"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Delko – kandydat do portfela po spełnieniu pewnych warunków

W ostatnich dniach wspominałem na blogu iż przymierzam się do wrzucenia do wirtualnych portfeli Delko jednak gorsze wyniki od moich oczekiwań na pewien czas wstrzymały mój zamiar.

Delko już dwukrotnie znajdował się w blogowym portfelu i po ostatniej sprzedaży w kwietniu 2017r. stwierdziłem iż więcej nie wracam do tej spółki. Jednak możliwe że akcje tej firmy wrócą do portfela a dlaczego w dalszej części tekstu.
Główna działalność firmy to ogólnopolska dystrybucja hurtowa produktów chemii gospodarczej, artykułów higienicznych czy kosmetyków. Duża część takiej sprzedaży stanowią marki własne :
Jakiś czas temu uważałem że działalność hurtowa jest bez przyszłości gdyż duże sieci handlowe i dyskonty wypierają z rynku małe sklepy a we własnym zakresie (nie potrzebują hurtowników) dystrybuują dla siebie towary.
Zarząd firmy pewnie znał to ryzyko i zaczął rozwijać sieć partnerską BlueStop link czyli sklepy drogeryjne l/lub sklepy ogólnospożywcze z wydzieloną częścią na produkty drogeryjne czy kosmetyczne.
Wg strony internetowej sieć liczy 412 sklepów (wzrost o około 100 sklepów w 18 m-cy)  ale prawdopodobnie w sieci Delko jest 453 sklepy (26 własnych i 427 franczyzowych).
Potencjał grupy jest znany ale to co mnie zainteresowało ponownym zakupem akcji to ostatnie informacje o podpisaniu trzech przedwstępnych warunkowych umów sprzedaży (dla Delko umów kupna) udziałów co pozwoli zwiększyć grupę o ponad 400 sklepów (w przypadku A&K HURT-MARKET kupno 50% udziałów).
Gdyby do finalizacji tych umów doszło (zakładam że dojdzie bo umowy były dłuższy czas negocjowane) to w dużym uproszeniu liczba sklepów własnych wrośnie o 215%, franczyzowych o 95%, przychody o 33%, Ebidta o 15% a zysk netto o 10% (tabela poglądowa poniżej)
Jak widać dzięki przejęciu za 12,8 mln (ok. rocznego zysku Delko) cała grupa mocno urośnie i niemal z automatu poprawią się wyniki. Jednak dzięki tym przyjęciom oceniam iż zostaną wygenerowane znaczne synergie kosztowe choćby dzięki większej skali można negocjować lepsze warunki u producentów.
Porównując wskaźniki finansowe Delko z notowanym na GPW znacznie większym Eurocashem (wiem że raczej nie ta skala działania i nie powinno się ich porównywać) widać znaczne dysproporcje w wycenie które moim zdaniem są nieuzasadnione.

Kolejnym czynnikiem o niedowartościowaniu akcji Delko może świadczyć cena sprzedaży sieci detalicznej Żabka w 2017 rok link. Wówczas fundusz CVC Capital Partners zapłacił ok. 1,1 mld eur (4,7 mld zł) za 4,5 tysiąca sklepów co dałoby 1,04 mln zł za jeden sklep Żabki.
Gdyby podobne wyliczenia zrobił na Delko to przy obecnej kapitalizacji 52,6 mln i 913 liczbie sklepów  otrzymamy 57,61 tysiąca na sklep czyli blisko 20 krotnie więcej kosztowały Żabki.
Należy też zwrócić uwagę na zakupy insajderskie w tym roku. Prezes Spółki Dariusz Kawecki (największy akcjonariusz) już 12 w tym roku kupował akcje spółki na sesjach giełdowych i jest to jak najbardziej pozytywne gdyż kto jak kto ale Prezes firmy najbardziej zna jej potencjał.

Delko jest spółką dywidendową (jak przejmą sieci sklepów to w przyszłym roku może nie być dywidendy), z dobrym bilansem i zadłużeniem pod kontrolą, świetnymi przepływami operacyjnymi.

Bardzo prawdopodobne jest że wyniki 4 kwartału 2018 mogą być dużo lepsze r/r gdyż w liście do akcjonariuszy za 1 półrocze Prezes spółki oczekiwał wyniku lepszego w całym roku w stosunku do 2017r.

Gdyby faktycznie wyniki miałyby być lepsze w 2018 roku (po 3 kwartałach zysk jest niższy o 1,1 mln r/r) to zysk w 4 kw musiałby wzrosnąć przynajmniej o 1,1 mln czyli o 322% (jest niska baza bo 0,348 mln).

Ryzyka w przypadku tej inwestycji to głównie niska płynność akcji (średni dzienny obrót to ok. 12.000zł), kilkuletni trend boczny oraz konkurencja ze strony dużych sieci handlowych i dyskontów.

Zasadą moją jest iż szacuję zysk spółki za kolejny kwartał dlatego oczekuję iż w 4 kw 2018 spółka zarobi 1 mln co dawałoby 200% wzrost zysku netto r/r.

W momencie gdy przynajmniej 2 spółki (sieci) o których mowa powyżej zostaną oficjalnie przejęte przez Delko, kurs jakoś mocno nie wzrośnie i nie pogorszą się dramatycznie wyniki, wówczas Delko powinno trafić to Wirtualnego Portfela Fundamentalnego (inwestycja na dłuższy termin).

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych
przez spółkę, ze strony bluestop.plparkiet.com oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Prezesvic Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
vic
Gość
vic

A jak na chwilę obecną oceniasz Delko ? Strasznie mało informacji można znaleźć na jej temat. Spółka mocno zapomniana przez inwestorów i fundusze od lat. A po ponownym objęciu stanowiska dyrektora, chyba 3 lata temu spółka ponownie zaczęła zarabiać.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, jak myslisz czy DaX wystrzeli solidnie po dłuzszej konsolidacji? Nastroje w usa niezłe i czy ETF DAX to nie jest czasem krótkoterminowo dobry typ?

Roman

Anonimowy
Gość
Anonimowy

@J.W. to byłoby coś bardzo pozytywnego. Dzięki za info;)

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zapowiada się niezła końcówka roku na giełdach https://stooq.pl/n/?f=1264725
Ważne jeszcze jest referendum ws Brexitu (11 Grudnia) jak się zgodzą to mamy rajd do końca grudnia. Pzdr. J.W.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Prezesie,
Ostatnio robi się moda na Pekabex. Wykres ładnie wygląda na tle rynku. Jaka jest Twoja opinia?
Pozdrawiam
Andy

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.