"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Colian dzięki Vistuli kupiony do Wirtualnego Portfela Fundamentalnego

Colian działa w branży spożywczej w trzech sektorach: słodycze (Goplana, Jutrzenka, Solidarność), kulinaria (Appetita) i napoje (Hellena).

Kupiłem 1500 akcji po 3,42, okres inwestycji minimalnie do wyników za 1 kw 2018r., oczekiwana stopa zwrotu 10-15%.

Patrząc na wskaźnik finansowy c/z 17,73 to jest to inwestycja niejako łamiąca moje zasady czyli kupowanie spółek z niskim c/z (najlepiej do 6-7), jednak mam nadzieję że wraz z upływem czasu zakup ten da zarobić. Jest wiele czynników które powinny sprawić że wyniki mocno się poprawią na poziomie zysku netto a są to:
1. Akcje Vistula – Colian część nadwyżki gotówki której miał na koniec 3 kwartału 2017 blisko 200 mln zainwestował w akcje Vistuli. Wg raportu posiadał 13.800.226 akcji które w 4 kw 2017 mocno wzrosły bo aż o 78 groszy co powinno dać aż 10,764 mln extra zysku. Co warte uwagi w styczniu akcje Vistuli nadal rosną (58 groszy wzrostu) i na dzień dzisiejszy jest to dodatkowe 8 mln zysku. Oczywiście trzeba pamiętać że dopóki akcje są nie sprzedane jest to trochę zysk wirtualny i księgowy.
2. Mocne spadki kosztów surowców. Główne surowce do produkcji słodyczy (cukier i kakao) jak i napojów (cukier) na rynku światowym mocno spadły w ostatnich 12 miesiącach tj. cukier 34% a kakao 20%. Gdyby jednak przeliczyć to na złotówki to spadki przekraczają 50%. Na spadki cukru odpowiadają wysokie zapasy na świecie oraz zniesienia limitów produkcji cukru w Unii Europejskiej od 4 kw 2017. Oczywiście trzeba pamiętać że firmy mają podpisane kilkuletnie kontrakty i nie od razu spadki surowców mają proste przełożenie na wyniki a jest to opóźnione o 2-3 kwartały. Piszą o tym analitycy Vestor z ostatniej ich rekomendacji link cytuję „Wysokie ceny zakontraktowanych wcześniej surowców, które sprawią, iż najbliższe dwa kwartały, podobnie jak 1Q17 nie będą zbytnio udane, odwrócenia tendencji oczekujemy w 4Q17”. Trzeba jednak pamiętać że ceny cukru na świecie nie są tożsame z cenami w Polsce, widać to w różnicach spadków cen detalicznych (nawet 50% niżej r/r) i hurtowych (około 15% r/r). Niestety nie wszystkie surowce spadły ale ich wpływu na marże nie potrafię ocenić. Mam na myśli ceny masła, tłuszczy i jajek wykorzystywanych do produkcji słodyczy oraz od tego roku zmiana prawa wodnego które mogło podnieść ceny wody (nie jest to jednoznaczne) szczególnie w dziale napojów. 
3. Przejęcie Lily O’Brien’s Holding. W grudniu 2017 spółka poinformowała link iż za 33,8 mln eur (zakup z posiadanej gotówki a nie kredytów !!!) przejęła Irlandzką spółkę Lily O’Brien’s Holding która jest producentem i dystrybutorem wyrobów czekoladowych oraz
deserów klasy premium pod marką Lily O’Brien’s oferowanych na rynkach
Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Australii i innych rynkach jak również
dostawcą do wiodących światowych linii lotniczych. 
4. Bardzo dobre przepływy operacyjne oraz wysoka amortyzacja zaniżająca zysk netto. Za ostatnie 12 miesięcy amortyzacja wyniosła 30,6 mln przy Capexie (na niematerialne i trwałe) 14 mln.
5. Trwający skup. Obecnie trwa skup akcji link wg którego ma być skupione 20% kapitału zakładowego i trwać ma do 30.06.2020roku, obecnie skupione jest 5,29% wszystkich akcji.
6. Wzrost exportu. Colian za cel stawia sobie zwiększenie exportu do przynajmniej 20% całej sprzedaży i robi to z powodzeniem. Jeszcze po 3 kw 2016 roku było 12,62%  aby rok później wzrosnąć do 16,68%.
Oczywiście w Colianie dostrzegam nie tylko pozytywy ale są też negatywy i zagrożenia. Zdecydowanie niższe niż konkurencyjny i trochę porównywalny Wawel rentowności aktywów 3,27% (ROA) i kapitałów 4,06% (ROE) przy 15,78% i 18,58% Wawel. Na pewno ryzyko dla poprawy rentowności może pochodzić ze strony dużych sieci handlowych które widząc niższe ceny surowców mogą wymóc niższe ceny produktów. Należy też brać pod uwagę rosnące koszty pracownicze, oraz to co pisałem wyżej czyli możliwe wyższe ceny wody i wzrost cen masła, tłuszczy i jajek, niekorzystną złotówkę w przypadku exportu oraz fakt iż wynik jest zawyżony extra 7,9 mln ze sprzedaży majątku trwałego (przychód niepowtarzalny).
Od strony technicznej kurs od ponad dwóch lat przebywa w trendzie bocznym pomiędzy 3 a 3,80.

