"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Aktualności, analizy, komentarze 3b/2018

dodano 26.03. bardzo ciekawy artykuł o Getback, trzeba go przemyśleć bo jak mają racje to może być różnie z kursem w przyszłości link
We wtorkowej gazecie parkiet też jest artykuł o Getback  w którym jest napisane iż może być ciekawie podczas najbliższego Walnego, może zostać ogłoszona przerwa gdyż akcjonariusze będą chcieli poczekać na roczne wyniki. Jest też możliwe że Abris (główny akcjonariusz) może nie chcieć się zgodzić na drugą emisję akcji i dopuścić inwestorów z USA i Izraela do akcjonariatu. Zaczyna się robić nerwowo.
dla zainteresowanych Unimot na stockwatch.pl jest analiza spółki oraz czat z zarządem za 4 kwartał które sporo wyjaśniają co się dzieje w firmie.

23.03  Getback – na strefainwestorow.pl jest wywiad z zarządem, wyglądają wiarygodnie ale co w głowach siedzi to ciężko powiedzieć. Jak zakomunikowali emisję to najpierw mówili że niższe odsetki rocznie to 80-90 mln, ze dwa tygodnie temu 70-80 mln a obecnie 60-70 mln, nie zdziwię się jak faktycznie to będzie 50 mln.

Kania dostała (na razie pozytywna decyzja kredytowa) 97 mln kredytu z Alior Banku, pozytywne info bo raczej bankrutom banki nie przyznają tak dużych kredytów, ze środków ma być refinansowane zadłużenie i uzupełniony kapitał obrotowy.

iFirma na poziomie zysku netto w 4 kw miała 50% mniej zysku, czyżby już koniec poprawy wyników?

22.03 Getback – dm mbanku ocenił wczorajszą informację o liście intencyjnym jako pozytywną i co ciekawe stwierdza że jeśli ma być postępowanie antymonopolowe to oznaczy że ten podmiot prowadzi działalność na terenie Polski. Teraz można zacząć sobie spekulować o jakiej firmie jest mowa (ja nie wiem?)

Unimot opublikował raport roczny link wg którego wynika iż w 4 kw 2017 miał 0,5 mln straty przy 9 mln zysku rok wcześniej. Jest to słaby wynik na który główny wpływ miał wg zarządu jednorazowy koszt blendowania biopaliw (niestety nie znalazłem informacji jaka to była konkretnie kwota)

21.03 Astarta tak na szybko bez analizowania raportu podała wyniki za 4 kw 2017 i tak jak przewidywałem są bardzo słabe, przychody spadły o 28% a zysku 4 mln euro rok temu zrobiło się 12,26 mln eur straty. Prawdopodobnie wpłynęły niższe zbiory r/r, 30% spadek cen cukru oraz rosnące koszty na Ukrainie (czytałem gdzieś że wzrosły o 30% r/r).

Getback poinformował link o podpisaniu listu intencyjnego z branżowym inwestorem zagranicznym na objęcie akcji nowej emisji, jest to nie wiążąca umowa

Asbis podał świetne szacunki przychodów za luty 2018 link które wzrosły aż o 95%, są to świetne informacje (ja oczekiwałem około 40% wzrostu). Poniżej wrzucam tabelką którą na szybko skleciłem aby pokazać jak mogą się wyniki w 1 kw 2018 wzrosnąć r/r (na niebiesko zaznaczone moje szacunki).


Lena bez wnikania w szczegóły raportu wykazała w 4 kw 2017 spadek zysku o 42% czyli faktycznie nie jest tak super w firmie jak wielu uważa.

20.03 premia lądowa Unimot dzisiaj to 6,76% czyli trend wzrostowy trwa, projektem podniesienia opłaty paliwowej o 10 groszy (8 netto) ma się dzisiaj rząd zajmować link

zarząd Seko rekomenduje 45 groszy dywidendy (ja oczekiwałem 50 groszy) dywidendy czyli stopa dywidendy 4,5%, czekam na raport który ma być dzisiaj opublikowany.

dm boś podał spółki do prowadzonego portfela na marzec link i są to m.in. Eurotel i Asbis (w moich portfelach), LSI, Tower czy Mercator (często omawiane na blogu), a wypadła z portfela Lena Lighting.

Przepraszam że dzisiaj zarzuciłem bloga analiza technicznymi ale nie dałem rady ich umieścić w jednym poście. Zapewniam że taka sytuacja się więcej nie powtórzy i był to jednorazowy incydent.

Dzisiaj musiałem wykasować kilka komentarzy niejakiego Karola który okazuje się że był spamerem i chciał poprawić pozycjonowanie swojej strony poprzez mój blog. Nie wiem o co chodzi ale podobno tak można robić.

Dzisiaj firma Wawel podała raport roczny i nie ukrywam iż w kontekście akcji Colian trochę się zaniepokoiłem. Wawel przy płaskich przychodach tylko nieznacznie poprawił marże a dzięki korzystnym surowcom (duży spadek cukru i kakao) w 4 kw 2017 liczyłem jednak że poprawa będzie zdecydowanie większa. Jestem przekonany że Colian w 4 kw 2017 miał na poziomie zysku netto znacznie lepszy r/r ale to może nie być taki duży wzrost jak oczekiwałem jeszcze kilka dni temu. W mojej ocenie ceny cukru są istotniejsze dla wyników Colian niż Wawel gdyż Colian produkuje napoje np. Helena a cukier jest raczej istotnym kosztem. Dzisiaj cukier na giełdach był najniżej od ponad 2 lat.
Krótko: na anonimowe komentarze nie
odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a
jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to
najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej
zagrożenia.

 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy
na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk   „Wczytaj więcej…”
Ważne
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
67 Comment threads
86 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Karol AdxKrzysztof GargulaSyriuszndeWojt Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes nie wzrusza cię powolny spadek Seko od kilku sesji?
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pomyliłem się na 11 bit można było zarobić 6000 %

muzyk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Żeby było jasne to nie mam 11 bit i nie zamierzam kupować.
A dobrą grę mogą pokazać nie w przeciągu 2/3 lat a w przeciągi jednego miesiąca.
Czasem warto kupować marzenia bo jak się spełnią to można zarobić znacznie więcej niż na spółkach, które marzeń nie sprzedają.
Można zarobić 1000 % a nie 15-20 %.
Oczywiście jest też ryzyko dużo większe niż na spółkach które marzeń nie sprzedają.

muzyk

Wojt
Gość

Spółki takie jak 11bit, Cdr, Selvita i temu podobne wycenia się metodą opcji rzeczywistych. Dlatego wskaźniki porównawcze nie są tutaj brane pod uwagę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z tym 11 bit chyba chodzi o to że zysk tej spółki w br może wzrosnąć np 10-cio krotnie
a Helio takiej możliwości nie ma.
Chodzi o potencjał o dynamikę.
Może chodzi też o barierę wejścia do danej branży.
Kupować jakieś tam np orzeszki , pakować w torebki i sprzedawać to nie jest zbyt skomplikowana działalność, praktycznie każdy kto ma kasę może to robić.
Natomiast wyprodukować grę , którą kupią miliny graczy na całym świecie to jest już
trochę bardziej skomplikowane i nie każdy to potrafi.
Te dwie spółki to dwie różne półki, bardzo różne i dlatego Helio nigdy nie będzie wyceniane na takich wysokich wskaznikach jak 11 bit , Selvita , CDR czy np CLN.

muzyk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Na po poczatku komplement-cos tam sie znasz na AF. Nie porownuj CI Gamez do 11bit. A wiesz, zs oni jada na dlugach? Zawdzieczaja to "inzynierom finansowym" z IDMu. CI Games zwalnia ludzi, gdzie jest ogromny deficyt pracownikow w branzy. Kolejny aspekt, to ta spolka ma ponad 30 zl gotowy. A z tym zyskiem za rok 2018/r. to fajna analiza. Maja wiele projektow a FP to majstersztyk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

poprawka: 110 apartamentów.
Prezes, skąd przypuszczenie,żę Millenium Plaza jest na sprzedaż?
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes a spodziewasz się lepszych wyników? Zeta

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No właśnie ciężko, żeby kurs miał jeszcze bardziej spaść i tak jest wyciśnięty do granic możliwości. Na str 13 jest informacja, że mają 100 apartamentów do zaksięgowania w 1 kwartale, bo do 31.12.17 podpisali jedynie umowy przedwstępne. 50 mln z tego może być przychodu.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co ciekawe w 1 kwartale zostanie zaksięgowana sprzedaż 110 apartamentów przy Krasińskiego, więc z tego obszaru działalności będzie pewnie ładny przychód. Ciekawi mnie skąd się wzięły i co się kryje pod pozostałymi kosztami na poziomie 11,2 mln euro, które znacznie ograniczyły zysk i na jakich zasadach udało im się załatwić anulowanie długu ponad 19 mln euro?
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, ty sprzedajesz taką spółkę za, dosłownie, grosze?
trup

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przecież to za bardzo nie ma gdzie spadać…
trup

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Atlasest pokazał wyniki. W sumie to ciężko powiedzieć czy pozytywne czy negatywne. Skomplikowana spółka.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kania:
(1) Zapisy na obligacje będą w tym tygodniu. Rozprowadza tak jak przy wcześniejszych emisjach Kani – NWAI.
(2) Pozytywna decyzja komitetu Alior to już chyba nic nie stanie na przeszkodzie do podpisu umowy kredytowej?

