiły (wzrosły) się kapitały własne, spadły zobowiązania itd Mogę tylko dodać iż nie widzę nietypowych operacji (księgowań) które zaburzyłyby wynik choć wyższe są należności ale one zawierają 7,5 mln zaliczek na kupno sieci sklepów których ostateczna finalizacja była w tym roku.
Wklejam z poprzedniej analizy porównanie z Eurocashem i Żabką aby uzmysłowić iż coś jest nie tak z wyceną Delko.
Po wynikach c/z spada do niskiego 3,35, i mając w perspektywie dywidendę oraz poprawę zysku w tym roku wydaje mi się że obecny kurs jest mocno niedoszacowany.
Można się pośmiać czytając list prezesa który mocno wręcz nakłania do kupna akcji spółki.
Z małych negatywów to należy przypomnieć iż od 2017 roku trwa postępowanie kontrolne w spółce z US link wg którego spółce grozi ok 1,5 mln do zapłaty podatku czyli ok. 10% rocznego zysku (niezbyt dużo).
Podsumowanie: Delko z pewnością jest nisko wycenianą spółką i w mojej ocenie niedowartościowanie akcji jest spore. Spółka od ponad 6 lat co roku poprawia przychody i zyski w dużej mierze dzięki przejęciom i w świetle ostatnich przejęć pozytywny trend powinien być kontynuowany. Przejęte spółki powinny zwiększyć przychody grupy ponad 30% a zysk netto może wzrosnąć o około 10%. Liczę jednak że dzięki synergiom głównie zakupowym (większa grupa to wyższe rabaty u dostawców) zyski w dłuższym horyzoncie czasowym mogą jeszcze mocniej wzrosnąć. Dodam iż nie uwzględniam w swoich oczekiwaniach pozytywnego oddziaływania na działalność detaliczną tegorocznych programów socjalnych takich jak: rozszerzenie programu 500+ czy 13 emerytury. Oczekuję dobrych wyników za 1 kwartał 2019 (3,1 mln zysku) choć mam świadomość że mogą być one zaburzone kosztami prawnymi przejmowanych sieci detalicznych oraz przesuniętymi świętami (to może na korzyść nawet działać).
Tak jak przy każdej inwestycji główną uwagę powinno się zwracać na zagrożenia a ich jest na pewno kilka. Główne to konkurencja ze strony dyskontów które przejmują na siebie dystrybucję towarów (to jest główna działalność Delko) a także wypierają z rynku małe sklepiki (odbiorców produktów Delko). Na pewno ryzykiem mogą być przejmowane sieci gdyż nie zawsze wiadomo czy faktycznie da się ich rentowność poprawić. Należy też pamiętać o ryzyku ze strony Urzędu Skarbowego oraz o zmiennym systemie prawnym.
Inwestycja w akcje jest też ryzykowna ze względu na bardzo słabą płynność waloru i niskie zainteresowanie inwestorów walorem, jest ryzyko iż osoby z większym pakietem akcji mogą mieć problemy z wyjściem z tej inwestycji.
Pisząc tego posta korzystałem z informacji i raportów opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com oraz biznesradar.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Delko w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Załączam profesjonalną analizę techniczną wraz z opisem wykonaną przez zespół gpwatak.pl
Wykres dzienny:
Na wykresie dziennym w perspektywie trzyletniej widoczna jest strefa wsparcia na poziomie 7,00 PLN, która nie pozwala podaży na jej wybicie. Na przełomie roku 2018/2019 widoczny był także zwiększony wolumen, który utworzył się właśnie w rejonie kluczowego wsparcia. Od początku roku popyt próbuje utworzyć czytelny kanał wzrostowy, który od ostatniej sesji materializuje impuls kupna – ale należy mieć na uwadze to, z czym kurs 25.04 sobie nie poradził i jest to linia trendu spadkowego. Oznacza to, że w średnioterminowej perspektywie niewiele się zmieniło i popyt będzie mógł wiwatować dopiero po wybiciu 9,00, a to z kolei powinno sprowokować byki do utworzenia nowego lokalnego szczytu z apetytem na więcej.
Wykres tygodniowy:
Zdecydowanie ciekawiej wygląda sytuacja na wykresie tygodniowym. Widać na nim o co toczyła się na przełomie roku walka. Jeżeli ufać linii trendu długoterminowej (od 2013 r., tj. historyczny dołek), to kurs w perspektywie długoterminowej powinien kontynuować wzrosty, a wskazane już wsparcie na 7,50-7,00 PLN odgrywać będzie arcyważną rolę. Wykres Delko należy jednak do mniej dynamicznych, żeby nie powiedzieć wolnych, a to oznacza, że wzrosty występować będą okresie dłuższej konsolidacji, wtedy natomiast impuls wzrostowy generować będzie dwucyfrową stopę zwrotu.
Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach.Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.