W przypadku tej inwestycji gram przynajmniej do wyników za 1 kw 2018 i wówczas po ich analizie podejmę czy dalej trzymam akcje. Oczekuję bardzo dużego wzrostu zysku z 5,55 mln rok wcześniej do 22,2 mln w 4 kw 2017 (wzrost aż o 300%), co obniżyłoby c/z do 12,20.  Na ten wynik mogą się złożyć zarówno zmiana wyceny akcji Vistuli (10,76 mln) oraz wzrost zysku z podstawowej działalności do 11,44 mln (wg analityków dm Vestor zysk netto ma wynieść 15,60 mln raczej bez uwzględniania akcji Vistuli). Wstępnie oczekuję sporej poprawy wyników w obecnym kwartale z 9,7 mln do 20 mln (5 mln wzrost akcji Vistula a 15 mln podstawowa działalność i przejęta Lily O’Brien’s ).

Do zagrożeń poza wymienionymi powyżej dodam słaby sentyment do małych i średnich spółek na GPW oraz coraz większe
ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty).

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl. oraz https://stooq.pl/.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

 

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Karol AdxPrzemek StaniszewskiMariaPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Przemek Staniszewski
Gość

Anonimowy28 stycznia 2018 01:42 – n właśnie – spółka fajna dla właściciela :p tego większościowego – full kasy, przejęcie do tej pory bez generowania wartości dla akconariuszy (zobaczymy co z ostatnim) a prezes i właściciel zadowoleni. Kurs gdzie jest tam jest – oczywiści to nie zmienia faktu, że na fali możliwego poprawienia zysku netto i szukania nowych okazji inwestycyjnych spółka ruszy do góry i te 20% nawet przyniesie, aLe obecnie (IMHO) trudno oczekiwać aby to była petarda bo brak przewag konkurencyjnych a przede wszystkim wizji i wy trwałości w realizacji dokąd i jak chcemy dojść

Karol Adx
Gość

Nie jest wykluczone ze taki mogą mieć plan, wybudowanie drogi i uzbrojenie działki znacznie zwiększy jej wartość pod sprzedaż nie wnosząc znacznego ryzyka operacyjnego.

Mnie nie podoba się pożyczką do głównego akcjonariusza oraz przejmowaniem firm na zachodzie które niekoniecznie muszą okazać się rewelacją – przejmowane firmy wg mnie są na skraju rentowności.

Jeśli uda im się przenieść produkcje do polski oraz wykorzystując dystrybucje wprowadzić na tamte regiony swoje produkty byłaby zapewne rakieta w zyskach. Czy uda się znaleźć synergie czas pokaże.
Być może w tym roku zobaczymy kolejna dywidendę, nie spodziewałbym się jednak zwiększenia znacznie wypłaconej kwot.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Informacja o projekcie deweloperskim dla mnie skreśla Colian. Zamiast skupić się na tym na czym się znają wchodzą w nowy biznes.To wystraszyło inwestorów choćby w Monnari. Zresztą Colian od dawna jest taką niespełnioną spółką, niby ma fajne biznesy, niewysoką wycenę, dużo gotówki ale ciągle zawodzi. Brakuje mi w tej spółce jakiegoś drivera który dałby kopa wynikom, może ta spółka z Irlandii taką będzie ale na to trzeba poczekać. Najlepiej byłoby gdyby skupili się na dywizji słodycze i weszli mocniej na rynki zachodnie i sprzedali napoje oraz kulinaria. Paweł