Spodziewacie się, że obie historie zakończą się pozytywnie?

InvestCEE

Wojt
Gość

Dzisiaj na Altusie ktoś wywalił z samego rana trochę papieru. Co to mogło być? Nadal trzymasz Prezes akcje Altusa czy już spieniężyłeś?

nde
Gość
nde

Dziękuję Panowie.

Wojt
Gość

Jeżeli składasz dyspozycje w oddziale to płacisz 0,95%. A jeżeli telefonicznie to 0,39%.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

0,39 jest za pośrednictwem internetu ja pytałem kiedyś to było 0,95 może się coś zmieniło jak ktoś będzie dokładnie wiedział proszę o info
lukas8i8

Anonimowy
Gość
Anonimowy

a czy w mbank prowizja od zlecenia na skup wezwanie nie wynosi 0,95 % ?
lukas8i8

Wojt
Gość

Nie 0,39%. Najlepiej żeby rozwiać wszelkie wątpliwości zadzwonić i zapytać.

Wojt
Gość

Jeśli masz w mbanku nie potrzebujesz świadectwa :-)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej mam pytanie o realne koszty ewentualnej odpowiedzi na wezwanie AviaAM? Koszt świadectwa depozytowego + co jakieś prowizje, może lub opłaty. I jak to wygląda czasowo.05 kwiecień to ostatni dzień zapisów. Jeśli nie będzie zmiany ceny wezwania to chciałbym to zrobić w ostateczności ewentualnie w ostatniej chwili. Dzięki z góry za odpowiedzi i podpowiedzi.Sobek

nde
Gość
nde

Też mam w mBanku. Trochę ponad 2 tysiące sztuk. Czy nie lepiej będzie sprzedać po 5,58 na rynku teraz? Próbowałem liczyć wszystkie koszty (prowizja i koszt świadectwa). Poprawcie mnie jeśli źle piszę.

Krzysztof Gargula
Gość

Prezesie masz całkowitą rację ..Porównuję z 2016 bo poprzednio napisałem od 3 lat 1q jest najwyższa premia lądowa .Nie porównywałem z 2017 rokiem bo nie przyszło mi do głowy że patrząc na wykres mógłby mieć ktoś choć cień watpliwości kiedy premi była wyższa .Ale nie będę się sprzeczał bo i tak nadużyłem gościnności na blogu za co przepraszam i pozdrawiam dovado

Krzysztof Gargula
Gość

Analizę premii lądowej z 1q z trzech lat na prośbę żeby nie było wątpliwościpodaje w prezentacji wynikowej http://www.unimot.pl/plik_categories/dla-inwestora/prezentacje/ (s. 6 dla mnie wygląda że jest dużo lepsza niż w1q 2016 ale wzrok jest omylny i każdy może widzieć inaczej każdy to może sprawdzić
Resort energii zapowiedział, że ustawa o opłacie emisyjnej 10 gr wejdzie w życiu od 1 stycznia 2019 roku. Projekt musi jeszcze trafić do Sejmu a pisanie że wejdzie za dwa tygodnie i dlatego wzrost premii to Przemku lekka przesada bo w całym 2018 roku nie będzie miało to wpływu na wyniki dovado .

Krzysztof Gargula
Gość

Ja myślę że cały problemem dlaczego podajemy różne premie za 1q 2016 roku jest to że Ty opierasz się na prowdopodobnej premiJa opieram się na danych o które prosiłem spółkę bo nie bardzo zgadzały mi się premie prawdopodobne podawane na forach dlatego sądzę że to nieporozumienie podawania premi powinno już się skończyć Przecież Unimot bierze za to odpowiedzialność w tabeli podał nie swoją premię lądową tylko szacunkowa premia lądowa największych polskich producentów oleju napędowego* [zł/m3 i wykres jest dzienny .Jak podkreśla spółka
Analizę premii lądowej pokazujemy w naszej prezentacji wynikowej http://www.unimot.pl/plik_categories/dla-inwestora/prezentacje/ (s. 6) i będziemy to kontynuować.dovado

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cenne uwagi odnosnie ekspansji zagranicznej. Przypomnialy mi sie slowa prezesa CCC, jak kiedys mowil o olbrzymich kosztach z tym tez zwiazanych.
Tak abstrahujac od oceny fundamentalnej biznesu etc., to ostatnio pojawil sie komunikat, ze Mazgaj sprzedal w pakietowce 200 tys.akcji po 6 zl. A w ogole po co Colian ma ich akcje. To musze sprawdzic, bo juz kiedys tam czytalem o planach inwestycyjnych Copiana, ale mnie sie wydaje, ze oni cos Mazgajem kombinuja…Tu musialby sie wypowiedziec Prezes o tej transakcji.

Dobrej nocki,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cenne uwagi odnosnie ekspansji zagranicznej. Przypomnialy mi sie slowa prezesa CCC, jak kiedys mowil o olbrzymich kosztach z tym tez zwiazanych.
Tak abstrahujac od oceny fundamentalnej biznesu etc., to ostatnio pojawil sie komunikat, ze Mazgaj sprzedal w pakietowce 200 tys.akcji po 6 zl. A w ogole po co Colian ma ich akcje. To musze sprawdzic, bo juz kiedys tam czytalem o planach inwestycyjnych Copiana, ale mnie sie wydaje, ze oni cos Mazgajem kombinuja…Tu musialby sie wypowiedziec Prezes o tej transakcji.

Dobrej nocki,

Nieuk.

Karol Adx
Gość

Nie liczylbym drastycznie na potencjał ekspansji zagranicznej Vistuli, Monari lub "Esotiq". Rynek mody jest dosc plytki i aby sie na nim wybic trzeba czyms zablysnac (zadna z tych marek nie ma nic takiego w sobie). Do tego żadna z nich nie jest masówka jak sporo marek ze stajni LPP czy CCC (gdzie istotny element to ilosc sprzedazy i bardzo dobry system logistyczny). Vistula to niszowy rynek, i z tego wzgledu koszty ekspansji bylyby wysokie [budowa marki dla klientow (25-30+) jest znacznie trudniejsza niz dla mlodziezy. Aby wejsc na rynek musieliby przejac jakas lokalna marke. Wg mnie Vistuli nie stac na to obecnie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pelna profeska. Dziekowa. Do portfela dolaczylem w miedzyczasie umiescilem. Czasem warto pobawic sie w rybaka fundamentalnego, jak to robisz. Do tego dochodzi wykres. Potencjalne hity inwestycyjne najblizszych lat;) Obie spolki znalem, ale ostatnio nie sledzilem informacji o nich ani wykresow. Spia na gotowce, dywidendy, olbrzymi potencjal ekspanji akwizycyjnej a takze rozwoju organicznego. Lubie tez to, jak biznesy rodza sie z pasji, kompetencji i myslenia troche wizjonerskiego a zalozyciele pozostaja w akcjonariacie-vide Rainbow. Przeczytaj prosze ostatni wywiad z prezesem Baszczynskim. Jedyny minus Decory to skrajnie niski ff i nie ma odsprzedazy akcji. Mysle, ze moga trwac potencjalne rozmowy z instytucjami, co do tej kwestii, bo spolki doskonale z punktu widzenia inwestora dlugoterminowego.

Jesli chodzi o LC Corp i wyjscie z akcjonariatu Czafneckiego-to raczej pomoglo kursowi. Sama spolka pozyskala sporo kasy z IPO i jej nie zmarnowala. Mysle, ze tu trwaly "negocjacje" z zs sluzbami i nazwijmy to kolokwialnie ukladem rzadowym. W stylu: jak nie oddasz najcenniejszego aktywa gieldowego, to dobierzemy sie do Ciebie za twoje aktywa bankowe. Chodzi mi o kredyty frankowe Getinu i klopoty braku wywiazania sie z obietnic kampanii prezedyneckiej Dudy. Podobnie widze to w przypadku Mazgaja. Glosno bylo o tym, ze PiS sie wzial za sprawe. Uwazali, ze PZU OFE przeplacalo za akcje Vistuli. Sprawa ucichla. Wzieli sie za Nievo, bo na salonach czesto byl widywany z baronami, z PO. W Wiadomosciach tez czazami pokazuja go z Tuskiem. Zobacz jak kombinowal przy Krakchemii i Almie, zeby odzyskac te akcje a nie zostaly wlaczone, np. do masy upadlosciowej.

Mnie sie wydaje, ze ten sam zabieg "negocjuja" ze stara gwardia z Agory. To takie spekulacje, ale cos moze w tym byc. Zobacz, co sie dzieje z Kulczykami. Pisalem tez o tym, ze to mozd stac sie w przypadku ZE PAKu, bo podenrzewam, ze sluzby maja oztre haki na niego i PO za zprzedaz Plusa przez KGHM. To tak w tle "indianskiej" historizvodzicdo samej Vistuli, Monnari a takze Esotiq to widze olbrzymi potencjal synergii i ekspansji zavranicznej, jesli np. doszloby do polaczenia tych spolek w ramach jednej grupy kapitalowej. Zobacz sobie wlasnie na wspomniany Famur. Łazili po sadach z Kopexem a zakonczylo sie malzenstwem z rozsadku hehe:) W sumie to powstal gigant o nieograniczonych wrecz mozliwosciach rozwoju organicznego,potencjalu akwizycyjnevo, gotowkowevo etc. To chyba musialo przejsc przez UOKiK…Musieli sie zgodzic a to oznacza, ze maja przyzwolenie rzadu a takze parasol ochronny sluzb. Wiec fo, co jesf zagrozeniem dla Solorza i reszty-to dla wlascicieli Famuru jest szansa. Tutaj w tle pojawa sie Prairie, jesli chodzi o wspolprace rzadu i JP Morgan. To jest taka publicystyka, ale mysle, ze ciekawa. Z punktu widzenia inwestora/spekulanta.

Pozdrawiam,
Nieuk.

Wojt
Gość

Hej Prezes
Jaki procent Twojego realnego portfela to akcje?

Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Myslalem, ze.pisales. cos mi.sie pomylilo jak dalem wzmianke o niej wczoraj. No, ale to niewazne;) Takze jest 5 spolek na debiut portfela w poniedzialek. Oby nie skonczyly jak te, ktore debiutowaly na GPW przy otwarciu gieldy. Dalej funkcjonuje i jest notowany tylko Prochnik, bo Kable Dunczycy zdjeli , gieldy a na NC chyba tylko Digital Avenue i Veno pox maska Erne Ventures. Nie dziwie sis, ze nazwe zmienili:D.

Co do spolek, na temat ktorych chcialbym poznac Twoje zdanie to: Vistula, Monnari, Famur, LC Corp i Mirbud, ale to na spokojnie;) Dzieki i narazicho. Aaa i czy moglby ostatecznie trafic do portfela Rainbow?

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nieuk – prośba:
– ogranicz swoje wpisy do 2 dziennie
– posta pisz w edytorze tekstu, który podświetli ci błędy
– przed wysłaniem przeczytaj, to co napisałeś, popraw błędy i dopiero opublikuj.

Niestety, nie da się patrzeć (a tym bardziej zrozumieć) na twoją "tfurczość". I nie wciskaj żadnych wymówek o pisaniu z telefonu czy innym dysmózgowiu.

Prosta zasada – nie umiesz pisać, to nie pisz. Ja bardzo lubię śpiewać, ale nie umiem, więc tego nie robię.

atb

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Szanowny Prezesie,

Tak po ludzku, to jest mi po prostu przykro…Zawiodlem sie…Twoj komentarz dal mi jednak odpowiedz na wszystko. Rozumiem, ze sa oskby, ktore moga "konstruktywnie" mnie krygykowac. Na wpis Kolegi nie bede nawet odpowiaxal ani z nim polemizowal. Uwlacza to mojej godnosci…Moje wpisy byly rodzaju prowokacja, zeby wlasnie ozywic dyskusje na blogu. Dodalem kolorytu. To pewnie moglo implikowac potencjalnie zwiekszonymi przychodami dla Twojego bloga. Jestes bardzo dobrym rzemieslnikiem od analizy fundamentalnej-to fakt. Jednak pofrzebujesz wiecej "empatii rynkowej". Co do bycia Nieukiem. Sam nick jesf pewnego rodzaju prowokacja i antonimem. Skonczylem ladnych kilka lat temu studia w trybie dziennym na kierunku: dziennikarstwo i komunikacja spoleczna. Musialem ciezko pracowac przez 5 lat, zeby bylo mnie stac na sfuxiowanie w trybie dziennym. Prace naukowe pisalem w ujeciu komparattystyki. Jedna odnosnie marketingu politycznego a druva o dziennikacb ekonomicznym biorac pod uwags wiele aspektow. Nie bede uprawial prywaty, bo nie o to chodzi…Bede pisal rzadko, bo widze, ze potrzebna jest cenzura.

Co do tego portfela Hybrid&Value Investments, to jednak bede robil tak, ze bedd dolaczal tam spolki, ktore w Twojej ocenie nie daja perspektywy poprawg wynikow (czyt. Neuca) albo spolki z branzy gamd dev, do kforej masz awersje.

Ps. Troche zaluje tych pozytywnych wpisow na watku Playway na bankierze, bo kompletnie mnie zawiodles w aspekcie ludzkim. No, ale coz-nie kazdy moze byc Prezesem…

Milej niedzieli,
Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mi się też wydaje że tankuj24 to jest porażka i strata pieniędzy. Dzisiaj wszystko starają się przerzucić do cyberprzestrzeni, ale tankowanie paliwa to jest prosta rzecz i ogólnie dostępna. Nie ma niedoborów paliwa. NIE trzeba tego zamawiać ani rezerwować. Więc ta aplikacja nie ma logicznego zastosowania jak dla mnie. Dobrym kierunkiem jest gaz, (to się będzie rozwijać, bo domy trzeba będzie ogrzewać gazem za jakiś czas a nie węglem), elektryczność, i stacje Avia. aleks

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cos mi sie dzieje z klawiatura. Przepraszam za literowki. Psychika nasza, czyli inwestora, spekulanta jest bardzo skomplikowana j lepiej cieszyc sie z chocby najmniejszych, udanych transakcji, niz patrzec na strae rzedu np. -30%. Gielda jest rodzanu zenskiego i nie da sie do konca jen zrozumiec, jak powiedzial Romek. Lepiej ned ak, zeby to byla milosc z rozsadmu niz intemsywna, toksykologiczna milosc. A rozwod przyszedl szybko…;)

Milego wieczoru,

Nieuk.