Maria
Gość

świetna analiza. dużo się dowiedziałem

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie napisałeś o jednej bardzo istotnej sprawie. Colian zamknął fabrykę Goplany w Poznaniu. Na terenie fabryki ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe, a Colian będzie partycypować w kosztach budowy drogi w wysokości 10 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w tym roku. Z moich informacji teren miał zostać sprzedany, ale na tą chwilę wygląda, że realizację będzie przeprowadzał Colian Deweloper. Nadmienię, że to nie jest inwestycja typu jeden bloczek, ale naprawdę duża inwestycja. To w porównaniu z zamrożeniem gotówki w Vistuli jest co najmniej zastanawiające. Z tego, co wymieniłeś to jedynym plusem jest przejęcie irlandzkiej spółki. Morgan

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie napisali bo możliwe, że nic o tym nie wiedzą. Na tą chwilę fakty są takie, że Colian wykłada 10 baniek na budowę drogi do osiedla+ zaczął oczyszczać teren+ są prowadzone intensywne pracę nad miejscowym planem zagospodarowania (są to tereny przemysłowe z tego co kojarzę) i projektowe. Pytanie czy taką przygotowaną paczkę Colian sprzeda, czy będzie się bawił w deweloperke. Wartość działki ostrożnie szacuje na 40 baniek. Koszty budowy? Działkę obok zabudował Ronson płacąc 60 baniek netto za wybudowanie 140 lokali. Żałować? Colian nie ma praktycznie doświadczenia w deweloperce, a teren jest dość wymagający (fabryka jest bodajże objęta ochroną konserwatorską). Sprzedać to jak najszybciej, póki rynek grzeje. Ale po co Colianowi gotówka :)? Po 3 kwartale mieli 125 baniek środków+ 4 kwartał to spokojnie się sfinansują. Jak wyjdą z Vistuli to wg mnie będzie znak, że to jednak oni będą budować mieszkania. Wg mnie Spółka fajna dla… właściciela. Na szybko policzyłem 40 mln działka+ 60 mln Vistula+ dług do 2x EBITDA daje około 240 mln…. +/- 60 mln euro. Daje to dodatkową możliwość przejęcia Lily (2 mln euro zysku). Czyli mamy 25 mln zysku dodatkowego (50% zysku Coliana za 2017 rok). Wszystkie moje obliczenia są palcem po wodzie, raczej chciałem pokazać brak wizji właściciela i zablokowania przez niego sporej ilości gotówki. Do tego, rzeczowe aktywa spadają rok rocznie, amortyzacja wyższa niż wydatki odtworzeniowe, wysoki udział WNiPów, brak wykorzystania długu, praktycznie zerowa dynamika i odejścia od core biznesu. Morgan

Przemek Staniszewski
Gość

Czy mówimy o tym terenie gdzie była Goplana zlokalizowana? Poznań-Języće, ul. Sw. Wawrzyńca?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja piernicze. Wymiatacz;) Mialem sie nie odzywac juz za bardzo na tym blogu, ale cos dodam. Co z tego, ze Colian ma fajny core business. Sama inwestycja w Vistule mnie juz zastanowila…Widze sporo analogii z Vistula z dzialaniami Mazgaja sprzed kilku lat. Moim zdaniem Mazgaj i wlasciciel Coliana to znajomki i znaja sie swietnie na inzynierii finansowej w tym pejoratywnym sensie. Nic dobrego to nie wrozy dla Coliana. Sam J.Mazgaj jest odzuwany z Vistuli, bo na plecach czuje juz oddech CBA za Alme, Krakchemie etc..

Swietna analiza. Ja czulem, ze cos niedobrego sie tam dzieje, ale to sa juz fakty. Bravo.

Pozdrawiam serdecznie,

Nieuk.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.