Krzysztof Gargula
Gość

Kilka sprostowań do wypowiedzi o Unimocie .Premia lądowa w 1q najlepsza od 3 lat
Poniesienie jednorazowych kosztów związanych
z realizacją NCW od zapasu obowiązkowego –
ok. 5 mln zł
Utracone przychody i marża:
Konieczność ograniczenia sprzedaży ON (B0)
w sytuacji, gdy premia lądowa była wyjątkowo
korzystna (grudzień 2017)
Zmniejszenie sprzedaży ON (B7) w wyniku
ograniczenia w dostępie do estrów
niezbędnych do blendingu
15 marca 2018 Ministerstwo Energii przedstawiło oficjalne stanowisko, w którym
informuje o przygotowywanej nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach
płynnych, doprecyzowującej kluczowe zapisy. Intencją ME jest wprowadzenie
poprawki od 1.07.2018. W przypadku zmaterializowania się tego zamiaru, koszty
poniesione z tytułu konserwatywnego podejścia do przepisów, będą do
„odzyskania” przez Grupę Unimot w przyszłości.
Wprowadzeie Avia i Tankuj 24 za 2017 rok to koszt 7 mln
Ebitd Lpg z minis 1,6 mln w2016 do plus 8,9 mln w 2017Nakłady poniesione na koszty budowy i rezagifikacji
Będziemy zbierać owoce zeszłorocznej pracy – w 2017 r. przyłączyliśmy bowiem do sieci kolejnych odbiorców, w tym dwa duże podmioty przemysłowe, a przychody z tego tytułu będą widoczne już w tym roku. Liczymy, że w 2018 r. EBITDA z tego biznesu będzie dodatnia.
wrócą się w tym roku .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie badz zly na siebie za pofencjalnis ugdacone zyski. Jakbym Ci lowiedzial, co.zrobilem z Rainbow,.czy 11bit kjlka lat temu, to masakra. No, ale coz…B?ardziej zaluje strat w tgm okresie a teraz mam i Rainbow, i 11bit. Nie ma co sie obrazac swietne spolki z duzym potencjalem wzrostu.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ehh…nie tylko ciebie, ja kupilem z rana po 8,6 i oddalem od razu na cofce z 9 na 8,8 bo juz myslalem ze znowu dzis lipa bedzie, ciezki walor do gry i po tylu sesjach spadku jednak strach zwyciezył u mnie nie z chciwoscią.
Mike

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wrzucane pakiety po 170-350k akcji, po czym wycofywanie ich. Ktoś tu chyba chce pokazać moc, żeby kurs nie wyskoczył zanadto.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ale dziś pogrom na Atlasest. O co może chodzić?
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziwnie to wygląda. Chciałem zaryzykować niewielki zakup, ale pomiędzy aktualną sprzedażą o 0,95 leży grubo ponad milion akcji na sprzedam. To jest ponad 2% przy free float (wg. bankiera) 8,64%.
Gerard

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witaj z rana:)

Wiem, ze to nie sa rekomendacje-spokojnie;) Zwroce uwage na Decore. Dzieki. Jesli chodzi o Rainbow, to nie jest spolka z gatunku tych, ktora powinna oberwac. Co do analizy sytuacji rynkowej.ogolnej-/zgadzam sie. Wracajac do Rainbow-to Twoj sukces a nie porazka. Jakbym ja mial to myslenie, co teraz kilka lat temu wy3malbym konsolke albo dokupil na wybiciu, ale wymeczyla mnie i sprzedalem przed silnym wybiciem. No, ale coz. Co do samej.analizy spolki, to: marza sie powinna zdecydowanie popawic, ciekawe projekty hotelowe w Grecji, spolka lepiej sie zabezpieczyla lepiej.walutowo. Licze na przychody w ok. 1,45 mld zl w 2018 roku a zysk w granicach moze ok. 55 mln zl. Dywidenda ma byc tez wieksza w tym roku, spolka swietnie zarzadzana. No zobaczymy. Milego dzionka;)
A i jeszcze reko biur, ktord " kocham";)

Nieuk.

nde
Gość
nde

Czy ktoś wie kiedy wejdą do obrotu akcje Mtrans? Niepotrzebnie zamrożona gotówka, a nigdzie nie potrafię znaleźć oficjalnej informacji w tej kwestii. Ma ktoś podobną sytuację? Prezio, jak oceniasz tą spółkę? Prawie rok jest na giełdzie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Na poczatku chcialem Ci powiedziec,ze sam fakt publikacji portfela chocby wirtualnego swiadczy o odwadze. To jest moje zdanie. Dlatego sam taki stworzylem bardzo dokladnie analizujac aspekty, o ktorych mowilem przy nazwijmy to strategii inwestycyjno spekulacyjnej. Zalozony zostal wczoraj i duzo kasy zjadly prowizje przy rozmachu z jakim go tworzylem hehe:) Najwazniejsza dla mnie jest ochrona kapitalu, dlatego dzisiaj postanowilem oddac ze stratami spolki: Benefit, Kruk. Na szczescie ze wzvledu na skrajna dywersyfikacje i dobre zachowanie niektorymozliwosci skompensowaly te porazki. Jestem zly na siebie, choc nie do konca…w tym portfelu wirtualnym nie widze mozliwosci zlecenia z lim akt…nie bylo mnie przez kilka godzin i.jak zobaczylem kurs Kruka to stwierdzilem, ze lepiej sprzedac z minimalna strata niz ryzykowac dalej. Samo zajecie pozycji bylo dobre bo w ok. 217 zl srednio przed wybiciem. No, ale coz. Brak wiekszego odbicia krotkoterminowego oznacza mozliwosc dalszych spadkow. Cieszylem sie tez, ze Wasz getback odbil, ale chyba skonczylo sie podobnie. W obecnej sytuacji rynkowej wole miec przynajmniej 33% gotowki i zwiekszac alokacje w te akcje, ktore sie dobrze zachowuja albo czekac na slawetne oma,je spekulacyjne. No i tez nie chce, zeby wlasnie zyski z innych, dobrych inwestycji nie byly zjadane przez tych marudedow a straty sie nawet powiekszaly na tych pozycjach. Potencjalnie dlatego do wyrzucenia PKP Cargo i KGHM. Ciesze sie natomiast z Prairie. Pisalem o tym, ze negocjuja z JSW a JP Morgan inwestuje olbrzymie pieniadze w biuro w Warszawie. Inne branze, ale takie inwestycje, czy w energetyce, czy w finansach musza miec przyzwolenie rzadu a bardziej mi tu chodzi nawet o to, ze widac, ze JP Morgan swietnie poki co dogaduje z nim. To papier kupiony spekulacyjnie, ale dlugo go obserwowalem. Utrzymanie wsparcia na koniec wcorajszej sesji dawalo potencjalna kontynuacje trendu i tak tez sie stalo.

Jesli chodzi o ciekawy temag na jutro, to zobacz sobie raport roczny K2internet:) Rynek kocha takie historie. Spolke obserwowalem od kilku ladnych lat. Zdecydowalem sie na jej kupno w realu po.ostatnich raportach o niezaudytowanych wynikach. Pomysl na wlaczenie jej do portfela tego tez wirtualnego byl dla mnie oczywisty. Kupilem malo, zeby nie mrozic kapitalu, ale ze wzgledu na mozliwosci potencjal aprecjacji kursu i takiego raportu musiala sie tez tam znalezc. Jutro prawdopodobnie akumulacja.akcji do portfela.

Do portfela trafil Rainbow. O samej spolce nie bede pisal, bo w zakladce 'o mnie'/wspomniales chyba o niej. Chyba korekta sie konczy, bo wolumeny sie znacznie zwiekszyly przy tych dwudniowych wzrosdach i mozliwy powrot do dalszego ruchu wzrostowego.

Milej nocki.

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witaj Prezes. Czytam twego bloga od dłuższego i podoba mi się twoje podejscie do inwestycji.wpadki każdy ma i jest to normalne.Obecnie jest ciężki okres do inwestycji niby mamy hosse a większość spółek spada, ale w dłuższym czasie spółki z dobrymi zyskami dadzą zarobić. Czy możesz coś napisać jak pod kątem fundamentów widzisz Elemental. Technicznie jest szansa na odwrócenie trendu. Pozdrowienia
Andi

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja podpisałem i jak rozmawiałem mowili,że jest nas sporo, ale ile faktycznie tego nie wiem. King_99

Przemek
Gość

Szybko chcą drobnych wykołować na FAMIE. Uzupełniono porządek obrad o olbrzymią prywatną emisję akcji: https://www.imsig.pl/pozycja/2018/58/12267,FAM_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

nde
Gość
nde

A Vindexus dysponuje jakąś gotówką, żeby objąć akcje Getback? Tak spekulacyjnie pytam.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W komunikacie jest info o firmie zagranicznej, patrząc na podmioty większe działające w Polsce to nasuwa się w pierwszej kolejności skojarzenie z intrum justitia który niedawno połaczył się z lindorfem:
https://www.intrum.com/pl/pl/o-nas/newsroom/krzysztof-krauze-stanie-na-czele-polaczonych-firm-w-polsce/

Tyle tylko, że kilak miesięcy temu chodziły plotki, że to getback chciał przejmować "resztówki" po tym połaczeniu w Europie Północnej…

Pozdrawiam
Piterson

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, nie mam czasu teraz opisac argumentacji, co do reszty spoek. Napisze takie vademecum w dobieraniu spolek i i tym, czym sie kierowalem: sytuacja rynkowa, at, gra pod korekty w trendach, nie walczylem z frendem, doswiadczenie, timing, wolumeny, potencjalna fluktuacja kapitalu na rynku gieldowym, ustawianie stopw, myslenie hybrydowe: spekulacje krotkotet, psychologia gieldowa. Moglem sie pospieszyc w niektorych przypadkach, jak:/Vistula, Benefit, Vivid. Jednak struktura portfel i wagi sa fak dobrane, ze ryzyko strat zostalo zoptymalizowane. Kwota inwestycji,spekulacji to max. 350-400 tys. zl a hotowka to 100-150 tys. zl./"Nieuk"

Syriusz
Gość

Niuek – możesz pisać trochę staranniej? Nie jestem purystą językowym ale fatalnie się to czyta.

nde
Gość
nde

Dovado chyba zaangażował się teraz właśnie w Unimot. Znany jest z dość dokładnego podejścia do tematu, rzetelnych wpisów i komentarzy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tu bylo wielkie oburzenie dot. akcji Unimota. Nie zgadzam sie z tym. Wiem, zs to bylo pytanie do Grzeska, ale pozwole sie wgpowiedziec. Unimot to bardzo ciekawa spolka spolka patdzac z perspektywy inwestycji w wartosc. Jednak jak nie prze ije 22-23 zl, to analiza fundamentow jest bezskuteczna. Spolka ma olbrzymie przychody a skrajnie niska marze. Zeby to sie nie skonczylo tak, jak na Action patrzac na strukture przychodow i kosztowa. Poza tym w tle pozostaje moim wazna kwestia. Wspolpracuje z Orlenem, ale w ostatnich tygodniach pojawily sie informacje, ze wiele spolek z branzy paliwowej dzialaly na zasadzie takiej, ze levalnie dzialamy w core businessie a wiaryvodnosc wykorzystamy do zrobienia walkow na boku. To jest silnie skorelowane z ekspansja spolki na Wschod. Moim zdaniem ta moja publicystyka gieldowa i tak jest bezsensu, bo trzeba powrocic na poziomy powyzej 22-23 zl. Na pewno w zestawieniu spolek, o ktorych jest na forum najglosniej, czyli Getback i Unimot, to Unimot i potencjal aprecjacji kursu jest o wiele wiekszy. Pozdrawiam. "Nieuk".

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nieuk
Wracając do naszej małej polemiki związanej z subiektywnymi odczuciami do niniejszego bloga(21 marca 2018 13:34) oraz Twojej odpowiedzi a także informacji o tym, że prowadzisz portfel na radarze("Dzisiaj założyłem portfel na biznes radar i go tez tam umieściłem. Jeszcze później uargumentuje dlaczego i każda transakcje z osobna".-znalazłem go) mam takie pytanie: W jaki sposób zamierzasz prowadzić Twój portfel. Zainwestowałeś (chyba wirtualnie) w jeden dzień prawie 200 w 20 spółek. Czy masz kapitał ograniczony bo tak jak pisałem na giełdzie należy być ostrożnym. Wydać 200 tysięcy w jeden dzień to jest ostre granie.
Pozdrawiam i czekam na racjonalne uzasadnienia.
Romuś

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do spolek z gatunku inwestycje-to chyba wyjasnilem. Jesli masz jakies pytanie odniosnie kazdej-jesli bede znal odp., to zrobie to z checia. Portfel byl zalozony tak, zeby zminimalizowac ryzyka a zoptymalizowac zyski. Te spolki, ktore wlozylem do niego to nie przypadek. Nie jest agresywny, bo zalozylem go wczoraj rano a wiadomo jaka wyprzedaz byla przez 3 dni. Portfel sie sam obronie w srednim terminie, wiec o wynikach nie rozmawiajmy, ale z reszta sam nawet o tym nie piszesz. Co do reszty spolek-spokojnie…napisze. Po pierwsze-nie mam czasu, zeby wszystko odrazu napisac a po drugie nie chce zasmiecac watku. Pozdrawiam i zycze milego dnia. A bledy tez tam w nim popelnilem i juz to widze, ale wagi sa tak dobrane, ze ogolnie te.decyzje nie wplyna negatywnie na calosc.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzieki Prezes. Nigdy nie robilem wirtualnego portfela. Zrobilem w sumie tam wplate na 300 tys. zl. Staram sie go tak zbudowac, ze odpowiednimi wagami, patrzac proporcjonalnie do wartosci.mozna byloby zainwestowac nie 300 a jak ktos chce to i 30 tys. zl. Pozdrawiam.

Wojt
Gość

Witam Prezes

Jak oceniasz wyniki Unimotu?

Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

2. Asbis. Moim zdaniem to jest pola w Twoim portfelu fundamentalno-dywidendowym najciekawsza i z najwiekszym potencjalem aprecnacjj kursu. Nie bede powtarzal analiz. Zgadzam sie z kolega, ktory pisal, ze to byla spolka cymliczna. Jednak widac pewne zmiany. Szczegolnie w potencjale rozwoju i budowaniu marek wlasnych. To wlas ie powinno pkprawizc rentownosc biznesu. Spolka znalazla swoja nisze rynkowa i sprzedazowa. Jesli chodzi o AT to kluczowe jest przebicie oporow w ok. 3_60. Korekty sa plaskie i moim zdaniem trwa akumulacja waloroow.z punktu widzenia at to przebicie poziimow w ok. 3_6/zl. Pozniej sky is the limit.

3. PBKM. Juz pisalem o tej spolce. Bardzo ciekawe jest to, ze juz wyplaca dywidende.

4. Playway. Komunikacja z rynkie. Zarzad kompetentny. Zero dlugow, przyszle debiuy zaleznych srudkkw z game dev

Przemek
Gość

Sorry za prywatę. Została wynegocjowana umowa z kancelarią prawną na reprezentację mniejszościowych akcjonariuszy FAM. Piszcie na: niedlawezwaniafam@gmail.com

Przemek
Gość

Powodzenie negocjacji zależy w dużym stopniu od tego jak duży pakiet akcji zbierze kancelaria. Jak będzie mały to pozycja negocjacyjna będzie o wiele słabsza.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Obiecalem, ze napisze troche argumentow odnosnie spolek, ktore wybralem do tego portfela.
1.Gwiazda ostatnich sesji, czyli Neuca. Spolke obserwuje od bardzo dawna. Kurs w dlugoterminowym trendzie wzrostowym po srednioterminowej korekcie.
1. Lider hurtowego rynku aptecznego, ok. 30%. Posiada 64 przychodnie, inwestuje w telemedycyne, badania kliczne a takze buduje marki wlasne parafarmaceutykow-co moze implikowac poprawa marzy calej grupy kapitalowej. Poza tym norweski fundusz emdrytalny znacznie zwiekszyl alokacje w akcje r/r. Z 10 mln na koniec 2016 roku do ok. 30 mln zl na koniec 2017 (to samo zrobil na Famurze, Wawelu). Spolka z ogromnymi mozliwosciami gotowki, vide dywidenda i potencjalny buy back akcji za 60 mln zl. Olbrzymi potencjal akwizycyjny, jak i rozwoju organicznego. Poza tym spoleczenstwo sie starzeje…branza medyczna szdroko rozumiana jest bardzo rozwojowa, przyszlosxiowa i ciekawa inwestycyjnie w dluzszym terminie-to tez tak odnosnie drugiej spolki z portfela, czyli PBKM. Jesli chodzi o at, to kluczowe moim zdaniem bylo przebicie poziomow w ok. 270 zl. Odbylo sie to na wysokich wolumenach a wczoraj zostalo potwierdzone. Papier zostaje na dluzej w podtfelu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ciekawa uwaga odnosnie branzy game dev. Na watku Playwaya otrzymalem kilka odp. a propops Twoich uwag. Jedna odnosnie CD Projekt. Ja w fa spolke nie inwestuje, ale gdatuluje tym, co zarobili. Mialem ja raz w ok. 8 zl, jak byly te zamieszania ws. OFE. Czysto spekulacyjnie daytradingowo. Nastepna moja uwaga odnosila sie do tego, ze szansa dla Plahwaya sa zwolnienia w CI Games a Playway bedzie wyciagal najlepszych fachowcow z branzy. Dostalem riposte od niesamowitego fachowca orzel74, ze to nie ma nic wspolnego z potencjalnym rozwojem tej spolki, bo CD Projekt jest w top3 postrzegania przez graczy w branzy i to w skali swiatowej. To, co na pewno masz racje. Tez uwazam, ze jest banka, bo nie zgadzalem sie w kwestii potencjalnego zaangazowania instytucji w walory ty h spolek. Fundusze odkupowaly akcje na gorce od Babieno z Bloobera. Nagomiast perelki warto lowic. Co do Neuki to sie nie zgadzam, ale bede mial w vlowie to, co piszesz. Jednak barxzo pozyrywna reakcja rynku w piatek i potwierdzenie tego w ciagu ostatnich dni-moze wskazywac jednoznacznie na to, ze rynek ma racja. A rynek zawsze ma racje. Ja patrze tutaj tez na wrecz astronomiczne wolumeny. Chociaz wcale nie twierdze, ze korekta i lekka konsolka sie nie przyda przed koleknym ruchem wzrostowym, ktorg moim zda iem bedzie. W rzeczhwistym portfelu mam ja kupiona w okolocach 270-275 zl.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Patrząc na zagrożenia i możliwości rozwoju, to w sumie bardzo łatwo przewidzieć już wyniki przyszłoroczne dla CDRL.
Będzie to pewnie 260mln przychodów i zysk netto 14-18mln.

Sieć w Polsce praktycznie rozwinięta do maksimum. Sklep internetowy pewnie wykręci wyniki +100% r/r. Trzeba wierzyć, że spółka rozwinie się za granicą.
Tak jak napisałem, 260mln przychodów to będzie dobry wynik. zysk 14-18mln jest najbardziej prawdopodobny.

romek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czasami dziwię się tym wszystkim malkontentom, co szczególnie po czasie wymądrzają się i mają pretensje do Przemka(Prezesa)o np. GETBACK czy Unimot etc.
Powiem szczerze, że trochę mnie to śmieszy ale i złości.
Po pierwsze. Przemek robi dobrą robotę bo w przeciwieństwie do bełkotu na różnych forach stara się uzasadnić swoje decyzje inwestycyjne. Można się z nimi nie zgadzać i wtedy jest fajnie gdy ktoś merytorycznie polemizuje. Ale po faktach każdy się może wymądrzać. Tylko po co.
Po drugie. Kto nie chce niech nie czyta.
Po trzecie. Myślę, więc jestem. To również obowiązuje na giełdzie.
Po czwarte. Jeśli ktoś gra na giełdzie za swoje ostatnie pieniądze to jest niepoważny albo głupi.
Po piąte. Giełda nie jest na pewno do końca przewidywalna ani logiczna. Można się starać ją zrozumieć, ale nie da się jej do końca zrozumieć. Dlatego zawsze ktoś zarobi i zawsze ktoś straci. I to w jednym i drugim przypadku możesz być TY drogi czytelniku bloga.
Po szóste Prognozy Przemka i nie tylko są zawsze prognozami. Warto spojrzeć na rekomendacje fachowców z biur maklerskich. Dlaczego Nieuk do nich nie kieruje swoich żali? Przecież to oni mają lub powinni mieć odpowiednie narzędzia do analizy danych i lepszego przewidywania przyszłości spółek giełdowych.Zobaczcie jaka jest ich skuteczność.
Po siódme. Nikt nie ma szklanej kuli do przewidywania przyszłości. I dlatego też wszyscy chętnie czytamy tych, którzy mówią, że ją mają.

Jeśli chodzi o mnie z przyjemnością czytam blog Prezesa. Nie zawsze się z nim zgadzam, czasami się dziwię czasami podchwytuję jakąś jego myśl. Ale nigdy nie odważyłbym się po fakcie napisać, że jest on naiwny. Ani to grzeczne, ani merytoryczne.
Jeśli chodzi o GETBACKA nikt nie wie jak będzie. Ja ciągle dokupuję małe pakieciki po 1000 zł, jeśli cena spada około 10 procent od poprzedniego zakupu a zacząłem od 19 zł.Wierzę, że na tym zarobię. A jak stracę, nie gram (tak giełda to rodzaj gry na pieniądze) za ostatnie pieniądze. Podobnie robię z IDEA Bankiem. Czy mam rację, nie wiem. Czas pokaże.
Pozdrowienia dla Prezesa za super blog. I na Boga jak się ktoś nie zgadza z jego opinią to niech to mówi zaraz a nie po fakcie.
To byłoby na tyle.
Pozdrawiam
ROMUŚ

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Romek,

Ja sie z Toba zgadzam w wiekszoscia aspektow tevo, co napisales zgadzam. Nie moge sie jednak zgodzic z usrednianiem w dol przy spadajacym nozu. Z tego, co piszesz-sam tak robisz. No, ale to Twoja kasa i strategia inwestycyjna-nie wnikam. Sam tak kiedyz robilem i tracilem duzo. Z tdende. Sie nie walczy. Jesli chodzi o pisanie po fakcie-to ja po prostu jestem tutaj od przedwczoraj. Wczoraj pisalem, ze predzej odbije Kruk i to uzasadnilem. Dzisiaj zalozylem portfel na biznes radar i go tez tam umiescilem. Jeszcze pozniej uargumentuje dlaczego i kazda transakcje z osobna. Jesli chodzi o aktywa Leszka Czarneckiego-to najlepszym bylo LC Corp. Co do rekomendacji to ja jestem nadzwyczaj ostrozny. Zobacz sobie na reko DM BZ WBK z 14 listopada ub.r.. Chodzi mi o takie zestawienie z tymi z tego dnia i wczesniejszej. TOP3:/Work Service, Torpol, Elemental. Prezesa szanuje a mi bardziej w aspekcie Get backu chodzi o ochrone kapitalu po prostu. Sam portfel, ktory zalozylem uwazam za ciekawe pole do dyskusji a nie kto zarobi wiecej. Ja nie mam zamiaru.naganiac na zadne spolki. To rynek jest tu wyrocznia i zaden z Nas nie ma wplywu na kurs. Natomiast podyskutowac mozna. Ja sie przez te 2 dni odnosilem do kilku spolek taki ch jak: Wawel, Kania, Asbis, ZE PAK etc. Nie ma se su co sie sprzeczac. Lepiej podyskutowac:)/Pozdrawiam serdecznie i zycze milego wieczoru.

Ps. Prezesie, jak mialbys czas w weekend to opisz, jak widzisz Ropczyce i mozliwosci poprawy zyskow. Dziekuje,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Takien analizy mi bylo tdzeba. Dziekj. Po pdostu chlodnego spojrzenia;) Dzieki za szybka, wrecz ekspresowa odpowiedz:) Te spory.mnie najbardziej inferesowaly. Jak sa spory a ze spolki nie sa wyprowadza e pieniadze, to moze byc okazja. Tylko, ze ja patrze takze na wolumeny a tutaj kicha. Trzeba poczekac na wybicie z konsolki, bo spolka naprawde ciekawa i powiedzmy to tak po chlopsku-zdrowa. Po prostu trzeba obserwowac.

Tak z innej beczki. Jakbys potrzebowal jakas analize spolek z branzy game dev, to na watku Playwaya sa ponadprzecietni fachowcy od analiz z tej branzy. Merytoryka, elokwencja, poczucie humor i empatia, to ich znak rozpoznawczy. Mowie tu o najbardziej znanym forum w PL. Ja troche tez odnioslem sie do spolek z mojego portfela na watku Playa tego forum. Zeby nie zasmiecac bloga-powiem tak: dobrze, ze podjales wspolprace ze specjalistami od AT, bo kofelacja analizy value i wykres daje potencjalne sukces-vide Asbis. Gra przeciwko rynkowi skonczyla sie dla mnie zle w pewnym momencie chocby na Ergisie. Nie mowie, ze to zla spolka, ale na gieldzie potrzebna jest strategia/taktyka hybrydowa. A tak konczac konczac-adwokatow nie potrzebujesz. Mam tu na mysli Romka. Getback moze odbije, ale to jest wrozenie z fusow. Emisja, enigmatyczni inwestorzy powinni implikowac jednoznacznymi refleksjami. A jak ktos skupia sie na spolkach z jednej "stajni"/to tez jest dla mnie znak…A o tych spolkach z portfela napisze. Nie zvadzam sie z Toba w wielu kwestiach, ale kazdy moze sie mylic i miec wlasne zdanie…to gielda. Masz strategie i taktyki. Wole to niz sluchanie rad Romka o usrednianiu w dol. Ja wiele o sobie napisalem na watku telekomu Playa. Na Playwayu tez dywagowalismy o rekomendacjach bm. Jak bedziesz mial chwilke, to poczytaj. Pozdrawiam i zycze dobrej nocki. " Nieuk".

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
Kilka dodatkowy pytań na temat Ropczyc, jako że spółka raczej zapomniania i ciężko znaleźć kogoś kto się nią interesował (ze względu na spór z ZMI jak rozumiem)
1. Dla jakiej ilości akcji liczyłeś C/Z bez odpisu?
2. Co myślisz o częściowym umorzeniu akcji na ostatnim NWZ? Jakieś pomysły co zrobią z resztą?
3. Czy szacowałeś możliwą stopę dywidendy za 2017? I czy uważasz, że skup reszty akcji od ZMI może być czynnikiem znacząco obniżającym dywidendę?
Pozdrawiam,
Prodion

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No to świetnie z Asbisem powinno być,prezes mam jeszcze pytanie co sądzisz o Trakcji za tydzień wyniki,a papieru mam trochę na 7 procentowym spadku,patrząc na pkpcargo i torpol padły kiepskie wyniki.Sprzedać z obawy na wyniki czy trzymać?
BBB

L.
Gość

Asbis, nie analizując przyczyn zjawiska:
https://stooq.pl/q/?s=asb&c=10y&t=c&a=lg&b=1
wygląda jak spółka mocno cykliczna, 2 lata dobrej koniunktury, następnie 1.5 roku zjazdu i tak cyklicznie.

L.
Gość

Rozumiem, tak popatrzyłem na to nie wchodząc w przyczyny,
– 2008 olbrzymi załamanie
– później 1,5 roku dobrej koniunktóry
– 2011 potężne załamanie
– 2 lata dobrej koniunktury
– 2014 – 2015 olbrzymie załamanie (podałeś przyczynę)
– ponad 2 lata dobrej koniunktury i pewnie jeszcze kurs ma potencjał aprecjacji
– 2018/2019 – potężne załamanie (nie wiem jaka przyczyna, tylko skoro już 3 razy tak było cyklicznie) i kurs jak zwykle dochodzi poniżej 1PLN ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki prezes za ocenę trakcji,dużo mi pomogłeś i postanowiłem trzymać szczególnie,że szoruje po dnie i przy lepszych wynikach może odbić..
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Asbis dzisiaj pięknie ,może wyskoczy na szczyt i dalej droga na 4zeta.
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak na takie wyniki, to kurs i tak nie powala.
Niedługo prognoza na 2018, patrząc po takich wynikach w 2018, prognoza zapowiada się bardzo obiecująco. Może wtedy kurs ruszy bardziej na północ.
Michał H.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Spoko. Rozumiem. Szanuje. Dlatego tez pisalem o BioMaximie, bo moze posaowac do Twojego profilu inwestycyjnego. Pozdrawiam. Ps. Vistula tez podala raport.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mozesz podac link o skupie na Danks?
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Powiem Ci tak…Nie bede sie odnosil do Twojego portfela, bo dales mi argument, ktory swiadczy niestety o Twojej naiwnosci…Jak mogles posluchac jakiegos goscia, ktory przekonal Ciebie-doswiadczonego inwestora do spolki, ktora miala olbrzymia kapitalizacje, byla w trendzie spadkowym? Napisalem Ci na watku o zmianie podejscia do portfela, co jest wazne oprocz gry pod poprawe wskaznikow, dywidende etc.Na pewno to wiesz, ale widze, ze tego nie stosujesz…Ja stracilem wiele na gieldzie, ale potdzebny jest reset czasem. Moze i bankructwo. Nie obraz sie, ale po co wspolpracujesz z kolegami od at? Potencjalny sukces na gieldzie to hybryda, mieszanka wielu czynnikow. Taka gra pod poprawe wskaznikow/wynikow musi byc poparta wykresem. Jak nie trafisz w sam dolek-spoko. Ja sie nie bawie w lapanie dolkow, bo nawet jak spolka "wystrzeli", to wole ja kupic na korekcie niz 3mac cos troche bez sensu…lub kupic po jakiejs nagonce…portfel sie nazywa fundamentalny…a Ty masz sie za analityka od fundamentow, wiec pewnych pozycji nie rozumiem. Poza tym, jaki by on nie byl-wsparcia, to wsparcia…dywidendowy jeszcze sie jako tako broni.Na ZE Paku to tam jest cienka grnica…ale nie bedac zlosliwy-pewnie Ciebie to nie martwi, bo bedziesz mial wieksza stope dywidendy;)

Co do Danksa-kilka lat temu obserwowalem. Jak bedziesz mial chwilke-to mi napisz dlaczego ta spolka. Do NewConnect mam takie podejscie, ze albo naprawde inwestuje i szukam perelek, albo sladowa iloscia mozna grac pod " back door listing". Innej mozliwosci nie ma. No chyba, ze spekulacja na spolkach z vame dev, ale to kiedys. Swoje przezylem na tym rynku. Bralem tez udzial w private placement i nie zawsze bylo kolorowo;)/Dzialala tam moim zdaniem potencjalnie zorganizowana grupa przestepcza. W szczegoly nie wnikam, bo to nie ma sensu. Ja obserwuje w tym momencie: Biomaxime, Infoscan i Brand24. Spokojnej nocki. 'Nieuk'

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzieki za analize Telestrady i Danks. Jesli chodzi.o Twoje pierwsze wejscie w Getback. Jednak drugiego nie rozumiem i nie zrozumiem. Moim zdaniem lepiej bylo poczekac az.sytuacja kursu sie ustabilizuje, bo walczysz z rynkiem. Ja.Ciebie nie chce.meczyc. Co do NC zgadzam sie, ale sa ciekawe spolki. Kilka, ale jest. Wczoraj rano czytalem na jednym z Twoich watkow na blogu o zlych aktywach Czarneckiego i zgadzam sie z Toba. Mial perelke a kurs sie uwolnil.i to deweloper o olbrzymim potencjale. I spora xywidenda bedzie. Zeby sie nie klocic-zalozylem sobie tez wirtualny portfel-tak do potencjalnej dyskusji. Jeszcze mi tam brakuje Neuki. Milego dnia. Moj nick taki sam, jak tu-Neuki i jeszcze moze paru spolek. Lekture bloga nadrabiam-nie denerwuj.sie tak.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

O czesci spolek pisalem. Reszte argumentacji Ci napisze wieczorem. Mialem w tym portfelu 2500 akcji Asbisa po 3,41. Dokupilem 2500 w ok. 3.5, ale tam sie wyswietla zanizona srednia cena zakupu, bo w realu byloby to ok. 3.45 zl. Tak dla przejrzystosci i transparentnosci transakcji. Pozxrawiam i zycze milego dnia Tobie i wszystkim czytelnikom:)

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie jestem ignorantem i nadrabiam zaleglosci w czytaniu bloga. Szanuje Twoje podejscie do inwestowania. Danks przejrze oczywiscie.
Ps. A odnoszenie sie do jakis tam propozycji moich, czy Twoich-to moim zdaniem nie jest mieszanie sobie nawzajem w glowach-tylko burza mozgow, ktora moze zamienic sie w ciekawy dyskurs, ktory w mojej ocenie jest immanentna cecha dobrego bloga.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co myślicie o tej Kani? Zrefinansują obligi przed koncem marca? Kiedy powinni cos publikować?

Notoco

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Teraz pewnie chodzą z raportem rocznym i prezentacją w zębach po funduszach, a finalne deklaracje/zapisy w przyszłym tygodniu. Typowe. Zbig

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie-fajny z Ciebie chlopak. Chcesz dobrze i widac, ze jestes uczciwy-to sie czuje. Mam jednak kilka uwag-za co mam nadzieje, ze sie nie obrazisz i mnie nie zablokujesz;) No, ale postaram sie merytorycznie. Nie wiem, czy sobie zdajesz sprawe, ale napisanie, ze stracilem "tylko" 10% na Unimocie, czy Getbacku jest nietaktowne. Dlaczego? Napisales, ze wlozyles tylko 2000 zl. Spoko. Nie pomyslales jednak, ze moze jestes autorytetem dla kogos, ktorego cale oszczednosci to 2/tys. zl? Bez obrazy dla nikogo, ale jak ktos sie sugeruje opiniami i sa one priorytegowe w podejmowaniu decyzji inwdstycyjnych/spekulacyjnych-to jego wina. Obojetnie, kto by tych rad nie udzielal. To moze nawet wyjsc na dobre, bo racjonalna analiza po stracie uczy. No, ale kazdy Twoj wpis na blogu powinien byc dwa razy przemyslaPBG. Piszesz to jako autor bloga a nie w komentarzach jak jak. Ja tez lubie konstruktywna krytyke, bo alfa i o omega nie jestem;) Odnioslem sie do Getbacku, Wawelu, Kani, Asbis, czy tez ZE Pak. Mam troche odmienne zdanie co do patrzenia na ceny surowcow, np. w przypadku Wawelu. To jest spolka z gatunku-ddkupuj na korektach w ramach dlugoterminowego trendu wzrostowevo albo akumuluj po wybiciu z konsolki bardzo dlugiej. Jest kilka lub kilkanascie spolek bardzo dobrze zarzadzanych, ktore przetrwaja wahania cen surowcow a pogorszenie wynikow w krotkim terminie moze byc okazja do zakupu. Kolejna kwestia-tworzysz portfel dywidendowy-czy nie lepsze byloby zalozenie portfela-nazwijmy to stabilnego wzrostu. Jesli ktos jest rentierem-to takie zalozenie jest dobre, ale moim zdaniem troszke lepsze jest podejscie bardziej agresywne. "Lowic" te spolki, ktore wyplacaja jakad dywidende, ale jest potencjal na aprecjacje kursu w srednim lub nawet dlugim terminie. Podam przyklad, jak moglby on wyglaxac. Biore pod uwage trend, potencjal ekspansji, kompetencje zarzadu. Moglby on wygladac w tym momencie tak:/Asbis, Wawel, K2internet, PZU, Amica, Famur, Kety, PBKM, Cognor. A propos Cognora-dobra robota Twoich kolegow z gpwatak;) Nie ma co sie obrazac na spolki. Ja nie lubilem nigdy Polimexu ani Eko Export, ale i tu i tu widac akumulacje. W Polimeksie sa dodatkowe plusy, bo duze kontrakty energetgczne sie szykuja a w akcjonariacie sa spolki energetyczne, wiec nie wierze, ze rzad da wygrac Chinczykom albo Francuzom z Alstomu. Rafako tez raczej przypadkowo nie rosnie a norweski fundusz emerytalny nie kupowalby na darmo akcji PBG. To, co jest zavrozeniem dla PGE i innych spolek energetycznych, ze beda drenowane z cashflowu, jest szansa dla Polimexu. A wracajac do Cognora-to moze jest tez dobre troche takie myslenie quasi "hedge fund". Pisales, ze Wielton moze miec gorsze wyniki przez wyzsze ceny stali. Moze to i to do portfela. A Wielton i tak jest bardzo dobra spolka, wiec i tak w dluzszym terminie bedzie ciezko stracic. A najciekawsza spolka dywidendowa na gpw sa Kety. Z innej beczki-masz cos z NewConnect? Pozdrawiam serdecznie.
" Nieuk".

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No i jest…. GETBACK – analiza techniczna na życzenie od " krewa"
jurek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Prezesie.

Jakie odczucia po wynikach i ogłoszeniu dywidendy na CDRL? Jest dobrze? Jest źle? Chyba takich cyferek można było się spodziewać… Jest coś ciekawego w raporcie/bilansie?

Pozdrawiam,
romek

OBS
Gość

SEKO nie wprost podało wynik za 2017 r.
Dywidenda 3 mln zł, co stanowi 33% zysku.
Czyli 9 mln zł.

OBS
Gość

Raport jest na interii, a nie ma na infostrefie
http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2560910

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jesli jesz ze chodzi o te wahania cen surowcow-to pewnie.moze to implikowac slabszgmi wynikami w srednim terminie. Tylko, ze na tak dobrych spolkach jak Wawel to moze byc okazja do zakupu na korekcie patrzac z.perspektywy dlugoterminowevo trendu wzrostowego. Wawel to powinien skompensowac rozwojem-byc moze poprzez akwizycje. A z Biedronka sie pewnie dogadaja, ale pewnie nizsze marże juz tam beda mieli. Musza zdywersyfikowac model biznesowy, zeby pozniej nie bylo gwaltownych spadkow wynikow.W zoraj byly pakietowki, ale to i moze naweg dobr,e. Ogolnie spolka z olbrzymim potencjalem.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jesli jesz ze chodzi o te wahania cen surowcow-to pewnie.moze to implikowac slabszgmi wynikami w srednim terminie. Tylko, ze na tak dobrych spolkach jak Wawel to moze byc okazja do zakupu na korekcie patrzac z.perspektywy dlugoterminowevo trendu wzrostowego. Wawel to powinien skompensowac rozwojem-byc moze poprzez akwizycje. A z Biedronka sie pewnie dogadaja, ale pewnie nizsze marże juz tam beda mieli. Musza zdywersyfikowac model biznesowy, zeby pozniej nie bylo gwaltownych spadkow wynikow.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Po pierwsze analizujac pozycje zysku netto-zwracaj uwage, czy nie bylo "one offow". A na pierwszy rzut oka widac, ze tak bylo. Zysk netto bylby pewnie bardzo podobny, ale maja jakis odpis podatkowy i dlatego tak wzrosl r/r. Kety np. tak mialy rok temu ze wzgledu na odpis z tytulu dzialania w SSE. W tym roku teoretycznie byl mniejszy a tak naprawde r/r wiekszy o 5%. Po drugie spolka swietnie sobie radzi z tyzykami operacyjnymi, jak ceny surowcow. Tzn., ze wahania ich cen nie maja w srednim terminie wplyw na wyniki, ale w dluzszym terminie w korelacji z AT to moze byc korekta. Bardziej martwi brak ekspansji zagranicznej spolki np. poprzez akwizycje. Spolka praktycznie nie ma dlugu i wysokie mozliwosci gotowke. A nie patrzec co bedzie z Biedronka. Nawiasem mowiac-czekolady Magnetic sa pyszne:) Teraz o wiele bardziej wazniejsza jest sytuacja techniczna. Moim zdaniem od 4/lat trwa ruch horyzontalny w dlugoterminowym trendzie wzrostowym, wiec wybicie bedzie trwale. Ja widze wieksze szanse na wybicie gora, ale lepiej troszeczke sie spoznic, niz lapac tzw. okazje. Pozdrawiam, Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nieuku co sadzisz o ketach? Tracimy ciag (trend), odbijemy na drugi krag? Pilot

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zamiast cukru ja widze wszedzie aspartam…

Budzik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wydaje mi się Prezesie, że producenci wszelkich słodyczy, gdzie mogą (oczywiście dla zwiększenia zysków, nie bacząc na niezbadany długoterminowy wpływ tego zamiennika(?) na zdrowie konsumentów i nie obawiając się (hi, hi) nadzoru organów państwa), stosują zamiast cukru syrop glukozowo-fruktozowy, bo to im ułatwia produkcję. Nie wiem czy cena tego syropu spadła podobnie jak cena cukru i czy w zużyciu jako środka słodzącego u producentów przeważa obecnie syrop g-f czy cukier.

CR

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.